Averze dvouletého dítěte ke sprchování

mamka8888
3. říj 2015

Dobrý den, maminky, chtěla bych se poradit a zeptat, jak probíhá u vás večerní koupání podobně starých dětí jako je má dcera - teď jí byly dva roky. Jsem docela nešťastná z toho, jak to probíhá u nás, prakticky denně se to neobejde bez řevu:(. Přešli jsme na sprchování už minimálně před půl rokem, spíš déle, dřív s tím neměla problém, byla ráda, když jednou za týden byla pro změnu vanička a nechali jsme ji tam vyblbnout, ale sprcha jí prostě nevadila. poslední tak tři měsíce se jen postaví do vany a už křičí a v moment, kdy se pustí sprcha, začne hysterie.. dávala jsem to do souvislosti s otužováním( osvědčilo se nám to, nebyla za dva roky vůbec nemocná, neděláme to nijak drasticky, po teplé sprše jí jen trochu třeba opláchnem studenou nožky a zadeček, nikdy s tím neměla problém, nicméně jsme to zkoušeli zrušit, nebo nedělat pravidelně, jestli je to tím, že jí to prostě najednou začalo vadit, ale změna žádná...) Ještě možná nutno podotknout, že jinak večerní rituály ostatní má ráda, véča před tím pohoda, úsměv, sušení, oblíkání po sprše a i pohádka, to už je všechno na pohodu, je klidná... Klasický koupání jí nevadí, ale na to každý den opravdu nemáme čas...jediný případ, kdy jí nevadilo sprchování, bylo asi na dovče, kde byl sprchovej kout a vlezly jsme si tam obě, tak když viděla, že se taky sprchuju, tak to bylo v pořádku, ale opravdu doma praktikovat nejde.. Prosím o rady, tipy, zkušenosti, nebo jen konstatování, jak to pro probíhá u vás.. děkuji🙂.

shine2015
3. říj 2015

@mamka8888 naše holky mají raději taky vanu,ale samozřejmě tu mají trak 1xaz 2x týdne,jinak sprcha....my teda neotuzujeme studenou vodou....dáme jim jakou chtějí..napadlo mě zda vasi dcerce není chladno.......ale k těm radám...nasi mají rady když můžou mít chvíli sprchu v ruce samy a sprchovat se samy, nekdy si pousti jen na nohy, ruce, libi se jim jak proudi voda.....a pak jim reknu at se osprchuji tam a tam...nekdy to delaji automaticky postupne samy.....pak chválit chválit chválit....že jsou velke slečny ...a pak paradoxně rychle utrit, do zupanku a odnést jako malé miminko....vždy se nasmejeme.....a necham je klidně i umýt vlasy....samozřejmě pak i umyju já.....a někdy dáme holky spolu někdy jdou zvlášť....napadlo mě,tak chod s ní....a ještě pokud muzu mít otazku, ty i manžel se taky sprchujete chladnou vodou??? Já to chápu v létě ale přes zimu....i když nejsem proti otuzovani, my doma nepretapime atd....a neber to ve zlem....ale mě někdo dat studenou vodu tak mě trefí 😀 já milují teplou.....a někdy když se nestihne ohřát v bojleru,tak vyjdu a jdu tam za 20minut. .dávat mě vlažnou vodu natož studenou bych umrzla a bylo by po mě 😀 třeba je dcera teplomilná.....
A vůbec, co vám řekla. Proč nechce do sprchy, jak odpověděla ona???

lucisa
3. říj 2015

Nejmladší má 5,5 let a jančí taky. Mé dcery obecně nemají moc sprchu rády, raději se čabrají ve vaně, ale je jasné, že to nejde denně. U sprchování frfňají, ale v pohodě, jen nejmladší křičí, myslím, že někdy dostala zásah do obličeje (asi od nějaké ségry) a od té doby jí to vadí.
letos v létě jsme byli v Chorvatsku v kempu, byly tam společné sprchy, jakože zděné, ale střecha byla posazená nad stěnami, takže nahoře volný prostor. A malá tam tak pyskovala, že se všichni, kdo šli kolem, chlamali. .....Já nechci vodu, to se nedělá sprchovat venku.... ....jak venku, však je tady střecha..... ....to není žádná střecha, když je tady díra.... ...a mi je zima, já nechci sprchu..... (venku skoro 30 ve stínu, celý den v moři, kde byla voda chladnější, než v té sprše a takový cirkus...)

taky doufám, že to odezní.

madulinka
3. říj 2015

já si myslím, že kolem 2 let je to takové období.. Setkala jsem se s tím hodněkrát (hlídání holčičky (2roky) v anglii - a taky měla tohle období), hlídání dětí v Americe -také tohle období. A u naší malé se to kolem toho 2. roku taky objevilo. Většinou jsme koupali, sprchy se hrozně bála.. Ale pak řvala i při napouštění vany. Takže jsem to omezila jen na rychlé osprchování. Sprchujeme přes týden - o víkendu se koupe. Také jsme měli problém s umýváním vlasů, ale vyřešili jsme to žínkou přes obličej - sama si jí drží (dřív, když to neuměla, jen řvala). Ta samá hysterie je u stříhání nehtů - no, mohla bych pokračovat. Ale myslím , že to přejde 🙂

no_title
3. říj 2015

já mám averzi na sprchu doteď, sice jsem neotužovala, ale naše koupelna bylo jedno velké otužování, protože jak člověk zastavil sprchu, už mrznul. Takže i teď jako dospělá mám raději koupel, sprchu spíš přetrpím. Takže je možné, že je to tím otužováním.
Jedině se taky sprchovat s ní, jak jste to dělali na dovolené.

mamka8888
autor
3. říj 2015

@shine2015 : Děkuju za dobré tipy, určitě jí zkusíme dát sprchu do ruky a možnost, umýt se jakože "sama", to by se jí mělo líbit, je samozřejmě ráda chválená a miluje nově objevovanou samostatnost (a teď si teda sebemrskačsky říkám, že to mě teda mělo napadnout samotnou, ale což, jsem v devátým měsíci, skoro nespím, je mi furt blbě, holt mi moc nefunguje mozek teď:/ ). Díky🙂
Jo, my s přítelem se taky otužujem🙂. A bohužel, dcera do té míry, že by nám řekla, proč tam nechce, ještě nekomunikuje.

hojda
3. říj 2015

Zkus hlavici, která dělá jemnou mlhu, děti to milují!

eva267
3. říj 2015

Já pustím sprchu, dám malou do vany a dám špunt Nalijeme pěnu, sprcha stále teče a voda hezky pění. Dcera chytá vodu do kelímku nebo si hraje s pěnou a já ji mezitím myju. Pak vytáhnu špunt a na konci jí dám sprchu do ruky a má úkol nahnat všechnu pěnu do odpadu. Ta vidina úkolu na konci mytí dost usnadňuje.

shine2015
3. říj 2015

@mamka8888 mě by to nedošlo taky, holky ji chtěly, na nejdřív řekla ne,ale pak jsem si řekla proč vlastně ne....a nechala je....a ty mas termín kdy??? Já jedu taky poslední měsíc a už se tesim až budu mít doma mimi a budu trochu pohyblivější a lip se snad i vyspim 😀

shine2015
3. říj 2015

@mamka8888 jo a jinak jak jsem byla doma a ráno jsem chtěla do sprchy, tak prostě holkjy přišly do koupelny za mnou a já jim ukazovala jak když si umyvam vlasy zaklanim hlavu....že mi neteče voda do oči....a krásné se to naučily. Ale taky mám raději horkou vanu a sprcha je pro mě nutnost nikoliv pohoda.....miluju horkou vodu,prohřat se,což teď v tehu je prostě passe.....

A mám rada teplo....můj muž opak....tak to jsou doma boje.....

ivasad.
4. říj 2015

@mamka8888 naše děti taky nemusejí sprchování, tak se prostě denně koupou. Píšeš, že na koupání není čas, když mezitím uděláš něco, co bys stejně tak jako tak dělala, tak ti to už nepřijde... Děti skočí do vody do vany, já umeju záchod a umyvadlo, zrcadlo, poličku na šampony, zatímco si hrajou. Pak rychle umeju děti, usuším, šoupnu do pokoje ať si vezmou pyžama, zatím já opláchnu vanu a suchým hadrem stáhnu podlahu. Takže za 20 min mám nejen vykoupáno, ale i uklizenou koupelnu. Pak jdeme číst pohádku.