Dítě v péči otce

andryyysssek
18. led 2018

Ahoj holky, je tu maminka, která má dítě v péči otce? Jak to snášíte?

kladpol
18. led 2018

Já tedy nepatřím mezi ně, ale spíše by mě zajímalo jakou má otec šanci dostat dítě do péče, moc jsem se s tím nesetkala. Kamarád by rád malého do péče, jeho matka je docela vyšinutá bych řekla.

frufrunka
19. led 2018

@kladpol Otec má šanci docela velkou. Stačí, aby dokázal, že je schopný se o dítě postarat (vypere, uvaří, dětem se věnuje) a v kombinaci s tím, že maminka nemá vhodné bydlení (což je pro mnohé sociálky garsonka) je to tady... Takže stačí situace, kdy má otec veškeré finance proti manželce nějak ošetřené (a to jde udělat snadno), k manželce se chová tak, že v jeho domě prostě už nejde vydržet a manželka odejde s tím, že se dohodnou např. na střídavé péči. Otec pak dá k soudu a na sociálku podnět, že u matky nemají děti vhodné podmínky k bydlení, protože tam nemají soukromí a už jsou svěřené do péče otci. Je to určitě případ od případu, ale popisuji to, co se opravdu stalo a matka byla naprosto normální, chopná, "jen" prostě už nemohla vydržet psychické týrání manžela, který měl v rámci toho psychického týrání ošetřen veškerý majetek a matce upíral přístup k penězům, zatímco ona byla na rodičovské (3800 měsíčn). Bohužel se ten muž choval jako psychopat pouze k manželce, ale ne k dětem, soud jeho požadavkům vyhověl.

uzivatelkapetra
19. led 2018

Mám známého, ale v tomto případě matka nebyla schopná za půl roku dojít ani na soudem nařízené posezení u psychologa, i když tvrdila jak malého chce, činy tomu neodpovídaly.
Myslím, že to hodně záleží na soudci jakého chytnou. Někteří prostě razí ten už pomalu přežitý názor, že dítě musí být u matky a někteří už se na to dokáží dívat více v zájmu dítěte

ivular
19. led 2018

@frufrunka Tak to, co popisujete, je rozhodně exces. Garsonka (a dokonce ani azylový dům) nejsou chápány jako nevhodné bydlení v tom smyslu, že by mohli ovlivnit formu péče o dítě. Do výhradní péče otce (proti vůli matky) se mohou děti dostat pouza za situace, kdy se matka není schopna postarat o tyto děti - typicky z důvodu nějaké závislosti, závažné nemoci, problémů se zákonem, duševní poruchy, apod.
Neříkám, že případ, který popisujete, se nestal. Nicméně kdyby se daná maminka odvolala (či dokonce obrátila na Ústavní soud), rozhodně by vyhrála, jelikož není v zájmu dítěte fakticky přijít o vlastní matku.

mr_falko
19. led 2018

já - starší dcera po rozvodu zustala u ex manzela, z ciste racionalnich duvodu. Odesla jsem bez niceho, navic jsem nemela praci, zazemi, auto a nebyla zdravotne v poradku. Dali jsme to a ja jsem na sebe pysna, ze jsem nebyla sobecka a nechtela ji pro sebe, protoze "dite ma byt preci s matkou". Muj ex do te doby dceru da se rici neznal, vsechno se ucil, musel povolat babi, aby to zvladl, ale vyrazne to prospelo jejich vztahu. A ja jsem si zvykla, uprimne receno jsem byla rada, ze jsem se postarala sama o sebe a dala se do kupy....ted je u nas mala tak casto, jak to jen jde a vsichni si spolecny cas uzivame...

andryyysssek
autor
19. led 2018

No výchovné podmínky i prostředí mám vhodné, na azylaku ani v garsonce nebydlím, ale jde o to, že dcera sama chtěla k otci, a díky tomu bojkotovala respekt ve škole (prospěch má naštěstí výborný, jen se u ní projevuje porucha chování), takže soud tomu přihlédl, navíc mám já sama psychické problémy.

andryyysssek
autor
19. led 2018

@mr_falko tak u mě je to podobné. A kolik jí tehdy bylo, a jak dlouho už to tak máte?

andryyysssek
autor
19. led 2018

@ivular Odvolávala jsem se, ale Krajský soud rozhodl takto. Další odvolání není možné.

mr_falko
19. led 2018

@andryyysssek bylo ji 6,sla do prvni tridy.....je to 5 let. Oba mame nove partnery/deti a vse zatim funguje. Nehodlam ji ted vytrhavat z kolektivu ve skole apod. Uvidime, az pujde na stredni, zda se rozhodne sama, ze chce k nam...bydlime od sebe 70km

andryyysssek
autor
19. led 2018

@mr_falko tak to byla skoro stejně stará jako moje. Teď ji bude osm a chodí do druhé třídy. Ona je šťastná, že bude u táty, a já ji budu moct vídat kdykoliv.

ai30
Autor odpověď smazal
Zobraz
mr_falko
19. led 2018

@andryyysssek rozhodne bych tomu nebranila za zadnou cenu, pokud se rodice nadale umi domluvit, tak to prospeje vsem. Resili jsme to i s psycholozkou a pry to zadny nasledky nebo sramy na dusi nezanechalo....

kladpol
19. led 2018

@frufrunka Teda tak to se masakr ☹. Tak kamarád je v pohodě, o malého se dokáže postarat, peníze jí dává co může a malému taky kupuje věci co potřebuje a nejen to. Ona je právě ta, která se snaží psychicky týrat kamaráda a je to fakt masakr a nejhorší je, že to začíná zkoušet i přes malého ☹.

martina_k
19. led 2018

@mr_falko a proc jste ji nemeli nebo nemate alespon ve stridavce?

gruzicka
Autor odpověď smazal
Zobraz
frufrunka
19. led 2018

@kladpol Uf, tohle je právě na rozvodech to nejhorší... Málokde se domluví jako lidi a spolupracují, aby dítě nepřišlo k úhoně... ☹

mr_falko
20. led 2018

@martina_k bydlime od sebe 75 km, nerealny kvuli skole. Kdybychom ji vozili, nejen ze by musela denne vstavat v pul 6 a domu by se vracela taky az vecer ale hlavne bychom projezdili sileny prachy v nafte a to ty penize radeji investuju do ni, kdyz je tady...

martina_k
20. led 2018

@mr_falko a nechybis ji ty jako máma? Já si to vůbec nedovedu představit, synovi je 5 a máme ho jakože ve stridavce takové hodně volné a bývalej muž si to naštěstí zařídil tak, aby byl blízko a syn měl oba rodiče...

mr_falko
20. led 2018

@martina_k ex ma novou rodinu, stejne jako ja....samozrejme ze si chybime a i kdyz je Veronika (macecha) uplne super a skvele vychazime, tak jsou veci, ktery rika a resi jen se mnou. My jsme si to celkove hodili vsichni tak trosku jinak - Mia ma proste 2 taty a 2 mamy a jak rikam, nejaky ego apod. slo proste do pozadi
ja jsem si vybrala muze, ne misto, kde budeme zit a stehovat se kvuli tomu fakt nehodlam...az pujde Mia na stredni nebo tak neco, pravdepodobne bude v Praze, takze od nas sama v klidu dojede/prijede, ale ted je na to jeste dost mala

hrasek15
20. led 2018

@mr_falko přítel má na střídavou péči syna(5). Bývalá manželka se po rozvodu odstěhovala 90km daleko. Kluk měl dvě školky, dva domovy, dvoje kamarády. Teď se teda bývalka vrátila zpátky do našeho města, ale není záruka, že se zase neodstěhuje. U soudu by prý o kluka přišla, jelikož ho odvedla z domova a že známého prostředí.

zuzineckah
20. led 2018

@mr_falko máš k tomu skvělý postoj👍 určitě to nebylo lehké období, ale to jak jste se k tomu s ex postavili je úžasné. Ono ne vždycky a všem to vyjde, ale je důležité v spleti osobních katastrof neztratit z hledáčku právě to dítě a jeho zájmy. Smekám👍

Já mám v okolí známého, který má dítě v péči a musím říct, že jeho ex bych nechtěla být 😉 On ji sice vybarvuje jako čistou šílenou mrchu, ale vzhledem k tomu, že už ho známe a víme jak se umí chovat a jaké má názory (některé opravdu dost mimo), tak si umím představit, co za tóčo udělal. Soudy údajně trvaly několik let. On má peníze, což byla asi jeho největší výhoda. O dceru se stará, to ne že ne. Ale opravdu bych v oné době nechtěla být na místě jeho bývalé partnerky.

mr_falko
20. led 2018

@hrasek15 a prave proto se mi stridavka u mensich deti proste nelibi, to je proste hruza - mit vsechno 2x v tomhle veku, pro me by to byl stres a nervy a pro ni jeste 10000x vetsi

@zuzineckah u nas ma ex taky mraky penez, holka ma fakt to, co potrebuje...ja jsem ze zacatku bydlela i na ubytovne bez zakladniho vybaveni, tezko bych tam mela skolacku, ze? Jasne, ze byly i tezky chvile, napr. kdyz ji ex zacal nutit rikat Veronice mami, jenze i Veroniky dcera dostala nakazano, ze mu ma rikat tati...jsou proste rodina....no tak budiz. Mia si z toho dela srandu a rika prava a leva mama 😀

zuzineckah
20. led 2018

@mr_falko děti jsou úžasné, oni vědí... ❤

kladpol
22. led 2018

@frufrunka Ano přesně, rodiče se hádají a dělají si naschvál zle, ale vůbec si neuvědomují že jediný kdo to nakonec odnese jsou děti. Je to hrůza. Už jsem i na vlastní oči viděla jednu maminku v tramvaji jak štve dítě proti tatínkovi ☹, ale nejvíc se mi líbílo, že chlapeček si to nenechal nabulíkovat 🙂 a řekl jí že mám taťku rád 🙂

andryyysssek
autor
22. led 2018

@mr_falko jj, my se naštěstí už domluvit dokážeme. Už se s tím pomalu smiřuju, co mi taky zbývá, že?

kaja2016
25. bře 2019

@kladpol Sance je velka. Vicemene jde o to, jestli chce. A druhak je to otazka penez-pravniku.

kaja2016
25. bře 2019

@ivular Neni to exces. Takove pripady se posledni dobou hromadi. Casto jde prave k pachatele domaciho nasili. Soudci maji od eu "narizeni" prihlizet k pravum otcu.Stridava pece je hlavni forma pece. Je to opravdu problem. Mluvim z praxe prave problematiky domaciho nasili.