Prvňáčci. Jakou metodou se učí vaše ratolesti číst?

artep26
5. lis 2006

Ahoj všechny maminky a prvňáčci 🙂 🙂
Ráda bych se vás zeptala jakou metodou se učí vaše ratolesti číst. Pamatuji se, že jsme se učili číst po slabikách. S dcerou se učíme tak, že přečteme všechny písmenka ve slově a pak, nevím jak je to možné ale má můj obdiv, slovo přečte celé. Dnes je 5. listopadu, do školy chodí tedy 2 měsíce a kousíček a čteme již celé věty. Zdá se vám výuka také tak strašně rychlá?? Děti prý po vánocích budou chopné číst souvisle knížku ... Jak to máte vy ostatní?? 🙂 🙂 🙂

andrysek2
5. kvě 2009

jo to teda je memu adyskjovi se libi tez jedna holka karolinka se jmenuje uz se mu libi od sjkolky 😀 😀

hasleerka
5. kvě 2009

no tak to ste dobrý že láska od škôlky 🙂 ... a ešte sa nepohádali?..

hasleerka
6. kvě 2009

dobré ránko ... tak my sme dnes doma, Zuzka bola včera dáka soplavá a uzimená, aj ráno jej bola zimka, tak som ju nechala jeden den doma, som volala učitelke že možem ... snad nechytáme dáky vírus

martinka79
7. kvě 2009

hlásí, že Nikolka má také nápadníka dokonce spolu teď sedí už mu vlepila dvě pusiny... 😀 no uvidíme co z toho bude.

hasleerka
7. kvě 2009

no martinka, super, budeme mať rovnaké starosti alebo radosti ... naši dvaja si každý deň mailujú a smskujú (samozrejme poobede)... včera nebola Zuzka v škole, neviem ako to ten jej v škole vydržal

lucinda7
7. kvě 2009

ahojte....
naši dnes vyrábali také pekné otváracie blahoželanie ku Dnu matiek..... 😝 vo vnútri básniščka....no milé 😵

a predlžený víkend pred nami 😝

andrysek2
7. kvě 2009

ahojik jo volno adysek jde v pondeli uz do skoly 😀 😀 prej se nepohadali 😅 😅

hasleerka
7. kvě 2009

lucinda aj moja mi chystá také prekvapenie, síce som to videla, ale tvárim sa že nie ... strašne sa teší ako ma obdaruje, ešte si dokonca vyjednala s babkou, aby jej išla pomôcť kúpiť kvietok ... no nie sú tie naše poklady nádherné 🙂 🙂 🙂

martinka79
8. kvě 2009

haslerka tak to se máš j kytičku asi endostanu, ale objevila jsem omylem doma také překvápko. Samo dělám, že nic. 😅

hasleerka
9. kvě 2009

ahojte, tak ten kvietok som dostala ale beda akým spôsobom ... doniesli ho s babkou, nechala ho na stole a utekala ku kámoške, ani mi ho nedala ... aj by zvedol kým by prišla, tak som si ho dala sama do vázy

ale potom ma prišla bozkať aj s tým obrázkom 🙂

gagusinka
10. kvě 2009

Ahojte, všetky mamamičky. Všetko najlepšie k nášmu sviatku. Držte mi palce idem dnes s mojimi prváčikmi vystupovať. Do polnoci som vyšívala 25 mamičkám srdiečka a aj tak mi 4 zostali ešte na dnes.Dúfam, že to popri svojej rodinke do 13. hod kedy vystupujeme stihnem.

lucinda7
10. kvě 2009

Hasleer,hlavne že bola kvetinka... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Gagus,pekné vystúpenie želám....🙂))))

a všetkým maminám tiež všetko naj k sviatku 😝

hasleerka
10. kvě 2009

aj ja sa pripájam k blahoželaniu pre nás mamičky 🙂 🙂 🙂

gagus, želáme krásne vystúpenie ... to je super, že chystáte také vystúpenie pre maminy ... my sme také mávali zo škôlky ale zo školy asi nič nebude ☹

gagusinka
10. kvě 2009

A už mame po vystúpení. Doplietli sme , čo sa dalo, až mi bolo ľúto, že sme to 2 týždne cvičili. Ale i to sa stáva. Nabudúce budú lepší.

majina
10. kvě 2009

Jééééžiši... stačilo mi přečíst prvních pár příspěvků a už jsem nadávala 😖 😠 😠 😠 Maminky prvňáčků, nic proti vám ale pokud vaše dítě zná třičtvrtě písmenek v listopadu tak je to od učitelky šílenost a nevím co chce dělat celý rok... protože učivo písmenek, slabik a dvojhlásek se má rozložit na celou 1. třídu... a za těch 5 dní se mají děti naučit max. 2 písmenka.... úúúúplně vidím tu učitelku, prostě jede podle slabikáře stránku po stránce, moc asi hodinu neprokládá nějakou jinou aktivitou a to musí být na děti strašná zátěž.... obdivuji vás že jste z toho nadšené protože já bych nadávala ☹ Ale každý si to prostě představuje jinak a má jiné názory....

Pracuji s prvňáčky na soukromé škole s rozšířenou výukou cizích jazyků a opravdu nečteme po písmenkách, na školení, na VŠ se to ani nedoporučuje tak nevím co je to za novou metodu, už se těším zítra do práce až to proberu s učitelkama od nás.... číst se má po slabikách, alespoň takhle to do nás rvali i na pedáku.... ale pokud to dítěti i vám vyhovuje tak dobrá, my jsme se na začátku roku s rodiči dohodli jak budeme učit a jak mají s dětmi číst i doma, právě aby doma nečetli po písmenkách...

to a samé je se psaní, nejdříve si má dítě přečíst celou větu, potom slovo po slouvu psát tak že si jednotlivá písmenka šeptá....

Omlouvám se, že jsem vám sem takhle drze vlezla ale nedalo mi to sem nenapsat.... a neberte to prosím špatně 😉

gagusinka
10. kvě 2009

Ahoj som učiteľka prvákov a dosť nechápem o čom píšeš, veď číta sa iba po slabikách, či ako? Dá sa aj ináč? Hádam nerozkladá na písmená!! A chyba je aj v rodičoch každý chce aby jeho dieťa čítalo hneď pekne a rýchlo bez použitia slabikovania. Ja mojim rodičom stále hovorím nie!!!!!!!!!!!! Má celú prvú triedu nato, aby sa naučilo čítať. Veď týmto potom dôjde k dvojitému čítaniu.Po dvojitom čítaní sa dostaví nepochopenie textu a problémy sú tu. Potom rodič povie, veď vedelo čítať už keď išlo do školy. Ty ako odborníčka to určite dobre vieš. Nakoniec deti, ktoré slabikovali sa časom tak vycvičia v čítaní, že im tí, ktorí už akože krásne bez slabikovania čitali môžu len závidieť. Keď píšeme text. Prečítame si celú vetu. O tom, že musí rozumieť každému slovu ani nehovorím. Ak niečo nejaké slovo je neznáme povieme si , čo znamená. Potom rozoberieme vetu na slová. Každé slovo rozoberieme na hlásky , určíme si ich počet, zapíšeme si to graficky na tabuľu pre ich spätnú kontrolu a potom píšeme. Napriklad veta: Anička sa rada učí je garafická podoba je asi takáto /________ ______ ________ ___. Šikmá čiarka má byť rovná neviem to tu dať. 6 2 4 3
Číslo pod čiarou určuje počet hlások a čiara určuje slovo. No zrejme sme tu začali odbornú debatu, ale rada by som si s Tebou niekedy vymenila nejaké tie poznatky ak budeš mať záujem

andrysek2
10. kvě 2009

AHOJIK JO A NEKDY MA ADYSEK TAKOVY UKOL Z MATIKY ZE TO NECHAPU ANI JA TAKOVY ZVLASTNI DOPLNOVANI 😝 😝 😝 😝

lucinda7
10. kvě 2009

Majina,tiež som to dosť dobre nepochopila 😒

my vieme už celú abecedu okrem 3 písmeniek myslím.....
ale čítajú na rýchlosť a celkom im to ide,,,,,mne sa napr.páči že nesmú čítať zvlášť predložky ale vždy spolu so slovom......

na Mat teraz berieme párne a nepárne čísla 😵

majina
10. kvě 2009

gagu...na první stránce jsem se dočetla že na nějaké škole učí učitelka číst po písmenkách-že je to nějaká nová metoda a na to jsem reagovala 😉 Číst po písmekách se nedoporučuje.... slabikovat ANO 🙂 Takhle jsem to myslela 😉 A přesně jak píšeš, slabiky ani slova se nemají opakovat protože to potom nedává žádný význam, v tom s tebou úúúplně souhlasím.... spíše mi vadilo že tam mamina píše, že její dítě v listopadu už čte věty, chápu, rodina je nadšená jak dítě krásně čte ale pro něj to musí být zátěž, nééé třeba pro dítě téhle maminky ale pro jiné třeba ano. Za dva měsíce a kousek probrat všechna písmenka abecedy a číst věty je pro mě šílenost a za tím si já stojí, to se na mě zlobte nebo ne 😀

Věty teda takto nerozebíráme, zapisujeme jen slova podle teček a čárek ale to neděláme u každé věty např. slovo dýmovnice se zapíše /... jako že je první slabika dlouhá ostatní krátké, to co děláte vy děláme poze ústně, takhle to nezapisujeme ale díky, vyzkoušíme to, je to dobrý nápad. 😉

Asi jsem se špatně vyjádřila, omlouvám se

majina
10. kvě 2009

lucinda....čtení na rychlost teda neděláme, číst se má na přesnost... ale to je taky podle situace 😉 Ale já prosazuji číst pomalu a bez chyb a to je i se psaním, je jasné že kdyby se někdo naschvál loudal nebo byl nějak moc pomalý tak s ním dá udělat nějaká ta soutěž ale to je něco jiného 😉

A předloužky se samozřejmě mají učit číst se slovem dohromady... ze začátku jsme jim na tabuli dělali obloučky, aby si to uvědomily 🙂

lucinda7
10. kvě 2009

naši robia oblúčiky dodnes 😝

gagusinka
10. kvě 2009

Možno som ja zareagovala nevhodne ak áno ospravedlňujem sa , nečítala som túto diskusiu od úplného začiatku.

blazula
11. kvě 2009

Tak aj ja sa po dlhšej dobe pridám
zaujala ma téma čítanie - Samko číta perfektne, celé vety, neslabikuje, ale pani učiteľka tvrdí, že zle dýcha. Má samé jednotky, ale priniesol trojku za dýchanie pri čítaní. Prestáva ma to baviť - má sa naučiť čítať. Gagusinka, čo ty na to?

lenka132
11. kvě 2009

holky, asi hlavně záleží na přístupu učitelky, já si prozatím nemůžu stěžovat.....ale některé maminky to vidí také jinak, takže co člověk to názor 🙂

andrysek2
11. kvě 2009

ahojik tak deticky ve skole od adyska je tez fajna pani ucitelka 😀 😀

gagusinka
11. kvě 2009

To si ma trošku zaskočila. Dlho som nad tým premýšľala a prišla som asi na to, že musí dýchať zrejme tak , že nejakym spôsobom nedostatočne vysloví tú slabiku. Neviem, nikdy som sa s týmto nestretla , aby som kontrolovala ešte deti, či správne dýchajú ak dobre vyslovia slabiky , no neviem. najlepšie by bolo keby si zašla do školy a opýtala sa jej ako to myslí. Daj potom vedieť, pretože ma to zaujíma

lucinda7
11. kvě 2009

aj mna to s tým dýchaním zaujíma 😕

naša si zas potrpí na intonáciu 😝

a vo štvrtok máme konečne rodičko..... 😵

hasleerka
11. kvě 2009

no ale ste to tu rozobrali ... už aby bolo rodičko, sa popýtam našej učitelky

nikika33
11. kvě 2009

ahojte, môžem sa pridať aj ja s mojím prvákom ? mala by som takú otázku, hlavne na učiteľky, či doporučujú učenie sa cez prázdniny a hlavne akou formou , či každý deň . ja som objednala pracovný zosšit vola sa to škola na prázdninách, neviem či to stačí. viem , že cez prázdniny by si mali deti najmä oddychnuť( sama som učitelka, ale na gympli ), ale nechcem, aby syn všetko zabudol 😅

hasleerka
11. kvě 2009

nikika to je veru dobrá otázka ... no my sa cez malé prázdniny veru nikdy neučíme