• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Chce jíst jen sama a nejde jí to. Máte takový problém?

23. července 2009 
Ahoj vespolek, obracím se na vás s prosbou o radu, nebo možná se jen trochu potřebuju vypovídat- už jsem úplně na nervy !
Naše malá (17 měsíců) nikdy nebyla žádný velký jedlík, byla plně kojená do 7 měsíců (kojíme stále), příkrmy nejdříve odmítala, potom časem a velkou trpělivostí začala jakž takž baštit, poslední dobou mi dělala velkou radost, protože baštila krásně, krmila jsem jí lžičkou (obědy,jogurt,kaše) a ostatní (chleba,sůši,ovoce atd. )papala sama rukama- paráda
A teď k problému- před týdnem jsme se vrátily z dovolené,kde jsme mimo jiné byly i s 2-letým chlapečkem ,s kterým si Luci hrozně rozuměla. Neustále byli spolu,drželi se za ruce,pořád si hráli a tak.Kubík ale už jedl sám a Luci to snad od něj okoukala či co - na dovolené byla v pohodě,jedla jak byla zvyklá,ale po příjezdu domů vůbec nechce krmit ode mě ale chce jíst jen sama. Problém je v tom ,že to neumí a vždycky si nabere jídlo na lžičku a než to donese do pusy,tak už na té lžičce nic nemá,protže jí několikrát cestou přetočí vzhůru nohama a šavluje s ní- no hrůza-všechno jídlo je na ní,na zemi na židličce i na zdech.Když jí chci pomoct (vést ručičku,aby věděla jak to dát do pusinky), tak řve NÉE a brečí a ode mne si to nevezme.
Zkrátka,jakmile do toho jakkoliv zasáhnu (zkoušela jsem i jednu lžičku má ona a druhou já), tak řve jako když jí beru na nože a nejí. Když pominu to, že ji po každém jídle musím komplet převléct a udělat úklid v okolí židličky, tak nejhorší je,že ona prostě vůbec nic nesní !!! Olizuje jen prázdnou lžíci a o to víc pak chce kojit a jíst chleby a sušenka a cokoliv do ruky ke sváče. Ale "pořádné jídlo bohužel končí na podlaze a hadrech.
Prosím,ozvěte se , máte nebo měla jste některá z vás taky takový problém ? Jsem zoufalá,malá už se týden nenaobědvala a nenavečeřela. Je navíc štíhlounká a nechci,aby mi ještě zhubla.
26. srp 2008 ve 14:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj kalu, ja bych to az za tak velkej problem nevidela, je ji 17 m, to uz se Mia taky snazila najist sama. Zkus ji treba spis dat vidlicku a pokud kouse bez problemu, tak ji dej vetsi kousky brambor - to ji snad z vidlicky nespadne a treba neco sni...nebo pokud to neni kasovita strava, tak at ji rukama. Vsak uz je veku, kdy by se to mela ucit.

neboj, u nas je taky pulka jidla na zemi, ale potrebuji se to naucit a nic se nestane, pokud snedi vic chleba :slight_smile:
26. srp 2008 ve 14:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj přidávám se ´k názoru Kristi,mám holčičku necelých 14 měsíců a chce jíst taky sama,problémy máme taky s tím,že ze lžičky vše spadne,tak vše pícháme na vidiličku z které to tolik nepadá.
26. srp 2008 v 15:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Ahoj Kristi, dík za radu, kousání nám problémy nedělá, takže možná vyzkouším jí dát tu vidličku a nebo ať si to bere rukama. Včera takto večer jedla polívku- měla opravdu hlad, tak se rukama ráchala v té polívce a lovila si zeleninu a brambory- něco málo tedy zbaštila.
Polívky a jogurty má ráda moc,takže ty asi budou nejhorší, ostatní se dá jíst více méně i rukama- kdyby alespoň nebyla tak hrozně paličatá a nechala si to aspoň ukázat !!!
Jo, a až pojedu do města ,tak se chystam koupit nějakou misku s přísavkou na stůl a nějaký pořádný bryndák-prý je nějaký oblékací i s rukama-ten by byl asi nejideálnější :stuck_out_tongue_closed_eyes:
26. srp 2008 v 15:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
ja jsem Mie dneska dala jogurt a taky toho snedla max 1/3, ale proste musime vydrzet. Kousky brambor,zeleniny apod jsou super, vidlickou to fakt pujde, neboj.

Nejhorsi je ryze, to fakt jeste nedaj :wink:
26. srp 2008 v 18:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
kalu, to máš šikulu :grinning:

nám se při učení se lžičkou nejvíc osvědčila bramborová kaše, ta se na lžici jakoby nalepí ať dítě obrací jak chce a do pusy nakonec něco doputuje, chce to jen vystihnout tu spávnou konsistenci, do kaše jsem malýmu zamíchala i kousky masa a zeleninu a bylo, sice to nevypadalo moc vábně a malýmu to nevadilo
pokud chtěl jíst rukama tak jsem ho taky nechala ono se to fakt časem zlepší :wink:

jo ještě my jíme jen v plínce a omyvatelným brindáku :sweat_smile: tu chvíli to vydrží vždyť doma je teplo a po jídle ho prostě omyju a ustrojím , nemusím se stresovat že je pořád jako prasátko :wink:
26. srp 2008 ve 22:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kalu - jako bys psala o naší Verunce :grinning: . Ta se teda začala sama krmit lžičkou už v roce (o to je to horší :sweat_smile: ), ale je to přesně stejný jako u vás...kromě toho, že jí to jde teda naštěstí docela dobře, ztráty nejsou veliký :grinning: , ale ten vztek. Můžu popravdě říct, že vím o čem mluvíš, začátky byly opravdu těžký :stuck_out_tongue_closed_eyes: . Jakákoliv moje pomoc znamenala vztek z její strany a lítání jídla :angry: :grinning: .
A doteď ji nemůžu na lžičku ani šáhnout, ani pomoct, poradit :angry: . Nejdřív jsem to řešila tak, že nedostávala řídká jídla (kaši jsem hodně zahustila, polívku taky apod.), ale pak už jsem dávala i polívku apod., i když samozřejmě pomoc odmítala :sweat_smile: . Ale vždycky si s tím nějak poradila a najedla se :sunglasses: .
Někdy pomůže nechat se dítě krmit jednou lžičkou a vzít si druhou a zároveň krmit :wink:. A pokud ani to, ani vidlička, jak tu holky radily, nezabere, tak bych ji prostě nechala, ať se s tím popere sama :wink:. Ona si na to časem přijde a buď se nají a nebo ti tu lžičku s chutí odevzdá :sunglasses: . Teda aspoň Verunka to tak dělá, když třeba už má skoro dojedeno a jde o vyškrabání misky, tak mi lžičku odevzdá, já ji to nahrnu ke straně nebo naberu a odevzdám lžičku zpět :grinning: . Nebo teď dokonce začala odevzdávat lžičku (samo jen na chvilku, hned se po ní zase sápe :grinning: ) při polívce, abych ji nabrala tu šťávu.
A pořádnej bryndák určo kup, já taky hned letěla do krámu :grinning:
Tak ať se daří :wink: !
27. srp 2008 ve 13:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Ahoj všichni, moc vám děkuju za cenné rady a za zjištění, že je nás na tom podobně víc.
Já určitě vyzkouším tu vidličku,větší kousky u nás nejsou naštěstí problém,dokonce už mi snědla jednou i granule pro psy, které se jí podařily nepozorovaně ukořistit, když jsme spolu krmily psy. Ty granule jsou opravdu velké (chováme velké psy) a tvrdé a jak je krásně rozkousala !!!
Jinak včera večeře katastrofa. Nesnědla skoro nic,no klasika.... V noci se pak hladová vzbudila asi třikrát na kojení a dneska už zřejmě vyhládlá se po pár marných pokusech milostivě nechala nakrmit od maminky.Nedala jsem jí totiž nic ke sváče do ruky,aby byla opravdu vyhládlá a snědla mi oběd,což se nakonec podařilo,i když po celou dobu oběda jsme musely rozebírat a skládat dálk.ovládání k TV, ale co by jsme neudělaly,aby se nám naši mazlíčkové najedli,že ?
Už teď se hrozím večeře !
Taky bych chtěla vyzkoušet tu zahnutou lžičku, to vypadá jako dobrý nápad.
Zatím pa a pište holky jakékoliv další zkušenosti a "zlepšováky " a úspěchy !!! Dík moc
27. srp 2008 ve 13:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kalu - zkus ty dvě lžičky :wink:
27. srp 2008 ve 13:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
beruska1979 • 1d • Dnes v 09:10
Ahoj holky,

Moje dcerka je ve věku (1.5 roku), kdy chce všechno dělat sama. S jídlem je to teď horor, když jí chci nakrmit, tak se vzteká a nechce. Musím jí dát vidličku do ruky, aby se aspoň trochu najedla, ale tu pak zahodí a jí rukama. Pak jídlo háže pod sebe, nabírá si plné hrstě a šíleně se u toho baví... Když jí okřiknu a jchci jí krmit já, tak chce od stolu. Takže v závěru se moc nenají a všechno je spíš na zemi. Chtěla bych jí naučit jíst žičkou nebo vidličkou, ale nevím jak na to, aby se nesekla a nebojkotovala:slight_smile: Taky si teď vzpomněla chodit s jídlem po pokoji a jíst ho za "pochodu", ve stoličce delší dobu nevydrží a neustále si stoupá... Mám z jídla vždycky strach, i když by to měl být takový ten příjemný rodinný odpočinek:slight_smile:
Máte nějaké tipy?
díky

tomasek06 • 1d • Dnes v 10:57
Taky jsem se snažila. Jak měl malý rok a půl tak jsem mu natáhla pod jídelní stoličku igelit a jedl pěkně sám. A teď nechce dělat sám nic a musím ho znova i krmit. A to jde v září do školky
17. črc 2009 ve 12:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
To je asi klasika, Miri chce jist sama od nejakeho desateho mesice, tak uz mam trenink a nenervuju se uklidem. Je mi to jedno. Kdyz vysype nebo vyleje vetsinu, tak ji talir doplnim a je klid. Rozciluje me jen tim, ze chce jist vidlickou a ne lzici a zachazi s ni strasne nemotorne a me hrozne irituje, jak napichuje minikousek deset minut. Vzdycky se vzteka, jeci, ale pomoct nechce.
17. črc 2009 ve 14:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
náš malej jí sám taky cca od 10 měsíců...ale mě to nevytáčí-něco vždycky snědl,hodně si pomáhal rukama vidlička taky dost pomůže u některých jídel :wink: Podlahu pak jen setřu,protože co tam spadne,to sní náš ekologický lux-jeden nebo druhej,oba psi na takové chvíle netrpělivě čekají,takže pak už toho k uklízení moc nezbyde,jen dítě bylo vždycky od hlavy až k patě jako prase :grinning: teď u jí pěkně a kolikrát nemá kolem sebe vůbec nastláno....však oni se to naučí :wink: :slight_smile:
17. črc 2009 v 16:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojky,naši malí taky chcou vše sami,už tak přes 2 měsíce,prostě jak nemají svou lžíčku u jídla tak řvou ,když jim ju dám jsou ok a cpo se sami,sice je vše na zemi..ale už jsem se poučila že je nechávám papat jen v plínce,protože to kolikrát nejde ani vyprat.takže sice papáme přes půl hodky,ale zato jsou spokojení a stejně se to musí naučit jak každej tak jim to musíme dopřát ne??
17. črc 2009 v 19:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak my máme teda lenoha, který se rád nechá i ve 2 letech nakrmit, ale když jsme chtěli aby jedl sám a vydržel sedět v židličce, pomohlo když jsme jedli všichni, on to u nás viděl a pak vydrží sedět.. Jinak u nás taky vede vidlička, i když poslední dobou už sní i polévku.

A bryndák máme takový ten plastový s "korýtkem" - ten se super myje a hlavně zachytí, co dítěti upadne. A nebo se osvědšil ikea bryndák s rukávky
18. črc 2009 v 19:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj, tak malé je rok a půl a snaží se jíst sama, třeba ovoce jí nakrájím na kousky a jí rukama v tom problém nevidím :slight_smile: jinak když se chce krmit sama třeba kaši, tak má svoji lžičku já taky, a když si chce dát do pusy tak jí tam rychle šoupnu tu svojí :slight_smile: jinak my třeba pribiňák jíme rovnou pusou z misky to je něco :slight_smile:
18. črc 2009 ve 20:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
sice jsem nečetla celou diskuzi, ale něco podobného jsem měla s malým kolem 14ti měsíců. Nechala jsem ho, dělala jsem jídla, která nepadají ze lžičky nebo se dají do ruky (těstoviny s málo omáčkou, aby neteklo, kuřecí řízky na proužky, masové kuličky s bramborem). Malej jedl rukou, měl tam lžičku a vidličku. Když jsem se konečně dostala do fáze "dělej si co chceš, jen už neřvi, že se tě snažím nakrmit" a začal od židličky odcházet a dělat něco např. v kuchyni, tak jsem zjistila, že malej sedí, baští a sám se učí, jak na to příborem. Trvalo to chvíli a dneska není ani bordel ani hladový dítě. Nají se sám jak lžičkou tak vidličkou a to i tekuté věci (už si lžičku nepřetáčí). Za ten bordel mi to tu chvíli stálo :grinning:
19. črc 2009 ve 20:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nejhorší období snad pro mě.naštěstí se to už docela naučila, někdy už jsem měla trauma z oběda,večeře, nebo svačiny.brindák,plínu nechtěla, chtěla jíst sama a ještě ke všemu jedla jak "dobytek"tedy spíš pak tak vypadala.Nejenže celé její oblečení skončilo v pračce, ona ve sprše - měla to i ve vlasech,v očích všude, celá jídelní židlička šla do sprcháče a na zemi podestlýlka a na zdi-židličku měla u zdi, mastné otisky rukou a cákance.Jakmile jsem jí chtěla nakrmit, řev, vztekání, že nešla uklidnit skoro, pokud k tomu ještě byla unavená, tak jsem si ani netroufla jí na lžičku sáhnout.Fakt to takhle bylo, nepřeháním.Já už jen pak seděla a chtělo se mi brečet.Už mě ani nebavilo jí dávat oběd, že stejně nic nesnědla a to čištění po ní mi zabralo hodně času.Tak jsem si postěžovala a zas jdu :grinning:

U nás to byly stejné metody, jako tady u ostatních.Akorát tedy někdy už mi ruply nervy a šprajcla jsem se já, že malé prostě lžičku do ruky nesvěřím, když jsem zrovna nepotřebovala, aby dcera byla jak čuník, takže jsem si stála za svým, i když byla skoro v amoku a rázně jsem jí řekla, že bud jí nakrmím já, nebo to jídlo odnesu a ona se nakrmit nechala.Radím tedy, se jimi nenechat manipulova
23. črc 2009 ve 21:48  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Tvůj příspěvek