Problémy s učitelkou. Máte podobnou zkušenost?

kopacka01
11. čer 2020

Ahoj mám doma 10 letého třeťáka. Má určité omezení v učení, potvrzené speciální pedagožkou (nerozumí textu, špatně čte, je celkově ve všem pomalý). Bohužel na začátku školního roku chytit učitelku se kterou nejsem zrovna moc spokojená, a nejde jen o mě. Co vím problémy s ní má více rodičů. Mě osobně se nelíbí jak syna hodnotí a jaké má na něj nároky. I přesto že má vše potvrzené. Teď to vypadá že na konci školního roku dostane na vysvědčení 4. Od září bude mít asistenta ale bojím se že to nepomůže jen díky jejímu přístupu a bude ještě hůř. Máte někdo podobnou zkušenost? Jak jste to zvládly?

kopacka01
autor
12. čer 2020

@journals Má nerovnoměrně rozložený rozumové schopnosti, narušena komunikační schopnost, diagnostikovány specifické vývojové poruchy učení typu dysortografie a dyslexie.

sudylichozrout
12. čer 2020

@puhelin Bracha take uci na SS a vidi, jak deti, ktere jsou proste jen lemplove, pripadne jeste hloupi lemplove, dotavaji od vedeni pardony a mavaji ucelove papirem, kdykoliv po nich neco chce.

kopacka01
autor
12. čer 2020

Jinak je oslabený v oblasti vnímání, neslyší měkčeni a znělosti hlásek, rozlišování sykavek.,slabá krátkodobá i dlouhodobá paměť

puhelin
12. čer 2020

@konidana Ulevy jsou i u maturity. Maji delsi cas u pisemek.

shaun40
12. čer 2020

Já sama jsem příkladem hlásila jsem se na SPŠ dopravní pro to že děda dělal na dráze máma taky.Tak jsem tam musela na přijímačky. Pro nedostatek místa jsem se tam nedostala. Chtěla jsem jít na krejčovou. Doma jsem brečela máma me donutila dělat přijímačky na SPŠ stavební tam mel vzali . To bylo moje peklo .Já ktera nesnášela geometrii jsem vystudovala pozemní stavitelství. Byli to moje nejhorší léta. Tu školu jsem nenáviděla.Ale máma z hrdosti hlásí že její dcera má maturitu. Uběhlo 23 let a v živote jsem tu slavnú maturitu nepotřebovala.Byla mi k ničemu.Moje máma neměla taky soudnost učila jsem se do dvou do rána a v 6.30 jsem vstávala.Byla jsem opravdu nešťastná.Po škole jsem se zbalila a odjela dělat pokojskou do Prahy to bylo kecu.Máma me vyděla někde hezky u stolečku v kanceláři stavebního úřadu nebo katastru.A já z radostí drhla hajzlík v *****hotelu. Mela jsem radost že mi do toho nemůže kecat.Cítila jsem se svobodná.Ohledně výběru školy je opravdu důležitá soudnost.

anakolut
12. čer 2020

@sudylichozrout Jasně, v tom s Vámi souhlasím. Mnohdy to tak je, setkala jsem se s tím. On to diagnostikuje speciální pedagog v pedagogicko-psychologické poradně, diagnostika na škole je jen orientační. Pro to, aby žák mohl mít úlevy a "návod" jak s ním pracovat, tak musí mít právě doporučení z poradny. Takže jakýsi papír od psycholožky opravdu nestačí. Alespoň v naší škole ne a podle mě to tak funguje všude, jinak by nedostali příspěvek na takovéhoto žáka. Je to složitý. Vyžadují to rodiče zdravých dětí, aby se dítě mohlo flákat. Na druhé straně máte děti, kde to zkušený pedagog prostě pozná, že tam "něco je" a rodiče s ním nikam nezajdou a hlavně s ním ani dál nepracují. Je to zneužitelné, ale je dobře, že to je. Ne jako za nás, kdy se to neřešilo.

anakolut
12. čer 2020

@kopacka01 Tak ale to je přesně to, na co se má v hodnocení brát ohled. Má dostávat jiný typ úloh atp..

marcicek84
12. čer 2020

@sudylichozrout tak psala jsi, že se divíš, že takové děti mají maturitu, a jak klesá úroveň, takže mi to z toho logicky vyplynulo, tak jsem jen reagovala...

marcicek84
12. čer 2020

@kopacka01 no myslím, že ve třetí třídě se u dítěte s tolika věcmi opravdu ta 4 zbytečná, je jasné, že jich bude nosit ještě dost...prostě bych se ve škole ozvala...

marcicek84
12. čer 2020

@anakolut ano, ne každý chce papír z poradny, pak jsou flákači, co si rodiče toto vyřídí a mají, ono to chce opravdu soudnost, je také rozdíl mít v té škole papír, když to to dítě zjevně potřebuje a nepřihlížet k tomu, takže tady mi přijde, že v tomto případě učitelka na to moc nepřihlíží...

anakolut
12. čer 2020

@marcicek84 No právě, a to musí. To není na její libovůli, ale že že zákona musí. Braň se.

zuzkasim
12. čer 2020

Těch informací jsi sem dala velmi málo, v podstatě jen něco o hodnocení. Nic dalšího konkrétního, co se ti nelíbí. Zdá se, že tvůj syn má své limity. Potřebuje podpořit, aby školu vůbec nějak zvádl. Podporu má - nějaké úlevy (nemusí psát celé diktáty, někdy může místo diktátu dostat doplňovačku - otázka, jestli mu to pomůže, když textu moc nerozumí a špatně čte), předpokládám, že texty na čtení dostává kratší, aby nebyl stresovaný, že se slovníma úlohama a veškerým zadáním úkolů mu učitelka musí pomoct, protože by sám text sotva přelouskal a netušil by, co s tím, dostává na většinu věcí víc času... to píšu jen takové ty běžné hlavní věci, drobností v jiném přístupu je při výuce mnohem víc a nemá smysl je tu všechny vypisovat. Ale i za této podpory jsou jeho výkony hodnoceny 4 a to je správně (tedy předpokládám, že na 4 má). Podpora pro děti s nějakými potřebami neznamená mírnější hodnocení - on už ve svém hodnocení má zahrnuto to, že se do něj nepočítají specifické chyby, že se mu hodnotí kratší část textu, úkoly s větším časovým limitem, chápeš? Kdyby se mu hodnotily všechny chyby, nedostával by čas navíc a na čtení by dostal stejně náročný nebo dlouhý text jako ostatní, tak by měl možná 5. Známka na vysvědčení nám má říct, do jaké míry se podařilo uskutečnit vzdělávací proces, a vzdělávání je cílem školy. Jestli dostane asistenta, bude to obrovská pomoc pro něj i pro paní učitelku. Nevím, jak moc početnou třídu máte a kolik dětí je v ní s dalšími potřebami, ale utáhnout třídu s 27 dětmi, tam 2 hyperaktivní, 5 poruch učení, jeden v kombinaci s poruchou chování, 1 mimořádně nadaný, 2 naprosto líní a nevychovaní - to je běžný obrázek dnešní průměrné třídy, to se fakt rozumně utáhnout nedá. I s dítětem pomalejším s poruchami učení se dá udělat úžasná práce, ale za obrovského nasazení rodičů a jejich spoluprací se školou. Předpokládám, že poradna vám v doporučení taky věnovala odstavec a psycholožka či speciální pedagožka o tom s vámi mluvila, jak kluka rozvíjet, jak mu pomoct, jak s ním doma pracovat. Tím mu můžeš školu a hlavně následný život opravdu hodně ulehčit. A vždy měj na paměti, že ty doma pracuješ s 1 dítkem, můžeš se mu přizpůsobit časově, pracovat dle jeho nálady, zatímco ve škole se nikdo neptá, jestli zrovna teď bude psát nebo si dá nejdřív svačinku a pohraje si, musí to stihnout v předepsanou dobu, kde třeba ruší spousta dalších a někdy i ve stresu, aby to vůbec do zvonění zvládl...

g_m
12. čer 2020

A tady máme super inkluzi v praxi...
Jinak - píšeš, že s ní máš problémy v přístupu - jaké? Co konkrétně dělá syn navíc nebo v čem jsou na něm vyšší nároky, než co by podle PPP by měl dělat? Pokud dáte dohromady seznam věcí, kde by mohl mít úlevu a nemá, tak běžte za učitelkou a mluvte s ní. Neobcházejte ji, že poběžíte hned za třídní nebo ředitelkou - řešte to nejprve s ní.
Sama píšeš, že by jsi ho nechala přezkoušet, ale že by to nezvládl - tak 4 to přece řeší nebo?
Neznám učitelku, takže se jí nebudu zastávat, ale problém je v tom, že v dané třídě bude XY žáků, kteří budou v pohodě stíhat a učivo zvládat a oni zase nemůžou všichni čekat, než to udělá ještě ten jeden. To by zase doběhlo XY rodičů, že se děti ve třídě nudí a nic nedělají.
Asistent pomůže, velmi pomůže a uleví i učitelce. Ale pokud s ní nejste spokojená a chcete to doopravdy řešit - tak to řešte na konci roku s ní! Jsem učitelka a nejhorší jsou rodiče, kteří učitele obchází a neozvou se sami. Vysvětlete jí, že doma maká, ale že to s ním není jednoduché, ale že se opravdu snaží a nefláká. Ona k tomu dá svůj pohled a tím si to trochu vyjasníte.

journals
12. čer 2020

@kopacka01 a to diagnostikovala PPP? On neni specialni pedagog jako specialni pedagog...

mimco
12. čer 2020

@kopacka01 no ale když mu ta 4 vychází, tak co má ta učitelka dělat, co ostatní děti. Uff
Já si teda moc neumím představit, že by dcera měla ve 3 tř. na vízo za 4 z JČ, taky ji ledacos nejde, tak poctivě denně trénujeme, i v době covidu jsme psaly doma diktáty, i když to po nás nikdo nechtěl.

kopacka01
autor
12. čer 2020

To už jsme během školního roku udělaly několikrát, vždycky byl chvíli klid a pak se vše vrátilo do stejných kolejí. V papírech má psáno že neslyší dlouhé, krátké, tvrdé, měkké a stejně mu čárky, nečárky známkovala.

kopacka01
autor
12. čer 2020

@mimco taky jsme doma trénovali a ještě dělaly papíry co nám poslala ona a nebylo toho zrovna málo, nic zpátky nechtěla. Nežádala bych aby ho z toho známkovala ale čekala bych že na vypracované úkoly bude aspoň trochu přihlížet. Stejně jako u staršího syna, ten má diagnostikovanou expresivní vývojovou dysfázii.
Byly jsme diagnostikovány ve speciálním pedagogickém centru

mimco
12. čer 2020

@kopacka01 tak v tom případě ty papíry seberte a běžte ji to ukázat, nechápu, že to nechtěla vidět 😱

journals
12. čer 2020

@kopacka01 udelala bych to, ze bych nechala dite otestovat v PPP a pak resila s ucitelkou oficialnejsi cestou.

zuuzav
12. čer 2020

@drzticka81 to mate ale od vedeni nakazane vy. Vyhlaska hovori trosku jinak.

kopacka01
autor
12. čer 2020

@zuuzav my ale komunikovaly, i jsem se jí přímo ptala jestli je bude chtít vidět a bylo mi řečeno že ne, protože je znamkovat nebude(nemůže). U staršího syna aspoň něco chtěly zpátky

zuuzav
12. čer 2020

@kopacka01 skola vytvorila IVP plan na zaklade zpravy z poradny? Pokud mate zpravu z poradny+veskerou synovu praci z doby distancni vyuky, domluvte si konzultaci s vedenim skoly

zuuzav
12. čer 2020

@kopacka01 a znamku v pololeti mel jakou?

kopacka01
autor
12. čer 2020

@zuuzav známku v pololetí měl trojku

journals
12. čer 2020

@zuuzav ja tu porad nikde nevidim, ze by dite bylo diagnostikovano v poradne. Mozna jestli v tom neni zakopany pes?

kopacka01
autor
12. čer 2020

Byl diagnostikován ve speciálně pedagogické poradně

journals
12. čer 2020

@kopacka01 a proc ne v PPP?

kopacka01
autor
12. čer 2020

Tam jsme byly taky, řekly že tam nějaká porucha je a že by bylo lepší vyšetření v SPP

marcicek84
12. čer 2020

@kopacka01 no ja bych se ozvala,ze neprihlizi se znamkami na jeho diagnozy, vyjadrila bych nesouhlas a resila to s vedenim skoly,tohle neni normalni, za 3 bych pochopila,ze by mohla dat,ale 4 ve treti tride to je opravdu moc

journals
12. čer 2020

@kopacka01 v tom pripade bych vzala zpravy z obou poraden a sla to resit. Ale ne ve smyslu vyhadat si lepsi znamku, ale trochu jiny pristup