Rozvodové řízení pro méně chápavé. Jak mám přesně postupovat?

18. led 2023

Dobrý den/ahoj,

Vím, že to bude znít směšně, ale já prostě stále nemůžu pochopit, jak probíhá proces rozvodu. Právníka, který by mě tímto provedl, si nemůžu dovolit. Jde o to, že jsem z rad na internetu pochopila, že se pošle formulář na místní soud, pozvou si na nás a odkáží na opatrovnický soud, kde se vyřeší děti, pak nás rozvedou a pak až majetky. Tak jsem se pokoušela nalézt nějaký formulář, nebo vzor žádosti o rozvod, ale všechny obsahují už informaci, že přikládám rozhodnutí o svěření do péče a vypořádání majetku. S manželem se nejspíš dohodneme, děti půjdou do mé péče a majetek jsme chtěli vyřešit až po rozvodu.
Mohly byste mi prosím jak dvouletému dítěti vysvětlit krok po kroku, jak mám postupovat? Zvládnu to bez právníka? Jak se sakra rozvádějí chudí a duchem prostší lidé? 😀

jahodi
18. led 2023

- pošlete návrh na soud (návrh na péči o dítě, návrh na rozvod a návrh na vypořádání majetku)
- soud vás nikam nepozve, ale předá to info na OSPOD a ten s váma pak bude komunikovat (např. se doptá, jak to s tím dítětem plánujete, občas vás možná i nasměruje. Taky je možné jít na ospod se poradit ještě před sepsáním návrhu na soud, pokud to nepůjde jen vám s otcem)
- pak bude soudní stání skrz péči o dítě
- pak vás rozvedou a pak až majetky - ano

- z nalezeného formuláře prostě vymaž informaci, že přikládáš... první zásadní věc přes co vlak nejede, je to svěření dítěte do péče, takže ty druhé dva návrhy u toho nemusí být a můžeš tam třeba jánevím uvést, že podáte později.

- za mě právník je nutný jen když se hádáte a jsou na obzoru spory. Pokud se domluvíte, není problém udělat to bez právníka.

autor
18. led 2023

@jahodi Děkuji a k tomu návrhu na péči o dítě musí být i návrh na alimenty? Nechce se mi nic navrhovat, doufala jsem, že to vypočítá soud sám.

jahodi
18. led 2023

dle mě je lepší na něčem se domluvit co odpovídá potřebám dítěte, sladit to +- s kalkulačkama co jsou dostupné na netu a uvést tam už částku.

sikkacirek
18. led 2023

jsem advokát a postup je následující: sepíšete si návrh na schválení dohody rodičů o výkonu rodičovské odpovědnosti po dobu před i pro dobu po rozvodu (v něm uvedete komu budou děti svěřeny, jaký bude styk, jaké požadujete výživné). Podáte na místně příslušný soud. Ten ve věci nařídí jednání cca za měsíc a až dva kam půjdete a vše dotvrdíte, pak vydá rozsudek. Rozsudek vám soud doručí a tím doručením nabyde právní moci. Nyní můžete podat návrh na rozvod (platí se poplatek dva tisíce), jehož přílohou bude rozsudek soudu ohledně dětí a dohoda a vypořádání společného jmění, kterou si sepíšete s manželem.....jinak ze své zkušenosti vím, že je lepší si alespoň zaplatit ze strany advokáta kontrolu dokumentů, nebo postupu, protože když si pak vezmu jaké šílenosti musíme řešit, když se ty lidi sice rozvedou, ale vše si nedořeší, hlavně tedy majetek, tak pak většinou litují, že si to dříve nezaplatili a pokud nerozumíte samotnému postupu jak se rozvést, tak prostě se minimálně můžete ošidit na výživném a vypořádání a hlavně vás to bude stát dost nervů...ale je to jen mé doporučení, spousta lidí to samozřejmě zvládne i bez právníka 🙂

autor
18. led 2023

@sikkacirek Děkuji. No my jsme právě majetek ještě úplně nechtěli řešit. Máme byt na hypotéku a prodávat se nám ho nechce, manžel si myslí, že ho utáhne sám, ale já o tom nejsem přesvědčena. A ani nevím, jestli bych se mohla vyvázat z hypotéky a mohl by být dlužník pouze on. Proto jsme tomu chtěli dát čas, abychom viděli, jak se to bude zvládat. Ale na rozvedená chci být dřív, než se tohle vyřeší.

jjasmina
18. led 2023

Na alimentech a vůbec vsem he lepší se dohodnout

teenyel
18. led 2023

Nas popravde vyslo draz vyvazani byvaleho manzela z hypoteky, nez advokatka, co nam pripravila vsechny papiry. Meli jsme dohodu o svereni do pece s vysi alimentu (styk jsme nechali domluvou, normalne komunikujeme, tak jsme povazovali za bezpredmetne urcovat ho), meli jsme dohodu o majetku a zaroven rozvodove papiry. Advokatka vse dala na soud a nam uz pak prislo jen kdy se kam mame dostavit. Jelikoz jsme se na vsem domluvili, tak od podani papiru do chvile, kdy jsme byli rozvedeni vse trvalo 4 mesice a stani byla vzdy tak na 5 min. Uz si nepamatuji, kolik jsme za sepsani a podani dali, tusim, ze to bylo neco kolem 5 tis (zastupovat jsem nepotrebovala, jelikoz nebyly problemy a dohady, takze jsme platili jen to nutne). Zato vyvazani z hypoteky nas stalo 10 tis (meli jsme 2 hypoteky a za kazdou chteli v Reiffce 5 tis administrativni poplatek). Vse je to uz 4 roky zpet, nyni se muze lisit.

pavca1982
18. led 2023

My teda měli právničku rozvod se vším všudy udělala za 20 000,- .Dohodli jsme se, že jí to s ex zaplatíme každý polovinu. Moje dohoda s ní byla, že já jí svou část zaplatím ještě na 2x takže po 5000,-. Vím, že se na to neptáš, ale udělala nám to komplet ( děti, majetek, rozvod) a k soudu už jsme šli se vším vyřešeným. Soud nás rozvedl okamžitě za 10 minut.Držím palce.

sikkacirek
18. led 2023

Upřímně je lepší zrovna tohle řešit dřív, nez jsi rozvedená...pokud chce byt si nechat i s hypo tak te stejne musi vyplatit...nebo ty mas kde bydlet? Vyvazani je bezna vec z hypoteky,pokud samozrejme banka zhodnotí,ze to utáhne sam,nebo ma moznost dalšího zajištění...ale predstava,ze se rozvedu,on rekne ze to zvladne,pak mu hrabne v kouli ( ani,deje se to!) A prestane platit a ty budes resit problemy z toho vyplyvajici...no proste zrovna v tomhle pripade je dost důležité si majetek vyresit jak to bude...