Dítě neustále zadržuje stolici

vvvsut
25. říj 2014

dcera skoro 3 roky uz par mesicu zadrzuje stolici.parkrat mela prasklinku a.uz se boji.ma laktulozu aby ro mela mekke a mame po problemu s tuhou stolici ale porad nechce chodit a rve ze nepukde na nocnik.predrim bylo vse dobry chodila si sama.v pohode a ted to zdrzuje svyma taneckama a preslapovanim a stojkama i 3 dny az uz ji donutim nasilnym pridrzenim na nocnik a udela to teda.ale nechce jit dobrovolne.2-3 dny to vtahuje i kdyz se mi zda ze se fakt pos...vzdycky to zvladne a je stastna ze uz je to dobry. neda se sni jit ven furt musime mit po ruce kocarek aby si sedla a mohla lepe zadrzovat. chce jit hned domu kde si podklada zadek polstarem lezi nez to prejde v posteli...doktorka nam doporucila psychologa ale ja teda nevim

coxa
25. říj 2014

Ahoj, přesně podobný problém měl syn vloni, způsobila to prasklinka a asi i to, že nechtěl chodit na záchod ve školce, žádná změkčovadla v podobě jídla ani lactuloza nepomohla, nám pomohlo pravidelné mazání mastu mastí a hlavně forlax 4g. Dvakrát denně rozpustit vypít a hotovo. 🙂 Jen si nejsem jistá, jestli ti ho dají bez předpisu.

evulina77
25. říj 2014

no podle mě je to na psychologa. Určitě jí to neublíží. Třeba poradí, jak to vyřešit bez násilného držení na nočníku

konikova
25. říj 2014

zkus ji dat do jidla par lnenych seminek...syn mel tez problem ale ne tak dlouhodoby, rano jsem mu dala 6seminek do presnidavky a za dve hodiny totalne plna plina a hodne tuhe to mel..a ani nepipnul a to asi tri dny tlacil...dej ji to do jidla a po jidle ji nech napit, hlavne to nedavej do vody 😉 musi tou vodou nabobtnat az v brisku 😉 snad to pomuze

diniki
25. říj 2014

Jojo, to znám. Bohužel☹ My jsme ze začátku dávali easylax. Po něm šlo kakání krásně, ale nejde to aplikovat dlouhodobě. Úplně nejlepší bylo, když jsem to přestala řešit já, asi jsem to na malou přenášela. Teď sice nechodí každý den, ale většinou obden a to je pro nás úspěch. Prasklinky jsme mazali bepanthenem plus - má dezinfekční a hojivý účinek, zkrátka zabíral. Tak přeji pevné nervy, snad si malá brzy uvědomí, že je to prostě lepší chodit častěji.

pavlapl
26. říj 2014

Já to bohužel s dcerou zažívám už několik let. Dcera je schopná zadržovat stolici i 14 dní. Dávám jí čípky co mi předepsala doktorka a musím každý den nad ní stát jako dráb aby šla na záchod.

ivular
26. říj 2014

@vvvsut Říká se tomu psychogenní zácpa a i tady na MK je k tomu napsáno mnoho.
Je nutné dítěti podávat takovou stravu, aby mělo až nepřirozeně řídkou stolici - a to tak dlouho, dokud opět nepřijme myšlenku, že kakání nebolí. Je to běh na dlouhou trať. Že by v tomto ale mohl jakkoliv pomoct psycholog, to jsem tedy neslyšela. A to ani u těch dětí, se kterými bylo nutné po každých cca dvou týdnech chodit na chirurgii, aby ty hovínka zkrátka vydolovali.
K těm dietním opatřením - jedna maminka tu měla naprosto dokonale zpracované fotoalbum s potravinami, které tu velmi řídkou stolici navodí, ale nemůžu si vzpomenout na nick.. Zkus pohledat, určitě se to dá najít.

vvvsut
autor
26. říj 2014

dekuji.pohledam vse co pisete

ivular
26. říj 2014

Už jsem našla to album https://www.modrykonik.cz/blog/llluckaaa/album/...
Další se dá najít normálně v diskusích.

llluckaaa
26. říj 2014

@ivular Dokonale zpracované, jo? 😀 Tak dík 😉
@vvvsut My jsme bojovali několik měsíců a zkusila jsem lecos. Podívej se do toho alba, tam popisuju, co pomáhalo a co ne. Hlavně je důležité hodně tekutin, to je základ. K tomu se musí přidat pohyb, i když se dítěti nechce. No a pak to doplnit vhodným jídlem (u nás hodně pomáhá ten makovo-povidlový drobenkový koláč) a případně nějakými dalšími pomocníky jako laktulóza, easylax ap. Držím palce, ať se to brzy zlepší 🙂

ivular
26. říj 2014

@llluckaaa Je na tom albu zkrátka znát, že víš o čem mluvíš 😅 Jinak gratuluji ke třeťátku (a tááák závidím!)

llluckaaa
26. říj 2014

@ivular Bohužel máme se zácpou dost praktických zkušeností a zjistila jsem, že i když mám teoreticky nastudováno plno informací, tak uvést je do praxe u tříletého dítěte může být velký problém 😒
Děkuju 🙂 Ehm, tak to jsi jedna z mála, většina lidí mě považuje za blázna, že jsem si pořídila třeťátko 😅

vvvsut
autor
26. říj 2014

dekuji cetla jsem vse ale do male jidlo a.uz vubec neco jako kolac svestky mošt nedostanu. jsem rada kdyz se vubec nasnida neceho.pije furt caj a mliko a jogurt a pak malinko od obeda a skoro neveceri strasne malo ji. ale rekla bych ze nam i staci ta laktuloza ale az kolem 10ml. ono se ji chce kakat kazdy den a slo by to neni to tvrda stolice ale ona to ma.problem v hlave ze proste nesnasi kakat a.zadtzuje a radsi trpi. kdyz ji nasilim pridrzim na nocniku kdyz ji to uz hodne honi tak.je to venku raz dva.a takhle treba kazdy den.takze bych to zacpou nenazyvala.ale nechci ji nutit tak ji nechavam ale stejne za 3 dny donutim protoze sama nepujde ma to na kraji a drzi to. kdyz se ptam pote tak ji u toho nic neboli. kouknu na ty.susenky to by mozna snedla

llluckaaa
26. říj 2014

@vvvsut Mlíka jí spíš dávej méně a jogurt raději nějaký hodně tučný. Co tak obvykle jí? Chtělo by to něco tekutějšího, kde bude dost zeleniny. A jaký čaj pije? (třeba černý by se při zácpě neměl, protože zpomaluje průchod tráveniny střevem). My jsme tohle taky měli, že se malá bála sednout na nočník a úmyslně to v sobě zadržovala. Chce to hodně pohybu a za každé hovínko nějakou odměnu (já dávala haribo medvídka). Časem by se měla naučit, že to nebolí a není se čeho bát. Ale je to boj ☹

vvvsut
autor
26. říj 2014

ona prave nema moc chut k jidlu a vyzaduje mliko vc.noci celkem 4xza den po 200ml. rano a odpol. ma caj leros bylinkovy ten detsky. rano nekdy kousne parkrat do rohliku nekdy jen jogurt kostik/olmik az v 10-11. ve 2 obed podle toho co ji chutna.casto maso a omacky i zelenina. pak kousek jabka nebo bananu ci mandarinku a pak uz nic obcas misto odpol.ovoce chleba suchy(jako vsechno pecivo suche) nebo sedmizrnny rohlik a kousek papriky. jinou zeleninu a ovoce neji. Polivku ob den k veceri. obcas brumika a to je vycet vseho co ji.je to hrozne ale necce nic ochutnat. a to v pulce pripadu od jidla utika do postele protoze se ji cce kakat a nechce jist nic.

vvvsut
autor
26. říj 2014

@llluckaaa
ona tak moc nechce ze ani odmeny vubec nefunguji