Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
15. bře 2012

@ani84 jednak tam pracuje můj otec a druhak tam chodím na gyndu 😀 moje alma mater je MU :o)
moje děcko leze, sedí, stoupá si.... a to mám pocit, že žádné signály nevidím! tak v těchhle chvílích holt časuju. přijde mi, že poslední dobou čurá nějak málo a vyloženě se rozčiluje, když chci, aby na nočníku něco vytvořil. ale zas, když tak těžko teď ty signály poznávám, nechci ho zbytečně nechat počurat... občas na něj tak koukám, jak zas něco krade z poličky, a přemýšlím, jestli ho vzít, nevzít... zas mu nechci kazit zábavu, ale mám pocit, že už se mu asi chce.... složité 😝

ssassi
15. bře 2012

@wilikiki tak u "akozeporiadku" jsem se dost pobavila 😀
@majka1981 taky vařím rychlovky. snažím se, aby měl manžel teplé večeře a vařím toho víc, aby měl i do práce do "kyblíčku". nebaví ho chodit na meníčka po hospodách, navíc na to kolikrát nemá čas :o)

jasně, takový ten úklid, jakože vyházet skříně v kuchyni, všechno probrat, vyhodit prošlé věci, odmrazit mražák, přesadit kytky... to jako moc nejde, ale jinak už si myslím, že je docela poklizeno. a dá se to i s bezplenkovým dítětem. kamarádky nevěří. jedny si myslí, že mi sem někdo chodí pomáhat a nebo že kecám s tím, že dávám dítě tak často čurat :o)

kloranebb
15. bře 2012

@jasekd trafila si len tie tri pismena sa nas netykaju vlastne sme uz vo finale po 4 zakrokoch ale infekty uz boli 3 😠

zlilly
16. bře 2012

"akozeporiadek" jakztakz zvladam. ale taky bych potrebovala udelat PORADNY jarni uklid. sice az tak nejak koncem jara, aby mi to dlouho vydrzelo, ale stejne porad nevim, jak to udelat s batoletem a s brichem. manzel by to sice udelal, on toho doma dela dost, ale potom si vzdycky pripada ze je desne uslechtilej a umi to nejlip a me pak kritizuje, ze to delam jinak. navic bych si to rada udelala posvym. ale asi uz nebudu moc schopna. tak asi budu muset manzela s prckem vyhodit a zaukolovat sestru. uz vidim, jak je nadsena 😖

jasekd
16. bře 2012

@kloranebb to me mrzi, muj kluk je nastesti zatim bez infekce, cekame na operaci (mavesikoureteralni reflux IV.-V. stupne, to je prave ten VUR). Tyhle potize jsou silny motiv k BKM aspon na kakani. Zkus to a uvidis. Na me kazdej koukal jak na blazna,ale i mozna diky tomu zatim zadna infekce 🙂 Je na zajistovaci terapii Sumetrolimem. Deti s refluxem jsou na infekci nejrizikovejsi, takze kazda pokadena plina pro me byla celkem stres a tak jsem to zacla resit. Super, ze uz se blizite ke zdarnemu konci, ja doufam, ze my tak do pul roku taky.

kloranebb
16. bře 2012

@jasekd dnes pri ranajkach bolo jasne ze tlaci tak som ho rychlo dala na nocnik i ked som myslela ze je uz neskoro ale nestihol do plienky, kakal rovno do nocnika. Velmi povzbudive na zaciatok 🙂 Vonku si ale neviem predstavit taketo veci riesit.
My papame biseptol.

majka1981
16. bře 2012

@kloranebb no vidis 🙂 , gratulujem

Baby my sme boli dnes bez plienky aj von 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 . Prisiel domov suchy, dala som vycurat von, ale jasnacka doma si nedal povedat a pustil do gati, nie a nie sa ist vycikat. Ako to riesite Vy, ked viete ze dieta musi - ale nechce? U nas je to tak, ze ked ideme domov, tak on chce vyzvanat vsetkym susedom (zvonce su tak nizko 😝 ), takze vela krat prideme domov s hadkou lebo ho v tom stopnem (odlakat vopred sa to uz ani neda, ja plne ruky s nakupom, on bezi do predu...). No a jasnacka doma sa hned nevycika ale pusti to potom do gati. Ako komunikujete taketo situacie? On uz aj rozumie "potom", ale len ked chce, aj som mu povedala ze najprv sa vycikame a potom moze to a to, ale nie neda si povedat.

zlilly
16. bře 2012

@majka1981 u nas totez v bledemodrym. oblibena hra - jestli chcete, abych se vycural, tak si me nejdriv chytte, hahaha, velika sranda.

maxim10
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jasekd
16. bře 2012

@kloranebb to je to same, stejna ucinna latka, sulfometoxazol- trimetoprim. Super uspech 🙂 Uvidis, ze to pujde. Nas kaka celkem pravidelne a spolehlive, takze venku kakani neresime a doufam, ze nebudem i nadale. Vykaka se vetsinou rano, nebo si pocka az prijdem z venku...

majka1981
16. bře 2012

@zlilly moj zacal na vsetko hovorit "nie" 😀 😀 , jedno co ...

mamusia
18. bře 2012

@majka1981 aj ja som taka rada,ze je tak krasne vonku,tiez cikame uz von 🙂 ja som zacala s nou chodit uz iba na wc a celkom to ide tak,ze vie,ze len tam sa cika,ked sa ide - dostane nieco zakazane do ruky a je spokojna na nocniku 😀 len cinak mi bude pomaly chybat 😝

majka1981
18. bře 2012

@mamusia jej tak si rychlo vyriesila bojkot 🙂 . aj my cikame veselo von, ja mu vzdy hovorim pod ideme pozriet mravce a na stastie furt dade okolo stromu su 😀 a on sa vycura. vela ludi sa nas spytuje, ci je uz odpliekovany, tak vtedy sa priznam ze je bkm dieta 🙂 . do teraz to tak nebolo vidno, lebo v lete minuly rok som von nedavala cikat, iba ked som si bola 100 % ista ze to bol signal.

ssassi
18. bře 2012

taky už čuráme venku. a včera jsme byli na chatě, tak malej čural do rybníka, co v něm chováme pstruhy, tak snad to přežijou 😀 . velká sranda to byla:o) akorát celý den nekadil (kaká někdy po dopoledním ovoci a vždycky po odpolední zelenince) - nechal si to všechno domů :o) jsem zvědavá, co bude dělat příště, už chceme jet přes noc. snad tam nezmrznem. máme chatu v takovým ledovým údolí. je tam vždycky o několik stupňu míň, jak všude jinde okolo. v srpnu se to hodí, ale teď je to blbý 😒

mamusia
19. bře 2012

@majka1981 my sme so Zoe chodili ocikavat stromceky zas,ktory si ona neskor vybra;a,tak ten poliala,aby rastol 😀 ale ona nebola zvyknuta v klbku byt,tak to preto aj 😅 uvidime,ako bude so Zarkou,bo zatial llen s Manducy ju vyberam na cikanie,alebo z kocika,ked uz bude behat volne,v piesku a tak,to asi nebude mat cas na cikanie 😀

mamusia
19. bře 2012

@ssassi ja som celu zimu cakala,ze kedy bude cikat vonku,tak sa tesim,ze je to uz tu 😀

majka1981
19. bře 2012

@mamusia ked zacal Sebastian chodit von, tak dobry mesiac necikal von (iba do plienky... neriesila som lebo aj tak bolo -10 stupnov...) - ved na to proste nemal cas 😅 . teraz to uz funguje, spolieham sa velmi na casovanie a funguje to super 🙂 . lepsie ako doma...

kvietok73
19. bře 2012

AHojte 🙂))

som maximálna začiatočníčka, ale musím sa pochváliť, lebo ma roztrhne od radosti :D
postupne sme začali s BKM a naša 4 mesačná dievčinka nám dnes 1krát kakala do mištičky... 🙂 viem, že Vy toho máte za sebou asi viac, ale ja sa teším, že po dvoch skúšobných dňoch to vyzerá/zatial/ sľubne 🙂 možno nabiehame na nový systém 🙂 apsoň šetríme látkovky :D
držte nám prsty....

wilikiki
20. bře 2012

@kvietok73 supeeer! Tak drzim moc palce! Aj ja som tak zacinala a teraz uz vobec nekakame do plienky a mame za den asi tak 3 plienky mokre, ktore len preperem v rukach a je to.

vavrenka
20. bře 2012

@mamusia ahojcek, uz ti dosli gatuse bundle of joy? tusim si si objednavala M, su tvojej malej dobre? ja som pre moju objednala M tiez, len neviem, ci jej nebudu velkeee 😕 , ma 8kg..

mamusia
21. bře 2012

@vavrenka cauko, ja som ich nakoniec neobjednala,bo som zacala davat gatky 😅 a nejak mi ich teraz uz ani neteba,najma ked sa uz konecne zacina jar 😵
@majka1981 to super,ja som zvedava,ze ako to pojde nam,dnes vonku som ju raz dala a raz sa pocikala,ale moja vina,bo pozerala si tak dlho medzi nozky a ja som si myslela,ze sa pozera na zem na tien 😀 hlupa mama 😀

wilikiki
21. bře 2012

aj ja sa pochvalim ze ked sme vonku tak cikavame na travicku, sice mamicky na ihrisku kukaju ze co to stvaram, ked ma len pol roka, ale ja sa tesim! A dokonca uz je tak vycvicena ta moja opicka, ze po prebudeni ju hned dam cikat a ona v pohode vydrzi, dokonca ked dlho nejdem tak zacne revat, asi mi hlasi, ze no rychlo mama, chcem curat, a DRZIIII az kym ju nehodim nad umyvadlo/ nocnik/ travicku/ nieco 😵

ssassi
21. bře 2012

@kvietok73 tak to držím palce!

už je to fakt paráda, jak je teplo venku. dřív jsem honem hnala domů, než se malej probudil, aby se chudák nemusel počurat. teď v klídku zevlujeme venku, až se vzbudí, šup s ním ke keříku:o) ano, taky na mě lidi čumí. sice už ne tolik, jako když mu byl měsíc, ale i tak je to prča:o))
ale musela jsem si vymyslet nový znak pro čurání, ten původní (jak znakují neslyšící) ho jaksi nezaujal. tak jsem vymyslela prostorově výraznější tak, aby šel ukázat, i když ho držím na nočníku nebo tak. ze znaků má prču, je vidět, že ho baví, ale sám ještě neznakuje. zato hrozně kecá:o) fakt se řežu smíchy, co za zkomoleniny plácá 😀

znakujete s dětmi?

mamusia
22. bře 2012

@ssassi ja znakujem figu borovu a tak tocim ruckou a malej t celkom uz ide 🙂 ale nie vtedy ked jej treba,iba obcas,ked uz sedi a jaj jej ukazujem,tak opakuje....ale treba len cas urcite 🙂

kvietok73
22. bře 2012

ja som ešte znakovať nezačala...a po pravde, nemáte nejaký slušný materiál? príp príručku, podľa ktorej nasledujete??? lebo to je pre mňa fakt španielska dedina :D

majka1981
22. bře 2012

ani ja neznakujem, neako sa mi to nepodario zaviest, lebo som mala vzdy "ruky plne" - drzala ho v klbku alebo drzala knizku a tak, takze som vlastne nemala ako, bolo mi to komplikovane...
zato ja sa musim tiez pochvalit, vcera si Sebastian prvy krat sam sadol na nocnik - bol bez gati a bez nohaviciek, tak som mu povedala aby si sadol na nocnik sam, on mi to par krat ukazal a na koniec sa vykakal 😅 . bol strasne zlaty, ked som ho chvalila ako si vie pekne sadnut. Dnes som aj zacala trenovat, aby si dal hore nohavice sam, tak rozumel co od neho chcem a zacal to robit, na ritke a tak som dokoncila ja, ale aj tak je to pre mna velky pokrok kolko uz rozumie a kolko vie z toho uskutocnit. 🙂

kvietok73
26. bře 2012

ahojte...zase otravujem :D chcem sa opýtať, ako ste vy začínali s bezplienkovaní...kedy si asi bábo "uvedomí", že je to lepšie do nočníčka, ako do plienočky? je asi normálne, že niekedy to ide a niekedy nie, však?
mám dosť pochybností a niekedy nestíham zachytiť prúdiky našej malej slečny a aj keď ju stále pozorujem, nevšimla by som si nejaký presný znak toho, že už musí...a neviem ani, či som si vybrala ten správny čas, lebo mám pocit, že sa nám tlačí zúbok..ale asi správny čas nie je nikdy, čo?
odpovie mi niekto erudovaný? hm?

wilikiki
26. bře 2012

@kvietok73 caves, nie som erudovana, ale poviem ti ako to robim ja. My sme zacali pred 2 mesiacmi. Mozno uz neskoro, mozno nie, neviem. Kakanie poznam, kruti sa, kuka na mna, ked nereagujem, tak zacne kvicat. Ale cikanie nepoznam 😕 😕 😕 proste ju casujem, kazde rano davam nad umyvadlo vycikat kazdu polhodinu. Po prvom spinkani davam po hodine az hodine a pol cikat. Takze si myslim ze skor sa ona cvici v tom, ze ma vydrzat, ze ju zachvilu proste dam cikat. Asi tak........asi to je uplne zle 😀 Ale vysledok je nula az 2 pocikane plienky denne, co neni zle, ci.....

katyxq
26. bře 2012

@kvietok73 Děti signalizují (individuálně různě, mění se i s věkem dítěte), že budou čůrat či kakat, už od narození. Pokud na tyto signály nikdo nereaguje, dítě hlásit přestává, říká se tak po 4. měsíci, prostě to vzdá. Proto je nejlepší začít bezplenkovat co nejdříve, později to jde taky, jen je to obtížnější.
Docela úspěšně jde používat časovací metoda - např. naše malá po probuzení v naprosté většině případů čůrá, takže hned jak se probudí, tak jí sundám plínku, chytnu ji do klubíčka a dám nad nočníček. Když je vzhůru, tak pokud nečůrala před kojením, tak čůrá krátce po něm. Nebo začne mrčet, ale na to někdy peče, když je moc zaujatá okolím a hračkama a nebo je zrovna rozbalená, to prostě pustí bez hlášení 😀. Prostě máme střídavé úspěchy 😉, některé dny to jde dost dobře, jindy je horší, někdy to vypadá jako bojkot bezplenkování.

kvietok73
26. bře 2012

@katyq viem, že BKM sa dá realizovať už od narodenia, ale mali sme problémy s dojčením a priberaním, tak som rada, že sme to poriešili...prosto priority sme mali jasné....teraz, keď sme v tomto v pohode, tak sa snažíme....a nemám pocit, že to vzdala v 4 mesiacoch, lebo kakanie poznám, len to cikanie mi uchádza...nie stále, ale stane sa...ešte som sa chcela opýtať, že u Vás to ako dlho trvalo, kým na to malinké prišlo???
@wikiki waw, tak to je super, že to máte takto..minimálne to kakanie je super vidieť na plienkach, nie??? aspoň perieš len pocikané 🙂) hmm...ja sa už teším na prípadné úspechy....lebo my sa nevzdáme 🙂 mám pocit, že to je naše heslo už od narodenia 🙂