Dá se zvládnout VŠ při péči o domácnost a dvě malé děti?

pekluska88
8. únor 2017

Ahoj,
potřebuji poradit, zvažuji studium na VŠ a tak nějak si nejsem schopná sama v hlavě urovnat, zda se to vůbec v mém případě dá zvládnout. Budu moc ráda za vaše názory, hlavně maminky, co při mateřské studují. Abych nastínila mou situaci, babičky moc nefungují...maminka manžela přijede tak jednou měsíčně na návštěvu, pohlídá děti (3 roky a 7 měsíců), abych si mohla třeba v klidu zajet na nákup atd.,ale pravidelné hlídání nepřichází v úvahu,to samé moje mamka,manžel pracuje za dva, pracovní víkendy a práce od 6 ráno po půlnoci nejsou žádná výjimka. Já zařizuji chod domu se vším všudy,samozřejmě péče o děti a vše s tím spojené, běžný úklid domácnosti, vaření, pečení... Spravuji veškeré finance,platím faktury,manžel ani netuší kolik přesně vydělává.... O všechno doma se starám já. Mám za sebou už 4 roky studia na VŠ, docela mě to bavilo,ale nadávala jsem matematiku, což je na ekonomce dost zásadní problém. Vybrala jsem si obor, který by měl byt podobný, ale na právech,takže bez matiky. Když jsem se o tom bavila s manželem, moc mě nepodpořil. Nevěří tomu, že to dostuduju, čemu rozumím, vzhledem k tomu, že už jedno studium jsem neukončila. On to bere tak, že se zle nemáme, peníze vydělává on. Ale já bych ráda měla zadní vrátka... Co řeším je to, jestli to vůbec v mé situaci jde... Bez podpory rodiny... Taky bych asi nezvládla slevit z mých nároků pokud jde o péči o děti a dům. Starší dcera jde od září do školky, mladší dcera by mohla chodit na pád hodin do jeslí, kdybych měla v týdnu školu. Mám strach,aby tím netrpěly děti. A pak taky samozřejmě, aby mě z toho nehráblo,abych si toho nenaložila už moc. Dlouhodobě spím max. 6 hodin a v tom jsou přestávky na kojení. V neposlední řadě taky by to nebylo zadarmo, protože vzhledem tomu, že už mám jedno studium neúspěšně ukončeno,bych platila asi 15tis za semestr, ikdyž se jedná o státní školu. Takže do varianty zkusit to a uvidím se mně moc nechce. Děkuji za Vaše názory a zkušenosti.

kaczenka2
8. únor 2017

Ahoj, tak nad tímto si musíš sednout s mužem a prodiskutovat, jak by jste to mohli dělat, ber to tak, že se budeš muset i učit mezi dětmi a tak...
Já osobně také zvažuji nějáké studium, ale já bych studovala dálkově, což většinou vychází víkend, nebo pátek sobota co 14 dní... 🙂 Naštěstí můj manžel vzdělání podporuje a věřím, že ty víkendy by mi pomohl (nechodí do práce o víkendu), ale také s tím bojuji, protože nevím jak zvládnu třeba celý den bez dětí a tak.. máme 4 týdenní dvojčátka a celé těhotenství a tak bojuji s tím, že bych chtěla si ještě něco udělat, nějákou školu, nebo tak, protože po mateřské nechci vykonávat práci, kterou jsem do teď dělala a jiné vzdělání nemám.. 🙂
Ale ono záleží jak si to zařídíte, děti trpět nemusí, ani když matka bude studovat, oni to pochopí, když se jim to vysvětlí 😉 při učení si můžou kreslit s Tebou, nebo něco tvořit.. 🙂 Já věřím, že zvládnout se to dá, jen třeba v Tvém případě vymyslet kdo se bude starat o děti, když Ty budeš ve škole a muž bude třeba celý den v práci 🙂

winter
8. únor 2017

Já myslím, že už sis s tím, co jsi napsala, odpověděla sama 🙂

Když jsem začala studovat VŠ, řekla nám jedna vyučující (ber prosím trochu s rezervou, bylo to myšleno v nadsázce), že studium VŠ je v první řadě o výdrži a železné vůli a až v druhé řadě o znalostech a učení. Samozřejmě, že učit se na zkoušky člověk musí, ale z dlouhodobějšího pohledu jsem této paní musela dát za pravdu.

Napíšu můj příběh, abys viděla, že se to opravdu dá, ale je to právě o té výdrži a železné vůli. Samozřejmě, že bez podpory HLAVNĚ manžela bych to nedala.

Studovat VŠ jsem začala před 2,5 lety. Chodila jsem v té době do práce na plný úvazek + jsem měla vlastní firmu na vedlejší činnost (2-4 hodiny denně), 1 dceru - končila v té době MŠ (5 let). Manžel má náročnou práci, mám 1 fungující babičku + dědu, ale nemohou vždy. VŠ studuji 230 km od domova, technický směr, povinné laboratoře. 2-3x do měsíce tam jezdím vždy čtvrtek-sobota, spím v hotelu. Jsem nyní ve 3. ročníku, mám všechny zkoušky, pokud to vyjde, budu v červnu končit Bc. Někdy je nadlidské úsilí se připravit na zkoušky, jelikož je to technický směr, mám několik semestrů matiky, fyziky, chemie apod. Přestože nejsem technický typ, vše jsem zvládla, ale opravdu jen díky 2 věcem: mé opravdu pevné vůli a podpoře rodiny. Pokud by 1 z těch věcí nebyla, tak tu školu opravdu nedám.

Jelikož čekám v červenci 2. dítko, rozhodla jsem se, že školu příští rok přeruším a mgr. studium si dodělám až bude malé 1 rok.

maudd
8. únor 2017

Ahoj, ono hodně záleží na náročnosti školy a a dětí...některé deti nevydrží bez mámy ani minutu, jiným to nevadí. Určitě bych sla radši do kombinované formy studia, tam se da na spoustě věcí domluvit. U presenčního tam většinou opravdu musíš být (alespoň na cvičeních). Taky ještě studuju (doktorské) a kdybych mela znovu, tak už do toho nejdu. Hlavně proto, ze jsem nervak a když nestíhám tak jsem protivná a dítě to cítí a o to víc tropí kraviny...

pekluska88
autor
8. únor 2017

@winter Děkuji za upřímnost🙂 Říkám si, že jsem se možná kvůli dětem už posunula trochu někam dál, cítím, že jsem ve směru "hecnout se" už někde jinde, jak před 8 lety..i co se psychické vyspělosti týká. V 18 jsem si udělala řidičák, moc jsem nejezdila a když jo, byla to hrůza. Před dvěma lety jsem sedla po x letech do auta a ono to najednou šlo mnohem líp, než kdy jindy... Docela jsem se divila a zíral i manžel, tak si říkám,jestli by to nebylo se studiem VŠ podobné😀

pekluska88
autor
8. únor 2017

@maudd Jednalo by se o PrF MU, takže náročné by to určitě bylo, ikdyž "jen" kombinovaná forma. Já jsem právě zvyklá dost s dětmi přes den pracovat, básničky, písničky,dlouhé procházky, tak se to ve mně rve a nevím, jestli bych zvládla dětem pustit na dvě hodiny televizi, abych měla klid na učení...

jaja01k
8. únor 2017

Taky jsem se na mateřské rozhodla začít studovat VŠ. Mám za sebou 1. semestr a musím říct, že to je náročnější, než jsem čekala, ale dá se to. Mně tedy hodně pomáhá moje mamka a bez její pomoci by to nešlo. Ale já zase nemohu počítat s manželovou pomocí. Výuku mám každý druhý pátek od rána do večera, teď zase zkoušky, a není možné aby si manžel kvůli tomu bral volno v práci a hlídal děti (jsou jim necelé 2 a 3 roky). Taky toho času na učení není moc. Přes den s dětmi neudělám nic. Myslela jsem si, že se budu učit po večer, až děti usnou, jenomže po celém dni už mi zbývá mentální kapacita maximálně na žehlení, a prostě mi to do hlavy neleze. A taky s věkem ta schopnost učit se klesá, zvlášť když už člověk vyšel ze cviku a vrátit se do školy po deseti letech není sranda. Ale jak už tu bylo řečeno, důležitá je motivace a vůle. A ta je u mě zase mnohem silnější než dřív. Teď jsem si 100% jistá, že tohle chci, a rozhodnutá a pevně odhodlaná to zvládnout.

maudd
8. únor 2017

@pekluska88 jo, člověk si to musí přebrat sam...kdyz jsem psala studii tak bral manžel malého ven...ja byla naštvaná, ze musím psát, chtěla jsem jít s nimi...uz kolikrát jsem se na to chtěla vykašlat a mit cistou hlavu, ale člověku to prostě nedá, když uz do toho investoval tolik casu a energie. Takže me za měsíc čekají státnice 🤢 a pak ještě dopsat tu dizertaci 😨

tulikiss
8. únor 2017

@pekluska88 jeee na ktery obor tam chces jit? Ja zacala studovat pravo a mezinarodni obchod jeste pred detma, ale za bc. studium sem mela dve deti a ke statnicim sla s 3letym synem a rocni dcerou. (trvalo mi napsat bakalarku) ted tam studuju navazujici verejnou spravu. detem je ted 5 a 3 a v cervnu snad budu statnicovat(pokud do konce brezna dopisu jeste aspon 70 000 znaku do diplomky). Zvladat s detma to jde, na prednasky chodim podle toho jak deti jsou zdrave, clovek navaze kontakty a pak neni problem zjistit co se delo. Ja mam vyhodu v tom, ze kdyz jsou deti nemocne behem zkouskoveho, tak manzel muze hlidat a delat z domu. Jako podporu aspon malou to od chlapa chce, ale zase ze by me nejak manzel motivoval nebo podrzel kdyz nervuju pred zkouskou to teda fakt ne. Jo a toho bc. jsem si taky platila.(diky memu velmi uspesnemu studiu na fakulte informatiky)

pekluska88
autor
8. únor 2017

@tulikiss Jééé,super, že je tu někdo, kdo má zkušenost z Bc. právama v Brně😀 Zvažuji veřejnou správu nebo obchodněprávní studia - myslím, že u těch bych mohla do budoucna i využít něco z ESF. Dovolím si poslat sz a doptat se na podrobnosti ke studiu, snad to nevadí...

reinne
8. únor 2017

V posledním ročníku jsem otěhotněla, s ročním dítětem jsem státnicovala, žádná sranda to nebyla. Bylo to zvládnutelné. Když si představím, že bych měla státnicovat teď, tak by to bylo náročnější., ale ne nemožné. Za podpory rodiny a vnitřní motivace to jde. Teď se chystám na doktorát. Věřím, že to zvládnu, tedy jsem o tom přesvědčená. Škola mi pomohla nezapadnout do toho stereotypu ve smyslu plenky, vaření, žehlení hřiště a konec. Rozhodně jsme doma nezblbla. Naopak kontakt se školou mi prospěl. Chodila jsme i na pár hodin do práce a malá od roku a půl do jeslí. Prospělo nám to oběma. Je fakt, že pomocníky v podobě robotického vysavače, sušičky a myčky bych vynesla do nebes. Studium je určitě zvládnutelné, člověk se naučí víc plánovat, využívat k učení každou volnou chvilku, stanoví si priority ( nevyžehlené prádlo není konec světa), nezblbne toliko. Tedy u mě to platilo určitě. Každý si to ale musí v sobě rozřešit sám. Taky záleží na partnerovi. Teplé večeře se dají stíhat hůře. Pokud máte do studia dost sil a motivace, tak směle do toho. Nikdy není pozdě na to, plnit si své sny!

japona
8. únor 2017

@pekluska88 Denní studium je podle me nerealne. Není vás obor vypsán i dálkove?

pekluska88
autor
8. únor 2017

@japona Jak jsem psala, jedná se o kombinovanou-dálkovou formu studia.

pekluska88
autor
8. únor 2017

@reinne Děkuji za motivující příspěvek.

reinne
8. únor 2017

@pekluska88 Jinak práv se nebojte, mám je úspěšně za sebou i s dcerou v pozadí🙂.

cizinkaa
8. únor 2017

@pekluska88 než tedy přihodím svoje zkušenosti, tak mně zajímá, zda-li víš, že bys studium musela platit protože už máš 4 roky na VŠ odstudované...?

cizinkaa
8. únor 2017

@pekluska88 A už... už jsem dočetla, promiň... a to by jsi platila "pouze" 15 tis každý semestr studia? Já vím, že už nás na VŠE, to je asi 23 tis. první dva semestry a ty další pak asi 34 tis. :-/

reinne
8. únor 2017

@cizinkaa O prominutí nebo snížení poplatků za překročení standartní doby studia se dá požádat. Záleží na benevolenci školy.

cizinkaa
8. únor 2017

@reinne to rozhodně, ale nikdo vám nepromine celý tři roky studia... promíjí se třeba poslední semestr až dva a to jenom v určitých situacích...

pekluska88
autor
8. únor 2017

@cizinkaa Na PrF MU je to 15000 za každých započatých 6 měsíců studia.

evik19
8. únor 2017

@pekluska88 Na MU jsou teď nové směrnice ohledně poplatků - za dobu, kdy žena studuje a má dítě do tří let, se neplatí! Takže já naopak radím, začít studovat co nejdříve, ať stihneš do tří let dítěte co nejvíce odstudovat 🙂 Sama studuju VŠ při práci na plný úvazek a jednom 4 letém dítěti a je to strašný záhul, ale jak už tu někdo psal, je to hlavně o vůli. Když to nevzdáš, tak prostě dostuduješ, nedostudují podle mě fakt jen lidi, co se na školu raději vykašlou, než by zatli zuby - anebo potom ti, co si vyberou fakt hodně špatně obor.
Každopádně to chce, abys měla hlídání aspoň na dobu, kdy budeš mít povinné semináře. A na dítě před televizí si asi v tvé situaci budeš muset aspoň o zkouškovém zvyknout, jinak se obávám, že to fakt nepůjde:-/

pekluska88
autor
8. únor 2017

@evik19 Díky, za informace o poplatcích. Pokusím se zjistit více. Jedním okem jsem na to mrkla, ale řekla bych, že to platí pouze pro stávající studentky, co otěhotní během studia a vlivem toho, se jim studium prodlouží. Nikoliv pro nové studenty, které mají za sebou už neúspěšně ukončená studia. Ale třeba se mýlím.

evik19
8. únor 2017

@pekluska88 Platí to pro všechny. Doba, kdy jsi na rodičovské s dítětem do 3 let, se nově nepočítá do matriky studia, musíš si o to požádat, ale jde to i zpětně.

jani76
8. únor 2017

holky, a dá se na tu Veřejnou správu (na právech) ty přijímačky zvládnout = test odbor. znalostí? Ještě jsem je nikdy nedělala, za mě se na práva na magisterský dělaly přijímačky ještě klasický, z předmětů jako je dějepis, společens. vědy apod.

tulikiss
8. únor 2017

@jani76 pokud myslis tu bc. verejnou spravu tak je to jen test studijnich predpokladu, ukazky jsou vsude na netu. me ten test neprisel nikdy tezkej vzdy sem mela percentil 90% a to i hodne let po maturite. ale vim ze lidem obcas delaji nektere casti problem protoze je tam i logika a trochu jakoby matematiky.

salot
8. únor 2017

Všechno jde, když se chce. Ale trošku bych se bála, abych tou školou na sebe neupletla bič. Úplně nechápu motivaci ke studiu, chápu manželův přístup, přijde mi to studium tak trochu zbytečné, ale omlouvám se, možná to jen špatně vidím.

tulikiss
8. únor 2017

@salot ja ji zase uplne chapu, je sice fajn ze chlap vydelava hodne penez, ale clovek musi pocitat s tim ze se v zivote muze cokoliv stat. nemusi to byt jen rozvod, ale i muze se manzelovi neco stat a pak se vzdelani a dobra prace vzdy hodi. ja vlastne studuju z hodne podobneho duvodu jako pani zakladatelka, proste nechci byt cely zivot zavisla na manzelovi a delat neco jenom s gymplem. Chci vedet ze zvladnu svoje deti uzivit i sama. a muj druhy duvod proc studovat ted to navazujici byl ukazat detem, ze vsechno jde kdyz se chce a ze rozhdone neplati, ze kdyz mas deti tak uz nic nezvladnes a s detma vsechno konci.

nevim, jestli to tu nekdo psal, ale jestli se rozhodnes do studia jit, zjisti si, jestli ti nahodou nektere zkousky z predchozi skoly neuznaji. to by ti treba jeden semestr studia mohlo zkratit.

pekluska88
autor
8. únor 2017

@salot Přesně to vystihla @tulikiss . Vzdělání bych pravděpodobně nevyužila, za předpokladu, že manžel bude stále schopný pracovat a vydělávat peníze, jaké vydělává. Ale co když jednou bude něco jinak. Z té nejistoty mně není úplně dobře. Nechci být na někom tak silně existenčně závislá. Hlavně kvůli dětem. Na druhou stranu mám strach,abych si jednou nevyčítala, že jsem si nejkrásnější období v životě, za což mateřství považuji, ničila stresem ze zkoušek a že děti okrádala o společný čas... Tohle si musím srovnat sama.

jani76
8. únor 2017

Já bych táák strašně ráda studovala, ALE když vidím, jak náš malej dvouleťák je mi stále na noze a pořád kecá a kecá a něco po mně chce, tak nemám sílu zkusit ani ty přijímačky, i když nad tím pořád uvažuji. Jeho na televizi teda nenalákám 😀 Jenže uvažuji ještě o dalším dítěti a fakt se bojím, že bych toho na sebe ušila moc ... holky, jste dobrý, tiše závidím ☹

kamino
8. únor 2017

Ja mela take studijni choutky a rychle me presly 🙂 prcek naprosty zavislak, hlidani zadne, tchyne cerstve po mrtvici ke konci meho tehotenstvi, takze priority se jaksi posunuly, dite se kojilo do dvou let, od nikoho se hlidat nenechalo, ale jak vidim nad mym prispevkem, vetsinou to jde, ale chce to pomoc od rodiny, nebo chuv, to.je jedno,ale bez toho to.musi byt ocistec. Drzim mic palce, aby te mimco nechalo jit za svym 🙂