Čtyři a více dětí - dá se to zvládnout?

anysek85
22. únor 2012

Zakládám tuto skupin čistě ze zájmu o Vaše názory a zkušenosti. Máme v plánu mít trochu větší rodinku - 3-4 děti. Energie a láska by byla, teď je otázka, co to ostatní 🙂. Máte ve svém okolí nějaké opravdu vícečetné rodiny? Jak zvládají? Stíhají se dětem věnovat? Zvládají finančně? Nebo plánuje to někdo podobně? Co si o opravdu velikých rodinách (třeba 5 a více dětí) myslíte? Vždycky mě to téma tak trochu fascinovalo. Měla jsem kamarádku ze 7 dětí a jejich rodinný život byl opravdu hodně odlišný od toho mainstreamového. Ani nedokážu vystihnout čím...

Předem díky za každý názor 🙂.

lucaz
9. lis 2016

No, jenže já vysávám obden, protože malinká vleze fakt všude a to je počínaje drobkama, přes nastřihané, malinké papírky vysypané ořezávátko až po tekutý písek a je fakt, že tím že mají jeden malý pokojík...je pootřeba mít tak nějak pořádek,aby se mohlo do postele, do skříně, ke stolu...:-/ Až povyrostou bude to lepší, jenže teď pořádně umí uklidit jen 1. 2 se to zatí učí a 3 tak jako hra hodit pár kostiček do krabice... Teď nám funguje uklidit 5 hraček a přiběhnou a plácnem si... to je baví běhat a pak na konci samozřejmě také ovace 😀
Takhle jak to píšu, tak vlastně vidím, že jsem celkem v pohodě, ale necítím se tak... Ale taky je fakt že tím těhotenstvím jsem hooodně unavená. Snad to brzy přejde...

ojo
10. lis 2016

@lucaz no jasně, byt a barák je prostě rozdíl...já mladší do pokoje ke starším ani pustit nemůžu, tak má hračky v obýváku, jeho království je ohrádka 😀 máme taky jen 3+1, takže chceme přistavět dva pokoje, aby ti mladší měli svůj..i když 4 děti by se do děcáku taky vešli, je vážně velký...ale to sžívání by bylo horší...
určitě super, když vytrváš, aby po sobě uklízeli, i ty vysypané papírky, ořezávátka...nejlépe hned jak si všimneš, to bylo i u nás, to jsem vždycky byla jak na psi a stála nad nimi jak policajt 😀 co to je? podívej se, jak se to všude válí! kdo to bude uklízet? šup uklidit, to nejde, aby byl takhle bordel na zemi, vem si ten ruční vysavač a vysát, hned! ...taky jsem se dost narozčilovala, někde na bazárku na netu jsem koupila ten ruční vysavač za pár stovek, jako neuklidí se s tím úplně dokonale, ale na ty větší drobky apod. byl parádní, nemusela jsem šůrovat denně 🙂 teď sklízím to ovoce 🙂
od těch 4-5 let jsem už zapojovala do kuchyňských prací, to krájení nožem, utírání nádobí, míchání těsta na buchtu, šlehání bílků, cokoli, co byli schopný udělat...starší je na tom vždy hůř, páč ten mladší to třeba nemůžeš ještě dělat jako on, pořád keci, proč zrovna on...no prostě protože je starší a musí pomáhat mladšímu, až mladší povyroste, tak to taky bude dělat...

lucaz
12. lis 2016

No, naši mají ten pokojík faaakt pidi.cca 2x4,8 ☹ ¨
Apropos... jak pořídit bydlení v Praze dostačující pro 6 os. ..?A ve výsledku jakou máte zkušenost - jaká velikost je tak akorát...?
Ten ruční vysavač je dobrý nápad - bude je to bavit (třeba alespoň chvíli)
Krájení nožem milujou malej už od 2 let (příborákem)
Též jsem zastáncem toho,že co dítě samo zvládne, má také samo dělat...🙂
Jen teď vymýšlím nějaká privilegia pro tu nejstarší, aby cítila, že krom nevýhod to má i své výhody, že je starší...

lucaz
2. pro 2016

Nam to tu před Vanocema trochu spu-nedivim se...
Jdu s otázkou: Určitě jste s přibývajícím počtem dětí řešili někteří i změnu bydlení. A jak to bývá...stěhování třeba z bytu ve městě (např v Praze) do domu -z fin.důvodů ZA... Prahou. Jaka ta zmena je? Mame teď peknou nabídku,ale je to cca 20min.dojezd-autem.To už mi prijde dost... Jaké s tim máte zkušenosti, nazory...za jakekoliv budu moc ráda!!!

lamia
2. pro 2016

@lucaz Tohle jsme moc řešili a nakonec jsme zvolili méně komfortní řešení, ale V Praze. Dojíždění kamkoliv s tolika dětmi je mor, pokud dana lokalita nedisponuje úplně veškerou vybavenosti. Plus nejcennější je pro nás čas,kdy můžeme byt pohromadě, takhle bychom ho spoustu zabili na cestě (muž to ma nyni do prace 10min autem, jen přestěhování o malý kousek dal už by byl problém, protože teoreticky dojezd 20min může byt v ranní špičce hodina a to už je sakra znat. Ale možná mám jen špatne zkusenosti z nadi lokality,u nás vše ze směru D1 ráno proste brutálně stoji, Vestec, Jesenice, ráno zcela neprůstřelné...). Takže mi zvolili Prahu.

lamia
2. pro 2016

MY tam melo byt, paneboze!🙂

lili_k
2. pro 2016

@lucaz no tak pokud se přestěhujete tak musíš pak poreferovat jak jste spokojeni. Tuhle otázku řešíme uz několik let...stále jsme v bytě. 😉 🙂

lajla
2. pro 2016

@lucaz my se stěhovali z města do města, byt a pak vesnice barák,super je to, školka,skola, do města 20min, ale nemít 2 auta nesla bych do toho

lucaz
3. pro 2016

Holky děkuji za odpovědi...utvrdilo mě to v tom, co jsem tak nějak cítila...

@lamia Vidím to stejně...už teď čekám, až manžel konečně přijde domů a představa, že to do a z práce místo cca25min. bude mít např. hodinu...!

@lili_k no stěhovat budem muset...těch našich 60m je už pro 5os. dost malé, natož ještě s přírustkem...!

Jen nevím, jak najít ten správný kompromis, poměr výkon - cena...:-/ Když už dáme ty příšerné miliony, chtěly bychom, aby to stálo za to

adusee
3. pro 2016

Mám 3 princezny,4té čekáme.Zatím musím říct,že zvládám vše dobře vč.bytu 3+1...otázka jaké to bude až budou větší a jaké to bude až bude miminko na světě..

lajla
4. pro 2016

@adusee obdivují, my měli velikou 4+1 ,malý byl prcek...a nedalo se to...museli jsme pryc...jedno dítě nemocné...musela jsem být doma se všemi a točilo se to měsíc, na palici...na baráků obří svoboda, nemocné je doma, zdraví na zahradě či u kamarádky vedle😂

lucaz
4. pro 2016

@adusee No my zatim zvládáme-co jiného zbývá, ale teď byli nemocní...všichni 3doma týdny a to už byl chvilkama mazec...
Jak máte velkou 3+1? Já mám pocit že na těch 60m pořád na někoho,nebo něco šlapu a že prostě už není nic kam dát...a deti v tom 10m pokojíčku typu vagón...

verusky
4. pro 2016

ja musim rict, ze mam 3+1, 89m2, dvur, zahrada a je to akorat bez chlapa. s chlapem myslim, ze by to bylo uz male... takze 60m2 v plnem poctu silene... ale tak neni to to nejdulezitejsi... a preju, at mate stesti na nejake lepsi bydleni 🙂

lucaz
9. pro 2016

Není, na druhou stranu vidím, jak moc už nás to ovlivňuje...děti se mezi sebou dohadují, že si vzájemně boří koleje, kostky,cokoliv, jen tím,že projdou..., manžel nevrlý,když přijde,že nemá ani kudy projít, protože si děti postavily koleje v obýváku-což chápu, jenže taky chápu děti...do pokojicku se jim moc nevedou...a toho je spoustu...😞😊

helabella
16. pro 2016

My jak jsme doma pořád všichni (teda manžel je přes den v práci), tak jsme zvyklí.Ale pořád bojuju s úložným prostorem. Mám pocit, že za chvíli už fakt nebude kam dát věci. Snažím se ve věcech mít systém, aby se toho víc vešlo, ale děti systém bojkotují 🙂
Jinak si taky hlavně hrají v obýváku, do pokojíčku si chodí hrát jen s kamarády 🙂

lucaz
17. pro 2016

No právě ty úložné prostory...mám pocit, že pořád jen přendavám věci z místa na místo a není kam s tím... My ten byt máme hrozně hloupě řešený...obývák je v pods. průchoďák ve 3 stěnách dveře...takže ten prostor na hraní nic moc...☹

lili_k
17. pro 2016

@lucaz ahoj, jak to dopadlo s domeckem? 🙂 A jakým směrem za Prahu chcete jit? Nám se líbí Berounsko.🙂 Každopádně se přestěhujte než půjdou děti do školy. To je jeden z důvodů proč my se už asi nehneme...nebo teda aspoň v brzké budoucnosti ne. 🙂
A chápu s tím úložným prostorem, je ho potřeba stále víc a víc ...kola, brusle, kolobezky, az to bude vse 4krát, no nevim nevim... 😉

lucaz
18. pro 2016

No, už máme školáka... a školkáčka...taky jeden z důvodů, proc jsme si teď pri prohlidkach v pods. potvrdili že daleko od našeho bydliště nepůjdem...tzn .cca max. dobře dostupná hranice Prahy...
Ale vypadá to na delší lokte...😞

lucaz
18. pro 2016

@lili_k takže bydlení v Bohnicích to jistí😂

ojo
18. pro 2016

@lucaz ten prostor barák/byt je sakra znát...my máme barák s obr stodolou, naproti stáj, přístřešek, úložnýho prostoru se nemusím bát, do stodoly se vejde krámů 😀 ..sice máme dispozičně 3+1, ale od příštího roku začnem vyklízet půdu, kam přistavíme 2 pokoje 🙂
jinak ve vsi mám pěšmo akorát tak krámek...děti vozíme 7km jinam a větší město je od nás 10min....nicméně, já mám svoji práci 35km daleko ve městě a můj muž teda je svým pánem v čase a revír (je lesák) má tady okolní vesnice, ale ty nejdál jsou taky 20-30km 🙂
mezi mateřskýma jsem vozila ráno děcka do škol a pokračovala do práce a odpol zas po cestě domů vyzvednou, na kroužky převáží manžel, takže to kolikrát bylo do školky pro mladšího, do většího města do zušky pro staršího a teprve pak ještě 10km domů, takže jsem byla na cestě i hodinu...s nákupem i víc...já si na to dojíždění zvykla, ale jestli to je třeba do té prahy, kdy hrozí ty zácpy apod. to je asi naprd....

lajla
19. pro 2016

My máme teď barák cca 300 metrů čtverečních, a někdy si říkám že bych brala i víc 😁 ty děti na tom prostoru jsou znát...A když se naženou ještě od sousedů...Ale i tak jsem spokojená, rozdíl mezi bytem a barákem je neskutečny

lamia
22. pro 2016

No nás čeká stěhování do domu po rekonstrukci (která je na palici😀 a vleče se cca o rok déle než bylo v plánu) v březnu (SNAD!!!!) a já se toho docela na jednu stranu desim. Sice vic mista, ale rada bych příští rok začala zase aspon trochu pracovat, po 9m na mateřské už mi leze krkem jen deti a domácnost, no ale ten uklid v baraku plus zahrada, docela mám hrůzu jak to s dětmi a praci budu davat...přeci jen byt je uklizeny hned a to si i tak občas platim uklid a okna myju tak jednou za rok😀. Já na to leštění domácnosti moc nejsem, venuju se bud dětem nebo svým zájmům (a ted teda s mužem palime veškerý volný čas na finish před stěhováním, dveře, kuchyň...) a čas traveny uklidem (a poslední dobou i v kuchyni, mám nějaký kuchařský burn out nejtvrdsiho zrna) mi přijde jako total zabity, tak teda představa údržby domu je krapet hororová. No, snad si i tam brzy najdu systém...

kika_21
22. pro 2016

Mám možnost být v bytě, ale poměrně dost času trávíme na venkově, kde jsou tři stavení, z toho dvě obyvatelná-z hlediska domácích prací je to lepší venku-děti běhají po zahradě a já v klidu vařím, peru atd., z hlediska škol-VŠ,gymplu, Zš a školky příští rok je to lepší ve městě, v bytě, protože neřídím auto.Také kvůli manželově práci. Prostor už nehraje roli-děti mají zájmy atletiku-ta je lépe dostupná ve městě a výtvarku-tam je lepší učitelka také ve městě. Vyzkoušeli jsme bydlet i na venkově. Ale oba máme práci stále ve městě. Může se to změnit, až nás děti nebudou potřebovat-až třeba zbyde doma jen nejmladší, který by mohl jít případně studovat blíže tomu venkovu.

bortcova
14. bře 2017

@marton Dobrý den, mohla byste se svěřit s jakými financemi zvládáte tolik dětí? Všichni mluví, že je to náročné ale nikdo nemluví o těch financích. My se třemi dětmi vycházíme s rozpočtem 40tis. a hypotékou. Děkuji za otevřenost

verusky
14. bře 2017

holky, jak mam zvladnout predpubertu? s malosema to zacalo byt bezvadne, ale starsi zacinaji vzdorovat... a chteji k tatovi... priznam se, ze mi nejsou tak blizke, jak byvaly driv... sil moc nemam, ale uz vic tvorime, vic peceme, ze maly chodi. jak se venovat detem v tomto odstupu 10, 9 a 2 a 1? i na hriste uz holky chteji jinam nez ja s mrnaty... mozna to tak nemam zrat... dr. rikala, ze nad deset let je prirozene, ze tihnou k otci... a u me maji povinnosti, u taty o vikendu totalni volno a to je jeste tata nezamestnany, takze je na ne odpocaty... mamka rika i jim vysvetlit, ze nas dva nemuzou srovnavat.... ja sama na ctyri, tata tam dvourocni mrne, manzelka a oba volno.

marton
14. bře 2017

@bortcova Ahoj. To je ale hodně stará diskuze🙂 Nejstaršímu synovi už je 23.Vydělává si a i když je doma, je samostatná jednotka.Prostřednímu bude za měsíc 18 a dvojčatům bylo 6.To jen pro úplnost, že už některé povinnosti skončily.Ale pravda, s nástupem do školy jistě zase nějaké přibydou. Takže bych řekla, že naše měsíční výdaje jsou asi jako vaše. Těžko to odhaduji,nemáme úplně standartně nastavená "pravidla" jako většina rodin. Dle toho co tu občas čtu. Manžel mi posílá peníze na poplatky na dům a já platím jídlo a své potřeby. Ovšem i on občas nakupuje. Já se nestarám o dovolené a jakékoliv vícenáklady. A ty máme dost vysoké. 2x do roka dovolená, studium prostředního syna....🙂

kika_21
15. bře 2017

@verusky Mám také dva prostřední už 12 a 11 leté-také nechtějí někdy být se mnou a malým-mají své kamarády-spíše ten starší tíhne více ke mne a malému. Dcerka je někdy třeba tři odpoledne s holkama ze třídy-hrají si na smečku a další holčičí hry.🙂Netrvám na tom, aby byly s námi-pokud jsou doma, kdy mají být a pokud vím, kde jsou.Dobře rozumím tomu, že Tě mrzí, že chtějí být s tátou. U nás je táta taky ten, který více s nimi blbne a méně toho po nich chce.Beru to jako vhodný doplněk, ale chce se domluvit , no.

verusky
15. bře 2017

@kika_21 dekuju. my jsme s tatou od sebe 20km, takze tady spis jde i o jine styly vychovy a o to, ze u me je vic povinnosti- skola, krouzky, pomoc v domacnosti (i kdyz spis- uklidit si sam po sobe). asi bych se mela smirit s tim, ze uz maji svuj zivot, svuj nazor, ja trochu vidim svou chybu v tom, ze mi nejsou tak blizke a neumim se do nich vzit (jak jsem napojena spis na ta mrnata). o cem mluvite, co Vas spojuje? ja nemam v domacnosti rozdelene ukony (delam pokud mozno vse sama), mozna i tady bych asi mela neco zavest... anebo to vyplyne samo, az nastoupim do prace... peceni je bavi, tak si rikam, to je start 🙂

ojo
15. bře 2017

@bortcova my nemáme žádné úvěrové nebo hypoteční zatížení a neplatíme ani nájem a z energií jen elektriku a vodu, do školy i školky musíme tedy vozit, ale zase neplatíme žádné školkovné ani družinu jen obědy a rodinné výdaje máme měsíčně tak 20-25tis. a zbytek šetříme a používáme na co je potřeba...

ojo
15. bře 2017

@verusky moji kluci 8 a 6,5let taky chtějí k otci...resp. na prázdniny tam chtěli být o pár dní déle, ale otec je moc nechce, páč na ně nestačí, oni ho mají totálně na háku, ale za to si může sám, jakou si nastavil u nich autoritu...přes týden teda vůbec, protože pro něj by vození dětí do školy bylo zatížení 😀 nicméně je to o té pohodlnosti, tady je pořád pérujem, musí pomáhat, televizi nepouštím, na pohádky koukají jen obden, teď úkoly a povinnosti a u něj o víkendu nedělají nic, čumí jen na telku nebo hrají hry na počítači, což já u nás zatím nepovolila...takže je to jasný, kde vítr vane...taky mě to někdy mrzí, ale na druhou stranu si říkám, že by si to taky tatínek a jeho přítelkyně mohli vyzkoušet, jaké to je starat se o ně za plného provozu, ale to asi nehrozí, jak jsem psala výše...protože otec je nechce ani na malé prázdniny, max. o den, dva víc a o velkých jen na týden...