Dítě a malý byt. Jak bydlíte?

sirael4
18. kvě 2010

A jedno téma ohledně bydlení.V dnešní době hypoték častokrát rodina bydlí v malém bytě (0+1 až 2+1), jak jste tuto situaci vyřešili vy?Jak jste si na toto zvykli?

bu_bu
4. čer 2010

Ahoj holky, tak si to tu pročítám a hlásím se mezi malé bytečky 🙂 Máme 1+1 (bez balkonu) 37 m2 🙂 V listopadu čekáme druhé. Zatím koukáme po bytech, tak uvidíme, ale ani nevidím problém tady ještě nějaký čas zůstat, kdybychom náhodou třeba stavěli 😉 Obývák máme rozdělený obývací stěnou a za ní máme postel a postýlku pro malého (ten spí stejně většinou s náma) a až se mimi narodí, tak může manža spát s malým na rozkládací pohovce a já s mimčem v posteli, abychom je nebudili. Jinak nemáme mezi kuchyní a obývákem dveře, takže jsme všichni pořád spolu a zatím je to dobrý 😀 Vadilo mi to ale v době, kdy jsem se učila 🙂

Tak já si myslím, že to jde bydlet s jedním dítětem v takovém malém bytě 🙂 A jak psala supina, je to o zvyku

maxi.smile
4. čer 2010

@bu_bu Tak to je super, vítej mezi námi a myslím, že budu mluvit za všechny s pidi bytečkama, když napíšu, že jsi nám zvedla náladu a je vidět, že to prostě jde i když je dětiček víc 🙂 My to, že máme malý byt, taky nějak neprožíváme...prostě to tu máme hezky zařízené, žádné zbytečnosti a když je manžel v práci, stejně jsem tu do noci sama, tak se mi tu bude batolit mimčo..nebo dvě 😀 .. a když manža bude mít volno, tak stejně někam vyjedeme do přírody..a kdyby ne, tak i tak se srovnáme..však se máme rádi, tak se přitulíme a bude nám hezky 😀 Já osobně jsem měla pokoj se ségrou (mladší o 7 let) až do svých 25ti let a šlo to...naučilo mě to taky trošku ohleduplnosti...teď, když třeba manžel dospává po náročném pracovním dni, tak prostě vezmu psíka a jdu na hodinku, dvě ven..nebo jdu na nákup, nebo připravuju něco dobrého k jídlu, čtu si, apod...však tu furt nemusí vyřvávat televize 😉

bu_bu
4. čer 2010

Maxi díky za přivítání. No určitě to bude mít výhodu v tom, že budeš na mimčo vždycky vidět, malého jsem měla na dece v obýváku a klidně mohla dělat v kuchyni, on byl spokený, že mě vidí a já ho měla na očích. A když budeš chtít nechat manžela spočnout, tak vyrazíš s kočárkem ven 🙂 Mi se náš malý byteček líbí, máme k sobě všichni blíž 😀 Sice se těším, až se přestěhujem do většího, ale určitě se mi bude stýskat 😉

konoupek
5. čer 2010

Jooo holky dokud jdou děti malý,tak to jde,ale mačkat se takhle s pubertákama to už představit nedovedu 😝 .Obdivuju vás co máte 1+1,nevím,jak bych to dávala,ale je vidět,že když se chce jde opravdu všechno.My máme 2+1 a občas jsem ráda,že se můžu zavřít aspon vedle do místnosti a mít chvilku klídek 😉 .

bu_bu
5. čer 2010

No tak s puberťákama bych tady teda opravdu nebydlela 😀 Ale pro ten začátek a první dítě to určitě jde, člověk se i rychleji usmiřuje 😀 A dneska jsme měli oslavu narozenin malého a dostal takovou velkou rozkládací tabuli na psaní a supermarket (takový pultový obchůdek), tak budem muset asi něco s čím si nehraje zavézt k rodičům na půdu 😀

denisa31
6. čer 2010

ahoj, tak já si myslim, že s jedním dítkem to je úplně v pohodě, s dvouma už trošku horší, budou se navzájem budit a tak, ale než půjdou do školy a budou vyžadovat víc soukromí se to určitě zvládnout dá. Viz příspěvek od maxi, prostě se tu bude batolit jedno mimčo nebo dvě, v tom taky nevidim problém, někdo má 4+1 a děti stejně nezvládá, takže všechno neni jen o mega bytě, ale jak psala bubu, že bude malej spát s tátou na rozkládací pohovce, to už je pro mě trošku hodně, dítě nemusí mít vlastní pokoj, ale aspoň vlastní postel by mít mělo, ale holt když se vám tam nevejde, tak nenaděláš nic. Zvládnout se to určitě dá. My máme taky jen obývák a malej pokojíček a nemáme s tím žádnej problém, pro mě je to pořád lepší než ve 3+1 s rodičema 😝 V našem případě spíš ostatní, mí rodiče a tak měli problém pochopit to, že sem prostě nemůžou přiject na návštěvu kdykoli se jim zachce, protože máme určitý režim a když malá spí¨, tak to prostě nejde.

sirael4
autor
7. čer 2010

@konoupek: to je určitě lepší, mít 2+1, ale i to je pořád malý byt. My ted máme 1+1, asi 33m, určitě by to s dítětem v případě nutnosti šlo, ale neumím si představit, že bychom tam takhle žili.Ono záleží na metrech, jsou 1+1, které mají třeba 50m a to je potom jiná....

@denisa31: jj, souhlasím, jakmile dítě začne chodit do školy, je lepší, když má svůj, i když třeba malý, krcálek.

denisa31
7. čer 2010

sirael, ale pořád je to 1+1, takže si sice nešlapete po hlavách, ale soukromí žádný 😝 ale pokud plánujete koupi většího a máte na to prostředky,tak bych do toho šla teĎ než budete mít prvního prcka, protože pak to člověk pořád oddaluje, na mateřský extra žádný prachy na to aby ti dali hypo....

sirael4
autor
7. čer 2010

@denisa31: to záleží. Viděla jsme byt, kde byl jeden pokoj fakt velký-byla to kuchyň, ale vešel se tam i celý obývák, kde se dalo i spát.Pak se to zvládat dá.
Ale vždycky je lepší mít více místností.J¨á říkám pořád, že lepší mít více malých krcálků než dva velikánské....

Koupi plánujeme, chceme aspoň 2+1, k nám se miminko fakt nevejde, takže nejdříve byt. A prostředky teda nemáme 😀 ale jinak to nepůjde.

lamarika
7. čer 2010

ahoj, máme 2+1, čekáme druhý mimi a nějakej velkej problém to tu zvládnout se dvěma dětmi nevidím. My s manžou budem spát v obyváku a děcka si na sebe zvyknou. Sama jsem taky měla společný pokoj se sestrou do 20 let a nijak mě to nepoznamenalo, spíš jsem se naučila být tolerantní. Do budoucna bychom chtěli něco většího, ale nijak to nespěchá.

sirael4
autor
7. čer 2010

@lamarika: já taky sdílela pokoj se sestrou, občas jsme byli na nože, ale kteří sourozenci nejsou. Naopak taky vidím pozitivum v naučené toleranci 😀
Kolik máte metrů?A balkon je?

lamarika
7. čer 2010

sirael asi 55 m2, myslím 😅 bez balkonu a ani mi to nevadí, nějak ho nepostrádám. Bydlíme ve starým cihláku s výtahem ve 4. patře, takže celkem pohodička 😉

sirael4
autor
7. čer 2010

@lamarika: to docela jde, rozměrově pěkné 😉 ten balkon bych brala jako výhodu, pokud by se nám takový byt podařilo sehnat, pokud samozřejmě bude nějaký bez něj, a uchvátí nás, tak se taky naučím bez něj žít. Teď máme přes chodbu v mezipatře, takže jako bychom ho neměli 😉 Ale na prádlo, posezení, je to určitě fajn 🙂

denisa31
11. čer 2010

kolem těch 50 m už se to s prckem dá, my máme 52 a zatím to fakt jde, u nás v baráku jsou 2+1 - 75 metrů, tam už bych si to dovedla představit i s těma puberťákama, mě by nevadilo spát v obýváku, když to člověk nějak chytře pořeší. Naši mají 4+1 - 68 metrů, to jsou minipokojíčky,ale uplně to stačilo, teď se všichni architekti splašili s velkýma místnostma, těch 75 m. by se dalo pořešit i líp než 2+kk

vendulka
11. čer 2010

Ahojky, my mame byt 2+1 a nejakych 60m2, s jednim ditetem se to v celku da, sice jsem narocnejsi ,ale musela jsem se s tim zatim spokojit, male jsme z obyvaku udelali pokojicek a loznici jsme si udelali na pul s obyvakem a zatim to jde, ale pokud by bylo druhe, tak bych urcite chtela vetsi byt, bo si to tady neumim uz s mistem predstavit, amme to tu vsechno nanahnany 😀

vendulka
11. čer 2010

byt ma balkon 😉

sirael4
autor
11. čer 2010

@denisa31: já jsem spíš pro více menších místností než třeba dvě obrovské, ale to záleží na vkusu a zvyku, každopádně v 60m se s jedním dítětem a později puberťákem být dá v pohodě

Hodně záleží na rozmístění pokojů v bytě, řešení....pak můžou být dva rozměrově stejné byty úplně jiné, jeden pro 4člennou rodinu, druhý stěží pro dva....

sirael4
autor
11. čer 2010

přikládám půdorys našeho současného obydlí 🙂

denisa31
11. čer 2010

určitě je lepší mít víc menších místností
sirael pro dva ideální byt, na mimčo už moc místa nezbyde, ale kdyby bylo, tak to určitě ze začátku zvládnete i tady, my vyměnili velkej gauč za menší pohovku, vyhodili jednu skříň...atd...a vejdeme se v pohodě

sirael4
autor
11. čer 2010

@denisa31: abych pravdu řekla, gauč bysme ani nepotřebovali, většinou koukáme na televizi z postele, je prostprnější a pohodlnější 😉 takže nutně by tam být nemusel, spíš dotváří iluzi obýváku. Takže čerstvé mimčo by se vešlo, přesto to nechcem s prostorem lámat přes koleno, ale pokusíme se sehnat nějaké 2+1. Jinak pro dva stačí úplně v pohodě, jen předsíň bych brala větší 🙂

denisa31
12. čer 2010

sirael tak my máme zase předsíň zbytečně velkou, a to tak, že tam mám sušák s prádlem, velkou předsíňovou stěnu a ještě by se tam dalo tancovat, ale zase si tím pádem nemůžu stěžovat na úložné prostory.
a my teda pohovku potřebujeme už kvůli návštěvám 😉

sirael4
autor
13. čer 2010

@denisa31: to rozhodně, návštěvy by se neměli kam posadit, ale k nám jich moc nechodí, připadá mi divné tolik lidí na tak malém prostoru 😀
velká předsíň je fajn, právě hlavně kvůli úložňákům.

bledulka
13. čer 2010

ahoj, bydlíme ve 44m -původně 1+1, nyní 2kk. máme dvě děti a vypadá to,že v tomto bytě už budeme stále.. Musí to jít..Prostě někdy se nedá nic dělat..
Člověk u všeho přemýšlí-když něco koupím,první myšlenka je "kam to dám" a "co místo toho půjde z bytu pryč"

Kychyňský kout máme udělaný z chodbičky, menší pokoj (12m) je dětský a pokud budou patrové postele,tak se to tam vejde i ta, že bude mít každé dítě svůj psací stůl atd...

větší pokoj (20m) je všechno ostatní- jídelní kout,pracovní kout, máme tu vestavnu šatnu s manžlem, spací patro, obýváková stěna... gauč jsme dali z bytu- beztak jsme ho nevužívali a návštěvy se hned posadily na židli ke stolu,.. takže pak koupíme jen dvě křesla,se kterými se dá i libovolně dle potřeby hýbat.. co je kamenem úrazu je neustále roztahaný věšák s prádlem- ted ho dávám do pokojíčku,protože děti jsou v obýváku,ale až budou děti více využívat děcák,tak to vidím tak,že právě sušit se bude na sušáku u zdi (pod spacím patrem) a před to právě dáme ty křesílka,aby se to trochu zakrylo..i proto už gauč mít raději nebudeme

není to ideální bydlení, vím že je to malé a pro mnoho lidí nepřijatelné,ale někdy to jinak nejde a jsem ráda,že na druhou stranu bydlíme ve svém a ne s rodiči atd.. při troše dobré vůle to prostě jít musí 🙂 🙂

sirael4
autor
13. čer 2010

@bledulka: to je pravda, že se jindy nedá dělat nic. Můžeme být rádi, že máme kde bydlet 🙂
Na sušení pak můžete využívat takový ten přídavný sušák ven z okna....my třeba máme balkon přes chodbu společný pro všechny na patře, ale ostatní byty mají své, tak ho nevyužívají. V létě tam prádlo věším, ale v zimě ho cpu na topení, je to suché za chvíli a taky se to dá 🙂
Nejspíš máte vysoké stropy?

dagina
13. čer 2010

Ahojky,
tak my bydlíme v 1+1 36m čtv., bez balkonu a teď je to docela masakr, někdy se mě chce i brečet. Když byla Lucinka miminko, tak to šlo, ale teď nééééé. Jsem z toho nešťasťastná. Je to byt z mého mládí v OV, s manželem jsme se dlouho nemohli rozhoupat zda stavět, či koupit větší byt (teda manža má jasno že stavět), všechno se to nějak táhne a my jsme stále v tomto bytě. Nyní máme v merku dva větší byty, jeden z nich snad (musííí) dopadnout než porodím druhé mimi.

denisa31
13. čer 2010

jo holky moje řeč, na člověk je rád, že má vůbec kde bydlet, protože řada lidí je na tom mnohem hůř

dagina, tak nějak to bylo u nás, koupili jsme malý byt na půjčku a než jsme se stačili rozhoupat k většímu, narodila se malá, teď je to trošku složitější s tím přesunem, navím máme ještě nějaký závazky tady

bledulka mě by moc zajímalo jaké máte večery, jak jeto s usínáním a tak, spí mrňousové spolu? Malou když to večer chytne tak kolikrát pěkně řve, tak si nedovedu moc představit, že by tady spalo ještě starší dítě 😝 Jsem chtěla původně jít do práce a vzít hypo na větší byt, ale teď když to vidim ze školkama,tak asi tady jště budeme možná i s druhym a koupíme až pak, tak doufám, že se z toho nezblázníme. Spací patro nemáme, tam bych manžela nedostala, takže rozkládáme

sirael k nám taky moc návštěvy nechodily, spíš jsme jezdily my, ale co máme malou, tak se s návštěvy jen hrnou a mě by se nelíbilo, aby mi sedali na postel, třeba na malý první narozky tu bylo 15 lidí 😀 (ale to jsme měli právě ještě ten velkej gauč, před měsícem jsme ho dali pryč), si taky říkám, že kvůli akci jednou za rok tu nemusim mít sto míst k sezení co zabírá akorát místo

kristi
14. čer 2010

ja bych to se dvema detma fakt nedala, mi staci, ze ted je tady furt bordel, hracky vsude a sice si muzu nekam zalezt,ale tak max. do koupelny....

obdivuju vsechny, kdo to tak musi proste mit

sirael4
autor
14. čer 2010

@dagina: nezoufej, pokud už stavíte nebo budete, bude to už jen lepší.My ted máme přibližně stejný byt a je pravda že si do něj miminko netroufnem.Na druhou stranu jsi štastný člověk že máš svůj byt, byť malý a nejsi na ně¨j zatížená hypotékou....

@denisa31: to je fakt, no ono není příjemné že sedí na posteli, ale když tam máš zase nějaký přehoz a neválejí se v dekách tak se to tu a tam dá 😉

@kristi: no ale tak vy máte rozměrově dost velký byt, myslím že není problém s dvěma dětmi. Většina panelákových bytů 3+1 má tolik metrů co vy....

kristi
14. čer 2010

@sirael4 to sice jo,ale furt jsou to jen dva pokoje s normalnimi stropy, z toho proste nic vic neudelas a v obyvaku ja bydlet fakt nehodlam

bledulka
14. čer 2010

@sirael4 ano,máme vyšší stropy- myslím,že to je 320cm..pod patrem vznikl docela fajn koutek,kde dříce byl gauč, nyní tam j koutek na hraní dětí a postýlka (druhá, jednu má mladší dítě v pokojíčku)
susák- no já se tomu trochu bráním- mám strach,aby mi rpádlo nelítalo po celém vnitrobloku..navíc se k oknu na věšení ne moc dobře dostanu- v jednom pokoji je pod oknem dětská postel a v druhém pokoji wafky a navíc původně špaletová okna,takže široký vnitřní prapet..ted to zatím jde,ale spíš až bude pokojíček více využíván...

@denisa31 se spaním to máme tak,že po porodu dokud jsem v noci často kojila jsme spali všichni 4 v malém pokoji... my měli matrace na zemi ..starší už spí a usíná pěkně (pomohla nám v tom i knížka "Dětský spánek v otázkách a odpovědích - Pro vyčerpané rodiče: průvodce klidným spánkem dětí od narození do 5 let " )
a ten mladší po kojení vytuhnul a sice jsem kojila hodně často,ale kojení ho vždycky zklidnilo..
no a okolo jeho 6- 7 měsíců jsme se s manželem vrátili zpět na naši patrovou postel. v dětském pokoji je jedno lůžko pro dospělého (kdyby děti stonaly a nebo tam v noci občas kojím atd..) starší dítě dostalo větší postel,takže ta maá co tedy zbyla je ve velkém pokoji.. starší spí v dětském pokoji,mladší většinou taky,ale když pláče víc ,tak ho pčřesunu do obýváku,kde pod spacím patrem máme tu zbylou postýlku.. nebo když je starší nemocné a já vím,že k němu v noci dost vstávám,tak mladší spí ve velkém a já se starším klukem v malém pokoji..
usíná nejdřív mladší,když usne,tak potichu tam jdeme se starším .. tam ho jen uložím,pohladím a odejdu..pohádku na dobrou noc mu čteme ve velkém pokoji a po ní je odchod do postele 🙂

ano,taky bych ráda větší byt- kdo by nechtěl..ale vím,že to je málo pravděpodobné..a pokud mám volit mezi hypotéku,která nám přinese bezesné noci a stres se podepíše na manželství (jakože vím,že pokud bychom hypo vůbec dostali,tak splácení tak vysoké částky jakou bychom měli my by pro nás oba byl extrémní stres ) ,tak radši budu spokojená v tom malém bytě...

ted nedokážu říct, jaké to bude- na to se mě zeptejte třeba za deset let 😉 ,ale ted jsem nastavená tak,že to prostě jít musí.. 🙂