Dudlík/šidítko - jak naučit?

vercann
25. kvě 2019

Ahojte maminy 🙂

Dotaz je jasnej - máte nějakej fígl, jak naučit mimčo na dudlík? Náš (3 měsíce) ho od narození odmítá a přijme ho jen málokdy. Nevadilo mi to a vlastně jsem byla i ráda, že dudlík nepotřebuje, ale poslední dobou je víc plačtivý a přijde mi, že by ho dudlík uklidnil, protože jde vidět, že jde jenom o potřebu chvilku něco sát - uklidní se třeba klid mu dam prst 🙂

Díky moc za rady

kspp1
27. kvě 2019

Dcera od narození dudlík nechtěla a dokázala ho odplivnout fakt daleko. (a to jsme vyzkoušeli všechny tvary, velikosti, materiály) Z ničeho nic si ho dala do pusy, když jí bylo 6 měsíců a ve 2,5 letech jsme už řešili problém, jak se dudlíku zbavit a nebylo to lehké.

losice
Autor odpověď smazal
Zobraz
losice
27. kvě 2019

@puhelin uz nechteli, poslednich par mesicu se kojili uz jen v noci a pak uz se prestali budit

lindikova
27. kvě 2019

My máme slušnou sbírku dudliku, včetně tech superdrahych... totiž, jak nás malý objevil palec, žádný dudlík už nechce. Jediný, co vezme na milost, je soothie od aventu. Chci ještě zkusit bibs a tu kytičku. A ad tiseni prsem, haha. Když hystericky place, což dela, když je hodně pretazeny, prso si nevezme ani za nic, to bych mu musela prsem pusinku ucpat, jak se propinal. Zato soothie ho utisil. Přijde mi dost hustý, nekomu cpát, ze má kvůli dudliku rezignovany dite. Já si zase myslím svoje o satkovani. A kecy o přirozenosti... jak to asi dělaly ženy v pravěku nevím, u ohne jsme s nima nesedely, ze jo;)

puhelin
27. kvě 2019

@lindikova V praveku jim daly prece dudlik.

journals
27. kvě 2019

@puhelin nechces toho presvedcovani uz nechat?

lindikova
27. kvě 2019

@puhelin tak jestli chceš stejnou dikci, tak prosím. Vypni internet a utikej vyvarovat pliny.

journals
27. kvě 2019

@lindikova v pohode, ja si uz tohle jednou “vyslechla” v jine diskuzi, kde jsem napsala ze nespim v posteli se synem. Tenkrat mi nekym taky bylo receno, ze je moje miminko rezignovane a zklamane z toho, ze neni se svou mamou i v noci. Tyhle nazory jsou pro me fakt mimo. Ja nikomu necpu ty svoje, tak nevim, proc nas nektere matky presvedcuji o svem porad dokolecka 😖

lindikova
27. kvě 2019

@journals já vím, to diskuzi si pamatuju. A jen ad ta přirozenost...když nejdeme so extrému, přelom 19./20. století... ženská sla makat na pole, dite doma s babičkou nebo položeny na mezi, když plakalo, plakalo. A a o, dudlík nebyl. Ale hadrik namoceny v něčem taky. A palec.

ah1234
27. kvě 2019

@lindikova hej presne toto si ja hovorím.. že naši predkovia už len mali čas na to byť nonstop s dieťaťom a tíšiť. Hlavne keby si tieto matky čo to šíria preštudovali trochu to, o čom hovoria, tak by zistili, že veľmi pravdepodobne ľudia v praveku žili spôsobom, že sa páril každý s každým (žiadna monogamia) a dieťa bolo dieťaťom všetkých. Takže žiadne "toto je moja maminka a toto je moc tatinko".. proste deti boli vsetkych. Rovnako ako tie ich kmene na ktoré sa furt odvolávajú, že tam sa len nosí a kojí až do maturity - nejeden kmeň to má nastavené v Afrike, že žena spí s množstvom chlapom, lebo každý, s ktorým spala je otec dieťaťa a teda je viac ľudí, ktorý sa o dieťa môže postarať. Do toho sa samozrejme už v mladom veku zapojuje do práce.. a samozrejme že koja v treťom svete až dokým to je nejak fyzicky možné, veď inak by tie deti chudáci trpeli minimálne podvýživou. Tým teraz nechcem povedať, že v nejskorsom veku je "zle" alebo že je zle spať a dieťaťom, ale vždy sa proste zasmejem, keď sa odkazuje na nevyspele generácie a predkov.

ah1234
27. kvě 2019

@journals tiež som si prečítala že mám rezignovane dieťa, že so mnou nespí v posteli. Pritom rezignovana som ja, ktorá s ním spať v posteli chcela a on na mňa prdel ! 😀

journals
27. kvě 2019

Co na to rict...🤷🏻‍♀️😂

lindikova
27. kvě 2019

@ah1234 me taky nechtěl v posteli! Přijdu si odkopnuta! :D

linbrno
27. kvě 2019

Si myslím, že je to na tobě. Buď se ti bude chtít zkoušet různý druhy, od placatých až po "kytičky" a třeba jeden bude sedět, nebo tě to přestane bavit, necháš ho cumlat palec nebo třeba prso a až bude větší, tak můžem cucat třeba mrkev nebo čaj z lahvičky;). Nebo ho zabavíš úplně jinak. U nás měly obě děcka dudlík jen chvilku kolem 4-6 mesíce, u staršího to pak skončilo odmítáním, u mladší jsem ho zapoměla u tchyně a už se mi nechtělo kupovat ten stejnej. Kojení to nijak nenarušilo, oba sáli jak vakuový pumpy ;). Ale na pláč by mohlo fungovat i to mošení.

bayt
27. kvě 2019

@vercann Tak jako to je snad normální, že děti se uklidní kontaktem a sáním. Jsme jednoduše savci :D Tak když chce sát, dám napít. Máma synovi dudlík i nabízela, ale jednak ho tak do pěti měsíců odmítal a když už si ho jednou asi na dvě minuty vzal, když mu bylo pět měsíců, tak mě pak ještě tři dny divně kousal do bradavky. Takže pokud si nechcete znepříjemnit kojení, tak bych se dudlíku raději vyhnula.

bayt
27. kvě 2019

Jinak synovi je 16 měsíců a palce si teda nedudlá....dudlík, jak jsem už psala, nikdy neměl.

lindikova
27. kvě 2019

@bayt tohle je ale vážně u každého jiné, to je dobře, že dudlík neměl, ideální stav... někdy to ale nejde, tak co má dělat? Trápit se? Já si pamatuju, jak mě známá s pardonem zjebala za dudlík, že si zničím kojení, a ono ne kojím pořád už 4 měsíce, bradavky mám úplně v pohodě. Z jedné osobní zkušenosti nelze předjímat, že to někdo bude mít úplně stejné. A jak říkám, u nás jede palec, co bych dala za dudlík.

bayt
27. kvě 2019

@lindikova Jak to myslíš tím, že "to jinak nejde?

bayt
27. kvě 2019

@ah1234 No upřímně....žijeme v době, kdy máme naopak nejvíc v času v historii na dítě. Jako běžná žena před sto, dvěstě lety dítě položila do ošatky na poli a šla makat. Taky je úplný nesmysl, že by jako v pravěku dítě nevědělo, kdo je jeho matka! Samozřejmě to moc dobře vědělo, tak jako to ví všichni lidoopi. Naopak gorilí a šimpanzí mláďata se kojí cca 20x denně a zůstávají přilepený na matce několik prvních let života. Podobně přírodní národy.

lindikova
27. kvě 2019

@bayt tahle diskuze nemá řešení a je to ztráta času. Dudlík není ideální stav, proto se tomu taky hezky říká šidítko a všechny bychom byly happy, kdybychom ho nemusely mít. Taky bych chtěla, aby spal těch 12 hodin v noci, kojil se co tři hoďky, jako švýcarský stroječek, chtěla bych, aby se choval přesně podle knížky, nebo že mi to napsala nějaká paní na internetu... Někdy to jinak nejde, protože... nejdřív ta emocionální reakce: chce se mi říct, že dudlíkový mámy jsou neschopný jelita, který na rozdíl od těch ne-dudlíkových neumí svý děti utišit jinak. Jsme líný, sobecký, z dudlíkových dětí vyroste banda rezignovaných mláďat, která chtěla prso a dostala dulík. Amen to that. A teď racio, jo... a nebudu mluvit za ostatní, u nás někdy prostě nic jinýho na takový ten neutuchající pláč z přetažení, kdy nemůže zabratm, nefunguje nic než dudlík. A někdy nefunguje ani dudlík. Ječet malého nenechám, to zase nepřenesu přes srdce já.

bayt
27. kvě 2019

@lindikova Ale mně se syn zdaleka nekojil co tři hodinky. Byl u prsu imrvére první čtyři měsíce, a pak taky strašně intenzivně tak do roka. Teprve teď je to lepší. A v půl roce se budil v noci tak po hodině, v roce...hm..šestkrát za noc? Já sem sem nepřišla kritizovat někoho, že dává dudlík. Zakladatelka založila diskuzi s dotazem, jak naučit dítě na dudlík, že ho nechce, ale že je pořád neklidné. Tak prostě varuju, že to má svá rizika a že bych dudlík nedávala.

A že se to tu prezentuje jako ulehčení matky? To je taky dle mě špatný pohled. Ono v něčem to určitě pomůže, ale vždycky je to něco za něco. Například může dítě začít kousat při kojení, může se přestat pořádně kojit, skončí na UM. Může mít později o to silnější separačku nebo zvláštní přístup k jídlu (zažila jsem už u několika dětí, v roce a půl se uklidňovaly hromadama jídla a jsou z nich bečky sádýlka).

jednaholkaa
27. kvě 2019

@bayt To jidlo, jsem zazila u kojenych deti. I jsem o tom cetla..ze kdyz se na kazdy ukviknuti dava prso, tedy jidlo, tak to pak deti delaji i pozdeji (uklidneni jidlem). Takze mozna je to jedno jestli to je dudlik nebo prso, nekdo k tomu ma proste sklony.

bayt
27. kvě 2019

@jednaholkaa Jo to nepopiram, tohle vubec nemam podlozene, jen jsem si casto vsimla, ze hodne kojene deti dele odmitaji prikrmy a nejsou takovy ty kyseliny. Ale mozna to je fakt nahoda a povaha. Kazdopadne mi uz vyplyva, ze vsechno je neco za neco a jakekoliv zjednoduseni v jedne veci se vrati jako komplikace mnohem pozdeji.

vercann
autor
27. kvě 2019

Zatím to zvládáme bez dudlíku, ale chtěla jsem jenom vědět, jak je to u vás ostatních 🙂 když mi začne křičet třeba obchodě, tak se mi nechce hned vytahovat prso že jo 🙂) Tak v tomhle připadě na rychlý utišení bych ho použila ráda .. ale už začíná být klidnější, takže to třeba nakonec ani nebudu muset řešit..
Jenom nevím proč i při tomhle nevinným dotazu se musí hned v diskuzi začít tak živě a podrážděně diskutovat ...

bayt
27. kvě 2019

@vercann Když mi křičel v obchodě, vytáhla jsem prso, no. Ono teda to ani nikdy nezašlo do takových obrátek, aby musel plakat a křičet....Ale je fajn, že to zvládáte i bez dudlíku! Neříkám, že to je jakože nástroj satanův, ale stejně :D

journals
27. kvě 2019

@bayt Jako fakt? Začal řvát v Lidlu, tak jsi vytáhla prso? 😲 Nedělá mi problém kojit na veřejnosti, ale jsou situace a místa, kterým se chci vyhnout. Tohle je pro mě jedna z nich

linbrno
29. kvě 2019

@lindikova Hmm..když to vezmu jen ten kousek o jelitech. Občas vidím, že kojící maminky jsou "jelita" (konkrétně u těch starších dětí), který všechno řeší prsem - jako jeje, ty jsi upad, tu máš prso, jeje, ty něco chceš a já platím u poklady - tu máš prso...že bez prsa a teba bez dudlíku musí být maminka rozhodně vynalézavější ;). a chápu, že tamto byl asi sarkasmus ;)

normalnimatka
29. kvě 2019

tak chce asi prso, no... zaručená rada asi není. zkoušej různý tvary, značky. některý děti se nevezmou žádnej;)

jednaholkaa
31. kvě 2019

@bayt Presne tak 🙂)

bayt
31. kvě 2019

@journals Jo, ale já jsem nosila, takže nic nebylo vidět. Dokud byl takhle malej, tak ani lidi nepoznali, že kojím.