Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Český jazyk pro 5. třídu

rerenade
19. bře 2016

Dobrý den, jelikož jsem docela bezradná, rozhodla jsem se zde požádat o radu. Já, jakožto žákyně základní školy, jsem byla pověřena, abych pro jednou vedla hodinu českého jazyka místo učitele - školní akce. Bohužel ale s ničím takovým nemám zkušenosti, jaké hry bych měla do hodiny připravit, co jim dát za úkoly, aby je to bavilo.. Celá ta hodina by měla být vedena zábavně, plná her, akcí.. Jediné, co mi bylo řečeno je, že berou podmět a přísudek... Nevím, kde a jak se inspirovat, proto pokud by někomu v hlavně ležel nějaký nápad, co s dětmi dělat, velice uvítám váš komentář. Přeji hezký den. ;)

kolibricek36
19. bře 2016

@rerenade nemám zkušenosti, ale známá má dítě v 5. třídě a používají http://www.ucimehrou.cz/vyukove-programy/akcnic... - možná, že by tě něco napadlo při tomto

drzticka81
19. bře 2016

tak treba -zopakovat nejprve slovni druhy: formou binga (kazdy si udela papirek se sesti okenky a napise si tam cisla od jedne do deseti-vybere si, ty budes mit na papire nachysten v ruznem poradi napr. aby 8, panenka 1, chodím 5, svuj 3 - ta cisla znamenaji slovni druhy 1 -podstatne jmeno atd.), ucitel pak rika nahlas aby, panenka, chodim - deti skrtaji cisla -kdo skrtne njedrive zavola bingo a vyhrava 🙂))) pak muzes navazat a napsat vsechna slova na tabuli a deti musi podtrhnout rovnou carou podmet, vlnovkou prisudek -pak z tech dvou slov muzou deti samostatne vytvorit vety napr. s holym prisudkem, podmetem- to uz pak zalezi na vas.........dalsi, co me napada - trida se rozdeli na tri skupiny, sesednou se k sobe - 1. kolo je, ze maji za ukol vymyslet deset vet jednoduchych, potom papir s vetami poslou do dalsi skupiny 2. kolo: musi podtrhnout prisudek a podmet, opetr poslou dal do dalsi skupiny 3. kolo: opravi, zda to maji dobre (je tam skupinove vyucovani, spoluprace, vymysleni, konani a na zaver i oprava 🙂))
dalsi co deti bavi je behaci diktat: napsat na pocitaci kratky text slozeny z vet jednoduchych -treba napsat 5 vet. Ale mit napr. 6 variant (takze sest ruznych textu) -polozit je ruzne po tride - na parapet, na nastenku, na magnetickou tabuli) -dat detem papir, pridelit jim ten urcity text (ty budes behat tady na parapet, ty budes behat tady na magnetickou tabuli) no a zacit -priprav se pozor ted -deti behaji k papirum, musi si zapamatovat text a prespat ho na svuj papir 🙂)) u toho se nabehaji -po skonceni podtrhnout podmet prisudek)
dalsi co me napada, tri rady lavic , na tabuli tri sloupecky po deseti radcich-kazda rada ma jeden sloupecek, na radcich je napsany podmet a prisudek napr. telata bučel- (deti musi kridou doplnit spravny tvar - takze v tomto pripade dopsat a), opet priprav se pozor ted- deti behaji k tabuli po jednom a dopisuji spravny tvar az se vystridaji vsichni -potom kontrola a vyhodnoceni, kdo to mel spravne (mohou chodit k tabuli zduvodnovat a opravovat)