Dítě a malý byt. Jak bydlíte?

sirael4
18. kvě 2010

A jedno téma ohledně bydlení.V dnešní době hypoték častokrát rodina bydlí v malém bytě (0+1 až 2+1), jak jste tuto situaci vyřešili vy?Jak jste si na toto zvykli?

denisa31
23. čer 2010

@sirael4 já se teď ptala na ten váš 1+1🙂 ano my jsme to přepažili a máme teď dvě místnůstky, my jsme v obýváku a malá má piďi pokojík, protože se nám tam prostě letiště i postýlka nevejde, zbylo místo tak na noční stolky,

sirael4
autor
23. čer 2010

@denisa31 máme ho v OV ale je to jen 33m. Dispozičně celkem velká kuchyň, ale ne zase tolik, aby tam šel obývák, takže to nechcem s mimčem lámat přes koleno.O prostorech na ukládání věcí, to vůbec netřeba mluvit 😀

denisa31
23. čer 2010

my máme taky piďi kuchyňku, jen kouteček, ale na vaření mi to stačí
my kdybysme tady měli zůstat na trvalo, tak by to asi šlo, přepažili bysme prostě v půlce obývák sádrokartonem a dali dveře, naštěstí to jde, jenže to by byla rekonstrukce většího rázu a za víc peněz, tak do toho půjdeme jen v případě, že by nám nevyšla koupě něčeho většího. Dvoje sousedi takhle bydlí už větším dítětem a dá se to.
jinak je mi jasný, že to chceš pořešit něčím větším, předpokládám, že nezůstanete u jednoho dítka, a jak už jsem jednou psala, na mateřský se ty hypotéky pak řeší o 100% hůř

sirael4
autor
23. čer 2010

@denisa31 to samozřejmě, ale byli jsme asi na 40ti bytech a vše bud malé, ošklivé, nebo drahé.Pokud si budem brát hypo, pak na hodně let, a tak chceme aspoň 60metrový byt.Vy jste ted zatížený hypotékou?

kacerka
23. čer 2010

@sirael4 my jsme tedy zatím byli na dvou bytech - ten jeden by se nám i líbil - skoro 100m2, jenže je tam problém, že ho nemají na katastru zapsaný jako samostatná jednotka, ale jako ideální třetina domu a na to banky hypotéku nedají. Jinak koukám pořád na net a hledáme a buď paneláky, nebo je to malý za šílený prachy. U nás by se snad měl stavět nový bytový komplex, ale pořád se to dost oddaluje, tak si říkám, že to nejspíš vyřešíme podnájmem ve větším panelákovém bytě - do toho se mi fakt investovat nechce - obávám se, že do budoucna by to nebyla vhodná investice 😝

Jinak s tím uspáváním mimča a staršího sourozence - v obýváku by asi nebyl pro miminko ten správný klid - pokud je obývák společně s kuchyní. No a hlavně takhle se to dá dělat třeba první měsíce, kdy ty děti bez problémů usínají všude a za každých okolností. Jako s jedním dítkem problém nevidím v takto malém bytě, ale se dvěmi už to je s mnoha ústupky a velkou tolerancí 😝

sirael4
autor
23. čer 2010

@kacerka já myslím, že zpočátku to jde, rodina se musí přizpůsobit, a potom můžou dát miminko ke starší dceři...v tom problém nevidím.
Nám panelák nevadí, umím si představit že i ten lze krásně zařídit, ale bohužel, bud špatná lokalita, nebo malé byty a za vysoké ceny. 😕 Samozřejmě novostavba by byla fajn, ale přes 10tis. měsíčně do konce života platit hypotéku nechceme. Takže teď přemýšlím o tom jít do většího pronájmu, šetřit a za nějakých pět let si koupit větší bydlení. Ale zase je to provizorium...

kacerka
23. čer 2010

@sirael4 Nechci se Tě nějak dotknout, ale taky jsem si bez dětí dokázala dost věcí představit, že půjde nebo naopak nepůjde a ono hodně záleží na tom určitém dítku, takže poté co syn spal a ještě teď spí docela špatně si to neumím ve stísněných prostorech představit s druhým nespavcem. Nehledě na to, že druhé dítě potřebuje další úložné prostory a s nimi už takhle dost bojujeme 😉

sirael4
autor
23. čer 2010

@kacerka to samozřejmě, ale někdy jiná možnost není než se všichni složit v menším bytě 😉

kacerka
23. čer 2010

@sirael4 to máš pravdu, ale píšu za sebe - pár možností je a ten pronájem vidím jako menší zlo, než se tísnit v malém bytečku 😉

sirael4
autor
23. čer 2010

@kacerka zase to jsou starosti navíc 😉

maxi.smile
23. čer 2010

@sirael4 Tak to každopádně máme do budoucna v plánu 😀

sirael4
autor
23. čer 2010

@maxi.smile myslím, že se to dá sehnat, je dost babiček co mají velké byty a jsou tam samy 😉

gtver
23. čer 2010

@sirael4 až na to, že bohužel většina z těch babiek tam má někoho nahlášeného 😉

sirael4
autor
23. čer 2010

@gtver to mít můžou, ale tak myslím že pro magistrát nemusí být obtížné to zjistit 🙂

gtver
23. čer 2010

@sirael4, ono v praxi budeš těžko běhat na magistrát s "udánimi", že dotyčná babička si nechce vyměnit s tebou byt, protože tam údajně bydlí s vnučkou a ty si myslíš, že to tak není, s vyhlídkou na to, že tento byt pak získáš. Já netvrdím, že směna obecních bytů není dobré řešení, jistěže ano, ovšem za předpokladu, že je tu ochota z obou stran k výměně. Myslím to tak, že těch dost babiček s velkými byty ví, proč ty byty má 😉

denisa31
23. čer 2010

@sirael4 ano máme půjčku ze stavebka, dneska to ani jinak nejde, milionáři fakt nejsme ani nemáme tetičku v Americe 😝

gtver
23. čer 2010

Taková babička ten byt prostě nebude chtít vyměnit, to není o zjišťování magistrátu

sirael4
autor
23. čer 2010

@gtver tak jsem to nemyslela.Spíš by se o to měl magistrát starat sám. Přesto věřím, že se najdou důchodci, kteří jsou ochotní se odstěhovat (i když je jich málo) a platit mnohem menší nájem v menším bytě a umožnit tak mladé rodině normální bydlení. Oni je mají většinou pro své děti, anebo především proto, že jsou neochotné se odstěhovat.Víc bych v tom nehledala, protože samo o sobě mít obecní byt žádná výhoda není 🙂

sirael4
autor
23. čer 2010

@denisa31 škoda že 😉

gtver
23. čer 2010

@sirael4 ale to mám přesně na myslif

gtver
23. čer 2010

to f dopsal synek w 😀 😀

sirael4
autor
23. čer 2010

@gtver no šikula 😉
jenomže to je zase chyba magistrátu, když si to nekontroluje.Správně by měl babce říct, že má smůlu, že jedna osoba se do 1+1 v klidu vejde a nazdar!

maxi.smile
23. čer 2010

@sirael4 jde o to, že sice náš byt je magistrátní, ale máme tam ještě jednu podmínku a to, že musím pracovat ve státní sféře...takže mi to směnu maličko komplikuje..ale troufnu si říct, že až budou děti, tak to půjde 😉 Jsou dvě cesty, jedna přes magistrát a druhá přes mojí práci...ale to se tam taky musím nejdřív vrátit (po mateřské)..a vzhledem, že děti chceme dvě a to po sobě, tak to prostě tady nějak zvládneme....Zrovna doděláváme mimi koutek pod patrem a jsem to něj úplně zamilovaná..zítra má přijít postýlka, tak to načančám a vyfotím, ať vidíte 😀

sirael4
autor
24. čer 2010

@maxi.smile jé tak už se moc těším na fotku!

maxi.smile
28. čer 2010

Tak tady je náš mimi koutek v mini bytě 🙂

kacerka
29. čer 2010

@maxi.smile , máte to moc hezky vyřešené 😉

helcenka
29. čer 2010

Ahoj,
my jsme s manžou bydleli v 1+1 (42metrů), byla to kuchyň s malým jídelním koutem a velká místnost (cca 20metrů). Pak se narodil prcek, tak jsme tu velkou místnost přepažili nábytkem a vznikla ložnička s obýváčkem.
Do většího jsme se stěhovali když bylo malýmu 15 měsíců. Ten 1+1 jsme měli zděděný, jenomže když jsme ho prodali, tak jsme museli vyplatit dva podíly, takže nám moc peněz nezbylo. Koupili jsme 3+1 s lodžií - 75 metříků. Je to super. Máme sice úvěr ze stavebka, ale konečně dost místa. Taky by jsme chtěli do domečku, tak uvidíme, co čas přinese.

sirael4
autor
29. čer 2010

@maxi.smile máte to bezva 🙂 postavíš se pod tím patrem, až budeš miminko ukládat?

@helcenka tak to máte skvělý byt teď. A jaké bylo stěhování s mimčem?To musí být dost náročné...ráda bych to měla všechno, než bude miminko.

maxi.smile
29. čer 2010

@sirael4 jojo, jsou tam 4 trámy, ale mezi nima je přesně tolik místa, že se postavím...samozřejmě to chce trošku dávat pozor, ale je to o zvyku🙂 ..nejsem žádná žirafka, mám 169 cm, takže v pohodě 🙂))

helcenka
29. čer 2010

Adél, stěhování celkem šlo. Malýmu bylo 15 měsíců, to už nebyl miminko. My jsme ještě skoro měsíc celý byt předělávali, takže hodně nám pomohla mamka, která hlídala a malýho moc bavilo koukat, jak se v bytě pracuje a vlastně si tak zvykal, že budeme bydlet jinde.
My jsme taky chtěli být přestěhovaní před mimčem, jenže manžel po svatbě měnil práci a nástupní plat nebyl nic moc. Pak jsem byla těhu, manža samý přesčas, no a mimčo, takže jsme to nějak nestihli. A pak jsme se chtěli věnovat miminku a nestresovat se stěhováním... 😀