Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

alenavy
7. kvě 2013

@ssassi, @karkuliak, @janakkk Teda jste mne teď po obědě dobře pobavily 😀 😀 😀

janakkk
7. kvě 2013

@ssassi na písek muzem v pondeli od 11, uterý odpledne, středa odpoledne, pátek po 11 😉

janakkk
7. kvě 2013

@ssassi to ten muj se probouzí přesně tak pomalu jako dělá všechno ostatní 😀 ...to otevře jedno oko zhluboka vzdychne, zaknoura, otoči se na druhej bok a zas ty oči zavře, chvili leží, občas zaknuci, jakože "to už je zase ráno?!" a tváří se nešťastně, to se i několikrát opakuje, pak se ztěžka posadí a rozespale mžourá "kde to vlastně jsem??" 😀 no je to kouzelnej pohled, ale bohužel než tohle proběhne, ranní dávka je v plínce, ale nemám odvahu mu do tohoprobouzení zasahovat, mě kdyby někdo hned po probuzení chnapnul, stahnul mi gatě a strčil nad nočník, aniž bymě nechal se rozkoukat, takbych taky řvala 😀 😀

ssassi
7. kvě 2013

@janakkk ale tak je mi to jasný, dyť jsem ho viděla "v akci" na písku a na bobech 😀 😀 mám takový dojem, že i lenochod je hbitější a hlemýžď zahradní má větší zrychlení 😀 😀 😀 ale neboj, mám pocit, že si energii šetří na pubertu.
viktor se kolikrát i sám vypraví do té koupelny. stojí před nočníkem, s těma plandajícíma polodupačkama vypadá jak klaun a volá mámo mámo!
já bych teda občas takový "rozvážný" dítě potřebovala. sama jsem lenochod přímo ukázkový a tohle redbull mládě mě chvílemi docela vyčerpává.

ssassi
7. kvě 2013

@janakkk já teď s pískem nebudu nic slibovat. mámě minulý týden diagnostikovali něco moc fuj a asi půjde co nejdřív pod kudlu. ale pokud se nebude nic dít, asi by se nám hodilo to pondělí

janakkk
7. kvě 2013

@ssassi to víš, já bych zas občas chtěla hbitější dítě,ale co jsme si udělaly....to máme 😀 chápu,znám to z vlastní zkušenosti,držím vám palce, at to s maminkou dobře dopadne 😉

janakkk
7. kvě 2013

@ssassi a doufám, že pubertu nebude mít po tatínkovi,to by mě ani to nejhlubší dýchání nezachránilo 😀 😀

raduga
7. kvě 2013

@alenavy no ja riešim ten istý problém s príkrmami, malý chce vždy čúrať, keď mu ho dávam. Niekedy prerušíme, ale väčšinou sa už stihne pocikať. Tak niekedy na to kašlem. Ale ešte ma nenapadlo to kŕmenie na nočníku 😀 musím vyskúšať, keď už bude presvedčivo sedieť.

ssassi
8. kvě 2013

@raduga @alenavy já bych teda na nočníku nekrmila. kvůli jedné mokré plence bych do takových extrémů nezacházela. nočník je na vylučování, židlička je na příjem potravy. jednak je to nehygienické a druhak si myslím, že se tak vypěstuje dost nepříjemný návyk, kterého se bude dost blbě zbavovat.
to bych spíš opravdu oběd o nějakou tu minutu posunula tak, aby bylo děcko vždy čerstvě a dobře vyčurané. a druhá věc je oběd zvládnout v takovém čase, aby se děcko nestihlo počurat. to jíte déle než půl hodiny? já to řešila vždycky metodou chceš?-nechceš? jedlo se, pokud děcko jedlo svižně, aktivně, s chutí a zájmem. žádné hodinové přesvědčovací etudy. to je jak se služebníma psama. dostanou misku se žrádlem a ta je jim po 20 minutách odebrána - ať plná nebo prázdná. pes se neučí nedělat vofuky a prostě příděl sežrat bez průtahů. stejné je to s děckem. žádné vopičky, přesvědčování, motivace. to jídlo je motivace samo o sobě. v těch vašich šesti měsících je největší váha stejně na mlíce, nějaké nucení do jídla není potřeba. takže postup zasloužilé matky:
1) vyčurat
2) krmit, pokud vidím aktivní odezvu a zájem
2) vyčurat (vykakat)
pokud se dítě počurá i během toho "aktivního" příjmu potravy, já bych to tak maximálně okomentovala: jsi osel, milé dítě, mělo sis říct. a doprovodila bych to mým oblíbeným hlubokým dýcháním

alenavy
8. kvě 2013

@ssassi Ahoooooj, baští max 15 minut, ale ona právě celkem v tom intervalu 15 - 30 minut čurá (po jídle a kojení je to u nás stále po 10 min). Takže když právě mám to jídlo hotový a ona se nevyčurá předtím, tak to pak přes jídlo nevydrží. A odebrat jí jídlo by byl ode mne trestuhodný čin, totální katastrofa, konec světa. Je fakt, že já chtěla, aby to jídlo mělo teplý (no jo, no, první příkrmy, chtěla jsem být za dokonalou), než mi došlo, že stejně půlku toho příkrmu už baští vychladlou, takže to zas taková trága není v tomhle ročním období. A jak tak koukám, tak postup zasloužilé matky mám zatím napůl - body 1 - 3 dodržuju, v případě mokré plenky doplním ještě komentářem o oslovi. Případně zkusím, pokud se nevyčurá, vyčkat ještě 5 minut a pak se na to prostě vybodnu. Možná pro motivaci ukázat tu misku s jídlem - dokud nebude čururů, nebude oběd 😝

ssassi
8. kvě 2013

@alenavy no to v tomto věku fungovat nejspíš nebude. spíš začne ječet, že chce jídlo a tuplem se nevyčurá. nějaký pojem jako "potom" chápe dítě později. a tím čuráním by se nemělo vyhrožovat a ni slibovat nic za odměnu. pak bude vyžadovat za každé čurání něco na oplátku.
já někdy jídlo dohřívala v půlce v mikrovlnce - když vystydlo. zkus to taky, je to děsně jednoduchý 😀 😀 😀

raduga
8. kvě 2013

@ssassi ja to tiež robím podľa postupu zaslúžilej matky. Ponúknem cikanie, keď nechce, čo už, ideme papať, len on rád pri tom špekuluje, tak mu to trvá (mám dieťa, čo neobsedí, už mi lozí, stavia sa na nohy a to nemá ani sedem mesiacov 😀 ) a väčšinou vtedy, keď ma trošku obmedzený pohyb si uvedomí, že chce cikať. Tak prerušujeme papanie, niekedy už je pocikaný, niekedy sa vyciká. Nerobím z toho tragédiu, to by som už dávno prišla o nervy 😀 hlavné je, že sa napapá a môže ďalej špekulovať 😅

karkuliak
8. kvě 2013

@raduga 😉 ani nevrav. My sice neobsedime, ale kedze este nelozime,tak je to celkom ok. Neviem ale ako bude krmit suseda, ked bude mat jej maly pol roka 🙂 cca za 2 tyzdne , maly jej uz teraz lozi 😀 ... Zacinal tesne po piatom mesiaci 😉

alenavy
9. kvě 2013

@ssassi Tak já to myslela spíš fakt jako vtip, ona tahle motivace by nefungovala, neb tohle je místo, kde vidím konečně své geny a ne geny druhé polovičky - dej sem jídlo, jinak uvidíš! Oblíbená historka mých rodičů - jak jsem snídala, táta mne měl odvádět do jeslí a už bylo tradičně hodně hodin, tak mi povídá - Šárinko, honem, musíme chvátat, jdeme do jesliček, jinak nám tam zavřou! No a Šárinka se prý tak lehce ohlídla a procedila - papam. A nic se mnou nehlo, dokud jsem holt nedopapala, nikam se nešlo.

lenkalenk
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kocanda2009
9. kvě 2013

zdravím BKM dětičky a maminky. nestíhám se zůčastnovat diskuze pravidelně ale mám teď dotaz, jestli někdo má tyto kalhotky http://ekozahrada.blog.cz/1108/svrchni-kalhotky... a už je třeba nevyužije...

jennyska
10. kvě 2013

Ahoj všem!

Na MK funguje Wiki Modrého koníka, která je knihovničkou pojmů, znalostí a zkušeností maminek maminkám.
Máte-li tedy znalosti a nebo osobní zkušenosti s Kontaktním rodičovstvím, prosím, vložte je do https://www.modrykonik.cz/kontaktni-rodicovstvi/ .

Sdílení osobních zkušeností je ve Wiki daleko přehlednější než ve fóru a proto se snažíme, aby měly pod daným tématem místo právě ve Wiki Modrého. 😉

Děkuji Vám za sdílení svých znalostí a zkušeností, které budou spoustě maminkám k pomoci, radě a podržení třeba i v těch nelehkých životních chvílích. Děkuji Vám, že si navzájem pomáháme!

Mějte krásný den! 🙂
Jennyska
Modrykonik.cz - Asmira team

raduga
11. kvě 2013

baby, odkedy ste dávali detičky na nočník? keď začali sedieť? a mám ho tam dávať stále alebo môžem pokračovať v polohe klbka nad umývadlom?

ssassi
11. kvě 2013

@raduga jelikož můj drobeček vážil v půl roce 9 kilo, s nočníkem jsme začali dost brzo. máme velkou koupelnu. takže máme dvě umyvadla zapuštěná v takovým pultu. a na ten pult mezi ty dvě umyvadle jsem položila nočník (předkem dozadu) a malého na něj vysadila. držela jsem ho pod kolínky, záda měl pořád opřená o mě, ale většinu váhy už nesl ten nočník. takže takové klubko na nočníku. bezpečně na 100% seděl někdy na konci 6. měsíce, ale i tak se mu pořád líbila tahle poloha. a nikdy jsme neměli výhradně jednu polohu. střídali jsme vždycky klubíčko nad vanou, nad sprcháčem, pak ten nočník, teď ve stoje na různých místech. když mám náladu, čuráme v klubíčku třeba nad vanou a zkoušíme dočurat na šampóny 😀 u nás nesmí být stereotyp :o))) ale noční čurání jedině klubíčko nad sprcháčem - páč při tom klimbá

tonanka
11. kvě 2013

nemáte prosím někdo zkušenost s tím, že by prcek přerušovaně čůral? Máme doma pětiměsíčního bezplenkáče (zkoušíme bezplenkovat tak měsíc, dva) a v posledních týdnech přerušovaně čůrá. Před čuráním pláče (což je asi normální, nemyslím si, že by ho to bolelo; navíc pokud se vyčůrá na podložku nebo plínku pod sebe, tak nepláče), často se nad mísou uklidní až dudlíkem a vyčurá. Vypadá to, že hrozně tlačí, a až pak se vyčůrne, zastaví, podruhé vyčůrne, potřetí vyčůrne. Přemýšlím, jestli to přerušované čůrání je z prochladnutí (před nějakou dobou byl nastydlý), nebo jestli to může souviset s bezplenkováním. Chci se poradit s doktorkou (někde jsem četla, že normální je plynulý proud - takhle klučík čůral když byl menší), ale přece jen s bezplenkováním asi nebude mít zkušenost. Jde mi o to, jestli nemůže být z toho, že ho dávám nad mísu, třeba vystresovaný nebo tak...

ssassi
11. kvě 2013

@tonanka ahoj. tuším, že v tomto věku jsme si tím tady prošly tak nějak všechny. pláče, jakoby se vzpírá, ale přitom víš, že se potřebuje vyčurat.... přejde to. zkus povolit držení, uklidňovat.... nabídnout vyčurání vleže na látkovou plenku.... nějak jsem nepřišla na to, čím by to mohlo být. prvně jsem myslela, jestli třeba není velký tlak v měchýři, ale po probuzení ty velké dávky čural klidněji než ty menší dávky během dne. třeba jde o emocionální záležitost ve smyslu chci čurat - musím si uvolnit měchýř, ale vlastně nechci čurat - chci si hrát. takže radím mít misku tam, kde si zrovna hrajete. předcházet nutnosti přerušovat zábavu z důvodu čurání tím, že dáš dítě při změnách aktivity. po jídle, po pití, při přechodu z místnosti do místnosti.... tak aby neměl pocit, že o něco přichází. plánovat vyloženě aktivity. jít pro něco do koupelny (dát pračku, učesat se, uklidit něco) a při tom ho dát vyčurat - jakože když už jsme u toho umyvadla...... a hlavně všechno v klídku bez stresu.
přerušované čurání u nás fungovalo dost dlouho. i teď často čurá na dvakrát a to už je "velkej".
nevím, jakou máš doktorku, ale při nejlepším se na tebe bude dívat jako na alternativního exota, při nejhorším ti začne bezplenkování rozmlouvat. což si rozhodně nenech :o))
přeju pevné nervy, trpělivosst a moje oblíbená rada na závěr: dýchej! zhluboka 😎 😀

alenavy
12. kvě 2013

Zhluboka dýchat, zhluboka dýchat... Uf, náročná noc. Mrně usnulo v deset, v jedenáct řev, ve dvanáct řev, v jednu řev, to jsem dala už prso, předchozí řev uklidnilo pohoupání. Pak celkem klid, bez řevu, ale mlela sebou, sem tam fňukla, drobek. V 5 řev, kterýmu rozumím - šup prso. V půl sedmý opět řev 🙄 Houpu, nic. Ze zoufalství prso a doufám, že ještě usne. Neusnula, střídavě řev. Do těch půl sedmý jsme vychytaly, byla suchá plína, ale já po té noci pořád napůl spala, takže jsem ze zoufalství rezignovala a nebyla schopna ji dát čurat. Takže jsem jí tu suchou noc takhle pokazila, tudíž se mi asi rozhodla pomstít a během 5 minut mi 2x počurala postel 🙄 A když pak byla konečně znovu ospalá, tak ji houpu, ona zavírá klapky, najednou je otevře dokořán a tak na mě zkoumavě hledí.. Takový stylem - tak čímpak tě asi vytrestám příště 😀 No čím, ona pak přece jen usnula, ale já už ne!!! Zhluboka dýchat, zhluboka dýchat, vypnout prsa, břicho zastrčit! 😝 😎 😅

ssassi
12. kvě 2013

@alenavy zuby? 😝

kocanda2009
12. kvě 2013

@tonanka ano taky se u nás čůrá občas s křikem a přerušovaně. Taky bych se doktorce moc nesvěřovala, jelikož ostatní miminka mají plínky tak vzdělaní lékaři stejně prd vědí jak dítě čůrá....naopak ty to víš moc dobře, protože bezplenkuješ. To je jako když mamince doktorka řekne ať dává jednorázovky když je prcek opruzený místo látkovek...

alenavy
12. kvě 2013

@ssassi Taky mě to napadlo... Žádnej ještě nemá. Ale zas nijak neslintá, tak nevím. Každopádně jsem opláchla jantarový korálky a teď schnou na sluníčku 😀

ssassi
12. kvě 2013

@alenavy prej by na přímým slunku jantar neměl být moc dlouho. prej se má nabíjet jen na světle 🙂

alenavy
12. kvě 2013

@ssassi Jéééé, dík! Ještěže to slunce zalezlo 😀

ssassi
13. kvě 2013

holky, už fakt nemám co psát. tak myslím, že se zas ozvu, až bude další děcko 😝

alenavy
13. kvě 2013

@ssassi Uááááá, to neeee... Ale tak zas jako gratulace, to jo, abych nebyla nepřesná😀 Ty bláho, to je vlastně cíl, nemít co psát do téhle skupiny. Ale kdo nám bude radit? Nabádat k hlubokému dýchání? Mám nápad - nazveme to jako "Ssassi radí" 😝

katka_brno
13. kvě 2013

@ssassi gratuluji