Hraní na klavír podle sluchu. Je dcera hudebně nadaná? Mám ji znovu přesvědčit, aby chodila do hudebky?

susik77
25. dub 2022

Dobry den, dceri je 14, asi od10 do 11 chodila do soukrome hudebky protoze ji zacalo velmi bavit hrani na klavir. Do ZUS ji odmitli, ze je uz pozde. V tom obdobi ji to hodne bavilo, hrala aj 4 hodiny denne, o vikendech aj prazdninach. Mela skveleho ucitele. Po roce ucitel odesel, nahradil ho velmi prisny a vtedy dcera prestala chodit do hudebky - plus spoluzaci ji rikali ze to je nemoderni...Asi pred rokem zacala hrat znovu - kdyz dlysi na youtube nebo v televizi pisnicku ktera se ji libi tak se ji uci podle sluchu. Myslite ze je hudebne nadana a mam ji presvedcit aby znovu chodila do hudebky nebo je to vic rozsirene - vseobecne kdyz proste ma nekdo hidebni sluch a bavi ho to ze dokaze hrat pisne podle sluchu? My rodice se hudbe nevenujeme, u manzela ve vzdalenejsi rodine myslim byl nekdo kdo mel absolutni sluch...

martiniquest
25. dub 2022

@susik77 Caste to neni. Ja hrala na klavir 10 let a technicky jsem to zvladala dobre, sluch mam taky dobry, ale neumim hrat podle poslechu. Nejakou miru talentu mit bude, ale co z toho? Pises, ze je ji 14. Aby se hudbe venovala profesionalne, na to uz je pomerne pozde (kdyby mela jit na konzervator). Aby si hrala pro radost, nikam chodit nepotrebuje. Netlacila bych ji, at ji to neznechutis.

susik77
autor
25. dub 2022

@martiniquest to asi ano, pred par lety jsme jedte uvazovali o konzervatori, vtedy ji taky kvuli veku uz odmitli na zus. Pristi rok planuje prijimacky na stredni skolu vypocetni techniky. Bavi ji programovani , jazyky a matika, fyzika, astronomie 🙂

konidana
25. dub 2022

Dovolim si oznacit @leiladelly ktera hraje na klavir, i jeji syn

ivivi
25. dub 2022

Tak si najit soukromeho ucitele. Ja tak chodila. Klavir a kytara-zakladka a cast stredni. Jinak ja prevazne taky hraju podle sluchu. Samozrejme noty znam, cist z nich umim. Ale radsi hraju podle sluchu. Uz hraju jen v praci (ucitelka) a nejake slozite hrani to neni😁

merope
25. dub 2022

@susik77 Tak se jí zkus zeptat, zda by měla zájem mít zase nějakého učitele - kamarád se teď v lockdownu učil v nějaké internetové škole a byl z toho nadšený.

leiladelly
25. dub 2022

@konidana Díky za označení, ráda řeknu svou zkušenost se synem. To, co
@susik77 popisuješ, běžné není, aby dítě podle sluchu zahrálo správně. Dcera nadání má. Co bych udělala já : probrala s ní, co by ráda ona. Zda chce "jen" hrát, třeba se soukromým učitelem, nebo chce i formální vzdělání, což je cesta ZUŠ. Otázka je, jak daleko došla, zda by ještě mohla nastoupit? Ten věk je opravdu limitující. Názory spolužáků mohou být, že hrát na klavír je nemoderní, ale záleží, jak moc to dceru ovlivní, hudba je nádherná vždy. Můj syn si řekl, že chce hrát na klavír, když měl 12 let. Od pěti let hrál na bicí, pak řekl, že chce klavír. Já jsem mu domluvila soukromou paní učitelku, protože věkově už byl na ZUŠ starý. Paní učitelka byla učitelka ze ZUSˇ, už v důchodu, řekla mi po první hodině, že takové dítě nikdy neučila, že sedl a hrál. Syn si pak řekl sám, že chce formální hudební vzdělání, nejen soukromé. Pořád mě odmítali, že je plno, učitelů málo. Já jsem vzala nahrávky, fotku klavíru (hraje to roli při přijetí , aby dítě hrálo na klavír, jaký škola požaduje) a šla jsem za paní vedoucí klavírního oddělení. Paní vedoucí syna na základě pohovoru a nahrávek přijala hned do druhého ročníku, po půl roce navrhli přeskočení ob ročník dál. Pak školu zastavil Covid, ale Alex hrál sám, poslouchá hudbu, podle toho hraje, improvizuje. Pak si ho vyhlédl pan učitel v akustickém souboru, tak hraje se souborem, nyní nahrávají. Spojil se s dalšími děti, takže navzájem se učí , on je na bicí a klavír, ony jeho na kytaru. Včera byl hrát se spolužačkou v art kavárně. Nabaluje se jedna aktivita za druhou a hudba se stala naprosto zásadní v našem životě, i já hraji už tři roky a jsem schopná zahrát poměrně obtížné věci. Pokud dcera chce, talent má, tak ji určitě podporuj, je to obohacení pro celý další život, byť to zůstane na úrovni koníčku 🙂

leiladelly
26. dub 2022

@merope Tak já měla dnes hodinu klavíru a bavily jsme se s mou paní učitelkou o nadání. Alex improvizuje, jamuje třeba hodinu, vymýšlí hudbu podle nálady, hraje podle sluchu, noty se nechtěl učit, dokud hrál jen na bubny, řekl, že noty nepotřebuje. Paní učitelka říkala, že takové nadání je dost raritní, tak pokud dcerka hraje podle sluchu a má hudbu jako vášeń, podporuj ji 🙂

merope
26. dub 2022

@leiladelly Určitě stojí za to podpořit - ale v tomto věku to může být dost problematické, proto píšu, že je dobré se jí zeptat, jak by si to představovala (ať jí to naopak neznechutí). Pro "profesionální standardní" dráhu už je beztak opravdu pozdě - a na nějaké hraní i např. v kapele zase není tak pozdě (já začla hrát na příčnou flétnu někdy kolem 25 let věku, ale já teda talent nemám, jen mě to baví).

leiladelly
26. dub 2022

@merope Já myslím, že totéž jsem psala výš i já, zeptat se dcery, co chce ona. Já reaguji na původní otázku, zda je běžné, že dítě hraje podle sluchu. Dnes mi opět moje paní učitelka řekla, že není, je to o talentu. Jinak otázka je, co je profesionální dráha, standardní. Alex hraje chvíli, třetí rok. Učitel se ho zeptal, zda půjde na konzeratoř.... , je tam, kde ostatní po absolvování celého cyklu. mě konzervatoř nenapadla, ale z dotazu učitele je vidět, že to není úplně přesně měřitelný. U většiny ano, ale pak jsou výjimky. Jak jsi se dostala k příčné flétně? To je také krásný nástroj 🙂

merope
26. dub 2022

@leiladelly No, já začala ve 3. třídě s klavírem a moje učitelka učila i flétnu a mně se moc líbila. Tak jsem se začala učit sama na flétnu. V 5. třídě jsem se dostala do sborové výuky na zobcovky, tak jsem tam vylepšila techniku (do té doby jsem se ji učila podle Daniela jako samouk a ne vše jsem chápala 🙂 ). No a spolužačka z VŠ studovala Ježkovu konzervatoř (mimochodem - ta se vlastně dá studovat i později) a na tu si musela koupit lepší flétnu a mně se ta její moc líbila. Pak se mi stejně asi 5 let válela bez užitku doma, než jsem se prostě rozhodla, že jako samouk se na ni zjevně nenaučím a sehnala jsem si ZUŠ (ano, asi trošku zázrak, že měli místo) a odchodila jsem 4 roky ZUŠ na příčku.

leiladelly
26. dub 2022

@merope To je super! Ptám si i proto, že Leilinka hraje na zobcovou flétnu, také chodí do souboru, a bude si muset zvážit, na jaký nástroj hrát dál. Vidím, že asi sama úplně neví, soubor ji celkem baví, ale nejsem jistá, jak dál. Mluvily jsme o tom s paní učitelkou, má to nějaký vývoj, ono to může jít různými cestami, jak je vidět u Tebe 🙂 Příčná flétna je celkem náročný nástroj, že? Jsi dobrá a hlavně, že Tě to baví 👍

kamino
26. dub 2022

Já hraju na klavír i kytaru také podle sluchu, ale jen základní doprovody, rozložené akordy a tak. Také jsem měla období kdy jsem hrála třeba 4 hodiny v kuse, bohužel u nás žádná ZUŠ nebyla, ani žádný učitel, který by mě podpořil. Pokud má dcera nadání, podpořila bych jí. Bohužel mé dítě zdědilo hluch po tatínkovi a můj sen o domácí kapele se rozplynul 🙂

merope
26. dub 2022

@leiladelly Je a není - když se to naučíš, tak je to v pohodě. Jinak za mě to chce umět jak zobcové flétny (hmaty na altovou zobcovou flétnu) a tuším se tam pak učí docela interpretační věci nebo i tu příčku - pokud to někdo chce dělat dál, třeba hrát v kapele.

A já třeba na střední na hudebku už neměla čas. Altovka se dá naučit jako samouk / v souboru, příčka chce učitele. Takže fakt hodně ke zvážení. Já si přidala altovku určitě nejpozději na střední (tuším někdy kolem 7. třídy ZŠ). Jo, taky jako samouk 🙂. Do hudebky jsem až do osmičky chodila na klavír (pak už jsem šla na gympl, měli jsme ještě osmiletou ZŠ), flétnu jen ten jeden rok. Ale i to na ledacos stačilo.

merope
26. dub 2022

@leiladelly Jo a ještě je hodně zajímavá whistle, kdyby ji bavila irská hudba, ale na to jsou letní školy, kde se dá docela dost naučit.

sternliebe
13. črc 2022

@susik77 u nás to tak má manžel. Chodil do hudebky na flétnu. Ale pořídili jsme před rokem klavír domů a on si k němu sedne a podle poslechu začne hrát, prostě hraje :D To samé teď na kytaru. Doufám, že dcerky budou aspoň trošku po něm 🤣

leiladelly
13. črc 2022

@merope Já jsem Tvé zprávy našla až dnes, moc díky za informace 🙂

nisak
8. led 2024

nejlepší vyhledavač na učitele klavíru: www.zonaumeni.cz
Já tam našla a nemohu jinak než doporučit