Jak dostat starší díte do ZUŠ na klavír?

susik77
15. kvě 2018

Dobrý den,
dceru začala v zimě velmi bavit hra na klavír. Přihlásili jsme jí do soukromé hudební školy. Trénuje pořád, říká že by chtěla na konzervatoř.
Také si píše noty, vymýšlí písničky.
V té hudební škole jí asi 50 % lekcí odpadává, kvůli koncertům atd.
Ctěli jsme aby se začala učit systematicky, tak jsme jí zkoušeli přihlásit do ZUŠ. V jedné už nenabírali do klavírního oddělení, jen na klávesy - a prý tam neučí klasiku - dceru to velmi baví. V druhé nám řekli, že přijímačky udělala na plný počet bodů ale že na klavír je stará, že upřednostňují děti od 1. třídy...Dcera půjde v září do 5. třídy.

Co s tím? Nejsme profesionální hudebníci, nevíme, kam se obrátit. Nebo případně kde najít kvalitního učitele který by jí naučil a připravoval na konzervatoř?
Ta soukromá hudebka je spíš jako kroužek...

elwe
15. kvě 2018

@susik77 není u vás jiná zuš? Tam, kde jsem chodila já, brali každého, kdo se přihlásil, pokud ještě měli místo.

susik77
autor
15. kvě 2018

Jsme v Praze, klavír je všude narvaný...

iqwerty
15. kvě 2018

Poptala bych se po soukromem uciteli.

princeznicka1
15. kvě 2018

Myslím, že když by chtěla na konzervatoř tak musí chodit do klasické ZUŠ a né k soukromému učiteli.

iqwerty
15. kvě 2018

@princeznicka1 aha, konzervator mi unikla. Pardon.

princeznicka1
15. kvě 2018

Jinak věk dítěte nevadí. Sestra začínala taky později a myslim že měla odchozenych jen 5 tříd Zuš a pak šla ze ZŠ rovnou na konzervatoř.

susik77
autor
15. kvě 2018

@princeznicka1 : Právě jí nechtějí vzít, že upřednostňují mladší děti, tak nevím...Podle mně dítě v 6 letech ještě nemůže tušit, co chce v životě dělat a když jí to začne bavit v 10 tak už nemá šanci...

princeznicka1
15. kvě 2018

@susik77 To je asi tim že jste v Praze, v menších obcích je ta dostupnost větší. A hlavně klavír je obsazený asi všude.

ivular
15. kvě 2018

@princeznicka1 V Praze jsou ty ZUŠ neskutečně narvaný. Mohou si opravdu vybírat, protože poptávka převyšuje nabídku mnohonásobně.

@susik77 Tak mě napadá, jestli máte tu možnost, zkusit nějakou ZUŠ za Prahou, že byste ji tam vozili.

meesha
15. kvě 2018
hojda
15. kvě 2018

@princeznicka1 V menších obcích kolem Prahy je plno dětí, tam je to napráskané snad víc než v Praze☹.
A zrovna ten klavír je fakt hodně oblíbený....

hojda
15. kvě 2018

@ivular Z Prahy uteklo plno mladých lidí do okolí Prahy, tam je teď dětí vice než v Praze☹.

snahnah
15. kvě 2018

Hledat ZUŠ kde ji vezmou (u nás berou i dospělé) a hlavně nezapomínat na hudební nauku, přijímačky jsou i z hudební teorie.

kladpol
15. kvě 2018

Možná budu střílet od boku a nevím jestli něco takového je, ale není možné třeba navštěvovat nějaké kroužky na té konzervatoři? Nemají tam třeba něco takového?

susik77
autor
16. kvě 2018

@snahnah : právě toto se ptám: kde ji vezmou do ZUŠ...

kosi_cek
16. kvě 2018

Přesně tohle nám vyprávěl náš učitel na klavír, v 10ti letech se v klavíru našel, ale do zuš ho nechtěli, že je na klavír starý. Na konzervatoř se dostal přes jiný nástroj (kytara), až tam se ke klavíru dostal a hraje, je učitelem klavíru. Je pravda, že na ZUŠ berou i dospěláky, manžel toho využil, ale jinak nevím. Děti na klavír chodily od 5ti let, ale právě v těch 9.-10ti letech se to lámalo a našly si to svoje, co je opravdu baví.

snahnah
16. kvě 2018

@susik77 Co se poptat přímo na vybrané konzervatoři, zda je absolvování ZUŠ bezpodmínečně nutné? Nebo si nastudovat podmínky přijetí? Pak by stačil soukromý učitel, který by postupoval podle vzdělávacího plánu, jaký bývá na ZUŠ. Je to sice dražší, ale pokud je opravdu zájem, tak by neměl být problém, ne? A taky je důležité položit si otázku, zda dcera po absolvování konzervatoře najde pracovní uplatnění. Bratr z toho důvodu radši zůstal na gymplu, vystudoval VŠ obor IT a housle, zpěv a skládání má jako koníčka, kterým si občas vydělává.
Výňatek: "Kritéria přijímacího řízení pro vzdělávání v Janáčkově konzervatoři v Ostravě
- obor vzdělání hudba pro školní rok 2018/2019
Ke vzdělávání lze přijmout uchazeče, kteří splnili povinnou školní docházku nebo úspěšně ukončili základní vzdělávání před splněním povinné
školní docházky, a kteří při přijímacím řízení splnili podmínky pro přijetí prokázáním vhodných schopností, vědomostí, zájmů a zdravotní způsobilosti. Přijímací řízení ke vzdělávání v konzervatoři pro jmenované obory vzdělání se koná formou talentové zkoušky. O přijetí uchazeče ke vzdělávání
rozhoduje ředitelka školy. V přijímacím řízení ke vzdělávání v konzervatoři hodnotí ředitelka školy uchazeče podle:
1. hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání. Výsledky vzdělávání (chování a prospěch) jsou posuzovány podle klasifikace z posledního
ročníku uvedené v přihlášce ke vzdělávání v konzervatoři (tj. z 2. pololetí 8. nebo 9. ročníku ZŠ), a to v první části talentové zkoušky. Posuzuje se
splnění podmínek požadovaného vzdělání, klasifikace chování a klasifikace prospěchu uchazeče. U uchazeče, který není státním občanem České
republiky a získal předchozí vzdělání v zahraniční škole, se znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání,
ověřuje rozhovorem.
2. výsledků hodnocení dosažených při talentové zkoušce. Uchazeč je u talentové zkoušky hodnocen příslušnou komisí v čele s předsedou komise.
Komise obsahuje nejméně tři členy pro hodnocení uchazečů v hlavním oboru vzdělání a jednoho člena komise pro hodnocení hudební teorie.
Předsedu i členy komise jmenuje ředitelka školy. Každý obor činnosti má samostatnou komisi, která hodnotí podle kritérií shodných pro všechny
uchazeče, jak uchazeči splnili požadavky talentových zkoušek, a sestavuje pořadí podle dosažených výsledků vyjádřených počtem bodů.
Požadavky talentových zkoušek se liší podle oboru činnosti. Obsahují požadavky ke zkoušce z hlavního oboru vzdělání, požadavky ke zkoušce
hudebnosti (ústní zjištění základních předpokladů, schopností a vloh pro hudbu) a požadavky pro písemný test z hudebně teoretických znalostí.
Konkrétně jsou požadavky zveřejněny na webových stránkách školy.
3. dalších skutečností, které osvědčují vhodné schopnosti, vědomosti a zájmy uchazeče."
Pak je tam zmíněno, že se nepřihlíží k účasti na soutěžích a pod.

snahnah
16. kvě 2018

A učitel se hledá tak, že si dáte třeba inzerát a osobu si následně ověříte např.na internetu, kde učí kdo byli jeho žáci, v jakých hud.tělesech se angažuje. Oslovit učitele třeba na nástěnce v ZUŠ, přímo na konzervatoři, případně studenty umělecké fakulty.

snahnah
16. kvě 2018

A pár příkladů z mého okolí : absolventka konzervatoře houslistka dělá asistentku v MŠ, dříve učila na ZUŠ, ale už má děti a nemůže být celé odpoledne do večera v práci, baletka je prodavačku oděvů, kontrabasista je člen operního orchestru, ale plat je tak malý, že učí ještě na ZUŠ a hraje v revivalové kapele na různých akcích (dopoledne mívá zkoušky, odpoledne ZUŠ, večer představení, i víkendy, Vánoce, svátky a zkoušky a koncerty s kapelou tak různě, když jsem začla pracovat, prakticky jsme se už nevídali) a operní zpěvák je ve sboru a taky dopoledne zkoušky a večer představení ( bydlel s námi v paneláku, poctivě trénoval a byli jsme rádi, když se odstěhoval 😁).

susik77
autor
16. kvě 2018

@snahnah : Moc díky za obsáhlé informace 🙂. My nejsme hudebníci , ze začátku jsme si říkali, že je to blbost, že stejně se tím neuživí, jak píšeš.
Dcera je momentálně do klavíru ale zblázněná, hraje pořád - ráno před školou, hned jak přijde ze školy, večer, o víkendech...denně tak 4 hodiny...
Ty lekce v soukromé hudebce má tak 1 za dva týdny - průměrně - jednou má lektor koncert, potom byla nemocná dcera, potom zase svátky, prázdniny atd.

Beru to tak, že když jí to baví, tak bych jí ráda umožnila abyse mohla učit systematicky a dělat pokroky.

Ten zájem je spíš u dcery, my bychom byli radši kdyby vystudovala školu kde se líp uplatní...
Na druhé straně jsme rádi, že se rozvíjí a nesedí u mobilu a počítače a hodně se realizuje 🙂

snahnah
16. kvě 2018

@susik77 Je mi jasné 🙂 Třeba ji přejde touha studovat konzervatoř a zůstane ji to jako pěkný koníček. Hodně zlomové je období 12-15 let. Má ještě čas se rozhodnout, co by chtěla dělat. Já třeba až ve 30 zvážila změnu profese a začla studovat VŠ (a klavír budu v druháku rozhodně potřebovat a jsem ráda i za absolvování nezáživné hudební nauky, zkoušku jsme měli v prváku a mi stačilo se učit jen 3 dny, jiné holky to šrotily celý semestr a některé to daly stejně až na druhý pokus 🙂) Když bych to brala podle sestřenice, začínala od mala na klavír, kolem 10-11 let si prosadila kytaru, chtěla být zpěvačka, ale už ji to přešlo a je na gymplu 🙂
A aby to nevyznělo tak negativně ti absolventi konzervatoře, znala jsem z naší ZUŠ i jednu malou holčičku, která si prosadila, že chce hrát na violoncello 🙂 Před časem jsem ji viděla u Šípa v televizi, Terezie Kovalová se jmenuje 🙂

amrash
18. kvě 2018

Chcete-li se na něco zeptat, napište do zpráv. Rada odpovim. Jsem profesionální hudebnice a pedagog.

marecek4
18. kvě 2018

Já bych se informovala na konzervatoři co požadují za předchozí vzdělání,pokud bude stačit soukromý učitel tak zkonzultovat co je on schopný,případně hledat nového,určitě je dobrá i účast v nějakých soutěžích a podobne