Děti 21-26 měsíců a jejich zachycení slovní zásoby

liskaka22
16. únor 2021

Dobrý den, jsem studentkou pedagogické fakulty JU a píši bakalářskou práci na téma ontogeneze dětské řeči.
V praktické části se zaměřuji na zachycení slovní zásoby dvouletých dětí.

Hledám maminky, které by byly ochotné spolupracovat. Potřebovala bych zachytit slova/zvuky, která vaše dítě používá. Jsem si vědoma toho, že je to o něco náročnější než vyplnění klasického dotazníku, ale věřím, že se někdo najde. Zároveň ze zápisu slovíček může vzniknout hezká památka na první slova dítěte🙂

Předem děkuji za Vaši ochotu a čas

(prosbu už jsem zde jednou psala)

vladusa85
16. únor 2021

@liskaka22 Ahoj, mám syna 22 měsíců. Zatím toho moc nenamluví. Co to obnáší?

liskaka22
autor
16. únor 2021

@vladusa85 Píši Vám soukromou zprávu 🙂

vikinkav
16. únor 2021

Ahoj mam dcerku 21 mesicu starou a povida jak o zivot 🙂 tedy mi ji rozumime 🙂

makovice88
16. únor 2021

Nase bude mit za tyden 21 mesicu a klasicka slova nepouziva vubec, jen svoji hatmatilku a slovo mamí 😀 Tak nevim, jestli nejak pomuzu 🤷‍♀️😃

aronek
16. únor 2021

@liskaka22 dobrý den, teď mi došlo, že Vám vlastně píši slovní zásobu malé, jen jsem to neposlala. Chcete to tedy poslat? Mám to za leden

janedv
16. únor 2021

Mam dceru ted 22m, ale je trilingvni. Ve 2 jazycich uz mluvi plyne, sklonuje, atd, treti zatim jen pasivni. Tak nevim, jestli se vam to hodi. Ale je druhorozena, prvorozeny v tomhle veku jeste nemluvil.
A jenom poznamka k praci - Mate to i v hypoteze? Jsem si totiz jista, ze nerozhoduje jenom vek ditete, ale i poradi narozeni. Prvorozene deti v rodine, kde nemaji expozici vuci jinym detem (treba sestrenice, sousede) budou mluvit pozdeji nez druho-a vicerozene.

liskaka22
autor
16. únor 2021

@janedv děkuji za nabídku, na bi/trilingvní děti se nezaměřuji.
Samozřejmě, že pořadí dětí je jedním z determinantů, které ontogenezi řeči ovlivní. Další věc je to, že je to velmi individuální záležitost. U některých dětí se setkáváme s tím, že jejich starší sourozenec mluvil mnohem dříve.

liskaka22
autor
16. únor 2021

@aronek Pokud máte, samozřejmě zašlete. Mail na mě máte 🙂 - posílala jsem Vám tam návod jak zapisovat

janedv
16. únor 2021

@liskaka22 ano, ja si rikala, ze to se vam hodit nebude. A prace vypada velmi zajimave, drzim palce!

cilkat
16. únor 2021

Kdyžtak mi prosím také napište pokyny. Synovi je 22 a půl měsíce... Starší brácha má vývojovou disfazii, tak zvažte, zda vám nerozhodí hodnocení sourozenectvi 😉 .

la_amanita
16. únor 2021

Čerstvých 21 měsíců, jedináček. Klidně se ozvěte.

g_m
16. únor 2021

@janedv S tím druhorozením to tak vůbec nemusí být. Starší dcera mluvila hned rychle a krásně jí bylo rozumět. "R" jí naskočilo v necelých 2,5letech. Oproti tomu mladší syn je pomalý, bude mít 2,5 roku, ale teprve teď se začíná rozmluvovat, ale jde mu dost slov špatně rozumět a to starší nezavře pusu a mluví krásně. Oba mají kolem sebe hodně dětí a 3 starší sestřenky a bratrance. Takže je to hodně individuální. Spíš ti starší ovlivní slovní zásobu 😀

zuzekk
16. únor 2021

Syn akorát překročil dva, můžeme to zkusit. Říká hlavně slova na B, jinak nic moc, odmítá opakovat, ale vykomunikuje si všechno 🙂

luckaperlicka
16. únor 2021

@liskaka22 mám syna 23 měsíců, zatím toho moc nenamluví, ale každý den se to zlepšuje 😉

kafr
16. únor 2021

@janedv taky s tím nesouhlasím, to je hodně individuální. Máme to v rodině, starší synovec mluvil brzy a jako učebnice, mladší je katastrofa, budou mu 4, rozumět mu nejde a to chodí už 1,5 roku i do školky.

malvinka14
16. únor 2021

Ráda se zapojim dcera má 21m, používá hodně slov, hodně slov tvoří zcasti, zatím moc nespojuje 🤔

janedv
17. únor 2021

@kafr
@g_m
Jezis zensky, jasne, ze to neplati absolutne. Nic na svete neplati absolutne a na 100%, zvlast pak u deti.

kafr
17. únor 2021

@janedv tak si přečti znova svůj příspěvek. Dělat chytráka umíš a když ti někdo názor opraví, to se hned urazíš? Možná příště víc přemýšlej nad vhodnou formulaci.