Jak se díváte na náročnost učiva dětí na ZŠ?

barborka09
22. zář 2014

Sice ještě nemám doma školáka, ale zajímalo by mě jak se díváte na náročnost učiva dnešních dětí. Myslíte si, že se toho dnešní děti učí více než jste se v daném ročníku učily Vy? Setkávám se s dvěma názory - část tvrdí, že se toho po dětech chce více než za nás a že jsou přetěžovány. Jiní zase tvrdí že je to stejné jako když navštěvovali základku oni. Tak by mě zajímalo jak to vnímáte vy - maminky nynějších školáků. Děkuji!

poupe
25. zář 2014

Já mam druhandu a z mého pohledu, je to náročné, např denně musí číst doma, musím jí o tom psát záznam, ve škole čtou povinnou četbu+čítaku, musela se naučit za 5 dní 4 veršovou básničku, teď se učí abecedu a musela psát x,w, co se v 1 třídě neučila a má kvůli tomu 2, jen tak pro příklad, za mě je toho dost 😉

mandala
8. říj 2014

Je toho víc a u nás se tedy učí i spoustu věcí o hodně dřív, než za nás. Mám třetačku a čtvrtačku. Hlavně některé učebnice jseu fakt na makovici, něco nechápu ani já, co po mě chtějí a dost čato dostávaj úkol, který je spíš pro rodiče. Já tvrdím, že dnešní děti to maj náročnější.

mandala
8. říj 2014

@helcenka Taky máme zavedeno nejdřív škola a pak zábava, ale třeba v zimě, když přijdou domů ve tři hodiny a o půl páte už je tma jak v ranci, je vyženu nejdřív ven a úkoly děláme až pak. Někdy se to musí připůsobit i obráceně.

78marcela
8. říj 2014

Já nemám děti, tak jenom z pozice učitelky a své školní docházky.. Myslím že není vůbec jednoduché to srovnávat a nelze byt v tomto objektivní. Školství je dnes nastaveno úplně jinak než bylo dříve. V něčem možná lépe, v něčem vůbec ne. Za nás byla úroveň školství na špici v Evropě. Teď jsme někde mezi pěti nejhoršími..
Co se týká učiva, určitě toho je dnes více než za nás. Na druhou stranu to mají snazší z pohledu získávaní informací. My dostali ve škole referát, museli jsme do knihovny, přečíst dvě tři knihy a pak něco sepsat v ruce. Dnes jim stačí půlhodina na netu. Stáhnou, zkopírují, hotovo. V tomhle to zase mají mnohem snazší. Mluvim teď o těch starších, ne o prvním stupni.
Co se týká jazyků, tak první jazyk je povinný od třetí třídy, druhý od sedmé. Vzhledem k tomu, že dnes jsou otevřené hranice a ty jazyky jsou potřebnější než dřív, je to jenom dobře.
Není vůbec jazyk povinný od první třídy. To jen školy mezi sebou soutěži, kdo má lepší nabídku. Některá láká na jazyky od první třídy, jiná zase na něco jiného. Ale od první třídy je to úplně zbytečné.
Domácí úkoly se běžně opravdu neznámkuji. Vzhledem k tomu, že nikdy nemám jistotu, kdo ten domácí úkol napsal, tak ho nebudu hodnotit. Domácí úkoly mají sloužit k tomu, aby si dítě procvičilo učební látku. Je prokázáno, že si člověk zapamatuje mnohem více, když si do 24 hodin zopakuje látku ze školy. To je účel.
Dávat úkoly dobrovolné na základní škole je podle mě nesmysl. Tak si dítě akorát zvykne nic nedělat a potáhne se to s ním celý život. Nějaké úkoly a povinnosti musí mít a zvykat si na ně už od školního věku. Když se to nenaučí tehdy, tak později vůbec ne. Takže já dávám úkoly povinné a sem tam dobrovolný. Povinný musí splnit, dobrovolný je zvlášť hodnocen a odměněn.

konidana
13. říj 2014

@78marcela Jaký je váš názor na domácí úkoly na víkend? Dcerka je teprve v 1. třídě, ale už začínají dostávat hodně úkolů na víkend. Vůbec se mi to nelíbí. V týdnu mají jeden úkol tak obden a v pátek dostanou seznam úkolů ze třech předmětů (matematika, psaní nebo něco na písmena , čtení + angličtina, kterou mají pouze v pondělí). Dcerka nemá s učením problémy, ale takovouto nálož jsme museli dělat na 3x - každý den půlhodinku. Pokud takto míní pokračovat, tak už v životě nepojedeme nikam na víkend ☹ O víkendu si má dítě od školy přeci odpočinout, ne? Toto myslím za nás nebylo.

78marcela
13. říj 2014

@konidana za nás bylo, že jsme měli mít volno od domácích úkolů ve středu, ale naše učitelka byla moudrá a měli jsme to místo středy v pátek. Já vzhledem k tomu, že učím hlavně němčinu, kterou nemají ze dne na den, navíc pátky neučím vůbec, takže jim úkol dám ve čtvrtek, je na pondělí, a kdy si ho udělají, je na nich. Když mají za domácí úkol slovíčka, tak na ně mají týden...

anushka111
15. říj 2014

Tak co jsem konzultovala s dvěma učitelkami, tak dnešní padesátníci se učily cca 1/3 až 1/2. Od roku 2000 se objem učiva zvětšil o 10 - 20 %. Za mě je české školství jedna obří "nalejvárna" děti se toho učí zkrátka moc a nikdo z učitelů už ani moc nečeká, že si danou látku zapamatují dál. Podle mne to je ten důvod, proč ve srovnávacích testech české děti tak propadají. Já jsem pro klidně jen polovinu objemu učiva, ale za to tuto část neustále opakovat, tak, aby si člověk základní vědomosti zkrátka pamatoval napořád. To co mi přijde, že je potřeba naše děti naučit je vís diskutovat o konkrétním učivu a také je nutit si informace dohledávat - to se jim v životě bude určitě hodit víc než nejrůznější podčeledi rostlin a zvířat - tedy aspoň dle mého názoru. 😉

misi78
27. říj 2014

Myslim, ze ted jsou naroky na deti vseobecne vyssi. Syn pujde do skoly pristi rok v radnem terminu a ve skolce je uci pocitat, umi se podepsat. To ja se vse ucila az v prvni tride. Hlavne mam ale obavy jak budeme zvladat ukoly. Manzel neni moc klidas a ja mam pomerne narocnou praci a vracim se domu nejdriv kolem seste, sedme hodiny vecer 😕

nov777
6. lis 2014

Já to vidím tak, že jsou neúměrné nároky na děti v mš a v zš a na střední dál už nejsou pro změnu skoro žádné. Moc to nechápu, hlavně na prvním stupni mi to přijde úplně mimo. Celkově bych řekla, že je podstatnější, aby se makalo na střední a vysoké, když se člověk věnuje přímo svému oboru a buď v tom bude hodně dobrý a nebo katastrofa. Makat v první třídě na něčem, co se naučí nakonec každý a perfekcionismus v tomto směru de facto nic nepřinese, moc nechápu.

morava739
6. únor 2015

No tak my teda mame skolu hodne narocnou , anglictinu jsme meli uz loni /1 trida/ ted je druhak a zacalo 2 pololeti a zacina se z malou nasobilkou .1 pololeti se ucilo + a - do 100.syn je narozeny drive a v te skole je to fakt znat. maji pisemky stylu doplnovani i,í a y,ý diktáty,spoustu veci nestiha uz ma i ulevy ale naroky jsou neumerne,ukoly delame denne 2 az 3 hodiny na krouzky nemame cas.denne s nim k tem ukolum procvicuji diktat, opisy, matyku , cteni a posledni tyden znamky hrozne a dokonce prvni koule z matyky. zkratila jsem to na 2 az 3 vety, opisy take ale jen at to denne opakuje, a on mi prinese 3 z diktatu,4 z doplnovani i a y a dnes dokonce 5 z matyky.kamaradka ucitelka mi rikala ze se deti uci mechanicky ,logiku v tom nehledaji a pocitat se uci prave tim procvicovanim, jinak to nejde a pokud se to nenauci ted tak uz nikdy.
dokonce urcuji vety oznamovaci, tazaci atd..jse totalne vyrizena,
holky ja se ty vety ucila ve 4 tride,maji toho hroozne hrozne moc.jsem total vyrizena a anglinu vubec
neresim chci aby zvladl svuj rodny jazyk i psat a ze to neumi anglicky napsat ?no aspon to umi rict, ikdyz to jsou zatim jen jednoduche fraze. a bude toho vic a vic
no tak tak to mame se skolou my totalni masakr