Je to šikana?

rori1986
19. říj 2016

Ahojky holčiny a maminy...
Jsem už zoufalá a tak si jdu k Vám pro radu.Moc by mě zajímal Váš názor na šikanu ve škole,tedy spíš na to,jestli je to šikana.
Dceři je 10 let,problém do zapojení do kolektivu má již od první třídy,Nejde o to že by se přímo nedokázala zapojit,spíš má odlišnou povahu od ostatních dětí.Není taková divoká,je spíš klidná,nezlobí,každému pomůže,nikomu se neposmívá,nikoho neuráží,nelže a ani nepodvádí....Ostatní lítají po třídě,berou si věci,rozbíjí telefony...To vše asi k takovému věku patří,ale moje dcera to nedělá....Když mají přinést nějaký referát a někdo ho zapomene,nebo se na to vyprdne a prostě ho neudělá,ona se s ním podělí o svůj a předloží to jako společnou práci...atd.
Poslední dobou na ni ale ve třídě žáci křičí,přinese omluvenku na Tv a jejich ,,VELITELKA" třídy jí osočí,že simuluje a nic jí není,dcera nechce nosit peníze do školy,protože pak za ní ostatní chodí aby jim je půjčila,jinak s ní nebudou kamarádit,ve škole ani nesvačí nevím proč,pokud se ve třídě rozdělují žáci na skupiny,tak jí vždy od sebe vyženou že s nimi ve skupině nebude a přesto že se brání že jí nemají co takhle vyhánět,tak ostatní holky včetně její kamarádky se přidají k velitelce třídy a vyženou jí ze skupiny.Když jde s kámoškou domů ze školy a přidá se k nim ta jejich velitelka,tak ta holčina se s mou dcerou ani nebaví,to ani tolik neřeším,ale spíš jde o to,že když se jí zeptám proč tedy jde s nima a neodpojí se od nich a nejde sama domů,tak mi řekne že nemůže,protože by ji pak pronásledovali a nechtěli by ji pustit domů,že by se okolo ní postavili a začali by jí nadávat jaká je to kráva atd...Ptala jsem se jí jestli se jí to už někdy stalo,řekla že ne,ale že už to prý někdy někomu takhle udělali.Dcera už párkrát přišla domů později,jednou dokonce ubrečená,tak nevím co si o tom myslet.Dnes ráno vstala s údajnou bolestí břicha,když jsme se pak bavili o škole a já jen tak nadhodila,že jsem uvažovala nad přestupem na jinou školu,tak jí bylo najednou dobře....Tak nevím co si o tom všem myslet a nebo jak to řešit.Za učitelkou nechce abych šla,prý by to bylo ještě horší,jednou už jsem tam byla a vážně se to nezlepšilo,pí uč, mi dala najevo,že si za špatné chování spolužáků může sama a vlastně mi ani nic moc z toho co jsem jí řekla nevěřila...Předem moc děkuji za rady či zkušenosti a omlouvám se za chyby ale jsem tak rozhozená že to snad pochopíte... 🙂

shine2015
19. říj 2016

@lucie7411 ze resi sminky a ucesy mi divne neprijde....ale to chovani ano.
Vezmete ji pryc.
@rori1986 zmena skoly. Hned zajistit prestup.

lucie7411
19. říj 2016

@shine2015 samozřejmě tohle vše jsme již udělali, i tou školní inspekcí jsme pohrozili a víte co nám na to řekli? at ji klidně pošlou, že všichni dosvědčí jaká dcera je !!!! Prostě co řekne ředitelka tak odkýve celý učitelský sbor...
Dceru se snažíme ve všem podporovat, aby měla zdravé sebevědomí a věřila si. Na 10 let je velmi nadaná, to mi ve slaé chvilce potvrdila i její třídní učitelka, když mi na chodbě sdělila, že tak nadané dítě už ve škole dlouho neměli....ale k čemu to je? já jen chci aby prožila krásné bezstarsotné dětství... :(

katulen
19. říj 2016

@betelgeuzz vím, ale dnes je to nějak více vyhrocené, hlavně dnes právě tito nedá se jinak nazvat než spratci, mají buď rodiče co se jim nevěnují, těm je fuk, co dítě provádí anebo pak, když s nimi musíte něco řešit, tak Vás pošlou někam, namistrovaní až na půdu 😒 . Samozřejmě, že když to jejich dítě vidí, tak se jeho špatné chování ještě posílí - nemají žádný vzor - vzorec chování, prostě je mi z toho zle. Jinak včera děda vyzvedl syna (7 let - 1. třída) z družiny a syn šrám těsně pod okem a pod nosem. Družinářka, že prý byli na zahradě, syn si jezdil s tatrou a nějaký kluk k němu přišel a chtěl jí taky, tak mu rovnou zasadil nehtama do obličeje, povalil ho, takže kluk ještě od bláta...no děs... Dnes nevyzvedávám z družiny já, ale zítra tam naběhnu, co to jako má znamenat. Chápu, stane se, ale ptám se syna, kde byla paní učitelka.....že prý ho neviděla..prý se bavili s jinou učitelkou 🙄

lucie7411
19. říj 2016

@shine2015 mě nepřijde normální aby se holky v páté třídě malovali a barvili si vlasy....to si myslím, že je hodně brzy v 10 letech...dcera o tohle nestojí, ráda chodí do knihovny, hodně čte, máme tři psy, chodí s nimi ven, stará se o ně....to je vše dle ostatních špatně...dcera chodí pěkně oblékána, dlouhé vlasy, fakt pěkná holka, takže naštestí tohle ve vztahu k dceři neřeší, ale je tam jedna sociálně slabší a ta si také vyslechne :(

katulen
19. říj 2016

@lucie7411 je to také závist dětí ☹ . Pokud je opravdu nadprůměrně chytrá a nadaná, nezapadá...neopisuje....nedopisuje předpokládám úkoly o přestávce....prostě nejde "s davem" 😔 . Jediná varianta, co ji dát opravdu do jiné školy a pak víceleté gymnázim - mezi pardon, nechci aby to vyznělo blbě - chytřejší děti - mají přece jen v hlavě snad jiné věci....

hz
19. říj 2016

@lucie7411 opravdu svou dceru nedejte. ucitele se k sikane neumi postaviz, méaji zkusenosti a vse bagatelizuji, jen ne jejich predmety.. pockejte, kde bude Vase dcera za 15, 20let a kde bude to stato slepic, co se umi jen po nekom vozit..

lenka5731
19. říj 2016

@lucie7411 ano, víceméně souhlas. Máme s tím taky trochu osobní zkušenost.

cheetah_
19. říj 2016

Šikana to rozhodně je a ne v počátečním stadiu - třída se chová nežádoucím způsobem a všichni ve třídě to tolerují, pokud se dokonce nepřidávají (kamarádka, která se najednou přestane bavit). Je třeba uvědomit třídní učitelku a ředitelku. Pokud nechtějí situaci aktivně řešit, nebo pokud neví, jak na to, je nutná co nejrychlejší změna školy. Pomoci může pedagogicko-psychologická poradna, může nabídnout sociální intervenci ve třídě, radu dceři, jak se šikaně postavit, nebo radu s výběrem nové školy. To, jak dítě vnímá školu, učení a zážitky s tím spojené, ovlivňuje schopnost učit se na celý život! Ať je brzo líp!

lumixii
19. říj 2016

I já přispěji, bohužel i my měli zkušenost se šikanou.. i když se u nás nejednalo úplně o to stejné co u Vás.
Zkrátím to: Syn 13 let, plachej, tichej, nekonfliktní.. (pozor nechci říct, že je svatoušek, to zase ne) byl od spolužačky nepravdivě nařčen, že ji šikanoval. Stalo se to po té, co se honili a slečna za sebou zabouchla dveře, syn jak za ní běžel, dveře rozrazil, a oni se vylomili. Učitelka řekla, že vina je na obou stranách, a že se budou oba podílet na uhrazení škody. Slečna po zjištění, že se bude i ona podílet na náhradě, si vymyslela pohádku, o tom, jak jí náš syn šikanoval, že do ní kopal, mlátil a podobně. Vznikla z toho ohromná aféra, kdy si syna zavolala do ředitelny paní ředitelka a za přítomnosti matky té slečny, syna "vyslýchali" ovšem BEZ MÉHO VĚDOMÍ, A BEZ MÉ PŘÍTOMNOSTI. syn se z toho psychicky zhroutil a skončil na antidepresivech. Okamžitě druhý den jsem šla do školy a chtěla vysvětlení. (samozřejmě jsem si nejdříve zjistila, na co mají právo, na co ne, a jak se nechá tato situace lživého obvinění řešit). Takže informovaná jsem se dotazovala, jak je to vůbec možné. Odpověď paní ředitelky mě šokovala: Ona na to má právo, a není její povinností o tom rodiče informovat, a vše proběhlo tak jak mělo. Tak jsem jí vysvětlila, že na to právo nemá atd. nacož odpověděla, že to ani neví, že to nesmí. (Opravdu odborník na svém místě).
Jak to dopadlo? Ukázalo se, že slečna lhala! Syn jí nikdy nic neudělal! Třídní učitelka, se mému synovi omluvila. Ředitelka řekla, že se nikomu za nic omlouvat nebude. A slečna zůstala nepotrestaná. Po dalších 3 měsících od toho incidentu, byl další výstup. A tak jsem synovi navrhla, že pokud on chce, přendám ho na jinou školu. Souhlasil.
Od loňského roku přestoupil na jinou školu, je tam spokojený, žádnými břišními příhodami již netrpí (když byl na původní ZŠ, každou chvíli zvracel). Je pravda, že tato škola je trochu mimo, musíme tam pro něj jezdit, ale to vše zkousnu, hlavně že je klid.
Mladší syn tam letos nastoupil také, do školy chodí rád. Pan ředitel na této škole je opravdu PAN s velkým P.
Jsem se trochu rozepsala, jen jsem tím chtěla říci, že někdy je opravdu lepší dítě přendat na jinou školu. (i když to není zrovna ideální). 😉

japona
19. říj 2016

@lucie7411 Nešlo by dceru naučit, jak posmevacky odpalkovat? Když uvidí, že si dcerka z posmesku nic neděla a ještě je posle do háje, tak je to přestane bavit.. "ja chodím do knihovny? No jasne, protože umim cist..", "zapomněla sis ukol? No tak to máš smůlu a dostaneš poznámku, tohle jsem dělala ja".. deti vycítí "slabší" kusy a zkouší, co to jde. Neříkám, že je to spravne, do školy bych to zašla řešit, ale určite je dobre, aby se uměla bránit i sama..

lenka5731
19. říj 2016

@japona citlivé dítě, které si všechno bere, nenaučíš si z posměšků nic nedělat natož je odpálkovat ☹

rori1986
autor
19. říj 2016

@cheetah_ Nad psychologem či školním poradcem jsem už uvažovala,tedy přesněji,dnes ráno jsem se tam stavovala,bohužel má jak na potvúrku volno,tak až za dva týdny.Dcera velice odmítá abych tam šla,ve škole je takový názor,že kdo tam chodí tak je divnej....Mám i obyvy že ze strachu by mi to popřela.Když jsme jeden takový problém řešily,měla takový strach,že řekla že to není pravda a že já jsem to popletla.Děti jí pak seřvali,že co si má doma co stěžovat,učitelka jí seřvala před žáky,že doma nemá co vykládat co se děje ve škole...Nebyla to třídní,ale tělocvikářka....

bonulinka
19. říj 2016

@rori1986 Je to šikana a paní učitelka jí evidentně neumí, anebo nechce řešit. Zašla bych za vedením školy, výchovnou poradkyní. Pokud škola neumí šikanu řešit, tak volit přestup na jinou školu.

shine2015
19. říj 2016

@lucie7411 a proc ji tam tedy nechavate?? Ja bych tam svoje dite nenechala

lucie7411
19. říj 2016

@japona @lenka5731 přesně tak nejde to naučit, věřte mi že tohle jsme zkoušeli ne jednou !!! :( ona dělá že je neslyší a o to víc do hučí..ale neřekne jim natož aby jim jednu vrazila nebo po nich zakřičela to vůbec..

shine2015
19. říj 2016

@japona problem je kdyz ji obklopi pulka tridy a nepusti ji otevrit dvere apod. Tady uz nejde jen o posmesky...

japona
19. říj 2016

@shine2015 Tak jasne, že když uz ji obklopí pulka třídy, je pozde něco řešit odpalkovanim. Ale pokud je to o tom, že se ji deti posmivaji, že má úkoly, má zrzavé vlasy, má brýle atd. ..je to na diteti, jak ostatní posle do háje. Když si to necha líbit, je jasne, že se to stupňuje..
Nechci v žádném případě říct, že je to chyba dcery, že ji šikanují! Jen by se melo pracovat (kromě přeřazení na jinou školu) i s jejími schopnostmi komunikace a sebevědomím. Protože se muže stát, že podobnou velitelku ještě párkrát za život potká..
Berte to tak, že kromě češtiny, matiky a přírodovědy se musí naučit prosadit své zájmy🙂

cheetah_
19. říj 2016

@rori1986 Jestli dcera odmítá pomoc v situaci, kdy problémy reálně existují, tak už je příkladnou obětí šikany. Nenechej to dojít dál. Odpoledne si s dcerou sedněte, proberte možnosti a strategii. Pokud učitelé nechtějí řešit problémy, nebo je dokonce sami eskalují, pak je šikana už neřešitelná jinak než přestupem. Její chování může být možná "sociálně rizikové", ale přeci příležitost nesmí z ostatních dětí udělat tyrany! Nechej ji na stupnici 1-10 ukázat, jak se cítí, když... má jít do školy, je s kamarádkou ve škole, je ve třídě o přestávce, jde ze školy domů - pomůže to určit, jak těžce to prožívá. Prober s ní možnosti a problémy, které s sebou ta která varianta přinese, udělejte si plán. Teď víc než kdy jindy máš šanci jí dát do života obrovský dar, aby věděla, že za sebe má bojovat a stojí to za to!

kamila297
19. říj 2016

Děti dokážou být pěkné zlé, o tom žádná, hlavně ty, které mají doma nedostatek zájmu. Co mne ale zaráží, je reakce učitelky. V dnešní době, kdy se všude propaguje rovnost žen a mužů, tolerance ras, náboženství apod., tak aby někdo reagoval na jasnou šikanu tímto způsobem - to není v pořádku. Ať je to jak chce, učitelka by měla situaci mít pod kontrolou a případně se ji snažit řešit. Zkuste se obrátit na zřizovatele školy a v případě, že situace bude trvat, dala bych dceru jinam, klidně i v pololetí.

kamila297
19. říj 2016

@cheetah_ a také, že má mámu, která ji nenechá trpět a postaví se za ni v jakékoliv situaci.

atinkaa
19. říj 2016

@rori1986 je to sikana na je to na riesenie, toto urcite neodkladat, dobre je ze mas doveru a vies o Tom

drzim palce a ked kludne do ip

alexandra18
19. říj 2016

Píši vám jako učitelka na základce, šikana to je a řešit to opravdu musíte. Pokud ve škole chybí zastání, neváhejte s přeložením na jinou školu.

semonka
19. říj 2016

Je to šikana !!! Prošla sem si něčím podobným v 8. třídě. Jenže mě moje máma ze začátku vůbec nevěřila. Až po odborném posudku psychologa, ke kterýmu sem pak chodila ještě přes dva roky než mě tak nějak dal do kupy (přesto to ve mě něco zůstalo co mi občas nedovolí být natolik průbojná nebo sebevědomá jak by si daná situace zasloužila ☹ ). Postoj ředitele a tř. učitele byl bohužel stejný jako v tvém případě. V druhém pololetí sem přestala chodit do školy a učila se doma a jen chodila jednou za měsíc na přezkoušení, jestli se doma prej jen neflákám. Do deváté třídy sem nastoupila už na jiné škole ale ve stejném městě, bylo to malý město tak se to stejně rychle rozkřiklo... Nebudu to dál rozepisovat, každopádně lehký to v tý době nebylo. Odstěhovala sem se za mužem 100km pryč a stejně když jedeme jednou za čas navštívit příbuzný a náhodou i jen z auta zahlídnu někoho z těch dětí z původní ZŠ vše se ve mě stáhne. OKAMŽITĚ DCERU DEJ JINAM. Bude to chtít čas ale bude jí zase líp 😉

soyevita
19. říj 2016

Šikana to bohužel je,něco hodně podobného probíhalo dlouho u mé dcery.Nikdy mi nic neřekla-bohužel.Byla mezi spolužáky neoblíbená,protože je taky "jiná". O přestávce si buď četla ,nebo kreslila.Pořád jí chyběli pomůcky,na židli ji dali lepidlo.Takže měla zničené nové rifle,lámali jí pera,rozhazovali pomůcky po třídě a posmívali se jí.Do čaje ji dali mýdlo nebo jar a pak zvracela." Kamarádky" jí vydírala a zneuživaly,byla jim jen dobrá,když jim zaplatila třeba kino.Nejvíc problémů bylo v 5.třídě.Naštěstí v 6.třídě děti zlepšilo díky učitelce.Teď je v 7.třídě a je relativně klid.Přestoupit na jinou školu nechtěla.Určitě to řeš s učitelkou,pokud je rozumná,bude se snažit dceři pomoct,tak aby ostatní nic nepoznali a usměrní je.
Ono v každé škole a třídě se najdou s prominutím spratci.Známá dceru přeřadila a byla nešťastná ,naštěstí třídní pomohla,aby se malá postupně začlenila do kolektivu.Ale začátky byly krušné a malá nechtěla chodit do školy

soyevita
19. říj 2016

@rori1986 Omlouvám se,nedočetla jsem tu reakci učitelky.V tomto případě bych neváhala a dceru přeřadila co nejdříve na jinou školu.

prostejina
19. říj 2016

Jako dítěti mi dělali ostatní to samy. Ještě me teda fyzicky napadali. Je to šikana, a když učitelka řekne, ze si za to může sama, tak je to fakt na povazenou. Hledala bych ji jinou školu, at nedopadne jako já. Nikdo to se mnou neřešil, nechtěl, a já mám do ted velký problémy s komunikaci a mám strach z cizích lidi. Tak at to na ni nemá podobnej dopad.. Držím vám palce, a hlavně vaší malý slečně, je mi ji upřímně líto, vim, jak se cítí.

hul
19. říj 2016

@prostejina to znám. Dlouho jsem si přišla jako stvana zvěř. A do cca 22 let jsem mela problém i vyjít ven. Myslela jsem si ze se mi všichni budou smát a ukazovat si. Časem jsem si nějak vybudovala aspoň kus sebevědomí.
Ted čekám holčičku a strašně se bojím ze ji potká neco podobného. A pokud ano tak se bojím že ty hajzliky pretrhnu bud já a nebo přítel....
Kdybys chtěla tak klido nápis a mužem pokecat....

prostejina
19. říj 2016

@hul přesně tak.. Třeba když čekám v čekárně, tak mám strach jít i na WC, aby na me všichni necuceli. Jestli to někdo bude dělat moji holčičce, tak at si me nepřeje.. Máme na to stejný názor 🙂

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz