Finanční zátěž s 2. dítětem, jakou máte zkušenost?

meggule
22. led 2016

Ahoj, s manželem bychom chtěli druhé dítě. Dcerce jsou teď 2 roky. Mám ovšem velkou obavu,jak finančně naročné dvě děti jsou. Počáteční náklady mi nepřijdou az tak hrozné, ale potom až prijde školka,kroužky,škola...tak mám obavu,abych svým dětem mohla dopřát vše potřebné.Manžel mě uklidňuje,že pak budeme mít zase dva platy a bude to v pohodě, mě to tak snadné nepřijde. Je tu nějaká maminka,která už má větší děti a mohla by mi napsat zkušenosti? S jakym příjmem je možné se kvalitně postarat o dvě děti (samozřejmě v závislosti na výdajích za bydlení aj. výše zmíněné). Nebo i maminka co je v podobné situaci jako já... Děkuji všem za příspěvky.

mrskato
22. led 2016

Ahoj, my máme čtyřletou holčičku a ted jsem na začátku druhého těhotenství. Také mám trochu obavy, jestli to dáme, ale prostě si říkám, že se člověk bude muset uskromnit, když bude potřeba, věřím však, že manžel nás zabezpečí...dokud dítě chodí jen do školky, tak je to pohoda, až bude škola a druhé děcko bude chodit do školky, budou už zas dva platy. Myslím, že se to dá zvládnout, pokud má člověk normální plat a přiměřené výdaje...

elena2907
22. led 2016

Ahoj,tento problém zrovna řeším.Před mateřskou jsem měla velmi ,,slušný,,plat,jezdila jsem na dovolené,koupila si auto,jezdila na muzikály,do hospůdky s kamarády,nové hadříky,nové botičky atd.Syn má 12 let,co se týče nároků na kroužky,ve škole,oblečení, hračky,je to mazec.Mám 5 měsíční holčičku a vracím se do práce co nejdřív.Mateřskou jsem si dala na 2 roky.Ale budu se zřejmě vracet ještě dřív.Manžel samozřejmě vydělává,ale když zaplatíme splátky,nájem,jídlo,tak to taková sláva není.A to nemluvím o tom,že si myslím,že jsme se hodně uskromnili a samozřejmě mě pomůžou občas i rodiče,koupí pleny malé,synovi oblečení atd.Pokud není věkový rozdíl mezi dětmi tak velký,tak si myslím,že se to dá zvládnout.Spoustu věcí po sobě podědí (oblečení,hračky) ve školce ještě nejsou tak velké nároky a malé dítě ještě nechodí do kroužků,nepotřebuje mobil,tablet aj.Myslím,že optimální rozdíl mezi dětmi je opravdu ty 2-4 roky 🙂

lajla
22. led 2016

@meggule nemůžeš přemýšlet takhle dopředu nikdy Nevis co bude, teď peníze máte pak mít nebudete a naopak, děti nejsou matematika, buď chceš a citis to tak...a nebo ne
Podle toho co pises to zvládnete na jedničku s hvězdičkou, neboj

anansie40
22. led 2016

Nech to na životu, taky se může stát, že místo dvou dětí přijdou rovnou tři jako se stalo nám v podobě narozených dvojčat a všechno se dalo zvládnout. Plány jsou krásná věc, já ale od jisté doby neplánuji...

somalicats
22. led 2016

@meggule Mám dvanáctiletou dceru, dvouleťačku a teď čekáme třetí... Je fakt, že malé děti nejsou finančně tak náročné, jako ty starší - dcera chodí tancovat, na další jazyk, takže to něco stojí. Škola v přírodě, zahraniční jazykový kurs - jenže já s tím vším počítám a dávám si v průběhu roku peníze stranou, takže není problém poslat ji na letní tábor, jazykový pobyt či školu v přírodě a hradit kroužky a pomůcky do školy. A to jsem momentálně na rodičáku a sice jsem pracovala, dokud to šlo, i během těhotenství, ale pochopitelně omezeně a ty příjmy rozhodně nedaly stejnou výši, jako můj plat před MD a následně RD. A to nás s mužem tyhle výdaje budou čekat ještě 2x 😀.
Zvládnout se dá ledacos, jen s tím vším musí člověk počítat dopředu. Navíc život není jen o plánování, kolikrát si něco naplánuješ a pak je stejně všechno jinak.

meggule
autor
23. led 2016

Moc vám všem děkuji za vaše zkušenosti a postřehy. Jediné o co mi jde je,že chci svým dětem dopřát hezký život.
A jediné s čím musím trochu nesouhlasit, je to, že mít děti není matematika, viz příspěvek @lajla. Protože pokud chci aby se rodina měla dobře,je nutná dávka finační gramotnosti,aby člověk dokázal naspořit na vše potřebné, umět si rozdělit čas na děti i sebe... Počítat se musí...A ano situace se vždy může změnit,ale pak je potřeba zase vše přehodnotit/přepočítat.

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz