Žije s někým jiným a není rozvedená, může jít do vězení?

Ahoj holky, asi vás můj dotaz tady pobaví, ale potřebuji radu.
Moje sestra se rozvádí. Od manžela odešla ona, dlouho jim to neklapalo, tak si našla někoho jiného. Žádost o rozvod podal její manžel ale po vzájemné dohodě.
A teď k mému dotazu, je pravda, že pokud se prokáže, že žije s někým jiným a není rozvedená (tudíž je nevěrná), tak může jít do vězení?
Dnes jí to volal její (ex)manžel, že se to dozvěděl od právníka. Prý je to v novém občanském zákoníku, ale já to nemůžu nikde najít.
Děkuji a hezký den
petrajurinova
26. bře 2014
@sinorina do českého zákoníku se ještě naštěstí právo šaría (nebo jak se to píše) nedostalo a já pevně věřím že ani nedostane, takže nevěra nebo mimomanželské soužití s jinou osobou před rozvodem opravdu v ČR trestné nejsou (to by přece už sedělo v chládku pár sportovců, politiků i komediantů). Nejsme ve středověku ani mezi muslimy.
berenika39
26. bře 2014
Ale je tam taková divná formulace, která něco takového nabízí:
cituji z netu: Od 1. ledna je ustanovena povinnost mezi manžely, informovat se o všech úmyslech, které by mohly ovlivnit chod manželství," potvrzuje právník Libor Malý.
Takže - pokud tohle někdo poruší, a hlavně - druhá strana to dokáže, tak to rozhodně může být problém😞.
Tedy ne takový, že by šel do vězení, ale komplikace jako hrom a porušení zákona to je....nevím, no, divočina, třeba se ozve někdo, kdo se tím zabývá - OZ je čerstvý a ve spoustě věcí nevychytaný, tohle kdyby se mělo v praxi nějak používat, nevím, nevím😞.
Buchty do basy nemusíš zatím péct, ale ten OZ bych nastudovala🙂
sinorinaautor
26. bře 2014
@petrajurinova To jsem si právě taky říkala, že už by muselo sedět takových lidí, že by věznice nestačily.
Tak snad to tak nebude
andelka
26. bře 2014
@berenika39
@sinorina ono je to ale myšleno spíš tak, že druhý manžel má právo aby byl informován o něčem, co druhý zamýšlí a mohlo by to mít vliv na manželství..např. změna práce, stěhování a pod. Nevěra sem podle mě nepatří. Teď je nově třeba i právo manžela vědět příjmy druhého (někteří chlapi to tají), nebo třeba když chlap pronajímá byt ve svém vlastnictví, tak je sice jeho, ale příjmy které z něj má, jsou společné a má na ně právo i druhá strana.
Kdyby se spolu domluvili na nesporném rozvodu, tak tam se důvody krachu manželství vůbec nepíšou. Mnoho manželství je dlouhou dobu před rozvodem (i podáním žádosti o rozvod) v takové krizi, že to že si jeden nebo oba najdou někoho jiného není vůbec nepochopitelné, spíš naopak.
Nový zákoník přináší spoustu věcí, ale dost není detailně specifikováno.
berenika39
26. bře 2014
jsem to ted začala číst (v práci malujeme a musím sedět na fleku u pc 😃 😃 😃 ). ono to je nově - právě že i ta nevěra je v tom - měli by si manželé říct všechno, co by mohlo ovlivnit chod manželství - tedy i to, že zahýbají😞.
kopíruji ještě:
"Já se domnívám, že míra sdílnosti v mezilidských vztazích není vynutitelná. Jestli o sobě vědí, tak by si to mohli vyříkat všichni tři, nebo alespoň ty dvě ženy spolu. To pak ale většinou dopadne tak, že ten chlap z toho pak vyjde jako pěkný vůl," radí psycholog Jan Lašek a právník Malý mu dává za pravdu: "To je věc, která podle mě nemá v zákoníku co dělat a v budoucnu přinese řadu soudních sporů," tuší právník. A podle jeho kolegů zcela zbytečných sporů. Když si totiž dva lidé nerozumí, žádný zákon jim nepomůže.

celkem vtipné téma🙂
andelka
26. bře 2014
@berenika39 tak to chci vidět kdo by se jako dobrovolně přiznal 😃 to jsou zas nesmysly, booože. Na papíře dobrý, ale v reálu..
Mně manžel třeba jaksi zapomněl říct, že mi před svatbou akorát sliboval, a ve skutečnosti měl pak o fungování manželství úplně jiné představy a sliby zůstaly je sliby..neměla bych ho zažalovat? :-N
sinorinaautor
26. bře 2014
@berenika39 musím říct, že když mi to ségra zavolala, tak mě to taky pobavilo, začla jsem hledat, ale moc jsem nenašla. děkuji že musíte sedět u PC 🙂
sinorinaautor
26. bře 2014
@andelka asi jo 🙂, jsou země kde se žalují i za škaredý pohled. To zase vymýšlí někdo kdo nemá co dělat!
andelka
26. bře 2014
@sinorina no rozhodně. Jako některé věci jsou v novém OZ dobré, ale hodně věcí bude dost drhnout (např. tlak na častější dávání střídavé a společné péče) a některé jsou spíš úsměvné a v praxi těžko pochopitelné, jako třeba to co řešíš.
petrajurinova
26. bře 2014
@berenika39 no ale v konkrétním případě který tady zakladatelka diskuze uvedla, k předání informace došlo - vzhledem k tomu, že už žena od muže odešla, jasně ho tím informovala že se rozhodla udělat krok, který nejen ovlivňuje ale prakticky ruší fungování manželství. A jestli se odstěhovala k jinému chlapovi, zpátky k mamince nebo pod most to na fungování manželství vliv nemá, takže o tom ho informovat nemusí.
berenika39
26. bře 2014
@petrajurinova to máš pravdu, já nechci nějak pitvat naše zákony 😃 , spíš mě to pobavilo, co všechno se tam v té sněmovně nevymyslí a kolik věcí - důležitých, čeká na vyřešení (peníze pro Klokánky😞 ).
lucieandrlova
26. bře 2014
@sinorina
Teda holky, já vám nechci brát iluze, ale nevěra je porušení zákona už dost dlouho... A to zákona o manželství!
http://www.rodinausoudu.cz/zakon-o-rodine-§-1-2...

Ale dost pochybuji, že by zato šel někdo do vězení... Maximálně může vysoudit náhradu za psychickou újmu...
aronek
26. bře 2014
@sinorina už dost let ve vězení dělám a za toto tam tedy není nikdo, takže z toho bych strach neměla 😉
yamdena
26. bře 2014
😃 tak to mě pobavilo tedy dost

Ovšem v českém právním prostředí platí následující:
Za prvé, do vězení může jít osoba (za splnění zákonem daných podmínek a na podkladě rozhodnutí soudu) pouze tehdy, spáchala-li trestný čin, jehož vymezení náleží pouze a jedině trestnímu zákoníku, nikoliv občanskému zákoníku. Být manželovi či manželce nevěrný není trestný čin a tím pádem za takové jednání nikdo nemůže jít do vězení.

Za druhé, zákon o rodině i nový občanský zákoník, který zákon o rodině zrušil, shodně stanovují povinnost manželů být si věrni, avšak toto ustanovení je nevynutitelné a má spíše morální rozměr.

Za třetí, NOZ skutečně nově stanovil právo manžela na to, aby mu druhý manžel sdělil údaje o svých příjmech, stavu svého jmění a dále i o stávajících i uvažovaných pracovních, studijních a podobných činnostech. A dále upravil jako určitý protipól i povinnost manžela brát zřetel na zájem rodiny, druhého manžela a nezletilého dítěte z hlediska volby svých pracovních, studijních a podobných činností.

Sama jsem zvědavá, jak se tato ustanovení uplatní v praxi 🙂
vera_vila
27. bře 2014
@sinorina a žádost podával letos nebo už dřív? Protože pokud je žádost podaný před platností nového ObčZ, tak se na ten rozvod vztahují podmínky, které platili v době, kdy byla žádost podána k soudu... Navíc - manžel byl určitě informován o tom, že od něj odchází - tedy zákon "informovanosti manžela" v tomto případě neporušila... A jak se píše kousek výše - vězení je možné přidělit za spáchání trestného činu podle trestního zákoníku...

@andelka s těma právama na peníze druhého atd., to není tak nové... To platilo vždy (i před novým ObčZ) a v případě, že manželé mají společné jmění manželů - takže když mají SJM, měli by i vědět, kolik mají příjmy (i když samozřejmě ne vždy manžel přiznal vše - ale to nebude přiznávát ani podle NOZ)... Pokud jej nemají, resp. mají SJM zúžené, tak toto neplatí...

Začni psát odpověď...

Odešli