Čím nahradit cibuli při vaření?

dulcibelka
15. dub 2019

Zdravím! Máte někdo tip, jak nahradit cibuli při vaření ( myslím v základech omáček, polévkách, mase apod.) Malej ji nesmí (stejně jako pórek a česnek) a vzhledem k tomu, že nesmí ani laktózu, lepek, luštěniny a dalších 30 věcí, je vaření pro rodinu dost velký oříšek. 😞 Děkuji předem za tipy!

ange_de_la_morte
15. dub 2019

V základech omáček a polívek bych asi volila cestu sušené zeleniny - aby to mělo nějakou chuť ( já si třeba suším sama v sušičce nebo to jde i v troubě - mrkev, celer, petržel, fenykl, různé bylinky, patrželka, prostě co je - přebytky ze zahrady) - pak to pořádně usušené spíchám se solí a je to jako domácí ,podravka, - to polívce celkem dodá chuť i bez cibule .... a medvědí česnek taky vadí ?

dulcibelka
autor
15. dub 2019

@ange_de_la_morte Díky za reakci! mrkev a celer máme povolený, takže je statečně cpu kam jde, protože má zakázaný i hrášek, brokolici, květák, papriku apod, takže mrkev a celer mám v polívkach, v rizotu a pod. Celer dávám i místo česneku do bramboráků. Jen zkouším hledat ještě tip, co dát třeba do kuřete na paprice a pod, aby to nechutnalo všecko stejně 😓 Bylinky jsou dobrý tip,
dekuji, zatím mám na zahradce rozmarýnu, tymián, oregano a estragon, tak to ještě rozšířím o nějakej libeček apod. Jen jsem zkoušela, jestli nemá někdo nějakou šikovnou vychytávkou, páč se mi nedaří najít maminku dítka se stejnou dietou. Medvědí česnek zkusím zjistit az zas pudem na gastroentero. Ještě jednou díky za reakci a hezký den!

ange_de_la_morte
15. dub 2019

@dulcibelka : jo ty diety jsou peklo - člověk pak neví jak má vařit a ideálně tak aby nemusel dělat 3 jídla - každému jiné ... starší syn měl dietu necelé 3 roky kvůli ekzému ( naštěstí už se mu to docela spravilo tak jsme mohli polevit) ale taky jsme nemohli skoro nic a pak vař něco aby to i chutnalo :/ asi cestou bylinek - moc jiných možností nemáš

eldrag
15. dub 2019

cuketu, prizorene zahuštuje a navic v omackach neni vubec citit, davam ji i do čočkove polevky atd..

dulcibelka
autor
15. dub 2019

@eldrag Děkuju za tip, tohle využití by mě nenapadlo, má ji dovolenou, takže letos budu dávat na zahrádku víc sazeniček 😁

dulcibelka
autor
15. dub 2019

@ange_de_la_morte Tak to je fajn, že se mu to zlepšilo! 👍 No, celkem se děsím, jestli nám ta dieta zůstane i dál, jak budu chystat jídlo do školky 😞. Nesmi ani většinu českého ovoce. Školku zatím odkládáme až na příští září (protože je i zrakově postižený), tak uvidíme, kam se to do té doby pohne... Když nedrží dietu, má šílený průjmy a vlčí hlad, protože jim všecko jen projede. Starší synator je nastesti zdravej, takže přesně jak píšeš, každej chce něco jinýho 😂😂 a pak je rev, jaktoze brácha tohle má a on ne 😂😂😂

alesiaps
15. dub 2019

Ta cuketa je super, taky tak zahustuji. Zkus jeste dát zeleninu s olivovym olejem do trouby upect, a pak rozmixovat. Pecena ma zase trosku jinou chut. Pokud muze korenovou zeleninu, zrovna nedavno jsem zapekala mrkev, petrzel, celer, cervena repa a bataty. Maslo nesmim, tak jsem tam dala ghi, nakrajet, osolit, obcas promichat....vyborne k masu.

dulcibelka
autor
15. dub 2019

@alesiaps Díky za tip 😀 Červenou řepu nesmí, ale zbytek je v pohodě, takže určo vyzkouším 👍 vzhledem k tomu, že nesmí ani zelí, tak je pečená zelenina dobrej nápad k masu 👍

odula
15. dub 2019

@dulcibelka já kuře na paprice dělám úplně bez cibule (pac naši sajrajti sice cibuli můžou ale nesnasej) dělám ho v troubě a chutná skvěle 🙂 pošlu tip esli chceš🙂

ange_de_la_morte
15. dub 2019

@dulcibelka u nás to naštěstí bylo tak že dietní chyba mu jen zhoršila ekzém ( ale v té nejhorší obě l rozškrábaný obličej a ruce do krve), zažívání víceméně dobrý ( nebo spíše zácpy ) , když nastupoval do školky tak jsem donesla papír od alergologa s dietním omezení, ve školce mi velmi vyšli vstříc a p.vedoucí z jídelny mi dávala detailní jídelníček každý týden do mailu - já jsem pak dělala náhradní varianty částí jídla které syn nemohl, nosila jsem bezlepkové pečivo, pomazánky které může apod. - ale bylo to docela náročné jak na přípravu tak i pro syna který jedl něco jiného než ostatní děti - i když jsem se snažila aby to měl co nejvíc podobné ... stravu jsme platili celou i když jedl tak 1/3

dulcibelka
autor
15. dub 2019

@odula Díky, můžeš napsat recept, prosím? Já většinou dělám v hrnci nebo v papinaku, takže za pečenou verzi bez cibule budu rada 👏

drzticka81
15. dub 2019

Ja drzela dva roky zlucnikovou dietu,ktera se velmi podobala diete tveho syna 🙂))) jedla jsem korenovou zeleninu na vsechny mozne zpusoby hahaha.....proste omacka na testoviny-mrkev,cuketa,kureci maso a rajsky protlak jhahaha-cuketu jsem cpala vsude-delala jsem i cuketove zeli-zkus 🙂)) pokud teda muze trosku octa-nastrouhat cuketu, trochu kminu-varila jsem,ochutila korenim (bobkovy list,sul)....pokud muze mouku-zahustit,jinak strouhany brambor 🙂))) jo a nemuze treba jenom vyvarit? ja treba dala cibuli nebo cesnek do omacky (vzdy jsem varila nebo pekla v troube) a pote jsem cibuli nebo cesnek odstranila (ta silice v nich je drazdiva,takze jsem ji nesmela jist,ale vyvarit jsem mohla 🙂)))zkus se zeptat 🙂)))

dulcibelka
autor
17. dub 2019

@drzticka81 No malej to ma chronicky zánět střev... Přesnější diagnózu zatím nemá. Díky za tip, ocet naštěstí může a zahušťuju BL moukou, z které mu peču. 😁 Ty zakázaný věci bohužel nemůžu ani vyvařit...👎

mariwo
28. čer 2020

@dulcibelka Mohu se zeptat jestli uz ma maly nejakou doagnozu? Mam stejny problem s mym synem od jeho 3 mesicu, ted uz jsou mu 4 a diagnozu ma od 9 mesicu ☹

hafika
29. čer 2020

@dulcibelka Jak píše @drzticka81 cuketové zelí je dobré, možná ještě lepší je kedlubnové, kdyby malý mohl. Dělají se obě více méně stejně, nastrouhat nahrubo, porušit, ochutit sladkokysele. Místo octa jde dát i šťávu z citronu nebo limetky, jestli něco z toho může. U toho kedlubnového je struktura podobnější normálnímu zelí. Zajímavou chuť tomu dá i přidání vody z domácího kyselého zelí, pak ani není potřeba dělat sladkokyselou zálivku, třeba by to mohl, protože je to vlastně voda ze zelí, trocha soli a probiotické bakterie, asi by tam nemuseli být moc dráždivých látek.

hafika
29. čer 2020

... místo porušit má být podusit.

drzticka81
29. čer 2020

@hafika Ono jde o nadymani-mi prijde, ze kedlubna nadyma, ne? A zeli prave taky, kdezto cuketa je takova neutralni mi prijde....

hafika
29. čer 2020

@drzticka81 Tak asi jo, nikdy jsem takhle přísnou dietu nedržela a kedlubna mezi vyjmenovanými věcmi nebyla, tak mě to napadlo. Ale v tom případě by třeba ta voda ze zelí na ochucení mohla být fajn, ta by nadýmat nemusela a přitom dodá takovou zelnou chuť. A okyselení kyselinami mléčného kvašení by opravdu nemělo vadit.