Anglie - nový život. Jak je to tam s mateřskou, rodičovskou, apod.?

futyska
26. říj 2020

Ahoj a krásný večer,
po dlouhých debatách a shánění informací jsme se rozhodli s mužem přestěhovat se do Anglie. Máme tam již rodinu ze strany manžela. Byla by nám tak nabídnuta pomoc. Manžel by odešel dříve a my se pak přestěhovali až by vytvořil vhodné zázemí. Plánujeme druhé mimčo. Asi bych tedy rodila už v Anglii. Ráda bych se zeptala jak to tedy je s mateřskou a rodičovským příspěvkem. Zde jsem zaměstnaná po rodičovské 5 let. Odkud by mi tak byla mateřská vyplacena a následný rodičovský? Popřípadě kolik je rodičovský příspěvek v Anglii? Jak dlouho můžu být s dítětem doma? Slyšela jsem, že také zdravotní péče je špatná. Překvapilo mě to dost. Ráda se dozvím nějaké zkušenosti a jak se vám v Anglii celkově žije 😊 děkuji 😊

ariadna12
26. říj 2020

Mam pribuzne v Anglii, je to starsi par, nechali si ceske obcanstvi, emigrovali za komunistu. Kdyz potrebuji doktory, zubare, jedou do CR. Pry je to v Anglii drahe.

futyska
autor
26. říj 2020

@ariadna12 no musím říct, že rodina od manžela říkala, že zdravotní péče špatná, že ordinují medici a ty řeší co a jak. Nezávisle na něm mi to bylo řečeno od více lidí. No zatím čerpáme informace 🙄

deaneira29
26. říj 2020

@futyska mám tam příbuzné a za mě, nikdy bych se tam neodstehovala, zdravotnictví je přímo katastrofa, jet na dovolenou to klidně krásná země, ale žít tam ne děkuji pěkně.

futyska
autor
26. říj 2020

@deaneira29 jen kvůli zdravotnictví?

majili
26. říj 2020

@futyska sestra od přítele rodila v Anglii a to, co jsem o tom slyšela, bych nazvala hororem. Má velké štěstí, že oba přežili a dítě skončilo jen se zlomenou rukou.

futyska
autor
26. říj 2020

@majili nechápu, že v takové zemi je tak brutální zdravotnictví. Tedy by mě zajímalo, ale jinak žít tam nemůže být tak hrozné doufám. Všichni jen říkali zdravotnictví jinak naprosto spokojeni.

barmil
26. říj 2020

@futyska sestra má manzela Anglicana a než si pořídili děti, přestěhovali se sem a on je nadšený z toho, jaká tu je zdravotní péče a školství atd.

majili
26. říj 2020

@futyska to sice ano, žít tam asi není hrozné, ale myslím, že zdravotní péče je hodně důležité. Obzvlášť jestli tam plánuješ mít další dítě. Protože ok, porodit můžeš jet sem, ale nikdy nevíš, co se může stát dál a coa se může přihodit a riskovat, že tam umřeš například na slepé střevo 🙄 Ale pokud myslíte, že se vám tam bude žít lépe, tak se dá všechno nějak překonat a sem se vracet pro zdravotní péči. Já osobně si ale nemyslím, že by tam bylo něco, co by bylo o hodně lepší než tady. Například ceny bydlení jsou u nás dost hrozné, ale tam je to třeba úplně totální nesmysl. Sestra od přítele se právě i z toho důvodu plánuje vracet do ČR, i když nemá ČR ráda, ale tam si prostě nemůžou dovolit mít vlastní dům i když oba vydělávají dost.

ema_
26. říj 2020

@majili to se divim, ze uz nevymreli 😀

futyska
autor
26. říj 2020

@majili já osobně cítím, že to v ČR nemám ráda a upřímně řekla bych to takto chceme pryč. Začít nově, budovat něco jiného, naučit se perfektně jazyk. Určitě bychom se neměli stěhovat do Londýna kde je to skutečně co se týče nájmu a výdajů za poplatky. Samozřejmě, že se obáváme, ale pořád máme zachytny bod v podobě rodiny, která je připravena nám pomoci. Od manžela je tam již přes 10 let takže to je velké plus určitě. Teď žijí v Londýně momentálně. Jsou tam spokojeni co se týče peněz, zajištění pouze skrz lékaře katastrofa. Říkám si, že to snad nemůže být všude stejné 🙄 že vůbec v takové zemi je to takto šílené.

majili
26. říj 2020

@ema_ no já už jsem těch příběhů z jejich zdravotnictví slyšela tolik, že se taky divím 😀 asi to není všude tak špatný, jen prostě se k člověku dostanou ty horší příběhy 🙂

majili
26. říj 2020

@futyska ono všude je něco. Pokud to chcete zkusit a jste rozhodnutí, tak vás zdravotní péče neodradí. Když bude problém, tak do ČR můžete na to ošetření vždy. Každá země má prostě něco a nikde to není ideál. Pokud chcete nový start, tak proč ne. Pořád je to Evropa a pořád se vrátit zase můžete. Navíc pokud tam pojede první manžel na zkoušku, tak už poznáte, jestli je to ok nebo ne. Třeba tady někdo přímo z Anglie napíše pozitivní zkušenost a určitě takových je hodně 😉

evawest
26. říj 2020

Ja v Anglii ziju a narodila se mi tu pred 5 mesici dvojcata. Pokud budes chtit pobirat materskou, budes tu muset byt zamestnana a odvadet dane, I kdyz nevim, jaka je minimalni doba, abys na materskou dosahla. Ta je na max 9 mesicu od nastupu, ne na 9 mesicu veku ditete. Vyse se odviji od platu. Rodicovsky prispevek tady neni. Doma muzes zustat samozrejme dyl, ale nikdo ti uz nic neda. Me zdravotni pece nepripada zas az tak spatna, ale zase jsem nemela zadny zavaznejsi problem. Ale pri porodu mi tu zachranili zivot. Uroven zdravotnictvi neni uplne uzasna, protoze je to tu zadarmo pro vsechny. Pokud teda odvadis ty dane.

lovemusicsun
27. říj 2020

Ahoj, já žila v Anglii několik let. Ona to není taková tragédie jak se povídá a hodně záleží na tom, co si vybereš. Ano, když si připlatíš za soukromou péči, tak dostaneš lepší přístup. Kamarádka třeba rodila přes 20 hodin, v její situaci by ji v Čechách už dávno hnali na CS, tam to nehrotili a nakonec přirozeně, bez komplikací a bez poranění porodila skoro 4kg holčičku.
Já osobně jsem si nechala odstranit znaménka, nejdřív to nebrali moc vážně, ale jak jsem řekla, že děda umřel na melanom, tak kolem mě skákali a bez problémů vše zkontrolovali a odoperovali. Měla jsem také zánět močáku a nebyl problém během jednoho dne stanovit diagnózu z moči a z krve a nasadit antibiotika.
Můj dnes už švagr byl v Anglii na operaci srdce a péče se mi zdála výborná.
Po těch letech jsem získala dojem, že jakmile člověku už něco je, tak je péče dobrá, ale prevenci zanedbávají. Také třeba tolik neřeší rovnátka jako u nás, tak má hodně lidí křivé zuby v dospělosti.
Jsou tam prostě rozdíly, ale s tím musí počítat každý kdo se stěhuje do jiné země.

evawest
27. říj 2020

@lovemusicsun S temi rovnatky si myslim je i problem to, ze zubni pece je tady hrozne draha. A rovnatka jsou rozhodne nadstandard, ktery ti NHS neproplati. Takze lidi by je klidne i chteli, ale nemuzou si je dovolit. Ale je fakt, jak jsi rekla, ze hodne lidi to neresi a hodne lidem chybi dost zubu v dospelosti a neresi to taky.

izz76
27. říj 2020

Moje kamarádka žila v Anglii 10let a když se rozhodli, že chtějí mít s manželem děti, vrátili se do ČR.. Prý co se tyka zdravotní péče, mateřské, školství je to v ČR pro děti mnohem lepší.

futyska
autor
10. lis 2020

Děkuji za Vaše odpovědi. No taky už jsem si říkala, že asi porodím snad tady, ale zas když tam pojedeme nastoupila bych do práce. Pořád věřím, že nam může být lépe. Pro nás je zásadní také svoboda očkování. No léky si dovezu svoje 😁 je normální třeba, že je žena doma s dětmi což bych tedy nechtěla. Chci být zaměstnana. Mít dobrou angličtinu a posouvat se dál. Miluji přírodu, útesy, oceán.. Sice bychom byli tak dvě hodiny cesty od něj, ale to už nevadí..