Tablet pro prvňáčky?

celaskon87
15. dub 2015

Ahoj, ještě nemám dítě ani v předškolním věku, ale docela mě baví uvažovat nad tím, jak se bude moje dítě vyvíjet, co mu pořídíme, kam bude chodit do školy a asi jako každá máma chci pro své dítě to nejlepší. Docela mě zaujal článek na idnes.cz (http://zpravy.idnes.cz/tablet-pro-prvnacky-zada...), kde citují ministra školství, že každé dítě by mělo v 1. třídě dostat tablet místo jiných - klasických pomůcek, aby se moderně vyučovalo a aby dítě nenosilo těžké učebnice domů. Musím přiznat, že se mi to moc nelíbí... Nejsem nijak alternativní matka, ale myslím, že jakési kouzlo papírových učebnic, sešitů, tužek, pastelek půjde s příchodem povinného tabletu na druhou kolej. Jak se v dětech vytvoří vztah k psaní, kreslení, tvoření, vystřihování či čtení klasických knih, když už i ve škole budou "listovat" a "tvořit" posouváním prstu po obrazovce?Určitě nejsem proti moderním technologiím, nejsem žádná "přírodní matka", budu ráda, když moje dítě nebude tahat tunu knih na zádech do školy a zpět, ale opravdu chceme děti hned od první třídy učit na tabletu? Jsem zvědavá na Vaše názory 🙂

lu777
15. dub 2015

já v tom žádné plus nevidím... elektroniky je okolo nás až moc, hodně to zasahuje do mezilidských vztahů už a dětem chybí pohyb, ale hlavně často sociální dovednosti a schopnost se chvíli samo zaměstnat....

za mě na 1. stupni nevidím žádný důvod pro elektroniku... jediný kdo na tom vydělá jsou obrovské koncerny, které to vyrábí.... i kdyby na tom byly vzdělávací programy (jakože často je tam děti nemají), tak jim zatím unikají jiné věci, které jsou mnohem základnější...

perfektně si to vymysleli ti výrobci, najednou se jim trh zvětšil a elektronika je pro děti pomalu od 2 let i dříve snad... 🙄

malé děti potřebují přirozené věci - povídání s mámou, s tátou, s babičkou a dědou... běhání venku... volnou hru.... tohle se jim už nikdy nevrátí, pokud to přeskočí nebo skoropřeskočí, tak to už nikdy nedohoní.... 😔

betelgeuzz
15. dub 2015

Já byla nedávno šokována, když jsem od známých zjistila, že i dnes nosí děti aktovky plné učebnic a pracovních sešitů. Pokud tablet tohle pomůže změnit, proč ne. otázka je, jak to s tím budou děti a učitelé pracovat. Bohužel vím, že některé školy jsou plné techniky, ale učitelé s ní neumí zacházet.

lu777
15. dub 2015

@betelgeuzz někteří toho mají dost... ale myslím, že se ty knížky dělají tenčí nebo je možnost nechávat si něco ve skříňce ve škole nebo někdo má ty nejtlustší knížky dvakrát...

mně přijde, že tablet je hodně vizuální ale psaním apod. si to člověk pamatuje i jinak.... já si rozhodně víc pamatuju třeba, když si to napíšu rukou, podtrhám apod...

marecek4
15. dub 2015

@celaskon87 no je to pěkná představa,ale už jen ten druhý pohled,že vývoj této technologie jde dopředu mílovými kroky,tak mi přijde výměna až na druhém stupni opožděná,když pouvažuju nad křehkostí displeje a jak jsem jezdili na aktovce coby na sánkách-myslím,že se to taky až tak moc neslučuje,a vůbec opomíjím tu skutečnost,že děti na tabletu neuvidí celý text a budou s nám muset pořád šoupat-takže takové učení čtení je na nic-za mě klasické učebnice ano a tablet jen coby doplnková pomůcka

celaskon87
autor
15. dub 2015

Já si myslím, že valná většina dětí na 1.stupni základní školy už přístup k počítači nebo tabletu má, takže s tím umí. Jde o to, že kdy jindy se mají naučit číst z knih a pracovat s papírovými pomůckami než právě na 1.stupni. Můžou mít nějaké procento výuky na počítači ale proč se ochuzovat o učebnice? Někde mají pracovní listy, takže nosí v deskách jen pár okopírovaných papírů, se kterými se zrovna pracuje...

mandala
15. dub 2015

Asi jsem stará škola, ale tablety pro děti neuznávám, ani na učení, natož nějaké hry apd. Pořád nechápu důvod, na co. Nehledě na to, že zrovna myslím včera mluvili o tom, jak se dětem kazí oči v důsledku sledovní monitoru u PC a podle mě i krní mozek, ale to už je jenom můj názor. 😒

lrg
15. dub 2015

Myslím, že se tomu moc uniknout nedá, asi jako by někoho před x lety nenapadlo, že by malé děti měly mít mobily, nebo koukat běžně na televizi. Sama mám moc ráda knihy a nikdy by mě nebavilo něco číst třeba přes tu čtečku, ale zase je fakt, že co všechno ty mrňousové tahají, to jim taky asi nedělá dobře na záda a kdyby jim tohle mohlo ulevit, tak proč ne.

lu777
15. dub 2015

@lrg jenže jim to uleví na záda, ale zase to zhorší situaci pro jejich oči nebo jemnou motoriku - ve škole tak potřebnou 😉

celaskon87
autor
15. dub 2015

Já si stejně myslím, že všechny pomůcky mít v tabletu nejde (ministr říká, že by byly všechny pomůcky v tabletu...). Takže to znamená, že když budou počítat, budou automaticky vyplňovat příklady elektronicky? Když budou psát, budou psát rovnou jako na počítači? Co písanka? Na krasopis se už dnes nedbá? Co slabikář? Ten nebude? Co taková geometrie? Rýsovat přímky a úsečky, konstruovat trojúhelníky? Kružítka, úhloměry, pravítka už nebudou potřeba? Co výtvarka a výtvarné potřeby? Co diktát z češtiny? Žádné sešity nebudou potřeba? Mám za to, že napříč profesemi se stejně píše rukou - ať už jsou to řemeslníci, zdravotní sestry, úředníci a jejich formuláře, lidé na poště, ale i lékaři, právníci, ekonomové - ti všichni dnes musí umět nejen používat počítač (nebo tablet) ale musí umět dobře psát rukou, kreslit, listovat v knize...

berenika39
15. dub 2015

...možná drsně - ale přemýšlím o tom dost.
Pracuji: na pc, píši - na pc, doma čtu noviny - na pc, komunikuju s hrstkou přátel, mámou i tchýní krom jiného samozřejmě i na pc. Zdroj informací - ne kniha, ale pc. Chci vidět nějaký konkrétní film? Na pc.
Takže si sice myslím - bo jsem stará škola - že je to škoda, že nebudou za deset let tužky, psací pera a tlusté slabikáře, protože já jsem na tom vyrostla a mám to ráda, ale současně jsem si jistá, že naše děti vyrostou na tabletech a spol proto, že v dospělosti už to bude tak samozřejmé, jako je pro nás ted třeba mobil.
Vy nepamatujete dobu, kdy nebyly mobily, kdy první mobil byl velký jako krabice od bot a nosil se s sebou jako závaží.....já jo😀. Proto mi ted nepřijde blbý ani divný, že místo knížek bude tablet. Bude to tak, vím to.....a nevadí mi to zásadně.

frufrunka
15. dub 2015

Tak my jsme tablet v první třídě koupili. Je to fakt jen doplněk, kdy se dítě na chvilku zabaví, než např. vykoupu a pokrmím dva mladší... Rozhodně to nenahradí papír, pastelky atd. Nemáme televizi, před spaním pravidelně čteme knížky, syn hrozně rád kreslí... A koupí tabletu se na tom nic nezměnilo, teď už i sám začíná číst - a opět knížky, žádný tablet. Takže se toho neboj, záleží, jak se děti vedou, tablet sám o sobě může být i dobrým pomocníkem! 🙂

wendy_
15. dub 2015

Mne se to take nelibi. V knize se da listovat, muzete se podivat na dve stranky naraz, coz v tabletu nejde. Ja kdyz mela na VS ucebnici v elektronicke verzi, tak prvni vec, co jsem udelal bylo, ze jsem si ji vytiskla.

Tohle je proste jen tah vyrobcu tabletu, aby vice vydelali. Mimohodem, proc by deti meli dostat tablet a ne notebook? Kdyz to tak vemu, tak na notebooku toho muzete udelat mnohem vice. Tablet uzivam jen na cteni a video. I email si radeji napisi na pocitaci. Nemluve o tom,ze jestli se deti maji ucit s moderni technologii, tak by se mneli hlavne naucit efektivne pracovat s pocitacem. V tom totiz podle mne a mych zkusenosti vetsina dospelych totalne plave.

wendy_
15. dub 2015

@frufrunka No ono jde prave o to, ze jestli to ma byt jen doplnek, tak to deti nepotrebuji a neni na to potreba utracet statni penize. Jinak my malme doma take tablet. Manzel pracuje v IT, takze deti to doma vidi neustale. Na tabletu hraji hry, kouknou nejakou pohadku a podobne, ale ja to beru hlavne jako hracku. A dokazi si i predstavit, ze se na tom budou vdelavat a i ucit. Treba nejakou zabavnou formou, ale porad to vidim jen jako doplnek tech tezkych knizek a ne ze by je mel tablet nahradit.

celaskon87
autor
16. dub 2015

@berenika39 já neberu tablet jako zlo, zřejmě ho i synovi koupíme, až bude starší. Spíš mi vadí to, že se prostě bude vzdělávat na tabletu... že prostě se nahradí psaní rukou, kreslení, různé tvoření, listování v knize jednotvárným pohybem po obrazovce.

berenika39
16. dub 2015

@celaskon87 to máš pravdu, souhlasím.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
kamila297
16. dub 2015

Připadá mi, že takovým brzkým a ještě k tomu povinným vyučováním pomocí tabletu, se dítě akorát naučí pěkné závislosti na elektronických přístrojích a nenaučí se tvořit rukama. Na to je dost času na 2. stupni ZŠ. Stačí, že spousta dětí přestala běhat venku a raději vysedává u PC nebo u TV a ještě tedy budou do toho čumět ve škole. Čím mladší dítě, tím se závislost rychleji vypěstuje a ty děti, které na tom sedí denně několik hodin, pak v době absence těchto přístrojů vykazují regulérní abstinenční příznaky. Nedávno mi jedna maminka říkala: "Už jsme nevěděli, co máme klukovi koupit k narozeninám (5let), tak dostal tablet. A teď máme problém ho od něj urvat." Takže můj názor je jasný: nesouhlasím s tím.

evcann
16. dub 2015

@celaskon87 u nás ma ted syn od druhé tridy tablet a je to super, dobu nezastavíte a o krok zpet to taky uz nepujde naopak raketove dopredu a nyni byli tridni schuzky a tak jsme to tam probirali a deti to bavi, v hodne vecech se zlepsili i jinak, samozrejme tam maji jen ucivo, zadne hry a maji to jeden den v tydnu. Prineslo to jen same klady. Vsichni rodice byli spokojení i ti co se nejdriv branili, ale je fakt, ze z cele tridy byli proti jen 3 🙂. Doba je takova. Rozhodne nazor, ze se nenauci delat rukama nesdilim, maji tablet jen jeden den v tydnu a v patek treba maji 3 hodiny rucního tvoreni.

wendy_
16. dub 2015

@evcann Tak pokud je to jen jeden den v tydnu tak ano, ale v tom clanku je to prezentovano tak, ze vse bude na tabletu. Podle mne je tablet takova hracka, ktera muze ozivit vzdelavani, ale to je tak vse.

celaskon87
autor
16. dub 2015

@evcann také nemám nic proti učení na tabletu 1x do týdne, děti to určitě nadchne,je to změna, jiný styl výuky, je to atraktivní... ale článek prezentuje názor ministra školství tak, že vše bude v tabletu...

evcann
17. dub 2015

@celaskon87 je to otazka casu, me zase tak jako uceni na tabletu celkove nevadi, je fakt, ze bych nechala nejake hodiny psani a zcela jiste vytvarna vychova, clovek a jeho svet, telocvik, ale proste tohle je dobou. Pozoruji to od první trídy, 80 % detí na pc a tabletech umi z domova a ty rodice co se tak moc brani tak udelaji akorat to, ze ty jejich deti to neumi a pripadaji si pak ve skole hloupe a stydí se, takze se v nich rozvijí zase neco uplne jiného spatného. Zlatá strední cesta a bude to idealni 🙂.

betelgeuzz
17. dub 2015

@evcann naprosto s tebou souhlasím. Podle mě nemá smysl techniku zakazovat, ale dítě s ní naučit pracovat, ukázat mu, že je to fajn pomůcka, dá se využít na spoustu věcí, ale zároveň ho naučit, že jsou i jiné způsoby.
Má máme tablet od loňských Vánoc, ze začátku to byl strašný hit, div se o něj neporvaly, dnes si na něho spoustu dní ani nevzpomnenou, pak si pohrají pár her a zas chvíli leží. to jsou víc času stráví u TV, než na tabletu.

zmrz_lina
17. dub 2015

Chladek toho nakeca 😀

bunny123
17. dub 2015

Taky bych to nehrotila. Chladek je populista. Stale velka slova o velkych cinech, a skutek utek. To je same scitani ucitelu bez VS, atestace ucitelu, modernizace vyuky, pilotaz sem, pilotaz tam, ale ve skutecnosti je v ceskem skolstvi takovy curbes, ze jeden Chladek nezmuze nic.

betelgeuzz
17. dub 2015

@bunny123 @zmrz_lina taky to vidím podobně, Chládek je úplně mimo realitu. Nevím, jestli někdy učil ve třídě 30 žáků, viděl, co se učí v 1. třídě, protože názor, že tablet nahradí všechny pomůcky je prostě blbost.

zmrz_lina
17. dub 2015

@bunny123 @betelgeuzz ne nadarmo se mu přezdívá "ministr s nápadem na každý den" 😀

celaskon87
autor
17. dub 2015

@betelgeuzz Já nemám problém s technikou, kdyby šlo o to, tak tablet dítěti do školy jako jednu z pomůcek pořídím. Vadí mi, že se má stát jedinou pomůckou a nahradit všechny ostatní... ale možná jak píšou holky @zmrz_lina a @bunny123, nakonec z toho nic nebude...

marton
17. dub 2015

@berenika39 přesně tak 🙂 .Ale je to škoda.Na druhou stranu,když vidím sešity syna na SŠ 😠 .A ty kupodivu nesmí na notebooku ve škole pracovat 😒 .

evcann
17. dub 2015

@betelgeuzz u nas je to stejne, umi na tom pracovat a ted uz taky lezi a kolik dni si ho ani nevsimne a kdyz mu do toho udelame program jako vylety a zabavu tak bych se tabletu opravdu nebala

jmisa
18. dub 2015

Já nejsem nějak zásadně proti, Přišlo by mi fajn, netahat se s plnou taškou věcí. Navíc v dnešní době je to běžná součást života.
Nemyslím, že by to posloužilo místo všeho,jen prostě místo učebnic. Zahlédla jsem na netu články ze škol, kde výuku s tablety zkouší a většinou to bylo pozitivní, děti to baví.
Psát, malovat apod. přece mohou stále klasicky. Nejspíš bych řekla, že to bylo nešťastně interpretováno.

Syn má svůj vlastní tablet, nemyslím, že by ho to nějak ovlivňovalo negativně. Ale např. na dlouhé cesty nebo na čekání u dr. mi to přijde fajn. Má tam stažené různé programy, jsou i výukové, hrajeme na tom piškvorky, dámu, vše v jedné "krabičce. Má tam pohádky, písničky - nahradí nám to několik přístrojů, papírů, tužek, co bych s sebou stejně netahala.
Já to používám místo čtečky knih, mně to vyhovuje, já mám tyhle vymoženosti ráda.
I my v práci postupně odbouráváme papíry a ve finále budeme během dvou let jen na tabletech, a to je firma velký moloch, takže ve všem pomalejší, naše sesterská firma na Slovensku už tak funguje.
Tyhle děti do toho vplují tak nějak přirozeně.
Nemám problém, že by nad tím trávil nějak více času, ven chodí stejně a večer si zvolí, jestli chce pohádku v telce nebo si ji pustí namluvenou a nebo ji přečteme (na druhou stranu ne vždy máme čas půl hodiny číst). Nemusí to používat každý den.