Jak naučit 15měsíční dítě samo usnout?

karlajasmine
29. led 2017

Ahoj, treba nekdo poradi 🙂
Mam temer 15ti mesicniho syna, ktereho uspavam primarne houpanim (drzim ho v naruci, mame pustenou hudbu a chodim s nim po pokoji dokud neusne, pak polozim do postylky).
Problem je v tom, ze jsem tehotna (6tt) a houpani uz moc nedavam. Pred tehotenstvim to bylo v pohode, ale syn vazi 12kg, uz se mi zacina zvetsovat brisko, pobolivat zada, navalovat, a hlavne motat hlava. Ted jsem ho uspavala a v jednu chvili s nim malem spadla, protoze se mi zamotala hlava.
Uz nekojim.
V noci je to relativne v pohode, to kdyz se vzbudi, tak staci pohoupat chvilicku nebo zazpivat pisnicku.
Pres den jeste prinejhorsim usne venku v kocarku nebo v autosedacce, ale radeji vyuzivam jeho spanek na odpocinek nebo domaci prace, a beru ho ven radeji kdyz je vzhuru, muzeme si povidat, neco si ukazovat, venku muze chodit a hrat si...
V kocarku ale doma neusne a vecer pred spanim uz vubec ne.

Snazim se ho naucit, aby usnul v posteli vedle me, kdyz tam lezime s medvidkama, ale dela s medvidkama strasny blbosti, hraje si, zveda se a chodi po posteli a pada, snazi se z postele slezt a utect, seda si... no proste ze by si lehl vedle me a lezel, to vubec neexistuje. Kdyz s nim takhle lezim dlouho, tak pak uz zacne pobrekavat a dozadovat se toho, abych ho zvedla.

Dalsi problem je ten, ze kdyz uz usne v mem naruci, musim ho polozit do postylky... a to uz ted zacina byt s tim minibriskem problem, protoze postylku ma nizko (aby nevylezl), tak vubec nevim, jak ho tam dam, az budu mit vetsi bricho?

Vim, ze se vsechno nejak udela, ale treba ma nekdo nejaky napad 🙂. Nechat vybrecet neprichazi v uvahu, tak to ani neradte... a prosim zadny rady typu ''Proto jsem naucila svoje dite spat od narozeni od 7 do 7 v postylce s dudlikem...'' :D takovy ''rady'' mi jsou k nicemu a hlavne kazde dite je jine...

Diky!

panickatlamicka
20. únor 2017

@penelope87 zakladatelka to nastesti zkusila mnohem lepe. @karlajasmine zlepsilo se to, zabrala nova postel? 🙂

penelope87
20. únor 2017

@kajalka Je vidět, že ses ani nenamáhala si to pořádně přečíst. Mám dítě. A pardon, že jsem se vyjádřila k něčemu, čemu náhodou trochu rozumím. Doporučuju - i když pro tebe je to asi zbytečné - si přečíst nějakou literaturu od pediatrů zabývajících se spánkem a jeho poruchami. Pak se můžeme bavit.

kajalka
20. únor 2017

@penelope87 V tom případě bych tobě doporučila literaturu od neurologů zabývajících se zráním mozku a dopadů podobných experimentů na dítě. Jak se pak vývoj mozku i nevratně mění..

kajalka
20. únor 2017

@penelope87 Jinak s lidmi podobného ražení si obvykle nemám co říct. Takže se bavit asi nebudeme moci, promiň.

penelope87
20. únor 2017

@kajalka Tohle nejsou experimenty. Je důležité, aby se dítě naučilo samo, v klidu usínat a spát. Nemluvím o novorozeněti, ale v roce a dál už by samostatně spát mělo. A nevidím důvod, proč by toto mělo být v rozporu se zjištěními neurologů. Taky přece nedáš dítěti bonbón pokaždé, když ho začne vyžadovat.

kajalka
20. únor 2017

@penelope87 To nedám, ale nabídnu alternativu a s dítětem se domluvím. Estivilova metoda na výběr nedá, je to pouze rozhodnutí matky. Copak tobě samotné to nepřijde přinejmenším drsné, chtít po dítěti, aby se bez následku vyrovnalo za 3 dny s něčím, na co bylo celý život + 9 měsíců nitroděložního života zvyklé?

penelope87
20. únor 2017

@kajalka Opravdu doporučuju si k tomu něco přečíst. Tohle není metoda, která by se měla používat neuváženě. Ostatně když jde všechno dobře se spánkem od začátku - dítě se mezi čtvrtým a šestým měsícem života naučí spát celou noc samo od sebe, protože je to pro něj přirozené. Nicméně tak staré dítě, o kterém se bavíme - 15 měsíců, už se samo přes noc spát jen tak nenaučí, zvlášť pokud jen budem pokračovat v houpání, kolíbání apod. Protože proč by přestalo vyžadovat bonbón, když mu ho vzápětí sami ochotně dáváme.

panickatlamicka
20. únor 2017

@penelope87 snad tvych rad uposlechne co nejmene maminek, nic ve zlem. urcite jsi presvedcena o tom, ze tyhle metody detem neskodi, ale ver, ze skodi.Bylo prokazano, ze u deti, co prosly vyplakavaci metodou, byla zvysena hladina kortizolu i dlouho pote, co uz davno neplakaly A proc? Protoze v tom stresu, ze maminka neprijde, byly porad.Jen uz jim prislo zbytecne to davat najevo. Tak to je asi vse, co jsem ti k tomuto tematu chtela napsat.Resp.ono j toho mnohem vic, ale nechci se zacyklit v nikam nevedouci diskuwzi. Hezky vecer.

penelope87
20. únor 2017

@panickatlamicka Opakuji: není to vyplakávací metoda - a ty přijdeš. Je důležité nastavit dítěti ve výchově nějaké hranice, ne mu hned splnit všechno, co si přeje - mnohdy ještě dřív než vůbec tušíš, co vlastně potřebuje.
Neshodneme se.
Taky nemám zájem se o tom víc bavit.

karlajasmine
autor
20. únor 2017

@penelope87 To by u meho ditete absolutne nefungovalo 🙂 Diky za radu, ale on jakmile zacne vecer (nebo kdykoliv) plakat, tak bez utiseni (vysvetleni z moji strany, prituleni se atd, nebo vysvetlovani ze strany nekoho jineho, rozptyleni..) se jeho plac stupnuje do sileneho hysterickeho revu. Moc casto se nestane, ze bych dopustila, aby se do tohoto stavu dostal, ale treba pred par dny jsem musela rano jit zvracet (ranni nevolnosti), manzel spechal do prace, tak byl nervozni, malej mel hlad, a jak me slysel zvracet tak silene znejistel, zacal rvat takovym zpusobem, ze se klepal jeste 20minut. Ja v tu chvili nemohla pro zvraceni nic.. no hruza. Ver mi, ze znam sve dite nejlip, a tahle ''Uspavaci metoda'' by dopadla tak, ze by moje dite hruzou pozvracelo postylku a utesovala bych ho minimalne 2 hodiny.

Jinak kazdopadne problem uz neni aktualni 🙂 - uz usina krasne vedle me v rozmezi 20-30minut, poustime hudbu, leham si k nemu, tuli se k medvidku a ke me a po nejake dobe sam usne. Po napsani tohoto prispevku mi doslo, ze stejne sama znam odpoved - ze jedine reseni je vytvorit mu krasne klidne prostredi na spinkani a cekat, dokud neusne.. prvni den to trvalo hodinu a od te doby se intervaly zkracuji.
Postylku pro vetsi dite uz mame objednanou, takze ji zaroven dostane za odmenu.

Vsem moc dekuji za rady!

penelope87
20. únor 2017

@karlajasmine Tak to gratuluji! Nejlepší je, když se to naučí takhle sám.

karlajasmine
autor
20. únor 2017

@penelope87 A jinak tohle: ''dítě se mezi čtvrtým a šestým měsícem života naučí spát celou noc samo od sebe, protože je to pro něj přirozené.'' opravdu neni pravda, znam nespocet deti, ktere skutecne sami v tomto veku celou noc neprospi. Ja treba jako dospela neprospim celou noc nikdy - kazdou noc minimalne jednou vstanu a dojdu si na zachod a napit se.

Nicméně tak staré dítě, o kterém se bavíme - 15 měsíců, už se samo přes noc spát jen tak nenaučí, - Muj syn je dukaz toho, ze nauci 🙂 A stejne tak mnoho deti mych kamaradek, ktere se naucili sami spat celou noc ve veku 12mesicu az 3 roky. Muj syn se teda take jednou za noc stale budi, ale dam mu napit, on zase usne, dojdu si na zachod a taky spim dal 🙂

karlajasmine
autor
20. únor 2017

@penelope87 Jj, jsem rada, ze problem uz odeznel 🙂

panickatlamicka
20. únor 2017

@penelope87 naposledy jeste zareaguji: dekuji za tvou ,,osvetu".Pletes sem uz i vychovne metody, takze ja jdu radeji uspavat svou 2,5 dceru (kojenim!!!). S dovolenim bych rada vychovavala a uspavala podle sveho a pro tvuj klid-vsechno svym detem nedovolim. Jen se mi prici na ne dlabat, kdyz me potrebuji. Neumim si predstavit, ze by mi dite rvalo v loznici a ja jak psychopat odpocitala 5 minut a pak tam za nim sla a zasjak ledova kralovna odesla. Neber si to isobne, ja jen pri te predstave mam sevrene hrdlo a tim nejen z nasbiranych informaci, ale hlavne intuitivne vim, ze 5-10 atd minut a dalsi metody nejsou spravne. Pro moje deti urcite ne. Tak ja mazu, uz na me hejka.

penelope87
20. únor 2017

@karlajasmine Jen ještě: taky se to nenaučil jen tak - v podmínkách, které měl předtím, by stále chtěl být houpán atd. - muselas to změnit. Uklidnit se.
Rozjela se tu kolem toho zbytečná debata, ale v zásadě jde o to, že prospíme třetinu života, a tak je dobré se o spánek dětí zajímat a pokud s ním není něco v pořádku - tak se to snažit zlepšit co nejdříve.
Znám spoustu žen, které se kvůli dětem roky nevyspaly, jen proto, že si myslely, že je normální, že se nevyspí, že je jasné, že budou ještě v roce kojit 4x za noc apod.

kituska20
20. únor 2017

@karlajasmine tak odstaveno?🙂 je super že jste to zvládli bez nervů s bez stresu. Já se toho strašně bála a dokud jsem se bála tak to nešlo, jakmile jsem se přestala bát zabralo to hned na poprvé. Jo a už nechce plácat po zadečku, prý je velká holka. Nechá si dát pusu na dobrou noc otočí se a spí, až jsem to obrečela 😰😂

penelope87
20. únor 2017

@panickatlamicka Však si na to měj názor, jaký chceš, a dělej to, jak chceš. Já ti to přece nevnucuju. Myslím, že jsme se nepochopily. A opakuji znovu: nemluvím o tom, odpírat dítěti jeho potřeby. Mluvím pouze o situaci, kdy je relativně velké dítě zdravé, nakrmené, přebalené, obstarané, pomazlené, přečtená pohádka - cokoli dalšího - má jít spát, ale je nemůže usnout samo, bez nějaké navyknuté uspávací činnosti, jejíž vykonávání nebo délka vykonávání rodiče dlouhodobě vyčerpává fyzicky nebo psychicky nebo není možné, aby v ní dále pokračovali (uspávání 12 kilového dítěte v náručí těhotnou matkou). To jen aby bylo jasno. Hezký večer.

kajalka
20. únor 2017

@penelope87 A jak si vysvětluješ, že tolik malých dětí má se spánkem problémy? Kde dělají rodiče chybu?

pajounek
20. únor 2017

@penelope87 musim rict, ze u syna jsme metodu "jit az za pet minut" zkusili jednou..po dvou minutach hrozneho place jsem ho vzala (manzel mel nazor stejny), a usinal u nas nebo jen se mnou a pak jsme ho prenesli. Ve trech letech usina ve sve postylce, ale stejne i v noci prijde dospat k nam.
Druhe dcerce je 15 mesicu, kojena a brecet jsem ji nenechala, preci to neni vubec prirozene. Prso v noci dostane klidne 10x (nekdy je pricucnuta skoro porad, jindy treba jen jednou), ale kdyz se maji do dvou let proklubat napr vsechny zuby, proste ji to trapi a nenecham ji brecet. Vzdyt by mela spat celou noc, ze..
Od toho jsem mama, abych utesila..a hlavne v noci a vecer. Spinkat sami jednou budou, ale "nutit" miminko vyplakanim to opravdu ne..

penelope87
20. únor 2017

@kajalka To je samozřejmě individuální, ale myslím, že ta prvotní příčina může spočívat v nerespektování rytmu dítěte po narození. Buzení nebo naopak uspávání. Trvá kolem 8 týdnů, než si dítě vůbec začne uvědomovat den a noc a než se podle toho naladí jeho vnitřní hodiny (víc spát v noci, méně přes den).
Rozhodně jsem přesvědčená, že to všichni rodiče se svými dětmi myslí dobře - a sama vím, že ty první měsíce jsou prostě těžké psychicky i fyzicky a že se člověk snaží dělat to nejlepší a nejvíc.
Někdy může být chyba v buzení - když přijde návštěva nebo "potřebujeme" někam jít, ale taky, když dítě křičí ze spaní, ale ve skutečnosti není vzhůru - a my ho probudíme, dřív než to zjistíme, protože jsme u něj hned (noční běsy). A někdy naopak v uspávání, že vytvoříme asociaci, bez které dítě nikdy neusne a bude ji vždycky vyžadovat.

panickatlamicka
20. únor 2017

@karlajasmine bezva 🙂 jste oba sikulky🙂

psya
Autor odpověď smazal
Zobraz
kituska20
21. únor 2017

@psya to je ješte malinkej

jipe
21. únor 2017

@psya Fungovat to určitě může (a nemusí, každí dítě je jiné). Ale pokud nechceš ještě ukončit kojení, tak asi není třeba to hrotit. Každopádně doporučuji pořádnou večeři a pokud má dudlík, tak by si mohl vystačit s vodou k pití

jerou
21. únor 2017

Na kazde mimco funguje neco jineho, mam kamaradku a jeji mimco spi od pul roku celou noc a ja mam rok a pul holcicku a ta se budi co tri ctyri hodky. Co se tyka ruznych uspavacich metod- to se mi jezi vlasy! Nechat kricet a prijit az za urceny cas? No nikdy! Znam hodne lidi, jejichz matky tohle praktikovali a kdyz se jich zeptam jak jsou na tom se spankem, odpovidaji, ze spatne spi a maji problemy dlouhodobe. Ja bych s tim byla opatrna.

karlajasmine
autor
21. únor 2017

@psya Ja myslim ze to urcite fungovat muze, ale mozna az po ukonceni kojeni? Vim, ze dokud jsem kojila, tak syn okamzite chtel prso, kdyz jsem si vedle nej lehla.. tak jsem to prave udelala tak, ze jsem nejdriv prestala kojit a zacala houpat, a pak jsem se potrebovala zbavit i toho prokleteho houpani 🙂
Jinak nechat vyrvat bych nemohla uz jen z toho duvodu, ze syn uz misto place vola ''mama?'', ''mama?''.. a nedokazala bych poslouchat, jak se stupnuje jeho zoufaly hlasek a vola me cim dal urputneji.. fuj uz jen ta predstava.

kituska20
21. únor 2017

@karlajasmine já vzala najednou prso a tím i uspávání :D ale vzala to dobře 🙂 byl to je takový zvyk a moje pohodlnost že jsem nakojila a ona spala 🙂

psya
21. únor 2017

@karlajasmine chudacek :,(

sarik123
29. pro 2017

@karlajasmine
Ahoj, muzu se zeptat, jaka je u vas situace s uspavanim ted, s novym miminkem? Mam 18ti mesicni dceru a uspavam ji tak, ze u ni lezim, zpivam, hladim. Nevadi mi to, ale nekdy to trva i hodinu. Kdyz je opravdu unavena, tak treba jen 5 minut, ale to je vyjimka. A nedavame ji nijak brzo spat, chodi az po 9. hodine. Za 3 mesice cekame miminko a nebudu mit samozrejme cas travit hodinu uspavanim starsi dcery. Vecer by me mohl zastoupit tatinek, to by slo, ale pres den (mala spi po obede) budu doma sama a nedovedu si zatim predstavit, jak to zkloubit.
Jen jsem tedy chtela vedet, jak to u vas funguje ted. Dekuju

pavses
29. pro 2017

Dám malého do postýlky (je mu 18m), na každou ruku si vezmu maňáska a vyprávím mu. On sleduje maňásky, po chvilce si lehne a když vidím, že je úplně vyklidněný, zamavám mu s maňásky jako že odchází taky spinkat do truhličky, uklidím je a odcházím z pokoje.