Jak to děláte s dětmi přes letní prázdniny?

vendulka
8. dub 2015

Chtěla jsem se zeptat pracujících rodičů, jak to děláte s dětmi přes velké letní prázdniny,když oba rodiče pracují a prarodiče nejsou hlídací.Kdo hlídá děti, jak jsou zabezpečeni atd?Vůbec si to neumím představit.Teď sice ještě budu v létě doma díky prodloužené rodičovské dovolené,ale jak to budeme řešit příští rok fakt nevím.Tak by mě zajímalo,jak to chodí u Vás 🙂

lenka5731
9. dub 2015

@vendulka a jak? 🙂 Obohacovat sama je můžeš v průběhu celého roku já mám za to, že o prázdninách by se mělo dít něco trochu "výjimečného". Navíc pokud s nimi nechceš sedět doma celou dobu na zadku, tak nějaký výlet někam, cestovné, vstup, jídlo mimo domov atd. taky nejsou zadarmo. To si připočti k tomu neplacenému volnu 🙂

vendulka
autor
9. dub 2015

@lenka5731 tak ano, to něco stojí,ale já to teď spíš brala z pohledu toho, že když jsem s nima teď doma na MD (i když obě chodí do školky),po školce máme různé aktivity a víkendy-neděle jsme pořád někde (akce,výlety,vycházky,muzea,kina,koně atd...) takže si nemyslím, že jim pak příměšťák dá něco moc navíc 😉

vendulka
autor
9. dub 2015

ale tak hlavně vím, jak se to vesměs všude jinde řeší a mám představu jaké jsou možnosti....to mi stačí...co si z toho vezmu/vezmeme je pak na nás...

v okolí kdo má cca stejně staré děti,tak mají hlídací prarodiče nebo jsou doma nezaměstaný nebo ne tak velké děti,aby to teď řešili

lenka5731
9. dub 2015

@vendulka No jasně, každý máme jiný názor. A ještěže existují takovéhle diskuse, můžeme se aspoň dozvědět názor ostatních 😅 Přeju, ať se tu dozvíš něco, co jsi předtím nevěděla. 🙂 Jen trochu nechápu, že "jste stále někde", jak píšeš (akce,výlety,vycházky,muzea,kina,koně atd...), to musí stát dost peněz, pak by neměl být problém ušetřit to zmíněné pětikilo měsíčně, dát děti na příměstský tábor a zjednodušit si situaci v zaměstnání..... Dobrou noc.

zmuzle
9. dub 2015

@vendulka Da jim to, ze jsou v kolektivu vrstevníků. Víc se vylbnou, vse si užiji. Je to jine a lepší než školka. Dobrodružství. Uvidis casem snad sama. Kombinaci tohoto, dovolené spolecne, kazdy zvlast to snad zvladnete. Musíte.

somalicats
9. dub 2015

@vendulka Když byla starší dcera malá, tak jsem šupajdila do práce v jejích 2 letech - nešlo to jinak, z něčeho člověk žít musí. Hlídací babičky jsem nikdy neměla, myslím v tom smyslu, že by nechodily do práce, takže by mohly hlídat kdykoli, čili dokud mladá chodila do školky, bylo to v pohodě, neb školka fungovala i přes prázdniny s výjimkou cca 3 týdnů a to jsme se nějak prostřídali. Od chvíle, co začala chodit do školy, to bylo horší, protože hlídání stále nebylo, navíc jsme šli s mužem v jejích 7 letech od sebe, takže opět prostřídání se - 14 dnů měl dovolenou ex, tak ji měl u sebe, pak jsem měla dovolenou já, pak měli naši, a pak měla tchýně. O prázdninách po 2. třídě jela poprvé na tábor na 8 dnů, líbilo se jí to, takže jsme to ještě další roky zopákli a letos pojede na 14 dnů. Ale ta střídačka prostě musí fungovat, jinak to nejde, i když v jejích současných skoro 12 letech je to o něčem jiném.
Sama se musíš rozmyslet - jestli máte dost peněz na to, abys mohla zůstat doma, tak zůstaň doma, jinak je to vždycky o možnostech a kompromisech.

vendulka
autor
9. dub 2015

@lenka5731 no to ano, to by šlo,ale zase ochudit děti o toto...každej má jiné priority a jiné zásady a to jak co chce dělat...my teď třeba jedeme z rezerv

vendulka
autor
9. dub 2015

@zmuzle ano, budeme muset...nějak to naplánovat,zkombinovat a ono si to třeba nějak sedne a pak máme ponaučení do dalších let co a jak...s tím, že jsou s vrstevníky, vím jak to myslíš,ale tak vsrtevníky má ve škole a po škole venku,takže si nemyslím, že by pak tím nějak strádaly, že nejedou na tábor 😉

lenka5731
9. dub 2015

@vendulka z rezerv chodíte s dětmi do kina atd?

vendulka
autor
9. dub 2015

@somalicats díky za názor, jako počítám s tím, že se budeme muset prostřídat a padne na to většina dovolené (jen nevím,jak to půjde v manželově práci,ale bude muset,jinak můžu dát výpověď a být doma pořád já)

vendulka
autor
9. dub 2015

@lenka5731 když nevyjdeme s tím co máme,sáhneme do rezerv, na to je máme...ale ty se tenčí ,že? a nemám to na to,abych to dávala do táborů...jak si s tím naložíme je naše věc, jen jsem chtěla vědět,jaké jsou možnosti a to že to někdo dělá tak či onak neznamená, že to budou dělat ostatní

vendulka
autor
9. dub 2015

a nemyslím si, že by každý dával jako řešení dítě na tábor, ne každý na to má, možná mají hlídací prarodiče, možná to dělají jinak...a já se ptala jak

vendulka
autor
9. dub 2015

dobrou noc

somalicats
9. dub 2015

@vendulka Co se těch vrstevníků týče, tak to není totéž ve škole a po škole, jako na táborech... Já projezdila táborů spoustu, bavilo mě to a jezdila jsem ráda, prostě proto, že to nebylo totéž - nová děcka, jiná sranda... A to jsem zažila ještě tábory za totáče... Dneska je možnost vybrat si tábory tématické, krátké i delší, u nás třeba pořádá tábory přímo škola, takže mladá jela se spolužáky a bylo to úplně něco jiného, než škola jako taková. Jestli už máš děti školní, tak jim tuhle možnost nabídni, bez všeho negativního, co si o tom myslíš Ty. Možná budeš překvapená.

lenka5731
9. dub 2015

@vendulka to máš určitě pravdu. Třeba já bych to udělala asi naopak a úspory bych si šetřila na dobu po mateřské, na vyřešení prázdninového provozu.

konidana
9. dub 2015

Letos oba tábor 14dní, manžel naštěstí může klidně měsíc, týden babička. Příští rok to krom tábora na 2 týdny jistí týdenní soustředění od sportovního oddílu, tak na nás zbývá jen 5 týdnů. To dáme, a třeba se bude angažovat pár dní i babička, i když s tím spíš nepočítám. Na tábor se děti strašně těší, tak uvidíme.

ofelieee
10. dub 2015

ježiš mě to nedá, i když už je to trochu offtopic, tady se tak točí tábory... já měla roky, kdy jsem těch 50 týdnů tak nějak přetrpěla a žila jsem jenom tím svým táborem, zbožňovala jsem to, hlavně podle mě ta volnost tam... a pak teda příroda, to mě bralo. Sranda, kamarádi, kluci. Když jsem byla starší, tak jsem dělala vedoucí na jinym, takovym velikym trochu šílenym, ale jezdilo tam tolik nadšených děcek, co se na to rok co rok těšili... ach. Konec nostalgie 🙂

prochi
11. dub 2015

@ofelieee přesně, tady aby se člověk pomalu styděl, že dítě ODLOŽIL na tábor. Náš byl loni poprvé na vlastní žádost, jasně, nevěděl do čeho jde, ale strašně se těšil a užil si to moc. Letos jede znovu na ten samý, už teď se nemůže dočkat, až uvidí všechny ty kamarády z loňska, už loni se tam "zamiloval" a má na to ty nejlepší vzpomínky. My ho poslali s nejlepším kamarádem a zařídili jsme, aby spolu byli v chatce i oddíle, abysme jim to co nejvíc ulehčili.

vendulka
autor
11. dub 2015

@prochi aky bych mohla napsat, že aby se pomalu člověk styděl za to, že dítě nedá na tábor...každého věc! ať si každej dá dítě kam uzná za vhodné a nevnucuje druhým svůj názor 😝

morgan
20. bře 2016

Ahoj, obnovuji téma. Zajímalo by mě hlavně jestli jste někdo žádal o neplacené volno a zda vám vyšel zaměstnavatel vstříc. Hodlám se zeptat na 2-4 týdny. Vůbec netuším s čím mám počítat a vůbec se mi do toho nechce, tak by mě nejlíp povzbudilo zjištění, že to není úplná utopie 🙂

pavlak5
20. bře 2016

Utopie to neni u nas v praci se davalo casto,ikdyz ne vylozene kvuli detem.Vzdy zalezi na konkretnim zamestnavateli a pozici,praci kterou zastavas .... .

lamarika
20. bře 2016

@morgan u nás to je tak, 3 týdny o prázdninách půjdu do práce (z toho 2 týdny si můžu vzít děti sebou do práce). 1-2 týdny si vypíšu přesčasové hodiny, které si dávám bokem a zbytek prázdnin budu mít neplacené volno. Musím teda říct, že mi zaměstnavatel vychází hodně vstříc

morgan
20. bře 2016

Děkuju holky za povzbuzení, přesně něco takovýho jsem chtěla slyšet 🙂. U nás je to tak, že dovolená se prý řeší až měsíc před letníma prázdninama! To znamená začátkem června se dozvíš jestli jí vůbec dostaneš když potřebuješ... Já už těd mám na srpen zaplacený příměštáky a opravdu řešit něco v červnu je nesmysl. Děti tam nikdo nemá...Proto mě napadlo si požádat o to neplacený....tak uvidime..🙂

prochi
20. bře 2016

@morgan Určitě to utopie není, ale záleží, kde pracuješ. U nás by to jednoduše nešlo. Jsme v kanceláři tři ženský, každá máme svou práci. Pokud jedna chybí, musíme ji plnohodnotně zastoupit a vždy tam musíme být minimálně ve dvou. Takže pokud by se jedna z nás rozhodla, že tam delší dobu nebude, tak by to pro nás dvě zbývající znamenalo, že my pojedeme na dvěstě procent absolutně bez volna. To bych teda docela řvala 😅 My řešíme dovolenou už od ledna... dvě máme děti, můj manžel pevnou celozávodní, tak bych chtěla aspoň týden volno mít v jeho termínu, další kolegyně potřebuje dovolenou podle jejích známých, další také podle svého manžela... no domlouváme se jen ve třech, ale je to náročné to skloubit, aby to bylo jakžtakž spravedlivé pro všechny 😔

morgan
20. bře 2016

@prochi a to je právě prima řešit to už od ledna, dá se lecos pozměnit a naplánovat. U nás je to tak, že já jako konkrétně já tam chybět nebudu. V práci je nás docela dost, ale nesmí mít dovolenou víc jak polovina lidí. Tudíž problém by to být neměl, ale jde o to nakolik bude šéf vstřícný. Ostatní by to zřejmě chápali tak, že mám nějaké výhody...jak jsem psala, děti tam nikdo nemá a moc to ani nechápou...pokud to bude možné, tak se zeptám tenhle týden, mám z toho nervy, ale potěšily jste mě tu, že nejsem uplně mimo se na to vůbec ptát 😉

aneta15
20. bře 2016

@morgan Tak u nás v práci tohle vůbec nefunguje. Naopak pokud si někdo vezme dovolenou tak ostatní musí vykrývat jeho 16 - náctihodinové směny. Takže přes léto mám běžně 32 hodin přesčasů týdně. Je to masakr. Letos vůbec nevím jak to zvládnu. Loni to ještě šlo, protože 4 týdnu přes léto funguje školka. Letos je dcera už ve škole a tím nastane velký problém. Jako bonus jsme všichni po mateřský a máme malé děti.

prochi
21. bře 2016

@morgan ono ani u nás to není žádná sranda. Jedna z nás tří děti nemá a jezdí na různé prodloužené víkendy, ale termíny bude řešit až v létě. A pak se na nás každoročně zlobí, že je polovina léta obsazená, protože my dvě s dětmi nemůžeme čekat až do léta... Takže my dvě matky během ledna a února, hned jak víme, kdy budou mít manželé celozávodní a kdy pojedou děti na tábory, se tam napíšeme. A pak je tu dusno 😔

kamila297
21. bře 2016

Příměstské tábory (např. domy dětí a mládeže), letní tábory, pro školkaře tzv. letní školky (dle usnesení rady městské části/obce) - jiné řešení není a vůbec mne to nepohoršuje. Náš syn byl i každý týden někde jinde. Ale radím vám si to zajistit co nejdříve, je o tyhle možnosti docela dračka.

morgan
21. bře 2016

@prochi tak aspoň, že jste dvě co chtějí plánovat 🙂, no prostě s dětma to jinak nejde. Já mám z toho nervy, jednak se vůbec ptát na to neplacený a jednak pokud to neklapne a dovolenou třeba nedostanu, jak potřebuju, tak co dál, ach jo.
@kamila297 zajištěný mám tábory zatím na celý srpen, ale řeším právě, že u nás se dovolená řeší až v květnu/červnu, to už se pak nic vyřešit nedá.

mahulena
21. bře 2016

Ahoj, kdyz byly deti skolkove, cca 6-7 tydnu z tech radove 9 tydnu kletnich prazdnin, fungovaly nahradni skolky a vicemene se skoro cele prazdninyx jel normal provoz, ve skoklkach a v praci do vecera, vyjma 2 tydnu co jsme meli dovolenou. Od peti let nastoupily soustredeni, tabor s prespanim, coz bylo taky reseni, navic prinosne pro dany sport. Nyni ve veku 6 a 7 let planujeme rozfazovane, tabory, babicka 1, basbicka 2, deda... Tabulku mame uz od ledna, kdy musim svou dovo vicemene napevno nahlasit v jobu. Babicky a deda se zapisi do tabulky podle svych moznosti.
Jsem rada, ze prarodice hlidaji, byt to tak nebylo, kdyz byly deti male, ale casy se meni a my asi taky 😒