Syn najednou nechce chodit do kroužku

makytka.f
20. led 2015

Zdravím maminky, potřebovala bych radu. Syn 5,5roku od září navštěvuje kroužek bruslení, od nového roku přešel k hokejkám takže už se pomaličku učí hrát hokej. Dnes se mu na trénink nechtělo, že prý chce domů koukat na pohádky. Podotýkám, že nekouká na televizi denně, takže jsme se divili co si to vymyslel. Poslední dobou dost neposlouchá, myslí si, že vše bude po jeho. Odmlouvá. Na druhou stranu má mladší sestru16měsíců a zřejmě i díky tomu hodně vyžaduje pozornost hlavně ode mne.
Sice jsme mu s hokejem řekli, že pokud ho to nebude bavit tak ho do toho nebudeme nutit. Ale já si myslím jestli to není jen jeho pohodlnost, že nebude nic dělat a bude si doma jen hrát. Vím je ještě malý, ale je hodně živý a chtěli jsme, aby měl nějakou aktivitu. V pondělí má ještě plavání, v tom chce pokračovat.
Manžela to hodně zklamalo, že tam nechce chodit a mě to taky mrzí.
Jak byste se zachovaly vy, nechali ho tam ještě nějakou chvíli chodit nebo to stopli?
Děkuji za názory.

anina32
20. led 2015

@makytka.f Měli jsme něco podobného s fotbalem, vygradovalo to tak že mi v osmi letech utekl z hodiny a přišel 5 km pěšky po silnici domů. Tak jsme fotbal zrušili, už to jsou tři roky, zpětně lituju jen toho že jsme s tím nesekli dřív.

petule246
20. led 2015

@makytka.f - ahoj, my jsm řešili něco podobného. syn loni začal chodit na závodní plavání a byl tam moc spokojený. Za rok se naučil plavat. Nicméně teď od září si přidal judo (kvůli kamarádovi). Najednou nám začal plakat, že na plavčo nechce. Takže jsem ho párkrát donutila, ale když trval na tom, že tam nechce, tak už ho tam nenutím. Je to škoda, na tom plavču ho chválili, že maká a že má "rychlý nohy" 😉 Judo mu jde hůř (nechce se rvát, spíš ho baví kotouly, stojky apod.) - ale prostě ho to baví, asi i kvůli tomu kamarádovi. Myslím, že jsem udělala dobře - oba ty tréninky jsou fyzicky náročný (oba jsou 2x týdně, ale my jsme jezdili 2x týdně na judo a jen 1x týdně na plavčo) a věřím, že po nich byl utahaný a že si taky potřebuje někdy odpočinout. Takže já bych ho asi nenutila, navíc hokej taky nemusí sednout každé povaze.

tarra27
20. led 2015

@makytka.f nenutila bych ho....nebo mu to zprotivíte....a není všem dnum konec, ted třeba nechce, ale za rok se nadchne....nebo pujde do školy, zjistí, že tam chodí kamarad a bude chtít taky.....když ho budete nutit, bude otravený, delat naschvály a zhnusí se mu to....

manželovi domluv, at vydrží....je jasný, že se v synovi jen vidí...ale nesmí to delat na sílu.....

tarra27
20. led 2015

@petule246 určitě jsi udelala dobře....o tom nepochybuj...on se k plavaní muže ale nemusí časem vrátit...hlavne ho podporovat v tom, co chce 🙂 Tím pro neho budete báječní rodiče....

nejedno díte v dospelosti vzpomínalo, jak to bylo hrozne, že do kroužku muselo......přitom ho bavilo neco jineho......

lenka5731
20. led 2015

Řešíme přesně totéž. Trvám na tom, že na kroužek bude chodit do června, jak je to zaplacené a potom s dohodneme, co dál. Je to jednou týdně. (Pokud se něco nezmění, tak pravděpodobně dál chodit nebude. Vidím, že to dceru sice chvílemi baví, ale dětem moc nestačí a hlavně je absolutně nesoutěživá, takže v tom stejně nemá budoucnost. Oddíl je hodně směřovaný na výkon. Náročnost rodinné logistiky vozit ji tam zdaleka nevyváží přínosy.) Ale nechci ji odhlásit hned. Aby si nemyslela, že okamžitým "útěkem" bude řešit všechny problémy, které přijdou.

lenka5731
20. led 2015

@makytka.f zapomněla jsem tě označit

verusky
20. led 2015

@makytka.f urcite nechat chodit. ucim hru na klavir, v prubehu let maji zaci nekolik krizi a kdyby to rodice (i dite) vzdali pri prvnim nechce se mi, nikam by to nevedlo. deti se musi naucit i zvladat prekazky... starsi dcery chodily od ctyr let do baletu, od peti do nastroju. kolikrat to nebylo jednoduche...jo holt rodice a ucitele musi casto motivovat, samo to obcas nejde 🙂

tania
20. led 2015

makytka.f Já bych asi nejdřív vyčkávala a ještě nějakou dobu ho "nutila" přeci jenom děti jsou přelétavé a v tomto věku se mu nemusí chtít prostě jen z nějakého malicherného důvodu a za měsíc to může být úplně jinak. Ale na druhou stranu bych poslouchala svoji vlastní intuici, jaký pocit z toho dítěte mám, zda mi připadá nešťastné nebo se mu prostě jen nechce... Já jsem v dětství chodila devět let na výtvarku a musím říct, že nejméně dvakrát ročně bych s tím "sekla" pokud by bylo po mém a to většinou z toho důvodu, že se mi prostě nechtělo nikam jít. S kroužkem samotným to nemělo nic společného. Teď děkuji rodičům, že mi to nikdy nedovolili 🙂

betelgeuzz
20. led 2015

@makytka.f Ony asi děti občas chytí krizi. Starší dcera chodila od 3 let na kroužek montessori, líbilo se jí tam, ale po půl roce začala dělat scény, že tam nechce, že se jí tam nelíbí. vždycky jsem jí řekla, že tam musíme, protože teta s ní počítá a pokud se jí to nebude líbit, řekneme jí, že příště nepříjdem. Na konci vždycky prohlásila, že se jí to líbilo a příště půjde. A příští týden to samý. Tak to trvalo asi měsíc. Teď chodí 3. rok a chce chodit stále.
Letos začala chodit na gymnastiku, ze začátku nadšení, ale teď už se jí taky občas nechce. Má jakoby strach, že jí něco nepůjde, jsou tam starší holky, takže je z těch horších. Už tam šla i s brekem, ale nakonec se jí to líbilo, nadšeně vykládá, co dělali, ale za týden zas vykládá, že tam nechce. Násilím ji tam vodit nechcem, na druhou stranu si myslím, že je to jen takové období.
Musíš zvážit ty, na kolik je to jen krátkodobý truc, nebo opravdu se mu tam nelíbí. Možná toho má i moc, plavání a hokej jsou dost náročný.

bajana
20. led 2015

Tak neviem či som len ja divná, ale podľa mňa má 5,5 rocne dieťa plné právo na to "byť doma a iba sa hrať".

tarra27
20. led 2015

@bajana taky si myslím...pokud chce, at chodí, nechce chdit nebude....nemám ráda, když se na deti naloží....nemá to smysl, pokud je to nebaví...
moc se mi líbilo jak tu psala
@petule246 to je podle me správný přístup....

naomi6
20. led 2015

@makytka.f Já bych ho nenutila. Kroužky jsou pro děti vhodné, ale někdy méně je více.

tania
20. led 2015

Nemyslela jsem to tak, že je nutné v tomto věku navštěvovat oba kroužky, jen jsem chtěla vnést pohled i na druhou stranu, že pokud bychom rozhodovaní nechali pouze na dětech, jednou by "naříkaly" že jít nechtějí a podruhé naopak že jít chtějí 🙂. Taky nepatřím mezi rodiče, které vozí děti po kroužkách. Také zastávám názor, že dítě by si především mělo umět hrát s hračkami a především by pro to mělo mít svůj prostor...

petule246
20. led 2015

@tarra27 - díky, ale taky nám (s mužem) chvíli trvalo než jsme se definitivně rozhodli, protože jsme řešili, že bychom rádi podporovali jeho silné stránky - a on je evidentně lepší v tom plavču - v něm by mohl v rámci kroužku (nemyslím nějaké velké závody) mít úspěch, v tom judu nejspíš moc vynikat nebude, spíš naopak. Ale třeba ten "rvavý" instinkt ještě dostane 😉 Ale prostě nakonec jsme to rozsekli a mlaďoch je spokojený, já jsem spokojená, že vozím na kroužek spokojené rozesmátě dítě 🙂

tarra27
20. led 2015

@petule246 nedekuj, víc takovvých rodičů....kroužky jsou proto, aby dělaly radost a ne starost...třeba plávání přijde na chut ještě pozdeji...až tam začne chodit řeba Iveka 🙂))) a nebo v Judu zamaká a nebo nezamaká, ale hlavne, že se mu tam líbí...kdo ví. Hlavně že je spokojené dítě....to je to, proč mají mít deti kroužky....žádné nucení atd...ale kroužek je od toho, aby díte přišlo a cítilo se dobře....dělá co ho baví....co si přát víc 😉 cílem není je držet za každou cenu u nečeho, co je nebaví...podle me jsou unavený, neštastný a vzáveru se to pak projeví i na vztahu díte vs rodič....

tarra27
20. led 2015

@petule246 a myslím si, že je to do života dobre...nebude se bát vyzkoušet klidne nový kroužek....když ho neco bude lákat....protože ho do ničeho nebudete nutit. a nemyslím si, že by to bylo o nezodpovednosti. Naopak, bude videt, že se muže vec zkusit, ale nemusí u ni zustavat za každou cenu....a může být spokojený....

darkwitch
20. led 2015

No ja by chvili pockala jak se bude tvarit priste. Mohla to byt jen jednorazova zalezitost a pak by ho mohlo mrzet ze tam nechodi, pokud ho to ale bavit nebude i nadale tak bych ho nenutila. Ale to ze se jednou nekomu nekam nechce mame vsichni, nejen deti, ale i dospely...

pavlapl
21. led 2015

Normálně ho dávej na tréninky ono ho přejde. Holka chodí na kraso a slýchám každý týden alespoň jednou že se jí nechce na trénink raději by ležela doma a hrála na tabletě. Naštěstí chodí do sportovní třídy a trénink má hned po škole tak si nemůže vybírat. Oni zkouší co jim dovolíme a když budeš benevolentní tak to k ničemu nepovede.

michaelab81
6. led 2018

makytka. f Dobrý den, mohu se zeptat jak to vše dopadlo a jak to s odstupem času vidíte. Aktuálně řešíme stejný problém. Syn 5 let chodí na hokej. Po trénink je vždy nadšený a vypráví o tom celý den a ptá se kdy zase půjdeme. Ale když přijde doba kdy máme odjet na trénink začne brečet, že nechce, že ho to nebaví. Stojí nás to plno nervů. Dáme ho řvoucího na led a nejdéle do 10 min je zněj usměvavý a nadšený kluk, který k nám přijede jestli jsme viděli ten gól. Po tréninku říká jak ho to baví a kdy zase a proč není hned zítra. Takto je to už třetí trénink. Nevím jak s tím naložit. Děkuji za odpověď.

michaelab81
6. led 2018
michaelab81
6. led 2018

Dobrý den, mohu se zeptat jak to dopadlo a jak to vidíte s odstupem času? Děkuji.

andelka
6. led 2018

My jsme syna odhlásili z fotbalu. Moc chtěl chodit,začal koncem srpna,v říjnu už byl problém ho tam dostat,bylo vidět že by si spíš hrál,blbnul s kamarády,než poslouchal trenéra. Nechtěl se oblíkat,i když pak na hřišti vypadal spokojeně. Ale když ty scény,že nechce,že je unavený,že je už tma trvaly 14 dní ( trénink 2x týdně) a na schůzce se řešilo kdy začnou turnaje a že se bude kupovat vybavení za 2000, tak jsme to s ním probrali vážně. A od listopadu nechodí. Nechybí mu to a nám se ulevilo,máme ještě prvňáka,teď v září půjde do školy i on,narodí se nám miminko,tak kroužky nebudeme řešit,bude toho dost.
Já jsem chodila do hodně kroužků, ráda,ale až od 2,3 třídy. Dneska mi to přijde poněkud přehnané,zvlášť tlak na tréninky, výkon,u skolkovych dětí.

shine2015
6. led 2018

@andelka souhlasím.... pokud dítě nechce nenutila bych ho..... naše holky si vymyslely tenis a chodí tak rady a počítají kdy zase půjdou.... kdyby nechtěly tak je tam nedávám....jednak to stojí peníze i čas a pak verim ze některé deti pokud je to nebaví tak z toho nemají takový profit, většinou si to vymysli rodiče.... u nás jsou unavené ale tak i tak chtějí jet.... a usnou třeba v autě šle spokojene a i o to jde....
Takže já bych ho nenutila .... až bude starší třeba bude chtít sám nebo si vymysli jiný sport/zájmovou činnost a zkusí to v něčem jiném a bude spokojeny...

andelka
6. led 2018

@shine2015 určitě,ještě je malý,líbí se mu kde co,co vidí u kamarádů. Ale nejvíc ho stejně bavi chodit do školky,na hřiště,hrát si s bráchou,a přibude mu škola, a když vidím kolik dáme domácí přípravě,tak se odmítám honit a dělat úkoly v noci.

bayt
6. led 2018

Takhle malýmu bych teda "naordinovala" jen jeden kroužek týdně a nechala ho vybrat si. Ale nenechala bych ho s tím tak lehce seknout, když bych viděla, že ho to předítm bavilo a šlo mu to. Aby měl taky výdrž 🙂

shine2015
6. led 2018

@andelka přesně - mě to přijde ze pak je unavený a ta chvilka kdy je šťastný jakoze na ledenza ro nestojí ... a kolik energie tomu věnujete vy jako rodiče a času a peněz a ten profit není až takový.... podle mě teda. A kdybych neviděla holky jak jsou šťastné.... ony se tam těší i když jsou unavené a chodí spokojene, všude to vykládají, počítají, kolikrát se vyspí.....atd atd proste za mě když je dítě spokojene a šťastné a chce tam ať tam chodí.... když ne nepremlouvala bych ho....
@bayt to jsem taky slyšela u kamarádek - ale myslím si ze vydrž u něčeho má ze musí - ráno vstavat, uklidit, atd proste povinnosti, časem udělat úkoly a musí se premoct. Pokud někam chodí a nebaví je to tak bych je nenutila. Ale každého věc 😉

michaelab81
6. led 2018

Našeho kluka to baví, ale jde o to, že nechce jít v čase kdy trénink je. "Teď nejdu, nechce se mi, nebaví mě to. Půjdu až za hodinu, potom, až skončí pohádka.......atd." Z tréninku jde potom nadšený a moc se těší na další, nejlépe kdyby byl hned ještě v ten den. Z ledu ho trenéři musí vyhanet, vždy si ještě chce chvilku bruslit ikdyž je už konec.

shine2015
6. led 2018

@michaelab81 tak pokud ho to baví jen se mu nechce - takove to překonat se a pak jsem rad tak to bych ho tam asi nechala a jen mu opakovala den předem a pak i ráno popřípadě během dne ze uděláme to a ono a pak Vyrazime

michaelab81
6. led 2018

@shine2015 asi mu vadí takový ten řád... Chodíme s ním i na veřejné brusleni, já a manžel. Bruslí 2 hodiny v kuse a v tahu, žádná kochací odpočinková projížďka a když je konec, tak zase řve, že ještě nechce domu. Na tréninku toto tedy nedělá, nerve na konci, ale vždy jde až poslední z ledu.

bayt
6. led 2018

@shine2015 Jasně, ale zase pokud by rodiče děti trochu nenutili do kroužků, tak by skoro nikdo neuměl hrát třeba na hudební nástroj. To se učíš odmala cca deset let a nevěřím, že s tím jakékoliv dítě v průběhu nechtělo seknout. Je to ošemetné. Já chodila na klavír, sekla jsem s tím v pubertě a dnes toho lituju. Mohla jsem si dodělat ZUŠ. To samé malí sportovci, bez velké motivace a někdy i nucení k tréninku bychom tu neměli spoustu sportovců. Tím neříkám, že se musí nutit vždycky a hodně přes sílu. Asi záleží, jak to to dítě v minulosti bavilo a jak mu to šlo...