Mimoškolní výuka, kdo se do toho pustí s námi? Praha

armitage
27. zář 2016

Rozhodli jsme se že svoje dítě nedáme do klasické školy a tak hledáme skupinu rodičů, kteří by se s námi pustili do něčeho co má pro dítě opravdu smysl. Bydlíme v Praze na Barandově.

kacca11
28. zář 2016

@armitage nemuzu si pomoct, ale po tomhle prispevku jsem ztratila veskerou duveru ve vas napad ucit dite mimo zakladni skolu. Ale pokud jste i sam ucil, trochu chapu vasi neduveru v zakladni skolstvi.

Ale je to vase dite, vase volba a pokud verite, ze mu dokazete dat vic nez skola, tak do toho. Mne jaksi pripada, ze nad ucenim premyslite pouze z pohledu a schopnoati dospeleho, ne ditete.

verdos
28. zář 2016

@g_m Ano, však o ŠVP jsem tu psala, ovšem osnovy a ŠVP je docela rozdíl (řekla bych, že diametrální, jen mnozí učitelé se snaží ze ŠVP udělat co nejvíce dokument podobný osnovám, ale to už jsme jinde).
Alternativní školu si bohužel každý vybrat nemůže. Např. pro nás by to znamenalo vozit dítě každý den hodinu tam a hodinu zpět (plus nemalé výdaje k tomu za školné). Navíc jsou tam vyučující daní, kdežto při domácí výuce si můžu vybrat, co zvládnu sama, na co zaplatím dítěti něco extra, na co stačí sousedka, která má vystudovanou konzervatoř, atp. Na exkurze a přednášky se v normální škole chodí jednou za uherák, není to tak dávno, co se to učitelům pomalu zakazovalo, protože byl problém se zastupováním a bylo po nich požadováno, aby si tyto hodiny nahradili (pozn.: jaká je situace zrovna teď netuším, jsem již 5 let na mateřské a situaci mám možnost sledovat pouze zprostředkovaně a zrovna toto mě momentálně bolí nejméně, takže to neřeším a nesleduju).
Ano, někteří učitelé se snaží dělat výuku zajímavou a zábavnou, jenže o tom to jenom není. Je to o přístupu celkově - o smysluplnosti, kvalitním hodnocení, atp. To, že vyučující dělá výuku zábavnou ještě neznamená, že to je kvalitní nebo přínosné. To je také dost častý omyl. Každopádně je fajn, že alespoň u vás na škole se o něco snaží. Nemůžete však z toho usuzovat, že je to tak všude.
Jinak já si také všímám, jak kdo píše a čárky a hrubky mě iritují, ale mnohem více mě osobně třeba irituje zjednodušené posuzování či myšlení. Holt každý jsme nějaký, že jo.
S těmi jazyky jsem to myslela tak, že je to nejdostupnější. Lektorů je hafo, po referencích nějakého dobrého seženete, protože i ve vašem okolí má každý obvykle nějakou zkušenost. Ale zkuste si sehnat dobrého chemika, který se bude věnovat nadanému dítěti (příklad). Takže jsem to myslela v tomto smyslu. Samozřejmě v nějaké konkrétní situaci může být jednodušší sehnat chemika než např. lektora frániny, ale myslela jsem to tak nějak obecně. (A ano, i moji bývalí kolegové byli někteří marní, naštěstí jedna namísto učení jazyků šla dělat manažerku do IBM, uf!)
Já měla nejvíce kamarádů z kroužků a z místa bydliště. Holt každý to máme jinak. Nesouhlasím, že škola je v tomto tak zásadní. Mně spolužáci nepřijali ani na jedné škole, nebyla jsem totiž věřící a byla jsem vegetariánka. Navíc chytrá holka = jasný outsider. Děti umí být kruté, buďte ráda, že jste to nezažila v takové míře. Musela jsem si sama najít kamarády, kterým to bylo jedno.
Jinak tedy jak možná vyplynulo (a možná ne), jsem také učitelka. A tak jsem i ovlivněná tím, co jsem měla tu čest ve školách vidět v době, kdy jsem tam byla na praxi nebo sama učila (tedy u kolegů). Ano, některým bych své dítě svěřila, jiným ani na jediný den. A je mi jedno, jestli to někomu připadá přitažené za vlasy. Ono je to asi úplně stejně třeba s výchovou nebo zdravím dítěte - někdo klidně dá dítě do chodítka, obuje mu tvrdé boty a nutí ho chodit, v roce mu nabídne slané tyčky a nechá ho to zapít colou a hodí cool fotku na fejs, jaké už má šikovné děcko. A jiná matka bude hrotit každou kravinu, jestli se její dítko neodchyluje. A další zakáže rodině dítko pro jistotu chovat, protože když ho budou nosit na rukou, tak mu zkřiví záda. A víte co? Je dobře, že je dneska taková variabilita a informovanost - každý má možnost si najít ten svůj směr a dělat to po svém. Pokud své dítě vysloveně nezanedbává či neohrožuje... Většina rodičů řešících IV jsou právě ti, kteří chtějí pro své dítě to nejlepší a pracují s mnohonásobně větším nasazením než učitelé. Když si tím komplikují život, je to jejich problém. A učitelé budou mít o několik problémových žáků míň, uf! Protože zrovna včera jsme to řešili ve skupince - rodiče chtějí učitelům do učitelování kecat a taky to dělají. Určitě to moc dobře víte. A díky IV naštěstí někteří z nich odpadnou. Není to pro Vás pozitivní zpráva? 🙂
Diskuzi vnímám jako přínos, pokud jednáme vzájemně slušně a věcně. A hlavně pokud to vyvrátí některé předsudky či zažité představy.

verdos
28. zář 2016

@evik19 Bohužel jsem osobně několik "učitelů-recyklátorů" poznala, i přípravu dělanou o přestávce typu !aha, takže dneska tuto stránku a zítra tuto stránku" (???). Taky jsem zažila učitelku, která na vzdělávání takřka rezignovala - udělali zápis a pak hráli hry (???). Samozřejmě, byli to jednotlivci, ale představa, že se mé dítě potká s takovým učitelem není zrovna lákavá.
Jinak ano, menší školy a úplně ideálně věkově smíšené třídy jsou obvykle menší zlo. Ale i tak - kamarádi se nevybírají tak, že s někým chodíte do třídy. Je to někdo, s kým něco sdílíte. Vzájemné sympatie, zájmy, buduje se to pak dále společnými zážitky. Ale uměle to vytvořit fakt nelze. Ve škole může být dítě úplně snadno izolované jen proto, že mu nepořídíte drahý mobil nebo tablet - mám tedy, pro jistotu dítě vybavit těmi nejmodernějšími "hračkami" a ideálně i značkovým oblečením? Jistě pak bude cool a super kamarád pro všechny, rozhodně nebude izolované a bude se mít o čem bavit. Mimochodem - kromě této diskuze (a možná pár nějakých vzácných výjimek) jsem se o svých zážitcích ze školy nikdy s nikým nebavila, tak nějak nebyla potřeba a zrovna toto mě v životě nijak neizolovalo. (Vlastně jo, jedna kamarádka mi jednou povídala o svém prvním sexu v sedmé třídě - byla jsem tehdy už na střední a absolutně jsem nechápala, o čem mluví a proč mi to vypráví. A bylo mi hned jasné, že to není člověk, se kterým bych měla co sdílet, že to není typ člověka, se kterým bych se chtěla stýkat.) Přemýšlím, kde se v lidech bere ta víra, že ta škola je pro socializaci tak moc důležitá a že to jinak nejde...

verdos
28. zář 2016

Asi se budu muset krotit nebo to tu zaplevelím. Nuže - české školství se mění a je to dobře. IV je smysluplnou a plnohodnotnou alternativou se vším všudy. Samozřejmě záleží na rodiči, stejně jako záleží na konkrétním pedagogovi. Kdo se chce o IV opravdu něco dozvědět, stačí dobře hledat a něco si přečíst (nejlépe vícero, neboť dělat závěry z jednoho či dvou případů je úplně stejně platné jako dělat závěry sám ze své jediné zkušenosti). Každopádně chápu, že mnoha lidem je to proti mysli, neboť to chce i změnu přístupu a myšlení. Je to zkrátka něco jiného a je těžké něco takového přijmout. Některé myšlenky v sobě lidé nosí pomalu jako náboženství (podobně jako např. někteří doktoři si nenechají "sáhnout" na očkování do takové míry, že budou popírat veškeré nežádoucí účinky). No, nás to čeká za rok nebo za dva nebo za tři, kdo ví, takže uvidíme, jaké budou konkrétní zkušenosti. Nebo třeba u nás na vesinci někdo založí alternativní školu, kdo ví. 🙂

drzticka81
28. zář 2016

Me by taky zajimala financni stranka toho, kdyz budu chtit vyucovat sve dite doma.....jak to funguje? kdo pracuje? kdo je s detmi, kdo plati ty vsechny krouzky, ktere dite podnika, kde vzit na vsechny vstupy do muzei a na hrady? apod......predpokladem je, ze jeden z rodicu je ve sve praci dost financne ohodnocen??? dekuji za odpovedi....

japona
28. zář 2016

@armitage Svádět na skolu neschopnost naučit se používat čárky mezi větami? Vzdyt je to par pravidel, proboha.. To by me zajímalo, na jaké úrovni je vámi opěvovana angličtina? 🙂 Nepřijde mi skodlive, že děti občas výuka boli - nektera data je třeba do hlavy holt natlačit (násobilka, tvoření chemických vzorecku apod.) a výlet do muzea či přírody vám to opravdu nenahradí..

verdos
28. zář 2016

@drzticka81 Když je to jen na 1. stupni, což je mimochodem nejrozšířenější a nejběžnější, tak toho zase tolik moc navíc nepotřebujete. Na kroužky dítě chodí obvykle i tak a pokud nejste z velkého města, nestojí to ani tak moc. To je další výhoda setkávání s podobně fungujícími rodinami - můžete dělat např. na částečný úvazek (když se rodiče ve výuce/programu střídají) nebo využívat slevy na vstupy/jízdné, atp.
Samozřejmě pokud je člověk na všechno sám, má dítě už na druhém stupni (větší požadavky na znalosti), chce, aby se hlouběji věnoval kroužkům i některým předmětům (nebo spíše oblastem) a ještě nedej bože žije ve větším městě, takže ceny nejsou lidové... tak to asi levné nebude. Ale zase pokud dítě neučí sám, ale dítě tráví spoustu času s jinými (a např. blokově), tak se může třeba rodič věnovat nějaké práci z domu a tím pádem na to mohou vydělávat oba rodiče.
Takže velmi záleží na situaci, v jaké se kdo nachází. Vím však, že ve fb skupině domácího vzdělávání se toto čas od času řeší - "jak to finančně zvládnout" - a je fakt, že někteří se na to necítí. Je tedy možné, že toto je jeden z limitů, že si to prostě nemůže dovolit úplně každý. Určitě to do rozpočtu rodiny zasahuje (ale v závislosti na konkrétní situaci je to různé).

armitage
autor
28. zář 2016

@japona Ale ja nemluvim jen o carkach. Nekdo se mozna vyziva ve vyjmenovanych slovech a rozborech souveti, ja opravdu ne. Svoji Anglictinu obhajovat nebudu jeste byste rekla ze se chlubim 🙂

lotyna
28. zář 2016

@armitage Možná, že ani tak nejde o ty čárky (také v nich občas ve složitějších větách chybuji), ale o to, aby ty nebohé děti alespoň uměly správně napsat název svého bydliště. Píše se to totiž s dvěma R - Barrandov.

armitage
autor
29. zář 2016

To ze jsem nenapsal dve r nema nic spolecneho s vyukou jazyka, to je lenost. Nebo si myslite, ze kdyz se nenauci gramatiku, popripadne kdyz je nebude ucit clovek s pedagogickym vzdelanim tak ta dve r neuvidi?

drzticka81
29. zář 2016

@verdos no prace z domu-jsem prave ucitelka na nizsim stupni, takze z domova bych jaksi pracovat nemohla, muz dela na smeny......prave, ze me zajimala financni stranka veci-nejedna se mi o pomucky apod., ale kdyz si to vezmete-tak ty krouzky nestoji zas tak malo - rada bych deti podporovala v hudbe-takze hra na hud. nastroj, ve sportu-urcite chci, aby se naucily plavat!!!coz povazuji za zivotne dulezite, nejaky sport, kt. by je bavil, nebo treba lidove tanecky pro dceru, vyuku anglictiny, vytvarny krouzek, a mnoho dalsich......pri poctu deti napr. tri (samozrejme jeste saty, boty apod. veci) - dochazim k zaveru, kde bych na to jako nepracujici vzala.....jinak bych na vyuku predmetu mela dost osob s vybornou kvalifikaci -pochazim totiz z ucitelske rodiny 🙂))) vsichni jsem ucitele, na muzove strane by zase byli vyborni praktici .....ale ta financni stranka by me desila......

verdos
29. zář 2016

@drzticka81 Ano, říkám, že záleží na konkrétní situaci. Jinak pokud jste učitelka na 1. stupni, tak můžete naopak přibrat děti odjinud a učit je jinak za drobný příspěvek od rodičů, kteří nechtějí dát dítko do školy, ale věří Vám, že zrovna učíte způsobem, který je jim sympatický (pokud máte třeba komunitu přátel/sousedů podobně smýšlejících). A Vaše dítě bude mít parťáka nebo dva nebo tři. Je to jedna z variant. Samozřejmě se na to nemusíte cítit nebo nemusíte nikoho takového v okolí mít (např. Váš přístup je diametrálně odlišný). Těch možností je mnoho.
Pokud učíte na 1. stupni, výtvarku i hudbu máte určitě zmáknutou, i když chápu, že u té hudby si ne každý troufne na profesionální vedení (pokud opravdu chcete, aby se dítko hudbě věnovalo). U nás zase tak moc velký výběr kroužků není (pár nástrojů, pár pohybovek, keramika a výtvarka vedená stylem, který se mi nelíbí) a na 1. stupni bych je tak jako tak hodinu do města nevozila (ale vím, že jsou rodiče, kteří jo). Tedy za předpokladu, že dítě nemá nějaký extra talent nebo po tom opravdu z hloubi duše netouží. Já jsem spíše zastánce toho, aby si dítě kroužky vybralo samo a pohyb mělo především v přírodě (vybere-li si ale nějaký sport, tak je to samozřejmě ok). Ráda bych u nás v obci zavedla country tance a orientační běh, uvidíme 🙂. Mám to asi v mnohém jednodušší (tím, jakou mám kvalifikaci, kde žiju, co je okolo, jací zde žijí lidé, atp. - i když děti tři mám), chápu, že ne každý si to může dovolit. Opravdu se s tím setkávám a je dost možné, že to i vaše situace, podle toho, jak to popisujete. Nechci popírat fakt, že IV prostě nemusí být pro každého (z různých důvodů).

armitage
autor
29. zář 2016

@drzticka81 Nevim v jake jsi presne situaci. Kolik mas deti, jak starych a v jakem prostredi zijete. Ucite mi prijde nejshudnejsi cesta vytvorit nejakou komunitu, ale neni potreba mnoho lidi. Pokud mas cast odpoledne volno a sezenete nekoho kdo ma dopoledne, mate vyhrano. Pokud ne, tak je otazka jestli jsou deti tak stare, aby mohli byt sami doma. Pokud zijete na vesnici a deti litaj venku bez vaseho dozoru normalne, tak je teoreticky muzete dopoledne nechat at si delaj co chtej (unschooling) a venovat se jim odpoledne. Samozrejme ze s tim at si delaj co chtej je to slozitejsi, ale pokud budou mit v dosahu podnetne veci tak bych trochu zkusil duverovat jejich zvidavosti ktera se podcenuje a ve skole likviduje. Kdyz se vratis ze skoly urcite budes chtit byt se svymi detmi 🙂 takze vyuka kterou povazujes za dulezitou muze probihat v t chvili. Nejlepe tak aby o tom nevedeli. S penezma to nemusi byt tak hrozny. Kdyz by dite chodilo do skoly tak byste stejne museli platit krouzky.

ameliejulliette
29. zář 2016

@armitage V zápalu diskuze jste zapomněl reagovat na můj příspěvek, který jako jeden z mála byl opravdu k věci, takže se ptám ještě jednou. Jakou máte konkrétní představu?

armitage
autor
29. zář 2016

@ameliejulliette Mate uplnou pravdu, vypada to tak 🙂 Ja jsem tu psal ale klekl mi chrome a i kdyz vypadalo ze se to ulozilo tak asi ne :-/ Shanim skupinu rodicu kteri by se podelili o vyuku. To znamena ze kazda rodina si vezme na starosti jeden den. Kamarad je archeolog a pokud by do toho s nami sel tak jsem si jisty ze detem da vic nez ucitel dejepisu. Sli jsme s nim na zriceninu hradu a v podhradi kde se pred nedavnem vykonavali vykopavky se najednou shybl ke krtinci a rika: Tak tohle je strep asi tak z patnactyho stoleti, krtci to obcas vytlaci na povrch. Maminka naseho kluka je graficka takze je jasny co s nimi ona muze nasdilet. Dulezity je pro me aby se naucili cist, psat a pocitat. Jinak je curriculum zbytecny, staci reagovat na prostredi, na naladu ve "spolecnosti" prtat. Rozhodne mi prijde lepsi rict: "Hele krtinec a v nem strep.", misto "Dnes budeme ucit o Krtcich a v dalsi hodine budete probirat keramiku v patnactem stoleti 🙂 Malej je dneska se mnou doma kvuli nemoci a pred chvili prisel abych mu rekl co je za den a co bude zitra. No, napsali jsme na papir jmena dnu, k tomu obrazky co treba se ten den obvykle dela, barevne oznacili dny kdy maminka pracuje a kdy tatinek. Primagnetkovali jsme to na lednici a pricvakli na dnesni den magnetku s kralickem s tim ze si bude kazde rano posunovat a bude vedet co je za den a co ho ceka pristi den. Neni to neco co bych mel nekde vyctene, pripravene. Proste me to napadlo tak jsme to udelali. Samozrejme, ze efektivnejsi by bylo dat domaci ukol aby se to naucil 🙂 Ted zrovna slysim jak si pocita, tak jsem se kouknul a ma otevrenou knizku o rimanech a pocita tam vojaky v legii 😀 Tohle je zpusob jan se ma clovek obohacovat podle me. Ne 45 minut neco a i kdyz me to hodne zajima tak proste utrum a jdeme delat neco co me otravuje. Hodne zajimave by mi prislo napriklad mit mesicni projekt- postavit male hradiste. Kdyz clovek neco takoveho chce udelat bude k tomu potrebovat znalosti historicke, dejepisne matematicko fizikalni a treba i chemicke (cista vona napriklad) reknete mi predmet ktery by se nedal nejak vlozit do takove aktivity. Je to priklad, neco co me prave ted napadlo. Pokud je clovek kreativni tak je podle me schopen reagovat na dite a jeho potreby a pro oba je to pak vetsi zabava. Tohle je takova zakladni myslenka, rekla bych, asi, tak nejak, priblizne... Jde hlavne o to byt flexibilni. Neni jeden spravny pristup a kazde dite neni stejne.

merope
29. zář 2016

@armitage Něco podobného ale dělá Montessori resp. Walsdorf, ne?

armitage
autor
29. zář 2016

@merope Je to tak, ja si proste kradu od ruznych alternativnich zpusobu 😉 Klucina je ted v Montessori skolce a je moc spokojenej. Nevim jakou to percentuelne hraje asi tak roli, asi se to tak neda brat, nicmene strasne moc zalezi na kolektivu. Kdyz si deti budou rozumet tak to myslim pujde jak po masle, jinak nevim, do toho by nemelo samozrejme cenu jit. Moznost sikany je ale v tomto pripade podle me minimalni, diky ucasti rodicu.

lotyna
29. zář 2016

@armitage Zda je uvidí nebo ne, si netroufám odhadnout, záleží na jednotlivci (napřílad děti s dys - poruchami by s tím mohly mít problém). Písemným projevem se člověk prezentuje, lenost s tím nemá nic společného. Váš písemný projev je plný hrubých gramatických chyb a nesvádějte to, prosím, na lenost (děti by mohlI být samI doma) a přitom se tu kasáte, co všechno se ta robátka naučí - pochopitelně samy ze svého vlastního zájmu a bez ničivého vlivu školy. To je dostatečně vypovídajicí. Nic proti mimoškolní výuce. Ale chce to trochu víc, než jen přibližnou představu o tom, že by to
mělo jít jinak. A právě ten koncept vy, s prominutím, nemáte.
Toť ode mě vše, loučím se s přáním hezkého večera a příjemného prožití dalších dnů.

japona
30. zář 2016

@armitage Jak "donutite" dítě naučit se něco, co nelze odvodit? Vyjmenovana slova, chem. vzorce, atd. atd.. ze to neni třeba neberu. Myslím, že pro dítě je vhodné i "něco muset", v dalším vzdělávání i v zaměstnání se tomu nevyhne..
To, že uděláte tabulku dnu apod. je sice pekne, ale myslím, že to udělá 90% rodičů tady taky a nemyslí si, že jsou bůhvíjací pedagogové🙂

ameliejulliette
30. zář 2016

@armitage Děkuju za odpověď a přeju hodně zdaru.

armitage
autor
30. zář 2016

Vy pouzivate ve svem dennim zivote vyjmenovana slova? Prerikavate si vzdy kdyz pisete nejaky prispevek? Ano pisu hruzne, ale evidentne si rozumime velmi dobre takze o co tu vlastne jde? Nebo snad nerozumite textu ktery pisu? Proc vam nevadi, ze nepouzivam diakritiku? Ok priznam se, trochu to delam naschval a jsem hodne zvedav jestli popremyslite o tom co je vlastne dulezite. Bohuzel nepouzivam diakritiku. Pouzival bych pouze ú a ne ů. Tusite proc? Schvalne jestli na to prijdete. Ja totiz doufam ze kdyz budu deti vzdelavat doma a podporovat je v ptani se, tak az se dostaneme k u s carkou versus u s krouzkem, tak se zeptaji, proc se pise krouzek, kdyz by se dala dat vsude carka. Ve skole si to nikdo nedovolil. Tak to proste je a naucite se to.
Reknete mi co krome cteni, psani a pocitani jste se na prvnim stupni naucili co dnes pouzivate? Evidentne vubec nectete moje prispevky kdyz mate pocit kvalita moji cestiny je dulezita. Manzelka se v gramatice vyziva. Jak je mozne ze ucitelka matematiky neumi Francouzstinu?
Asi jste si vubec neprecetli minuly prispevek, kde pisu ze shanime skupinu lidi. Proc si neposlechnete prednasku na kterou jsem tu na zacatku daval link?

journals
30. zář 2016

Dovolte mi také jeden příspěvek. Měla jsem možnost porovnat školství v ČR a školství v severní Americe. Výchova a přístup v USA je rozhodně "líbivější" a benevolentnější, ale víte kdo měl větší znalosti? České školství naprosto rozdrtilo to americké. Ono je pěkné tvrdit, že české školství je mimo - má hodně, hodně velké rezervy a v jistých směrech by určitě bylo fajn posunout ho jiným směrem, ale když pak vidíte to školství jinde a to, že student střední a vysoké si neumí spočítat zlomky, tak to je hodně k pláči. Já souhlasím, že ve školství je třeba víc zapálených pedagogů, ale nesouhlasím s tím, že je vše tak neskutečně špatně jak se tu někdy popisuje.
Další poznámka - prosím, neberte to špatně. Ne každý odborník dokáže předat učivo tak, aby bylo k užitku. Je super, že je kamarád archeolog ochotný děti vést k dějepisu, ale co když se mu to chtě nechtě dařit nebude? Bité na tom nebudou jen jeho děti, ale i ty vaše. Z mé vlastní zkušenosti vím, že ti nejhorší učitelé byli ti, kteří to moc "žrali" a dokázali tak děti/studenty velmi efektivně odradit na velmi dlouho i navždy.
Se vzděláváním doma máme zkušenost díky známým - rozhodli se žít velmi alternativně a tak děti učili doma. Problém ovšem nastal, když už doučování nebylo z rodinných problémů možné a děti musely nastoupit do klasické ZŠ. Bylo to pro ně peklo a děti to docela nezvládaly ☹ Nejstarší propadala snad tři roky, neustále chodila na nějaké doučování atd. Jen proto, že rodiče nepovažovali za důležité učit je v rozumném rozsahu a podle rozpisu. Ono totiž někdy nejde jen o to se to prostě nabiflovat. Ale jde taky o to se naučit, trochu se zapřít a naučit se nějaké disciplíně, nějakému režimu atd. Myslela bych hlavně na to, kam by takové vzdělávání mělo směřovat. Jen k tomu si poznatky osvojit? K přijmutí na SŠ? K vystudování VŠ?
A pozor - největší problém s tímto typem doučování je nedisciplinovanost rodičů! Hodně štěstí 🙂
Psaný projev raději nebudu komentovat. Jen doufám, že Vy učit ČJ nebudete ☹

japona
30. zář 2016

@armitage Jasne, že nepoužívám vyjmenovana slova tak, že bych je odrikavala (i když myslím, že bych to dala🙂), ale vím, ktera mezi ne patří a podle toho pisu i/y.
Co se tyče ú/ů nám to nikdo nezatajoval (natoz, aby se někdo bál zeptat), prostě vysvětlili, z čeho to pochází..?
Jasne, že ze základní školy vylezete jen se schopností cist, psát a počítat. Ale získate schopnost fungovat ve skupině ruznych osob, řešit konflikty, získáte kamarády, zjistíte, že je třeba se podřídit nějake autoritě, je třeba dodržovat nějaký pravidelný rozvrh a třeba se přemoci a dělat něco, do čeho se mi uplne nechce🙂
Myslíte, že ty ostatní aspekty (kromě psaní, čtení a počítání) jste schopen svépomocí zajistit?
Nevím, co delate, jaké jsou Vaše možnosti, ale obávám se, že "sudlanim" typu ja budu učit matiku, kamarád archeolog si s nima bude povídat, co je zajímá, angličtinu se naučí z počítačových her a na češtinu se vykašlem, to moc nadějne nevypadá🙂
Tohle by podle me fungovalo, pokud byste byl natolik za vodou, že diteti najmete schopného pedagoga. Vpodstate individuální výchova, ktera by obsahovala osnovy základní školy a tím, že by se šlo do hloubky v oblastech, které dítě zajímá. Ale zase dítě ochudite o ten sociální kontakt.
Podle mě je nejefektivnější postup: dítě v klasicke škole + vy jakožto doplněk, který rozšiřuje školní základ..

armitage
autor
30. zář 2016

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-... uz tohle je pro me dostatecny duvod

a toto je extrem, to znamena zadna vyuka: http://www.dailykos.com/story/2012/2/26/1068595...
https://ww2.kqed.org/mindshift/2014/09/02/how-d...

cituji: "Jasne, že ze základní školy vylezete jen se schopností cist, psát a počítat. Ale získate schopnost fungovat ve skupině ruznych osob, řešit konflikty, získáte kamarády, zjistíte, že je třeba se podřídit nějake autoritě, je třeba dodržovat nějaký pravidelný rozvrh a třeba se přemoci a dělat něco, do čeho se mi uplne."
Vam prijde normalni timhle travit tretinu dne, pet dni v tydnu, osm let v kuse? Prijde vam normalni zaradit dite do skupiny nahodnych lidi aby se naucilo socialnimu kontaktu, misto toho aby si slo napriklad hrat s kamarady me pripadne jako uplne idiotska myslenka. Nevim v jakem svete zijete ale moje dite resi konflikty s kamarady a na detskych hristich stejne jako by je resilo ve skole.

tohle je typicka fraze lidi kteri nic o dane problematice nevi. Skola nereflektuje opravdovy zivot. Clovek je na 8 let at chce ci nechce se skupinou lidi kteri jsou mu cizi, a v tom lepsim pripade ho ignoruji. Ja si v zivote lidi se kterymi travim cas vyhledavam a rozhoduji o tom s kym budu. Pokud mate pocit ze dite se ma v sesti letech pripravovat na to ze bude jednou delat praci ktera ho nebavi v kolektivu lidi kteri mu jsou cizi, tak je mi lito vasich deti.

Prominte, ale muj pristup anglictinu se nauci z pocitacovych her je lepsi nez vas anglictinu se nenauci ve skole. ( http://zpravy.idnes.cz/vyuka-anglictiny-na-cesk... )
Jestli si myslite ze se deti ktere budou jezdit jednou v tydnu po ceskych zemich a nevstevovat pamatky nenauci nic oproti detem ktery se uci jen na dalsi pisemku tak jste mimo. Ja jsem chodil na gymnazium a vim ze 90% spoluzaku to tak melo.
Vy porad jen resite co se vsechno ve skole uci ale to ze se nikdo nic nenauci, to jaksi prehlizite. Je zajimave, ze jsem napsal, ze manzelka zna velmi dobre gramatiku a vy jste napsala "na cestinu se vykaslem".
Prominte, ale stojim si za tim ze diteti staci se naucit cist a pocitat. Samozrejme za predpokladu, ze ma podporujici prostredi ktere mu pomaha.
Zapaleny pedagog ktery ma ve tride 25 deti a ma pul hodiny na to aby se do neceho vnoril porad nauci neco jen par jedincu kteri o to budou mit zajem, zbytek to pretrpi.
Jo a gramatiku jsme se sprtali na gymplu, tak proc bych tim mel dusit deti na zakladce. Nebo jinak, proc se uci gramatika na gymplu, kdyz se ucila na zakladce?

Abych to uzavrel, muj osobni nazor je ten, ze na zakladni skole se dite nauci jak pretrpet nudu, ze uceni neni zabava, ze musi sedet pul dne v lavici a poslouchat neco co ho nezajima aby na to mohl napsat pisemku a pak to zapomenout, ze kdyz ho neco zajima tak ma po 45 minutach smulu a zbytek dne musi delat to co ho nezajima, misto aby se cely den venoval necemu co ma smysl a ziskal tak hlubsi znalosti.

xdany
30. zář 2016

@japona k vyjmenovaným slovům: nikdy jsem se je neučila, prostě jsem hodně četla a tak mi gramatika šla sama...

evik19
1. říj 2016

@armitage Vidím, že to máte dobře promyšlené, ale pořád vycházíte z toho, co baví vás. Já mám třeba historii ráda, ale kdybych měla měsíc stavět hradiště, tak by to pro mě bylo k něpřežití, o nějakých výukových efektech téhle metody ani nemluvě. A že bych se chtěla učit AJ z počítačových her? Když opět odhlédnu od toho, že v počítačových hrách se pravděpodobně člověk naučí jen to, co pro danou hru potřebuje, tak i tohle by pro mě bylo za trest. Asi byste si měl dobře promyslet, pro koho tu alternativu vlastně děláte, jestli pro sebe nebo pro syna, případně i pro další děti, které třeba taky ledacos z toho, co jste tady psal, budou jen přežívat.
Neberte mě jako nepřejícího proroka, ale trochu bych myslela i na budoucnost...Teď máte šestiletého klučinu, kterého utáhnete na vařené nudli, ale až mu bude 10, 11, 12, tak bude všechno jinak a pak byste byl třeba rád, kdyby ho učil někdo jiný, než rodina. Navíc se vám teď bude asi špatně odhadovat, k čemu bude váš syn jednou inklinovat a bála bych se, že třeba zanedbáte něco, co zrovna on bude chtít posléze dělat. Neměla bych obavy, pokud byste to brali tak, že se kluk posléze vyučí, ale to u vás nepředpokládám.
Moje zkušenosti s absolventy alternativních škol jsou malé - vlastně znám osobně jen dva lidi, kteří od 1. do 9. třídy chodili na Waldorfskou školu, kde u nich podporovali to, co je bavilo, učili se právě v těch epochách, hodně se zde dbalo na duchovno a umění atd...Střední škola pro ně asi byla peklo, ty děti se nebyly schopné vyrovnat se stresem, s tím sebezapřením, že teď musím udělat něco, co mě nebaví...Holka to ještě k maturitě zvládla, ale svou vysněnou VŠ opustila po měsíci, protože nebylo schopná snést ten tlak. Kluk dělal maturitu na třikrát a pak šel za pokladnu do Alberta (ze kterého se propracoval k práci, která se blíží jeho naturelu). Jsou oba nadaní, chytří, schopní, dostali možnost alternativy, ale ne vždycky to prostě stačí.

evik19
1. říj 2016

@verdos Já nevím, jak je to na jiných školách, mám zkušenost jen z té "naší", nicméně ten mýtus, že se děti posuzují podle mobilu a drahých věcí a pak se kvůli tomu šikanují, to je pdole mě jen prostředek k vydíraní rodičů, aby tyhle produkty nakoupili. Já jsem jako děcko chodila v otrhaných hadrech po bratrovi a bratrancích a rozhodně jsem kvůli tomu šikanou netrpěla, přestože už v té době ostatní děti měly hezké věci ze Západu, Odstrčená kldině mohla být ta holka v nejhezčích šatech anebo kluk s (tehdy) moderním gameboyem. Takhle to funguje pořád, tyhle věci jdou spíš za osobností než za majetkem či jeho nedostatkem. Pokud máte pocit, že to vašim dětem pomůže, tak je klidně vybavte, jak je libo, ale třeba jim to nebude nic platné, a naopak🙂
Samozřejmě ale věřím, že učitelé recyklátoři anebo ti vyhoření, kteří by to prostě už dělat neměli, existují, jako v každé profesi.

japona
1. říj 2016

"..Skola nereflektuje opravdovy zivot. Clovek je na 8 let at chce ci nechce se skupinou lidi kteri jsou mu cizi, a v tom lepsim pripade ho ignoruji. Ja si v zivote lidi se kterymi travim cas vyhledavam a rozhoduji o tom s kym budu. Pokud mate pocit ze dite se ma v sesti letech pripravovat na to ze bude jednou delat praci ktera ho nebavi v kolektivu lidi kteri mu jsou cizi, tak je mi lito vasich deti..."

Mne naopak přijde, že klasická škola připraví na opravdový život mnohem lépe, než rodič, ktery se snaží zamezit tomu, aby dítě náhodou nezazilo stres z toho, že se něco musí.
By me zajímalo, jak docílíte toho, že se setkáváte jen s lidmi, s kterými chcete?
Třeba na úřadech? V práci?
Co je špatného na tom "naučit se na písemku"? Jak jste přišel na to, že učení se stylem "budu dělat, kdyz budu chtit a to, co me zajímá" je efektivnější? Proces zapomínání bude v obou případech stejný, ale množství znalosti bude v prvním případě větší.
Vám ve skole nějak ublizovali, že jste tak vysazeny na kolektiv deti? Proc by měly byt ostatní deti pro Vaše dítě cizí nebo ho ignorovat?

tejezka
1. říj 2016

@armitage A co pak stredni skola, pripadne vysoka skola? S tou zrejme pro deti vubec nepocitate, jelikoz pochybuju, ze by ditko udelalo prijimacky na nejakou slusnou SŠ, pokud bude psat "fizika" a nebude znat shodu podmetu s prisudkem.Nebo mate predstavu, ze pujdou deti hned v 15 letech pracovat? Kazdopadne, at uz v praci nebo ve skole se budou muset nejakemu radu a autorite podridit, a rozhodne budou muset - i kdyz treba jen castecne - delat veci, ktere je proste nebavi, o tom ten zivot proste je a kazdy se s tim musi smirit...A pokud se toto deti na klasicke zakladni skole nauci, tak to bude pro ne jedine do boudoucna vyhoda...Ja jsem taky na ZŠ nesnasela urcite predmety, ale vedela jsem, ze pokud chci jit pak na gymnazium a posleze na prava, tak ten odpor musim holt nejak prekonat...Co kdyz vam dite v 15 rekne, ze chce byt treba doktor? Tak mu nejspis budete muset odvetit, ze ma smulu a poslete ho na louku prehrabovat krtince.

helabella
1. říj 2016

@armitage -- doporučuju skupinku na FB -- tam se najdou rodiče, kteří sami učí, ti, kteří mají děti v komunitní škole nebo provozují systém, který popisujete.
Já sama učím doma čtvrtým rokem a jak děti, tak i já jsme spokojení 🙂

@drzticka81 -- konkrétně u nás je to tak, že manžel chodí normálně na plný úvazek do práce a má průměrný plat. Já jsem zatím ještě na RD s nejmladší dcerou, ale přitom pracuji na malý úvazek u svého původního zaměstnavatele. Kroužky, výlety, atd. platíme normálně -- prostě co děti chtějí dělat a na co máme. Řekla bych, že tak jako většina rodičů 🙂