Novorozenec a starší dítě. Jaké máte zkušenosti?

aneta_v
17. lis 2020

Holky, poraďte, jsem 3 dny po porodu, takže se mnou hormony dost mávají a já mam pocit, že nic nezvládnu. Mám holčičku 2 roky a 3 měsíce a dnes jsem si domů z porodnice přivezla druhou. Dcera se k miminku hned hrnula, hladila ji, nadšená. Ale z čeho mám strach - spaní a kojení. Starší dcera s námi spí v posteli, pro mladší jsme přirazili postel bez bočnice k té naší. Jenže ta starší se ke mně v noci tulí a kdykoliv jdu na záchod, tak je hned vzhůru a volá mě a já už se teď děsím, jak budu k mladší vstávat na přebalení a kojení. Teď při odpoledním spánku jsem si to “vyzkoušela”, mladší se po hodině probudila a fňukala a starší nedospalá se chtěla tulit a teď babo raď. Myslela jsem si, že zvládnu oboje najednou, ale to se starší nelíbilo. Pak mi oznámila, že ven s miminkem nechce, že půjdou s tatínkem sami... Bojím se, aby se starší necítila odstrčená, ale zase přebalit a nakojit tu mladší prostě musím... Vím, že každé dítě je jiné a každé snaší vetřelce jinak, ale jaké máte zkušenosti, co vám pomohlo, co naopak bylo špatně apod? Máma mi říká, že si starší prostě musí zvyknout... Ale já chci co nejvíc eliminovat případné žárlivé scény. Předem díky

herminka
18. lis 2020

@aneta_v Já mám taky taky rozdíl 2 roky a 3 měsíce, ale s tím rozdílem, že mladší mám dvojčata. Syna jsme několik měsíců před jejich narozením odstěhovali do jeho pokoje, on za námi většinou během noci nebo nad ránem přišel, ale jakmile se s dvojčaty pořádně nevyspal, už nepřišel. Ale chápu, že tato rada je ti po narození miminka už k ničemu.
I starší dítě si musí zvyknout, že není samo, z mé zkušenosti i ono potřebuje šestinedělí 🙂 Cca po této době si to sedlo.

jakreb
18. lis 2020

@aneta_v Iste kazdy ako chce. Ja som nedojcila v inej izbe. Dojcila som v spálni,od 3.mesiaca sa budili 1x za noc-nadojcila som a dala do postieľky. Nic zle na tom nevidim ak to vyhovuje aj dieťaťu aj matke 😉. A prečo nevidis dovod aby malo 2rocne vlastnu postel? Tak na to som uz odpovedala.

lovemusicsun
18. lis 2020

Ahoj, já mám děti 2 roky od sebe, tj když se narodila mladší, tak starší měla přesně 2 roky. Obě děti od začátku spí u nás v posteli. Starší uprostřed mezi námi a mladší vedle mě na druhé straně, mám tam přiraženou postýlku, aby nespadla. Kojím normálně vleže, v noci už nepřebaluju asi od jejích 3 měsíců. Když byla úplný novorozenec, tak jsem ji přebalila v postýlce nebo jsem šla vedle.
Ono si to sedne, myslím, že ten pocit odstrčení je spíš záležitost matky než dítěte samotného. Já měla na začátku také výčitky, ale máš děti dvě, tak je musíš buď obě zapojit nebo nějak podělit o svůj čas. Já kojila a u toho četla starší knížku, uspávala jednu v nosítku a druhou v kočárku, pustila jsem starší pohádku a šla mladší přebalit atp. Najdeš si co Vám bude vyhovovat. To my teď po půl roce spíš bojujem, malá už začala starší dceři brát hračky a bořit kostky, tak je to náročnější..

codal
18. lis 2020

@lovemusicsun jako bych to psala já..od A do Z❤️

jakreb
Autor odpověď smazal
Zobraz
aneta_v
autor
25. lis 2020

@lovemusicsun s tou záležitostí matky máš asi pravdu, teď ráno se u nás zastavil děda a dcerka hned, že s ním pojede za kočičkama, bez řečí se oblékla, řekla mi, že budu doma plakat, dala mi pusu a šla 🤦🏽‍♀️ Zato já tu sedim a nevěřícně zírám, jestli mám být ráda nebo mám brečet, že mě moje dítě najednou nepotřebuje, možná nechce... Ale zakazovat jí to nebudu. Jinak přebaluje se mnou, miminko pořád hladí, pusinkuje, v noci se ke mně tulí, když ji náhodou miminko vzbudí, tak se starostlivě ptá, co se děje, v tom je úžasná. Jen já jsem jí asi rozčílila...

puhelin
1. led 2021

Mam v posteli od narozeni obe deti, maji od sebe 28 mesicu. Kdyz uspavam mladsiho, starsi mi lezi oprena o zada, pritulena. Byla by blbost ji vystehovat do pokoje, zarlila by.

aneta_v
autor
1. led 2021

@puhelin to si právě myslim taky. Stačí, že chodí 2x týdně do školky. Tchýně tu teď taky měla poznámky, že starší musím dát do vlastního pokoje, že určitě žárlit nebude (asi zapomněla, jak to vypadalo u staršího syna, kdy starší sice odlifrovali před narozením brášky, ale ani ne 2 měsíce, a pak tam s ní švagr rok spal a žárlí ještě po 2 letech). A mladší si prý musí zvyknout, že ji položim a ona usne sama, že párkrát dám v kočáře na balkon a ona pochopí. Jasně, po pár vyřváních zjistí, že nikdo nedorazí 🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️ Bohužel (možná i bohudík) je moje druhé dítě šátkové, kočárkové a autové, když ji někde odložím, začne se po chvíli hlásit 🤷‍♀️

puhelin
1. led 2021

@aneta_v Clovek by rekl, ze u druheho ditete daji s poucovanim pokoj.
My jsme starsi ani do skolky nedali. Prosila, ze chce byt s nami doma.