Epilepsie, nesmí plakat. Jak ji přimět zůstat na břichu?

fim
4. srp 2009

Ahoj holky. Včera jsem byla na návštěvě u známé, která má roční holčičku. Holčička je usměvavá, žvatlá si, je společenská, ale má diagnostikovanou epilepsii. Aby se jí nevyvolal záchvat, nesmí dlouho plakat, mít jakýkoliv stres...asi mi rozumíte. A z toho plyne i to, že se nenaučila otáčet se z bříška na zádíčka (maminka ji otáčí, aby neplakala), neleze, nesedí, natož se stavět.
Moc ráda bych známé poradila, jakou formou holčičku přimět pobývat co nejdéle na bříšku, začít pořádně používat ručičky jako oporu a příp. ji naučit otáčet zpátky.
Vojtovku cvičit nemohou, pže u té děti pláčou - cvičí nějaké jiné cviky, s balónem, do chvíle dokud se to malé líbí... O jistotě, zda to epilepsie je nebo není, nevím příliš. Ale i kdyby to bylo pouhé podezření, skutečnost s nepohyblivostí je stále stejná.
Poradíte?

meleri
4. srp 2009

máme to v rodině, + jedna kamarádka ale že to začíná takhle brzo? pouze vím že jim to začlo až v pubertě. chudák ta holčička...škoda že nemůžou zjistit přesně jestli jde fakt o epilepsii.

romous
4. srp 2009

Mi ji máme dg už v puli roce takže na věku asi nezáleží.A u nás zabírají výborně léky,ale když dlouho brečí a nebo se vzteká tak i přes léky náznaky má,takže křiku se vyhýbáme ale někdy to nejde.Myslím,že ale to že nesedí ani neotáčí,že to s epi nesouvisí,v tom bude něco jiného.

mousunek
4. srp 2009

romous - ono svym zpusobem to "lozisko" muze nejak zasahovat do motorickych vlaken mozku a svym zpusobem to souviset castecne muze...
Ale chtela jsem se zeptat jak to resis u zoubku aby mala neplakala to musi byt dost narocne co?

fim
autor
4. srp 2009

Ona ta maminka je moc opatrná, takže jí vlastně ve všem pomáhá, aby vůbec neplakala. Tak jsem myslela, jestli to nesouvisí - není nucená se to učit, pže to nepotřebuje. Nebo myslíš, že to je teda hloupost?
Taky v tom čuchám i nějaké ochabnutí svalstva nebo něco podobnýho, tak těžko říct. Strašně ráda bych jí pomohla aspoň tak, že bych něco o tom zjistila a poradila, jaké pomůcky by pro ně třeba byly vhodné....

romous
5. srp 2009

No já teda nevim to by se ta mamča měla zeptat na neuru jestli to s tim souvisí,ale za dobu co sem byla ve zdravotnictví sem se s tím nesetkala,tam bude fakt nejaka hypotonie nebo něco jinýho.Jo a k těm zoubkum,nám ještě nerostou takže tohle neřeším. ☹

ronie
5. srp 2009

ahojky máme taky epilepsii-od 5 měs, pokud léky zabírají, nřešila bch to a určitě na bříško dávala, v roce je to už opravdu na pováženou, co říká neurolog a pediatr?? Souvislost epilepsie a zpožděného motorického vývoje opravdu být může-to prokáže rezonance, na které je ložisko vidět a tím pádem se dá usoudit, jestli je v té části mozku, která by za to mohla...Vojtovka se dá cvičit i s epileptikama-mamka je dětská neuroložka, tak to vím, je naprostá blbost být tak moc optatrná, zvlášť když léky zabírají, pokud nezabírají a záchvat se objeví, je potřeba dále zkoušet léky upravit-dávkování, preparát.

fim
autor
5. srp 2009

Holky, díky za ohlasy. Tak snad brzy přijdou nějaké pozitivní změny. Co tak vím, tak léky se teprve zkouší, tak snad to bude hned napoprvé ta správná kombinace a dávkování, aby mohly holky začít zase něco dělat.... 😔