Dudlík. Jak na něj naučit?

caroline2
16. črc 2020

Ahoj zkušené maminky,

jsem maminka 5 měsíčního kluka, ale správný (korigovaný) věk je 2,5 měsíce. Narodil se totiž předčasně (29+6tt). Prošli jsme si náročné obdoí v inkubátoru a pak na oddělení nedonošenců, kde jsme měsíc se nejdříve odnaučovali od krmení sondou a pak postupně stříkačkou až jsme přešli na kojení, kde ze začátku byl boj se to naučit. Malej nezvládal najednou pít a dýchat. Takže cumlal a pak dýchal 🙂 Z toho důvodu jsem mu nedala dudáka, aby se naučil nejdříve pořádně sát Teď kojíme v pohodě a 2x denně máme dokrm (někdy ho zaspí).
Chtěla bych ho naučit na dudlíka. Samozřejmě mám několik pokusů za sebou, ale dudlíka nechce a vzteká se a fluše ho ven. Problém je, že jsem ho naučila na vlastní malíček. Ten ho vždy uklidní a uspí. Plus ještě objevil ručičky a cumlá si je a občas si tam dá svůj palec.
Vím, že je to ta špatná varianta. ale chci se zeptat, co vám pomohlo. Fígle rady atd.
PS: Dudlíků máme asi 8 a nechce ani jeden. Na chvilku se chytit MAM a kytička, ale to byl asi dobrej den.

caroline2
autor
17. črc 2020

@normalnimatka v postýlce je už naučenej...máme tam monitor dechu....mám strach ho nechat spát s námi v posteli...a nezbavila jsem se toho strachu...pokud zažiješ, že tvoje dítě "zapomíná" dýchat tak to v tobě zůstane... sice je už velkej, ale u nedonošených je větší riziko..

děkuji za stránky...prostuduji

caroline2
autor
17. črc 2020

@puhelin když dokojím, tak dávám odříhnout do polohy na hrudi...krkne si a pak ho hojdám...při večerním kojení ještě následuje dokrm z láhve

dnes jsem zkoušela uklidnit a uspat kojením, jelikož se po hodině spánku budil...dopadlo to tak, že se vzbudil vždy s řevem a potřebou si říhnout a nebo tlačil prdíky

puhelin
17. črc 2020

@caroline2 Po odrihnuti bych zase nabidla prso a nechala u prsu usnout. Nejlepe v leze, aby mohl usnout a uz se s nim nemuselo premistovat. Tim by se mohlo odbourat to dokrmovani z lahve, protoze by to podporilo laktaci.

jelenice_zavodnice
18. črc 2020

@caroline2 V teto diskuzi se to ale zeleni samou prirodou... Jeste tady chybi nazor, ze piplat nedonosence je proti prirode a dilo je dokonano. Promin autorko. Ale zhebnout vycerpanim nebo bolesti neni ta spravna cesta, jak byt dobrou mamou i kdyz tady se to casto takhle podsouva. Pokud se citis jistejsi, kdyz spi miminko s monitorem dechu, tak bych to tak nechavala. Osobni zkusenost. Pres den jsem si lehla s miminkem jen tak do postele (prvorozene, takze odpada pece o starsi) ale v noci jsem mela kolebku pri posteli s monitorem dechu. Puvodne jsem chtela mit postylku uplne prirazenou k posteli abych se treba mohla dotykat miminka ale to by pak mohlo ovlivnit monitor. Pak kdyz jsem nabrala odvahu, jsem s ni usinala ve velke posteli a v noci prelozila do kolebky na monitor. Dudlik byla dalsi kapitola, nechtela jsem davat ale neuhlidala jsem palec. Ten nevezmes. Bohuzel krome estetickeho problemu s celisti to muze byt casem problem i zdravotni. Ja bych dudlik zatim nenutila ale jakmile by cucani palecku nebo malicku pretrvavalo, zkusila bych dudlik nabidnout. Prave v tech chvilich kdy si cuca ten palecek, treba usinani nebo uklidneni na rukou. Nebo treba prave u toho lekare.

puhelin
18. črc 2020

@jelenice_zavodnice Misto cucani palecku se kojenym detem nabizi prso.

drakenn
18. črc 2020

Nebo nosenim v šátku, společnym spaním. Prostě aktivitami k nasycení pocitu bezpečí a jistoty u dítěte. Že není nikam odkladano..Pak neni důvod uklidnovani šiditkem..

jelenice_zavodnice
18. črc 2020

@puhelin Muj novorozenec asi necetl tu spravnou literaturu, protoze si palec cuca i pres kojeni do veku dvou let.

puhelin
18. črc 2020

@jelenice_zavodnice Tu jste mela cist vy a palec mu nedovolit cucat (teda pokud vam to nevadi, mne to vadilo kdyz s tim zacal).

jelenice_zavodnice
18. črc 2020

@puhelin Ja jsem cetla. Dokonce jsem tomu 6m miminku domlouvala i v cizim jazyce at si ten palec necuca ale nepomohlo to 🤔
Ale ted bez veskere ironie, vadilo mi to a vadi mi to. Je to zbytecna starost zejmena ve vyssim veku. Proto jsem autorce doporucila to, co bych udelala ja jelikoz mam zkusenost, bohuzel negativni. Vase dite si zrejme palec cucat prestalo a neresite tyto veci. Ja je resim a vim co to obnasi.

puhelin
18. črc 2020

@jelenice_zavodnice Spis si cucal kloub palce, ale byl to pro me signal, ze ma hlad, tak jsem mu pokazde dala prso. Ani nevim, jestli to treba neznamenalo neco jineho. Ale zabralo to. Delal to mozna stejne dlouho jako ten vas.

jelenice_zavodnice
18. črc 2020

@puhelin Dcera hlady netrpela, je to spis zpusobene nerizenou a energickou povahou. Bohuzel palec ji drzi uz ctvrtym rokem a je nejvyssi doba toho nechat. A jedina cesta je domlouvani a vysvetlovani, figle typu uplatky, naplaste nebo mazani nefunguji.

janinasm
18. črc 2020

@caroline2 nechce dudlík? Nedávej mu ho. Podle mě je lepší být bez něho než nechat miminko většinu dne a noci nlho cucat.... Silikon není neškodnej....... Buď ráda že ho nechce.

caroline2
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
caroline2
autor
11. srp 2020

Ahoj,
napíšu sem, jak si zatím vedeme, jelikož mě vždycky štvalo na diskuzích, že někdo řešil problém, ale už nenapsal, jak to vyřešil nebo jak to dopadlo....
Od té doby, co jsem tu psala jsem malíček nepůjčila, zatím to snášíme dobře. Už tak nějak mám vychytané, když začíná být přetažený, tak uhojdat v náručí nebo v kočárku.
Kapitola sama o sobě byla návštěva doktorky a s tím spojené očkování. Začalo to v čekárně vřískající holčičkou za námi. Malej se tak lekl jekotu, že pak řval při každém písknutí. Samotná injekce tolik řevu nezpůsobila, ale jak byl rozjetej tak jsem ho musela dát na prso abych slyšela, co mi doktorka povídá.
Jinak jsem zkoušela dudlík od Aventu. Ten jediný vzal párkrát do pusy a tam minutu dudal a také párkrát se mi podařilo ho na něm uspat.
Tak závěr zatím je takový, že dudlíkový zatím nejsme a asi nebudem...zatím si vehementně zužlá prsty a nejvíc samozřejmě paleček...doufám, že ho to časem přejde....

jjasmina
11. srp 2020

@caroline2 Tak to máme uplbě stejně, mě na milost vzala dudlík dva večery a šmitec

apoquel
11. srp 2020

@caroline2 ahoj, nečetla jsem celou diskuzi. Já naučila syna na dudlík v cca 3měs , byl hodně ukriceny , a vydržel by mi cucat prso i dvě hodiny, což mě potom bolelo. Naučila jsem ho to a byli jsme oba spokojeni. Odložil ho pak sám v cca 3letech. Nechápu jak někdo může napsat, že dudlik považuje za selhání apod, to je spíš ted taková móda "máš dítě tak hlavně koj a nech dítě cucat bradavku 24hodin denně,jinak si špatná matka a o tebe tu vůbec nejde" 🤦‍♀️ Ja jsem spíš zastánce rovnice Spokojená matka=spokojene dítě 🙂