Podpořte petici pro návrat dětí do škol.

teru_k
11. dub 2020

Ahoj všem, můj syn mě poprosil, abych začala řešit, že nechce být pořád doma. Tak jsem se rozhodla založit svoji první petici a trochu ho podpořit. Petici najdete zde:

https://www.petice.com/petice_zoufalych_rodi_za...

Děti chtějí do školy, stýská se jim po kamarádech a mají nárok na kvalitní vzdělávání. Zavření škol do září nevyřeší problém, děti budou muset fungovat nějak i v létě.

Pojďme je podpořit a bojujme proti strachu a šíření paniky!
Děkuji za každou podporu či sdílení!

Tereza

P.S. Podepsat můžete, ikdyž nejste zrovna rodiče dětí školního věku.

pratensis
14. dub 2020

@marcicek84 Asi mám jinou logiku.

marcicek84
14. dub 2020

@pratensis asi,ale tak takhle s temi skolami to reklo o ministerstvo zdravotnictvi vc.epidemiologu,nebudou se otevrat napodledy (madar tehoz nazoru),pokud se tedy skoro vse otevre v kvetnu,musi se otevrit o skoly,vsechny kroky k tomu smeruji...vlada nema penize mit narod na OCRkach,uz ted vymysleji jak budou v rozpoctech hledat uspory...jeste chvilku nas drzet odstavene a pak se budeme mit opravdu lip...🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

rychetkami
14. dub 2020

zadna petice neni zbytecna, kazdy mame pravo dat najevo svuj nazor a forma petice je naprosto v poradku a na miste v situaci, kdy obcane chteji komunikovat s moci zakonodarnou. Ja v teto chvili nebudu podepisovat ani jednu - dle meho nazoru uvidime pocatkem kvetna, jak se bude vyvijet situace. Ted je jesta brzy cokoli predikovat.

betelgeuzz
14. dub 2020

Dnešní rozhovor s Prymulou:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prazdniny-po...

Na čem bude záviset termín znovuotevření škol?

Bude záviset na tom, jak tento problém vnímá školství a jaké je doporučení epidemiologů. A kromě toho vnímáme i to, že populace je dnes poměrně negativně naladěna k tomu, aby se školy ještě v současném školním roce otevřely. Takže se opravdu může stát, že školy do konce června otevřeny nebudou v závislosti na náladách, které tu teď panují.

Takže nakonec rozhodnou spíš nálady veřejnosti a ne reálné riziko nákazy, které si slibujete od chystaného testu promořenosti populace?

Pokud je tady petice, kterou podepíše 80 tisíc lidí a kde uvádějí, že nechtějí dát děti do školy, tak to už je poměrně veliká síla, kdy je vcelku iluzorní dát nějaké povinné nastartování školní docházky, protože takovýto počet lidí by ty děti nemusel do té školy dát. A to samozřejmě musíme brát v potaz. Takže je otázkou, do jaké míry tam bude povinnost. Uvažujeme o nějaké dobrovolnosti. Toto všechno budeme ve vládě nadále diskutovat.

Takže očividně petice smysl mají, tak pokud nesouhlasíte s otevřením škol až v září, podepisujte, ať je slyšet i druhá strana. Dívala jsem se, že počet podpisů roste pěkně 🙂

pratensis
14. dub 2020

@marcicek84 Nemá smysl se dohadovat. Někteří politikové a epidemiologové řekli to, jiní ono, my kolem toho můžeme mlátit prázdnou slámu. Počkejme si. (Btw. Maďar ještě týden před vyhlášením karantény hlásal, jak není vůbec rizikové odjet do Itálie lyžovat. V pořadu na Českém rozhlase si notoval se zástupcem cestovky. Manžel měl zaplacený zájezd, tak si to pamatuji časově přesně. Takže zrovna jeho názor pro mě úplně důvěryhodný není.).

pratensis
14. dub 2020

@betelgeuzz Tyjo, tak to je docela tragické, že tomu hodlají dat nějakou signifikantní váhu. Takže teď se lidi budou předhánět v počtu kliků na obou peticích, kocourkov.🤦
Tak ať si školy udělají průzkum, kolik dětí by mělo zájem nastoupit. To bude mít aspoň nějakou váhu, protože se vyjádří všichni. Odmítám v této situaci podepisovat petice.

marcicek84
14. dub 2020

@betelgeuzz negstivni naladeni,to jsou blazni...jsou zrmjevne 2 tabory,ma se to delat dle epidemiologickeho hlediska ne dle nejakeho panikareni,boha jeho

marcicek84
14. dub 2020

@pratensis no a hlavne prymula a jeho kidy,divim se,ze ho nekdo jeste posloucha...

pratensis
14. dub 2020

@marcicek84 Souhlasím naprosto s tím, co jsi napsala v 9:35.
Jinak dohadovat se, kdo z epidemiologů má větší kydy, je ztráta času, to snad budeš souhlasit zase ty se mnou. 😉

linee
14. dub 2020

@marcicek84 myslis jak je tam uprostred clanek od hlavni hygienicky, ze navrat deti do skol v cervnu nepodporuje???

linee
14. dub 2020

@marcicek84 a uplne uprimne...je uplne jedno, kolik je tady petici za nebo proti otevreni skol a kdy....skoly otevrou, kdy uznaji za vhodne...nerozhoduji o tom rodice, ale jini, protoze rodice nemaji tolik informaci a troufam si rict, ze i kvalifikaci na to, aby mohli rozhodnout, kdy skoly otevrit...
navic je tam nekolik otazek, ktere v petici uz nikdo nezodpovi - jak je to s rousky a dezinfekci? Co skolni jidelny? Jak zamezit setkavani na vysokeho poctu zaku na malem prostoru? Co prestavky? Pujdou do skoly vsechny tridy a nebo pouze treba urcite rocniky a postupne otevrou dalsi? A co toalety? A hygiena na nich?
To uz ti takova petice vubec nezodpovi....

linee
14. dub 2020

@marcicek84 ale ministr MPO urcite nerozhoduje o tom, kdy se skoly otevrou...

fouskovi
14. dub 2020

Chápu že potřebujete aby se děti vrátili do školy ale tohle nejde uspechat děti nedokážou dodržovat tak přísná pravidla hygieny lepší je nechat dyl doma než je tam pustit na pár dní a pak to může znovu vypuknout a pojedeme nanovo

marcicek84
14. dub 2020

@linee víš co, Maďar který je v té skupině pro rozvolňování má ale úplně jiný názor, takže tak 🙂 články jsou průzkumem veřejného mínění, lidé pod ním řvou, že otevřít...

pratensis
14. dub 2020

@marcicek84 Ano, různí lidé mají různé názory.

marcicek84
14. dub 2020

@fouskovi dle videa je zřejmé, že virus je tady s námi min. od prosince, školy jely úplně normálně do půlky března....takže jaké uspěchání, existuje i článek o tom, že uzavření škol na postup epidemie má velmi malý vliv...

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3074414-zavi...

marcicek84
14. dub 2020

@pratensis ano, ale Maďar je ten, který o tom bude rozhodovat, že 🙂 takže jeho názor mě zajímá nejvíc...

pratensis
14. dub 2020

@marcicek84 Není tam jediný.

pratensis
14. dub 2020

@marcicek84 To odpovídá. Při tak malých počtech nakažených trvá několik měsíců, než se nemoc projeví tak, aby neunikala pozornosti. Pak to urychlil návrat lyžařů ze zahraničí. Pořád nerozumím, v čem je pointa

linee
14. dub 2020

@marcicek84 a to, ze je Maďar vypovida o tom, ze neco o tom nevi? nejak mi unika pointa...to, ze lidi rvou je jedna vec, s aktualni situaci neni nikdo spokojeny, vsichni se to ted uci za pochody a uci se predevsim z chyb okolitych statu...v Dansku se otevrou skoly tento tyden...podle mne to budou take sledovat a pak uvidi i tady...v Nemecku oteviraji skoly az koncem mesice (pokud)...takze nejsme jedini, kdo zvolil tuto cestu. Opet opakuji, ze to, ze lidi volaji po necem neznamena, ze je to spravne....ne vsichni si dokazou uvedomit celkovy dopad na ekonomiku, zdravotnictvi a v neposledni rade na nas...a argument, ze tu ten virus par mesicu byl a vsichni "prezili" neobstoji...

marcicek84
14. dub 2020

@linee stejně jako neobstojí nepodložené argumenty rodičů nechte zavřené školy a otevřete je až v září, musí pro to být relevantní důvod … tedy bych to uzavřela, nechme to na vládě, ale připravujme se psychicky na plán otevření škol v půlce května...

krtcice
14. dub 2020

@marcicek84 na to video na Streamu jsem koukala. 3 dny před jeho zveřejněním jsem se telefonicky bavila s kamarádkou a zároveň maminkou dcery spolužáka, že na přelomu ledna a února to tu už muselo být. Konkrétně u nás ve školce a škole. Ve školce v jedné třídě byly jen 2 děti, zbytek nemocných, v jiných třídách bylo dětí více, ale stejně bylo dost co chyběly. U dcery 10 dětí, 18 nemocných. Všichni teploty, kašel, někteří zápal plic. Jakmile to mělo 1 dítě v rodině, dostali to všichni. Dle nás už to tu proběhlo, video mi to potvrdilo...

klea81
14. dub 2020

@marcicek84 no bohužel z dnešního článku s Prymulou na seznamu to vypadá, že petice 80 tis proti otevírání je silná páka 😔Takže ne argumenty, ale kdo víc řve.

marcicek84
14. dub 2020

@klea81 pak je tedy začít asi taky řvát, když zdravý rozum pokulhává....

klea81
14. dub 2020

@marcicek84 no za otevření má 6600,což je 10x víc než včera, ještě zkusím nasdilet na víc skupinách na FB

marcicek84
14. dub 2020

@klea81 v tom článku od hygieničky je anketa, lidé jsou tam rozdělení napůl...pokud se vyrovnají síly, snad budou rozhodovat dle situace, prymula ani hygienci nenesou politickou odpovědnost, taky je otázka co si může stát dovolit..pokud prymula ani není schopný včas rozjet chytrou karanténu a otestovat vzorek lidi, tak ano, pak chápu, že to chce nechat pokrytecky zavřené...hrají si tu s lidmi jako s ovečkami, až to pěkné není...

drep
14. dub 2020

@pratensis děkuju za věcnou a inteligentní diskuzi! Pročetla jsem tvoje příspěvky velmi poctivě a s ledasčím souhlasím a ledasčím zase ne 😉 za mě z pohledu intenzivisty - ten, čas, co jsme koupili, jsme koupili na přípravu, na uvolnění kapacity intenzivní péče (zrušená elektiva, zaškolení personálu) a zdravotní péče obecně, na spočítání rezerv, zajištění ochranných prostředků a podobně. To se povedlo. Dál pro nás hraje to, že epidemie proběhla v relativně civilizované zemi (Itálie) a máme informace o charakteru postižení při covid-19, které italové neměli (jistě by si rádi přečetli názor profesora Gattinoniho, jak se má takový pacient ventilovat, jenže bohužel, oni vyzkoušeli ty slepé cesty za nás). Což je v péči taky hodně důležité.
Nejsem virolog, nejsem epidemiolog a nejsem ekonom, takže jakékoliv další moje názory jsou názory poučeného laika (a neposlechla jsem si rozhovor s prof. Flégren, parazitologem, protože jeho erudice, při vší úctě, je na to toto téma asi jako moje erudice na téma anastomoza při resekci střeva, tj. Mám o tom povědomí, nějak se té problematiky účastním, ale nejsem odborník). Ukončení chřipkové epidemie není dané jen zmírněním virulence, ale i změnou počasí, která chřipce nesvědčí. Jestli se sars cov-2 bude chovat stejně zatím nevíme. Takže nevíme, jestli má úplně smysl čekat, protože se něco opravdu změní.
Ekonomické důsledky odstávky normálního života jsou obří. Z mého pohledu, pokud se má rozjet operativa jako v normálním režimu (což je nutné, protože ta odstávka za sebou nechala hromadu lidí s bolestma plotýnek/žlučníku, kteří prostě operaci potřebují), tak ale potřebujeme dostat sestry z očr domů, protože bez nich to asi nepůjde. Stejně tak nenastoupí v červenci noví doktoři, nové sestry, protože nedostudují. Nebo jim promineme státnici z interny? Jenže úbytek zdravotníků bude pokračovat normálně.
Pořád mám pocit, že čekáme na něco, nevíme přesně na co a tak ani nevíme, co bude ten moment, kdy si řekneme, že teď už jo... obě víme, že kauzální léčba ani vakcína to nebudou, aspoň ne v řádu dnů/týdnů.
Proto mi to řízené promoření nerizikové populace mládežníků dává Asi největší smysl.

pratensis
14. dub 2020

@drep Super, taky moc děkuji za věcný pohled zase z jiné strany. Teď "z voleje" vidím několik výhrad/dotazů k tomu, co jsi psala, ale na mobilu by to bylo nadlouho, ozvu se večer. Nejde mi o polemiku, jen bych se rádaa zeptala na pár doplňujících věcí... Každopádně děkuji za čas, kt. jsi odpovědi pro mě věnovala.

berunka81
14. dub 2020

Podepsáno, klidně bych je tam poslala hned zítra 🙂

ilonne
14. dub 2020

@drep Co jsem pochopila, tak poslední ročníky, atd už VŠ nebo SŠ právě poslat zpět chtějí. Já ani nejsem proti otevření ZŠ, ale proč by to nešlo v jiném rezimu? Mensi skupinky deti, méně času ve třídě. Např.po 5-8 max. na 2 hodiny. To mi přijde rozhodně lepší než nahnat stovky děti najednou do škol. Já se do školy klidně vrátím, jsme "malotridka", ale pokud by se měly školy otevřít koncem května či začátkem června, velmi vážně uvažuji o tom, že dcera už nepůjde. Pojede k babičce, která ji bude učit. Chodí do školy, kde je 800 děti a nevěřím, že rodiče neposlou nachlazene dítě do školy.
Ani doktoři a epidemiologove nejsou ve svých nazorech jednotni. Už jen proto mi obě petice přijdou úplně "mimo misu".