3měsíční miminko pláče a kňourá v kočárku, nosítku, náručí

joeline
6. čer 2017

Ahoj, už jsem sem zadávala několik dotazů ohledně péče o malého, ale vždy vyvstane něco dalšího :D S přítelem jsme se včera shodli, že máme uřvánka :( Dokáže se sice krásně ( i nahlas ) smát a sledovat, ale nevydrží bohužel moc dlouho. Zaprvé mi po probuzení nevydrží dlouho svěží a vzhůru, max. hodinku, hodinu a půl, pak už klasicky hodně kňourá a jde až do řevu, takže v náručí nebo u prsu či v hacce uspávám. Toto v podstatě pokaždé přes den, to už je náš rituál. Mezitím si s ním hraju, dávám na bříško, ukazuju věci, povídám a zpívám. Někdy je úplně v klídku a vydrží se mnou celkem dlouho vařit, hrát si, kopat si bez plíny na dečce nožičkama a žvatlat apod., ale většinou (a klidně i hned po nakojení!) začne kňourat, pokud ho chci odložit do houpátka, na hrací deku, na přebalovák, nebo i normálně nosit v náručí (raději to má bohužel přes rameno, což se snažím nedělat) a je schopný začít hned řvát. V tu chvíli ho začnu rozptylovat, uklidňovat, ukazovat mu věci a zpívat hlasitěji, než on křičí, a to ho někdy umlčí, aspoň na chvíli :D Prostě mi přijde, že je často nespokojený v jakékoli poloze, i u mě. Bohužel i do kočáru ho musím dát uspaného a jak se vzbudí, už nezabere a řve, musím ho vytáhnout, uspat v náručí a pokračovat dál, což samozřejmě není na procházky :( do autosedačky taky nerad jde, ale v autě řve jen někdy. Po hračkách zatím nesahá, na bříšku moc nevydrží, ale pase celkem hezky, nejraději je prostě u prsu. Bohužel ale poslední 2 týdny se u každého kojení přes den začne po pár minutách propínat a rudnout, vztekat se, asi bříško?? Musím ho pak uklidňovat a dát odkrknout a až pak pokračovat, někdy stejně bezúspěšně. Jinak prdíky asi už jsou v poho, dost kope a prdí sám, takže netuším. Každé kojení je boj (v noci ale ne). Při oblékání nebo po koupání (při mazání a tak) začne po chvíli taky řvát velmi často... já nevím, myslíte, že se zatím moc nesrovnal se světem kolem sebe, nebo to vypadá na věčně nespokojené dítě? Brala bych, kdyby chtěl být u mě, ale ani šátek či nosítko nejdou... vložit do nich jde jedině spící a jak se probudí, kňučí taky, tak už nevím... Pokud bych chtěla, aby usnul vedle mě v posteli po kojení, tak mám taky smůlu, pořád se budí a kroutí a přisává a pouští, klidně skoro celou noc takhle. Přejde někdy tohle vztekání? :D Já se mu samozřejmě ráda věnuju, ale nikdo kolem nechápe, proč se prcek napapá, směje se a najednou řev, proč si hraje a najednou kňourání a řev... bolestmi to myslím nebude, nevypadá to. Že by ho nic nebavilo a bylo mu vše nějak nepříjemné? Poraďte prosím!

mississka11
6. čer 2017

@joeline usnul... 🙏🏻 Jen malá (mám ještě dvouletou dceru) aktuálně mlátí postelí do stěny... chudáci sousedi... už jsem se jich 2x ptala, jestli jim to nevadí a prý naštěstí ne... dnes jsou nároční oba

lenkaholubova
6. čer 2017

Ahoj, to plakání a propínání u kojení bude s nějvětší pravděpodobností potřeba vylučování. Stačí rozepnout plenu, nebo dát jen čtvercovku mezi nožky a nechat dítě volně vyčurat, vykakat. Prima načíst BKM - bezplenkovou komunikační metodu. Děti si opravdu od narození říkají spontánně na vylučování. Odzkoušeno osobně 2x 🙂 Dále k té nespokojenosti. Zkoušela jsi být s dítětem od narození kůže na kůži? Co nejčastěji, klidně v šestinedělí nonstop, co jen to jde? Netuším, jaké jsi měla těhotenství, jaký jsi měla porod....to vše a mnohem víc ovlivňuje vnímání a chování dětí. Pláč je zároveň obrovský komunikační prostředek. Neber to jako útok proti sobě, ale jako otevřený komunikační kanál...dítě Ti do náruče přišlo, aby Tě něco naučilo, ne aby Tě zničilo 🙂 A to vážně 🙂 Moc moc fandím, a když budeš chtít, napiš cokoliv, Klidně i do zpráv...kontaktní rodičovství moc doporučuji, protože člověk-živá bytost je kontaktní a velmi kontakt potřebuje 🙂 Sladkou dobrou společnou noc...Lenka

joeline
autor
6. čer 2017

@sisstin tak jsem si o tom precetla a dost me vylekalo, kolik priznaku vykazuje muj maly... Preferuje jednu stranu, prevazuje se, na brisku byt moc nechce, hodne slinta, pri kojeni casto polyka hodne vzduchu... Pritom porod jsem mela skvely. Zacnu hned zitra tim fyzio... Snad najdu nejakeho kloudneho.

sisstin
6. čer 2017

@joeline je to fakt castej problem, o kterym se ale zatim moc nevi v CR ;) hledej fyzio, co dela Dorneovu metodu ;)

normalnimatka
6. čer 2017

moje dítě bylo taky pořád ukňouraný.. bohužel, jak už tu psal sisstin, s věkem se to spíš zhoršuje... nechápu, jak se roční dítě může takhle vztekat...od nikoho a u nikoho sem to neslyšela a neviděla, furt se mluví až o vzdoru, což je nejdřív 1,5r, spíš 2-3...
jako nemám doma takovej extrém, že bych nemohla ani ven s kočárem ani nic, ale taky mi z toho začíná hrabat, co všecko je problém:( a řešení je bůhví kde. asi to tolik neřešit a brát dítě takový, jaký je. ale to bych musela bejt světice:(

joeline
autor
6. čer 2017

@nikuu prosim, slo by zjistit, kde se podarilo problem vyresit? Zkusim pohledat fyzioterapeuta, ale nechci, aby mi nutili Vojtovku...dekuju

sisstin
6. čer 2017

@normalnimatka ja momemtalne penim denne :D ke vsemu jak moc nemluvi, tak furt jen ukazuje a hejka a kejva hlavou "jojojo" a ja vim prd, co chce a kdyz se netrefim, tak amok :D

joeline
autor
6. čer 2017

@sisstin tyjo hledam, ale nenachazim... Asi by to melo byt i specialne na kojence, co?

sisstin
6. čer 2017

@normalnimatka syn jestli se za skoro 10 let vzteknul 2x, tak to je hodne :D

Ale tady bude pricina spis fyzicka u zakladatelky...

normalnimatka
6. čer 2017

@sisstin jj asi jo a asi je to ta lepší možnost, protože tam sice je problém, kterej se ale pravděpodobně bude dát dobře vyřešit. když se někdo narodí jako vztekloun, můžu se na hlavu stavět a prostě to musim snášet a ještě budu snášet pohledy a poznámky okolí o tom, jak je nezvládnutej...:( no snad ne, ale je to celkem bašta už teď...
co ti pomáhá a pomáhalo, abys to všcko snášela líp? kromě přijetí a neřešení? asi už jsi taky vysledovala určitý věci, jak dcerku trošku "očůrat", hodně podporovat, aby se smála atd. aby se to snášelo tobě i jí dobře:D

sisstin
6. čer 2017

@normalnimatka tohle jeste moc zvladat neumim bohuzel... zvladam v pohode neodlozitelnost, nehlidatelnost, neustaly kojeni, zvladam i to nespani... ale ty vzteky, to je teda fakt hruza... jeci ona, pak jecim ja a je to zacarovanej kruh. Pomaha uznavat jeji pocity "vim, ze se zlobis, ale...." a odvedeni pozornosti, ale ne vzdycky.... a nejhorsi je umet ovladat svuj vztek. Cim jsem starsi, tim jsem cholerictejsi....

lenkaholubova
7. čer 2017

@joeline nehledala bych patologie tam, kde nejsou 🙂 Určitě to chce klid 🙂 Jen v dobrém 🙂

joeline
autor
7. čer 2017

@lenkaholubova Děkuju moc za příspěvky 🙂 Já nevím prostě, přijde mi, že i když se snažím být v klidu, hodně kojit (dle jeho potřeb), šetrně nosit a manipulovat, tak to k ničemu nevede. Rozčiluje ho prostě spousta běžných věcí a já to neumím pochopit. Kolem mě mají kamarádky miminka, která koukají, nechají se položit, vozí se v kočárku, nosí v šátku... ale já si připadám, jako bych se o svého syna ani neuměla pořádně postarat, pořád jen utišovat a houpat, aby byl v klidu, no možná je to taky špatně. Přikláním se už pomalu opravdu k tomu, že je u něj něco fyzicky v nepořádku, už to, jak pase koníky, převažuje se a zaklání hlavičku, stáčí ji jen k jedné straně a pak padne, ručkama se neudrží... jinak ale umí být veselý, ne vždy je řev, umí se krásně a často smát, hodně slintá, cpe si prsty do pusy a brblá různé zvuky, tak je sranda... ale většinou je to prostě stres. Zatím mě to nijak nevyčerpává, spíš jsem zklamaná, že je něco v nepořádku, chtěla bych, aby mu bylo dobře a cítil se u mě jako v bavlnce, v bezpečí :(

joeline
autor
7. čer 2017

@lenkaholubova Jinak co se týče kontaktu s miminkem - na kůži jen v plence jsem si ho po narození zkoušela dávat několikrát, ale jemu se to nelíbilo, na bříšku se na mě vzpínal, brečel, sápal se dolů a pryč ode mně, takže na to asi moc nebude :( To samé to nošení, já bych šátkovala jako divá, ale nemůžu prostě.. nebo alespoň ne zatím, třeba do toho "dospěje". V bezplenkovce si fakt nevěřím, nemyslím, že jsem schopná rozeznat, kdy chce kakat... kaká totiž jednou za 8 dní (plně kojený). Nemůže ta jeho nespokojenost pramenit i z toho???

joeline
autor
7. čer 2017

@mississka11 Tyjo, tak náš malej tomu v noci taky moc nedal, to jsem to včera zakřikla... :D mít doma ještě jedno dítko, to si fakt nedovedu představit... a ty jsi s malým nezkoušela nějaký fyzio, jak mi tu bylo doporučeno?

mississka11
7. čer 2017

@joeline ne... bohužel naše finanční možnosti na to nejsou a MUDr mi žádanku nenapíše... dávat 500 Kč a víc týdně s rodicakem 3800 nejde 😒

normalnimatka
7. čer 2017

@joeline k tý BKM - může chtít i čůrat;)

jinak bych si opravdu vydupala žádanku od doktorky.... jako když si postěžuješ doktorce, že hodně brečí, nebo je protivnej, tak ti řekne dost možná "njn, to některý děti bejvaj"...ale rozveď to, že mu vadí prostě všechno, že je téměř POŘÁD protivnej a brečí, to určitě normální není. dodej, popiš, jak je "nakřivo" atd;)

lenkaholubova
7. čer 2017

@joeline A není lepší se uvolnit, chytnout jej do náruče jakkoliv je vám oběma příjemné? Neřešit šetrné manipulace, protože každá maminka ví, jak má své dítě zvednout. Vše co píšeš jsou příručky a chybí přirozeno. Háže Tě to do stresu, aby jsi vše zvládla, dělala správně a podle tabulek. Aby kamarádky neřekly, ale víš třeba, že tyto děti kamarádek jsou takové, protože byly třeba také uplakané, ale kamarádky je nechávají vyplakat a před tebou leží děti psychicky zlomené, rezignované? Ono se totiž každý chlubí jen tím top a málokdo je sdílný a pravdivý. Setkávám se s tím velmi často. ....není všechno zlato, co se třpytí....obrovsky Ti fandím, protože si vedeš skvěle....už jsi třeba slyšela, že dítě patří na bříško, až se tam samo otočí? 🙂 Je v tom kus pravdy. Naše společnost má ale tabulky, grafy, obrázky v ordinacích vývoje dítěte a vše se jede podle stejného metru...naše planeta má miliardy lidí a všichni se máme jako zatabulkovávat? 🙂 Třeba na Bali se děti dotýkají posvátnými rituály země až v době kolem půl roku života, do té doby jsou intenzivně nošeny celou rodinou, nejsou vůbec odkládány....tolik bych Ti toho chtěla ještě napsat a moc a moc povzbudit....naše společnost hledá chybí, příčiny a patologie, velmi velmi často tam, kde nejsou. Nepase koníky? No a co 🙂 Klátí se v jednom období na pravo a v jiném období na levou stranu? No a co? Víš-víte, že se děti vyvíjí spirálovitě? Tzn. nejdřív je dominantní jedna strana těla a posléze ta druhá? ....kolem mě cvičí tolik dětí Vojtovku až mě to děsí...přitom je to cvičení pro velmi vážně nemocné děti...je to nadužíváno a zneužíváno :( ...pokud budeš chtít, můžeme popovídat i po telefonu, protože Tvoje cesta je ta nej, Tvoje dítě Ti přišlo do Tvého života a samo si Tě vybralo, aby vás posunulo a obohatilo, jak umí nejlépe....ale chápu a respektuji, že nepíšu o kočárcích, postýlkách, dudlících, lahvičkách, Estvillově metodě, umělých náhražkách mámy-hračky šílených barev, tvarů, zvuků apod.....dnešní svět? Chaos...Tvoje náruč- bezpečí, teplo, pravé místo ze kterého se poznává svět svým-dětským tempem 🙂 Objímám, Lenka

lenkaholubova
7. čer 2017

@joeline Ahoj, Tvoje plně kojené miminko nemusí kakat i třeba dva-tři týdny. Tvé mléko je velmi lehce stravitelné a jeho tělo jej tímto využívá do poslední kapky 🙂 Navíc nošením-je jedno jestli v náručí, šátku, nosítku se sebe navzájem dotýkáte- ještě více top je skin to skin, to je bez debat. A tímto dotekem se vyplavuje obr množsví oxytocinu a spouští tvorbu mléka. Je to hormon vypuzovací, tudíž při kojení je to právě on, kdo pomáhá a je plný lásky 🙂

normalnimatka
7. čer 2017

hmmm, no ač jsem do jistý míry fanda kontaktního rodičovství a nesouhlasim s nadužíváním vojtovky, estvillovy metody apod., tak pochybuju, že dítě se jen tak z ničeho naučí otáčet na bříško a pak má zvedat hlavu... musí se nejdřív nasvalit, aby tu hlavu mohlo zvedat a pak se otáčet... všeho moc škodí, nebrala bych to jakože to je úplně fuk, jesi moje dítě zvedá hlavu až v roce, to orpavdu v pořádku není. motorickej vývoj souvisí i s vývojem řeči atd a pokud to dítě pořád řve, taky ho něco trápí. nemluvě o tom, že péče o takový dítě a o děti, který jsou v něčem hodně pozadu, je strašně vysilující.. myslim si, že zbytečný trápení pro všecky. ne lámat dítě přes koleno vojtovkou. ale stimulovat ano.
autorka příspěvku se taky asi potřebuje někdy najíst, aby měla dobrý mlíko, co mimčo zasytí, a ne aby řvalo ještě hlady, přesto, že ho vlastně pořád kojí. a taky potřebuje bejt v pohodě. ale to si jako neporučíš, buď v pohodě a je to.když ti dítě imrvére řve, nemůžeš jít ani ven, tak to je trochu jiná pohádka.

jinak moje dítě se třeba naučilo přetáčet asi v 10 měsísích... moc jsem teda nechápala proč, dřív na to prostě jen nepřišel, i když už dávno obcházel nábytek...to bych se teda načekala, než ho budu dávat na bříško... ha ha. a hlavně by k ničemu takovýmu asi sám nedospěl, kdybych ho tam nedávala.

sisstin
7. čer 2017

@lenkaholubova ja jsem velmi kontaktni rodic, ale ten Kiss syndrom je celkem peklo a pokud chlapecek vykazuje temer vsechny znaky, tak bych to teda resila. Staci odblokovat a z vecne uplakaneho miminka je klidas ;)

sisstin
7. čer 2017

@lenkaholubova A o Vojtovce nikdo nemluvi, ten odblok dela fyzio. Moje dite je narocne, sle v satku a na prsu travila skoro porad, pak to bylo a je spokojene miminko. Pokud jeji chlapecek rve vzdy a porad, jak v naruci, tak v satku, tak pri kojeni, plus ma dalsi problemy typicky pro Kiss, tak to podle me normalni neni ;)

lenkaholubova
7. čer 2017

@sisstin nedovolím si dělat na dálku bez osobního kontaktu žádné rozhodnutí 🙂

sisstin
7. čer 2017

Jinak o Kissu pise i PA Anicka Kohutova, je to nejcastejsi pricina nevysvetlitelneho place, ac je matka kontaktni az na pudu. Pro miminko je to obrovska bolest. S cvicenim Vojtovky to nema nic spolecnyho.

normalnimatka
7. čer 2017

no a jinak nevim, co si autorka představuje pod pojmem "šetrná manipulace", ale doporučila bych knihy/videa E. Kiedroňový... ono je to asi docela přehnaný a strašící, ale třeba ty tipy jak dítě správně nosit a zvedat, jsou určitě fajn, a zvlášť pro dráždivý děti. stejně pokud absolvuješ nějaký fyzio, pravděpodobně ti tam budou ukazovat tuhle manipulaci..

lenkaholubova
7. čer 2017

@normalnimatka nemohu to podpořit, sama jsem tímto výcvikem jako lektorka plavání prošla a je to vážně ne-e 🙂 Zvedejte a manipulujte se svým dítětem tak, jak je vám přirozené, v klubíčku nemůžu dýchat zdravě ani já 🙂

normalnimatka
7. čer 2017

no, hodně rodičů neumí svoje děti držet ani tak, aby jim nepadala hlava..takže bych moc na tu "přirozenost" v tomhle nesázela. někdo je v tomhle prostě mimo. nemylsim to zle, ale opravdu to někdo prostě nemá v sobě. někomu to jde automaticky, někdo neslyší na volání děcka i po dlouhý době. můžeš si jen gratulovat, že na signály svejch dětí pravděpodobně umíš a umělas reagovat, jinak bys tohle všechno nepsala...
a kdyby byla nějaká poloha dítěti nepříjemná, věřim, že se ozve a nenechá se dusit v klubíčku, pokud se mu to nelíbí🙂

joeline
autor
7. čer 2017

Holky, malý má navíc slehnutou hlavičku, při pohledu zezadu shora je znát, že je tam slehnutí, i ouško na pravé straně je trošku jinak položené, než to levé... to souvisí s predilekcí určitě. Kdo se může prosím malému podívat na tu krční páteř? Já se jen bojím, aby hned někdo nepřišel s tím, že musíme cvičit Vojtovku.

sisstin
7. čer 2017

@joeline klidne bych i jela mimo bydliste, tam jde fakt o jednu navstevu ;)

joeline
autor
7. čer 2017

@sisstin moc děkuju, mrknu a objednám se 🙂 hledalas přímo pojem Dornova metoda?