Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

heligona
13. srp 2013

@susannah Ahoj, to je super úspěch, jen tak dál 🙂
Moje malá byla nad nočníkem ze začátku skoro pořád, byla to totiž jedna z mála činností, při které neječela. Takže kolikrát jsem se podívala na hodinky a zjistila, že už tam trůní přes deset minut (no co, pro mě to byla chvilka ticha 😎 ). Teď to má tak na max deset minut když kadí a čůrání tak do dvou minut. Takže na tvém místě bych se vůbec nebála 🙂
Teda ta maximální bezpečná doba by mě taky zajímala, ale už to stejně nespravím 😝

baseema
13. srp 2013

ahoj, chtěla bych se zeptat jestli je na začínání s bezplenkovou metodou v 5ti měsících pozdě. Pokud není tak jak začít? Co dělat,co nedělat?děkuji za odpovědi 🙂

ssassi
14. srp 2013

@susannah vítej. psychomotorický vývoj klubíčko neovlivní. jen je jaksi zbytečné držet dítě nad miskou/umyvadlem déle než několik málo minut. pokud tlačí a ty vidíš, že prostě tlačí, tak drž a čekej, dokud nebude po akci. na čurání stačí minuta. chceš? nechceš? a ono dítě buď chce nebo nechce. je zbytečné držet dítě deset minut a čekat co kdyby náhodou. malá úspěšnost čurání? musíš vysazovat častěji. hned po probuzení, hned po krmení. takto malé dítě čurá v začátcích klidně co 5-10 minut, je-li napité. také čurá jinak často dopoledne a jinak večer. pozoruj signály, snaž se na dítě navázat na té "primární" podvědomé úrovni. ony přestanou i ty vodotrysky na přebalováku, když pochopí, že ji bude vyhověno, že nemusí čurat na sebe a na tebe :o)
přeji vám hodně štěstí. a hlavně, buď v pohodě, žádné počítání mokrých plen 😎

ssassi
14. srp 2013

@baseema vítej. budeš muset začít časovat. tzn. rozbalit a vystrčit zadnici nad umyvadlo okamžitě po probuzení, po krmení, po příchodu domů.... důležité je, jestli si malý stále uvědomuje, že vylučuje. nebo jestli už to úspěšně zapomněl. doporučuju přečíst knížku od ingrid bauer "bez plenky"

zlaticko444
14. srp 2013

Ahojte, tak sa hlasime po dlhsej dobe. Mame novinku. V 11stich mesiacoch po 10mesacnom "bezplienkovani" sme sa prestali pytat, nad nocnikom sa vzpierame, pocurame kopec plienok denne, do zachodika uz tiez necikame, lebo pri drzani nad nim sa hrame s prkynkom... No proste hruza des. Od predvcera uz necikame ani vonku, kedze ho pri cikani vylakal psik, ktory si nas prisiel ovonat 😠 Jedine miesto, kde sa vycika, je vana (samozrejme ked neratam koberce a podlahu 😀 ). Ale stale ho do tej vane proste postavit nemozem...Hlavne teraz, ked sa nam ochladilo.
...len si stale pri takych neuspesnych obdobiach spomeniem na vase rady, aby som zhlboka dychala... Ale uz ani to niekedy nepomaha a ked sa mi vzoprie nad umyvadlom, veckom alebo travickou, najradsej by som asi dala na zadok 😒 Je to normalne? Preslo to same? Ci co ste s tym robili, ked ste sa do takehoto obdobia dostali?

ssassi
14. srp 2013

@zlaticko444 a dáváš ho už na stojáka? nebo ho nad tu travičku atd dáváš pořád v klubíčku. my měli obdobný bojkot v 10 měsících. všechno počurané, dítě nasraté... nakonec to vyřešil manžel. prej dal jsem ho vyčurat na stojáka do potoka. a od té doby čurá ve stoje 😀

zlaticko444
14. srp 2013

@ssassi No davam ho do klbka. Akurat vo vani i curka na stojaka alebo si cupne. A to nemal vsetko ocikane? Ked sam takto cikal? A ako ste to riesili potom doma? Ste cikali do vane? Ci doma v klbku?
....hoci... dnes by to bolo asi uplne jedno. Sme boli von, tak reku, ze je nervozny v kociku, tak ho dam cikat. Vzpieral sa, buril... Ta nic, zabalila som do plienky a ideme dalej. Zase chvilka nervozity, tak reku zase vylozim a dam cikat. Zase sa vzpieral, tak nic. Zabalila som. Pridem domov, vyberam z kociara a pod nim mlaka... Som ho zle zabalila 😠 Takze bol komplet mokry. No na porazku 😖

ssassi
14. srp 2013

@zlaticko444 no buď jsem ho postavila na prkýnko a čural do záchodu, nebo na kraj vany. a později do kelímku. koupila jsem takové barevné party kelímky, v každé místnosti jeden a když chtěl, svlíkla jsem gatě, vyčurat, oblíct a je to.
v klubíčku čurá už jen při nočním čurání - do sprchovýho koutu. no a nebo do nočníku, pokud k tomu i kaká. zkus to. chce to ale trénink. kalhoty stáhnout až ke kotníkům, mezi nožkama je chytit a táhnout lehce dozadu, prdelku podsadit, aby čural dopředu a nepočural si ty gatě :o))) teď už dělá hovadiny, čurá na mravence a trefuje se na kytky, pak čurá sem tam do stran. no naštěstí u toho nepočurá ani mě ani sebe, tak to jde 😀

susannah
19. srp 2013

A davate niekto dietatko do satky? Lebo moja je v satke dost vela a po chvili zrazu strasny plac, to viem, ze cika. Ale kedze ona vysiela znak pusou, ja na nu nevidim a teda neviem, ze jej treba. Nejake rady?

alenavy
19. srp 2013

@ssassi Ahooooooj, opět zase otázka🙂 Tedy nejen ssassi, i pokud někdo další má zkušenost - neb jak čtu o těch tréninkových kaťatech, tak mne napadl právě dotaz. Ony jsou asi všechny od 9 kg, co? Nepadly jste někdy na menší? Já hledám, ale všude od 9 kg, mrně má 7,5. Ale co, zkusím nějaký koupit a ona do nich doroste, když budou zatím ještě velký. Ono totiž to prtě, ač ještě nechodí, tak tak bleskově leze, že dát jí plenku je dost náročný. Tak jsem si (možná naivně) myslela, že ty tréninkový by mohlo být snazší jí oblíct (posadit na sebe, bleskově tam vsunout nožičky a chytit za horní lem a dítko tam "vtřepat". Jo a stále nehlásí, už snad druhej nebo třetí měsíc, nebo snad už i čtvrtej? 🙄 Letí to.... Takže je vlastně čas pochválit sebe, když se podaří den se suchým zadkem, že jo? 😀 Dřív jsem chválila dítko, teď sebe 😝 Prostě to pořád tipuju a když mám pocit, že nějakou dobu už nečurala, tak podle toho, jak dlouho je to od jídla nebo od pití, tak ji popadnu, svlíknu a jdem na to. Zkouším znakovat, zatím jsme jen u toho jak je velká, jak je šikovná, pejsek, mlíko, hodiny. To je docela rozlišitelný. Pak na spoustu (no, spoustu, několik) věcí reaguje tím svým kroucením žárovky, tam mám podezření, že to je tím, že to motoricky ještě neumí rozlišit. No, tak prostě zkouším znak pro čurání, snad se někdy chytne (hlavně tedy na to nesmím zapomínat, že...).

@susannah No, mně prtě přestalo hlásit, takže i když na něj vidím, tak je mi to houby platný... Ale v manduce je to dobrý, tam se začne extra mlejt, takže to je jediný, kdy mi to vlastně dá najevo.

heligona
19. srp 2013

@alenavy taky jsem se na ty tréningové dívala a mám stejnou zkušenost.
Obdivuju tě, že to zvládneš tipovat. Mně teď malá začala mnohem míň pít, takže i míň čurá. Takže to vypadá asi tak, že je sice celé odpoledne suchá, ale je třeba 5x nad miskou a vyčurá se 1x. Odpoledne už prostě nečurá, takže ji většinou dávám zbytečně 🙄

heligona
19. srp 2013

@heligona oprava hlášení, 5x ji dávám nad misku zbytečně a pak to stejně hodí do plínky 😠

alenavy
20. srp 2013

@heligona Neboj, že by byly všechny dny suchý, to nejsou 😀 Ale když nejsem vyřízená či nějak vytočená, tak se docela daří. Nejhorší je, když zjistím první počurání a v té pleně je poznat, že to není úplně čerstvý. Tím ztrácím přehled, kdy čurala, a kdy mám tak zhruba asi očekávat další dávku. Tudíž dost často prošvihnu i tu další 😀 Ale dnešek se musím pochválit, nejkrizovější mívám ráno po probuzení - jdu vařit snídani dítku i sobě a to mi to ulítává. Dneska se povedlo, prtě jen v kaťatech (já fakt jí nejsem teď nějak schopná nandat jí plínu, když mi pořád zdrhá 🙄 ), no a dneska sucho, což mne potěšilo. A další potěšení - včera hlídali naši, já jsem tak šťastná, že mám tak volno, tak neprudím, aby dítko dávali vyčurat. A oni to začali zkoušet. Tak včera měli radost, vzpomněli, že prtě čurá po probuzení, tak když se jim v kočáru vzbudila, podrželi ji nad nočníkem. Prtě se ukázkově vyčuralo, babička s dědečkem zajásali, prtě bleskově sahlo po nočníku, zvedlo ho a obsah vylilo na sebe 😀 Takže naši převlíkali...

karkuliak
20. srp 2013

@susannah ja malu stale nosim. no mala zacne pistat ked jej treba. tvoja nic? ani ,ze sebou prestane vrtet? ked znakuje pusou, tak to by mola na teba dost dlho kukat, to si nevsimnes?

@alenavy heh, tak to ti teda gratulujem k uzasnej intuicii. u nas tak 1:1 ci hlasime, alebo to nechame na mamcu ;) ze to rozpozna. znakovat znakujeme, zvladneme svetlo, ukazat na veci, papa, a rybku. same uzitocnosti 😉 uz by urcite zvladala i viac, no ona tak intenzivne cuci na nieco, ze nedokazem preniest jej pozornost na seba, aby som jej ukazala znak 😀
nastastie sa mi ju podarilo naucit chodit so nnou na zachod. alebo lepsie povedane to pochopila co sa tam robi. jedneho pekneho dna ked som cikala tak sa mala hecla a tesne po jej cikani sa este namontovala zadockom ku mne k zachodu a urobila mini kaluzku 😎 tak odvtedy ju vzdy posadim na nocnik na cikanie a cikame spolu, co je na 75% uspesne. minule dokonca i po prebudeni nechcela ist nad misku a jacala tak dlho kym to zvladala drzat. zial mama pochopila az ked dietko pocikalo zem, ze ona sa dozaduje cikat ako velka do nocnika na zachode..... teraz uz ju tam musim nosit okrem noci stale. akurat vonku sa vycika tak, ze ju drzim v klbocku vo vzduchu. ale to musi zasa nieco osahavat, tak musime curat o strom, kandelaber ci nieco ine zabavne.

jaaaj baby, budem robit pravidelne stretnutia bezplienkacov tuna u nas v Materskom centre. tak ak je niekto z blizkeho okolia Bratislavy Dubravky, tak ste vitane. prve bude v MC Macko, 20. 9. o 9:30-11:30. tak dufam, ze tu najdem viac bezplienkacov, pripadne trochu zpropagujem bezplienkovanie ;) drzte mi baby palce 🙂

susannah
20. srp 2013

@karkuliak praveze ona kuka po celom svete, vsetko ju zaujima. A zdalo sa mi, ze ked sa zacne vrtiet, tak jej treba, tak som ju dnes vybrala a ona nic. Tak budey este skusat a sledovat. Poslednych par dni som sa sustreda na to, aby som zistila, kedy sa jej chce pocas papkania, to mame uspesne zvladnute, takze dufam, ze teraz odsledujem toto

zlaticko444
21. srp 2013

@alenavy Ahoj. No ja som niekde citala, ze tie treningove nohavicky su zbytocne predrazene a tiez ked sa do nich dieta pocika, tak pretecu. Ze zachytia akurat take cvrknutie, ale poriadnu davku nie. Tiez som po nich pokukovala a premyslala, ze ako to cele vyriesit. Zo zaciatku som malemu davala naholo len teplacky (lebo ani normalne gatusky v takej minipidi velkosti sa nedali zohnat). Vyhodu to malo tu, ze som hned videla, ked sa pocikal. Vedela som ho potom vacsinou na dalsie cikanie vymaknut, lebo som uz vedela, kedy to asi mam ocakavat (my skor vobec nehlasime uz asi 2 mesiace). Teraz v tom teple sme mali len kratasky tiez naholo a to uplne stacilo.
...no a obcas, ked je uz tych mlacok viac ako dost a mame pretecu aj nervy 😀 , tak kupujem tie plienky Pampersky, co su len natahovacky. Mam sice aj latkovky kupene uz od jeho narodenia, ale kedze chodi, nechce ich ani vidiet a obliect mu ich je hotova vojna... Takze tie natahovacky (Pampers Pants), tie nosi uz odkedy mal asi 8 kg, tak to skus s nimi. Len sa mi zda, ze oni maju viac druhov. Lebo ked som kupila to male balenie (tusim 23 ks), ze len na skusku, tak stacilo, ze sa do nich dvakrat riadne pocikal a boli na vyhodenie. Teraz som dostala od kamosky velkost 4 co je balene tusim po 56 ks alebo tak nejako a su trosku ine a aj pekne vydrzia.
My sme teraz u nasich na domceku a chodime cikat do travicky. Od pondelka mame asi len dve nehody, tak som rada... Nech mu to vydrzi, ptfuj ptfuj, aspon pokial sa vratime domov 🙄

janinek
21. srp 2013

@alenavy bright bots dela pidi treninkace

heligona
21. srp 2013

@alenavy Nevím proč jsem si myslela, že tvoje prtě už samo sedí. Tak jsem si nějak nedokázala představit ten manévr s nočníkem, ale uložila jsem to k ledu s tím, že je to prostě prtě šikovné 😀 Teď už to chápu 😎

@susannah To skoro vypadá, že to jde úplně samo, pár dní a zmáknuto 😉 Trošku závidím 🙂

Moje malá zas úplně změnila frekvenci a buď změnila signál, nebo přestala hlásit úplně, takže jsem zas totálně mimo. A to jsem si minulý týden libovala, jak je dva dny v suché plínce 😠 Loňské sněhy, mění to skoro každý týden.

susannah
22. srp 2013

No, strasna radost. Kedze som sa hnevala, ze ju nestiham vyzliekat, tak uz mame len body a navleky na nozicky a je to obrovsky rozdiel. Vcera sa podarilo odchytit 70%, uz sa dokonca druhy den budi so suchou plienkou (aj po 5 hodinach spanku, len ju musim dat tak do minutky cikat). Tak dufam, ze nam to tak pojde dalej. Len sa chudatko nevie v pokoji napapat. Lebo ked jej treba, tak odmieta prsnik a to znamena, ze niekedy mame pocas papania aj 3x prestavku! Ale je spokojna, nevyzera, ze by jej to vadilo. Len este musim zistit, kedy jej treba v tej satke 😉

heligona
22. srp 2013

@susannah Ono se to často mění. Mně malá jednu dobu kadila při kojení a to teda byl vždycky cirkus 😀 Tak ať se daří i dál 🙂

alenavy
22. srp 2013

@heligona Tak prtě už sice samo sedí, jenže u našich to byla ta skládací silikonová miska, takže klubíčko to jistí🙂 Já vlastně mám teď čerstvě prvně nočník, na který bych ji mohla posadit a on by to ustál, jen by dítko muselo být klidnější a nemít tendence se z nočníku odkulit. Do tohohle novýho se vyčurala hned při prvním posazení, nicméně to už bylo naposledy😀 Spíš si s ním hraje, řekla bych...

Jo a koukám, že nejsem sama, komu prtě přestalo hlásit🙂 Já pořád čekám, už nějakej druhej, možná i třetí měsíc, že se to vrátí, a nic. Nebo možná má nějaký spešl signál, na kterej jsem zatím nepřišla...

heligona
23. srp 2013

@alenavy Nooo, ona tak nějak hlásí pořád, jenže je to pokaždé něco jiného (nebo si taky možná jen namlouvám, že hlásí 😀 ) Jednou zabrečí, podruhé zapiští, vyšpulí ret jakože do brekotu, občas se zatváří naštvaně a zabuší nohama do podlahy. Jednou zahlásila tím, že zrudla 😀 No a jindy se počurá bez jediného mrknutí a s úsměvem na rtu. A pak babo raď 😉

karkuliak
24. srp 2013

@heligona @alenavy
no tak mne mala hlasi uplne rovnako ako pises heligona. my na tom frcime uz dost dlho, no a plus s tou intuiciou ;)
no a obcas mlacka na zemi. tiez s usmevom na tvari 😉
vcera sa malej podaril husarsky kusok. bola s holym zadkom a ja som umyvala riady. zrazu som spozornela, bo vsade absolutne ticho. po chvilke ju pocujem si to stradovat cez obyvacku, tak reku pohoda. teda len kym ku mne nepriliezlo dieta na kompletku az po usi zamazane od kakania..... 🙄
a ceresnicka na torte, netece nam tepla voda. mame odstavku.

nesetrilek
24. srp 2013

Ahoj všem, s novým přírustkem do rodiny se zde po několika letech zase hlásím 🙂

A hned mám jeden dotaz- máte někdo zkušenost s odklápěcími fleesovými kalhotkami "Dojta", které prodávají na Bráně? A kdyžtak od jakého věku jste je používali? Opět řeším problém, do čeho obléknout novorozence, aby bylo BKM co nejsnažší pro všehny zůčastněné...
Za případné rady a odpovědi předem děkuju!

karkuliak
24. srp 2013

@nesetrilek u nas sme malu balili do stvorcov, novosklad bez vrchnych nohaviciek, potom sme pridali i vrchne pulky. stihali sme to. zvladal i tatinko. tak skor je to na tych zucastnenych, kolko su ochotni 😉
prajem veela zdaru :-*

nesetrilek
25. srp 2013

@karkuliak tak ja taky balim prevazne do ctvercovek, ale spis mi jde jake obleceni na to...nejde mi o stihani, to stihame, maly pocka, ale spis o jednoduchost, to ustavicne svlekani a oblekani me nebavi navic mi to prijde narocne i pro prcka ☹
Na vetsiho uz jsme pouzivali mokomidi a "rychloprdky" a to bylo takove rozumnejsi...

alenavy
25. srp 2013

@nesetrilek Ahoj, tyhle vychytávky jsem nezkoušela. Já prtě zpočátku v dupačkách, což mi lezlo na nervy, pak jsem najela na polodupačky, první dva dny jsem si nadávala, ale pak jsem si zvykla a bylo to už super. Dole jsou naprosto bleskově a pak jsem pochytila grif na to, že jsem je docela i rychle oblíkala. A největší nadšení na noc bylo, že jsem pořídila malé takový spací pytel, ale ne přes ramínka. Prostě jak nákupní taška bez uší, stažená pružným pásem. A to už bylo fofr i oblíkání.

heligona
26. srp 2013

@nesetrilek Ahoj, já jsem postupně došla k jedné vkládačce v jakýchkoliv svrchňácích, to je na dvě trhnutí suchým zipem, a na to jen body. No a když se jednou ochladilo, nasadila jsem jí jen tak ze srandy moje ponožky... a už jsem u toho zůstala 🙂 Když si odmyslím patu pod kolenem, má krásné nadkolenky 😀

gooobi
26. srp 2013

ahojte, prisla som si po rady 🙂 mali ste aj vy take obdobie ze deti prestali hlasit? sme boli skoro uplne v suchu a teraz periem ako novorodencovi ☹ spravi sa to este?

ladka4444
Odpověď byla odstraněná
Zobraz