Jaký vliv by by mělo odloučení syna na vztah k mladšímu?

hanka10
23. lis 2012

Ahoj. Mám dotaz kvůli vnitřní nejistotě. Možná si na to odpovídám i sama, ale asi nejsem moc objektivní, protože můj vztah k tchýni není úplně optimální. Máme dva chlapečky, starší 3 roky, mladší 7 měsíců. Tchýně nás pořád přemlouvá, ať jí staršího necháme u nich (je to 260 km daleko) na nějakou delší dobu, abychom si odpočinuli a měli čas na stavbu. No popravdě si moc nemyslím, že by při tom myslela na nás, spíš na sebe. Chce si užít staršího pro sebe. Což o to, kdyby byla možnost, aby si ho vzala na celý den třeba ven, ale pak byl zase u nás, tak by mi to nevadilo, ale když bude u ní na dlouho, tak se mi to nelíbí. Je to z několika důvodů - je na mě dost fixovaný a dost žárlí na mladšího a já se bojím, aby se nezhoršil jeho vztah k mladšímu. Další věc je, že je to s ním někdy hodně těžké a tchýně ho hrozně rozmazluje a nikdy neudělá nic, co by mu vadilo. Mám pak strach, co bych si s ním počala. Třetí věcí je, že nerespektuje naše přání ohledně jídla. Malého jsem naučila pít vodu, neslazený čaj, jíst bílý jogurt. Ona mu neustále cpe něco oslazeného, nějaké lipánky a pod. Jak si myslíte, že by se starší díval na mladšího po návratu zpátky k nám? Ani vlastně nevím, jak dlouho by si představovala, že by u nich byl. Zvlášť teď před Vánoci. 😖

vendullka
24. lis 2012

Já bych bez naší cácorky tak dlouho ani nevydržela🙂)))) Jsem zvyklá, že ji mám celé tři roky téměř nonstop, (pokud nehlídá manžel) a teď když máme mrňouska, tak už kŕ ne, ale miji tchýni nenapadne si ji vzít třeba abi ba půl dne ven, což bych občas uvítala...🙂

asaka
24. lis 2012

ja bych do toho nesla urcoite. Zvlast kdyz se s babickou nevida casto. My jsme syna dali nasim na prespani nejak ve 2 letech a ctvrt (do 2 let jsem kojila takze driv to neslo) ale je na ne zvykly, vidi je casto, nemel jediny problem a nasi jakztakz respektujou nase stravovaci navyky ap. S tchyni byl syn pres noc sam u ni jen jednou, a to velmi nedavno (3 a 3/4). Presne jak pises- cpe mu sladkosti, leckdy i prosle pochoutky (kupuje vse ve velykma pak ji to zbyva..) sama ma navaly horka, je ji porad vedro, ale v baraku zima jak v morne, syn je otuzilej dost, to jo, ale co je moc to je moc (17st v dome..). Jinymi slovy ji neverim.
Zvlast kdyz mate doma mladis dite, tak by odjezd na delsi dobu jiste nemel dobre dusledky.. pokud vam chce tchyne opravdu uprimee pomoct,abyste meli vic casu na stavbu at prijede ona k vam a bere vnoucka na vylety do ZOO, divadylek, na hriste.. to si naopak muze pripadat ze ma neco extra, co mladsi sourozenec nema a odstrcenej se rozhodne citit nebude.

zuza01
24. lis 2012

Já bych ho nedala. Ale já jdu do extrému, jsem schopná nejíst a nespat kvůli dítěti... takže za mě určitě ne. Navíc si myslím, že ten nejnáročnější věk máte za sebou 🙂 Pak až puberta.

bocinka
24. lis 2012

Ahoj, já bych teda malého taky pustila.... moje malá jezdí od roku k babičkám, ale viděla bych to tak na prodloužený víkend.... déle ne, dejme tomu od čtvrtka do pondělí, ať si zvyká postupně.... 14 dní je pro mě šíleně dlouhá doba.... na sourozenecký vztah to podle mě nebude mít žádný vliv..... 😉 😉

helcenka
24. lis 2012

Tchýně bydlí 5 minut od nás a malej u ní byl nejdéle půl dne. Ono nejde o to, že bych ho tam nechtěla dávat, ale vadí mi její přístup. Pokud je u nás na návštěvě, tak dodržuje naše "pravidla" a respektuje. Ale jakmile nejsem poblíž, tak je schopná synovi nacpat spoustu sladkostí (podotýkám, že má alergii na kakao a tchýně se o tom vyjádřila, že nic podobného neslyšela a v podstatě jsme si to vycucali z prstu a nechceme synovi dávat čokoládu) nebo dovolit věci, které jsou prostě jednoduše zakázané a ještě synovi říká, že to "maminka přede nemusí vědět". A tohle je právě ten přístup, který já nehodlám tolerovat.
Ani by mi nevadilo, že např. dostane sladkosti, ale pokaždé synovi kupuje "dary nedary" a opravdu dovolit to, co je zakázané a ještě to před maminkou "zatlouct" - to v žádném případě. Takhle by synovi dávala opravdu špatný příklad a já nechci, aby se takhle v budoucnu choval a takhle ho vychávávat rozhodně nebudu.
Když jsem byla s dcerou v porodnici, tak se o něj tchýně starala více, protože manžel byl v práci, a to mě naprosto utvrdilo, že ještě není vyzrálý, aby pochopil, že babička je babička a může být mírnější, než jsou např. rodiče, že se u ní nemusí tak přísně dodržovat pravidla atd. Když jsem se vrátila domů, vyžadovala jsem po synovi tytéž věci, jako předtím, a se zlou jsem se potázala, syn byl podrážděný, měl úplné hysterické záchvaty, když jsme mu nedovolili něco, co s babičkou mohl, dokonce jsem se dozvěděla, že jsem strašně zlá máma... Když jsem si trvala na svém, tak se začal počůrávat. Trvalo asi měsíc, než se vše vrátilo do normálu, takže zatím pro mě je delší než půldenní návštěva syna u tchýně naprosto nereálná.
U mé mamky byl několikrát sám na 3 dny, a vše bylo v pohodě. Mamka ctí naše pravidla (neříkám, že je někdy dovolí něco jiného, ale s tím se dá u babiček počítat). Vždy se vrátil ve výborné náladě, těšil se na sestřičku a neměl nikdy problém vrátit se do "zajetých kolejí". To samé u mé sestry, tam byl na návštěvě celé Velikonice a naprostá pohoda.
Takže za mě asi tak. Ono záleží opravdu na přístupu. Záleží na povaze dítěte a na celkovém přístupu tchýně. Co si ale myslím, tak vztah sourozenců by to určitě nenarušilo, protože syn se od mojí mamky vždycky vrátil spokojený, že byl chvíli středem pozornosti jen on. Ostatní je ve hvězdách, ale takhle malýho bych ho tam na delší dobu nedávala, až bude vyspělejší a sám si dovede v hlavince srovnat, co a jak se může u babičky a co doma...