Jak naučit čistit zuby 20měsíční batole?

misule55
12. led 2017

Maminky nemáte někdo radu, jak v pohodě naučit batole čistit zuby? U nás je to kazdodenní boj, řev a zuby téměř netknuté, přitom čistíme od prvního zoubku...Zkoušela jsem básničky, zpívat, ale vždycky ho nakonec musím chytit a vyčistit zuby téměř násilím a i tak je to takové čištění nečištění...🙂 Máme malého vzpurníka, je s ním všechno trošku náročnější, ale tohle už je hrůza Díky za rady 🙂

annasmyckova
12. led 2017

u nás to stejné, jen využívám ten řev a otevřenou pusu k vyčištění 😉...chce to vydržet, kolem třetího roku už se dá s děckama domluvit a v pohodě...

lansi83
12. led 2017

Ahojte,malymu je 21mesicu,má 16 zubů a cistim mu je v leže na prebalovaku,protože tak může jen minimálně uhybat.Ale stejně je to boj kdo z koho.Zoubky sice nejsou vyčištěny precizně, ale lepší něco než nic. V sedě nebo ve stoje na stoličce bych ho neudržela. Máte někdo nějaký nápad, jak na to?? Díky 🙂)

misule55
autor
12. led 2017

jejda to jsem ráda, že nejsme sami :D No občas to děláme tak, že manžel ho lechtá a drží a ja čistím, ale to už taky nezabírá...Jo to si taky říkám, že aspoň, když řve mám volné pole, ale mám pocit, že už z toho má fakt trauma :D

adji
12. led 2017

Mám taky 20 měsíčního. Taky jsme s čištěním zoubků bojovali, pak na chvilku zabrala básnička, ale na tu mi poslední dobou taky dlabe... Tak jsem ho naučila plivat pastu do vany a najednou ho to baví 😀

matildaxp
12. led 2017

U nás to teda také není žádná sláva s tím čištěním. Ale dám dceři kartáček do ruky během koupání. Teď jsem to začala děla tak, že si vezmu svůj kartáček a ukazuju jí, jak se čistí a dělám při tom ÁÁÁÁÁ. Dcerka začíná chápat a taky říká ÁÁÁ a šmrdlá si zoubky. Během toho vezmu její druhý kartáček a vyčistím jí je. 🙂

katharinka4222
12. led 2017

A necháváte ho čistit i samotnýho před zrcadlem? Dcerka byla si ce šikovná, ale pokud se jí nechtělo, tak zrcadlo vždy zabralo 🙂 Koukej na tu princeznu, jestli pak si už vyčistila zoubky? Ukážeš jí, jak se to dělá? A ted jí je zkontroluju já, můžu? Synovi 14 m ted rostou stoličky, takže kartáček má narvanej v puse pořád, večer pořádně zkontroluju a většinou není problém,a to je to taky vztekloun 🙂

prostenika85
12. led 2017

Zoubky čistím večer ve vaně. Dám prckovi svůj kartáček, aby čistil zuby mi a já čistím zoubky jemu. Žádné superterno to není, ale bez řevu 😉

drzticka81
12. led 2017

me samotna zubarka doporucila cistit zuby i pres odpor....syn si taky zpocatku nechtel cistit zuby, tak jsem ho proste jakoby preprala a cistila na nasili...ted ma 4.5 a vi, ze cistit zuby je nutnost - nejdrive si vycisti on a ja mu je docistim-ma je pekne bile a bez kazu, totez praktikuji s dcerou.......ted uz se ji zeptam, chces po dobrem nebo po zlem ....vybere si vzdy po dobrem 🙂))

jarmy_
12. led 2017

no tak mi to na sílu připadá teda hrozné. já málé dala kartáček od malinka, koupila jsem přírodní pastu z Nobilisu a když si jd čistit já, čistí si ona. Není to teda žádná hitparáda, nedokáže si je čistit precizně ale snaží se a pliveme do vany. Na sílu bych to ale rozhodně nedělala..

lemona
12. led 2017

Já mám 18měsíčního, a přišla jsem na tuhle fintu: čistíme si zuby navzájem 😀 Dám mu do ruky svůj kartáček a otevřu pusu. Jeho to tak zaujme, že mi sám může kartáčkem šmrdlat v puse, že tu svojí pusinku zaujetím taky otevře a ani si nevšimne, že mu přečistím i jeho zoubky. Samozřejmě mi kartáčkem mlátí o zuby a občas mi ho vrazí do krku, ale co se dá dělat 😝 A čistíme bez pasty, podle dentální hygienistky je to zatím naprosto OK.

drzticka81
13. led 2017

pro me je nejdulezitejsi, ze je ma dukladne vycistene-kladu na to duraz, protoze zdrave zuby jsou pro me primarni zalezitost - dite si samo zuby dukladne nevycisti-doporucuje se docistovat detem zuby snad do deseti let! a ne kazdy ma spolupracujici poddajne dite - moje deti mely taky zubni kartacky od malinka, ale pak prislo velmi silne obdobi vzdoru 🙂)))) a jak jsem psala, syn uz si cisti zuby bez nasili -vi, ze je to dulezite 🙂)))samozrejme docistuji......dcera je ve fazi vzdoru 🙂))

misule55
autor
13. led 2017

Jo holky to jsem zkoušela, aby si čistil sám, ale zcela bez zájmu,olízne pastu a šmrdlá kartáčkem po všem jen po zubech, já právě na zuby hodně dbám a beru to tak, že si je čistit musí, i když se mu to nelíbí, jinak si to fakt nenechá. On je tedka ve fázi, kdy neudělá absolutně nic, co po něm chceme, ať už po dobrém nebo po zlém. Je prostě vzpurný, po mě :D
Jinak čistíme od prvního zoubku, já se snaýím ráno mu dát kartáček, at si čistí sám bez pasty, ale vydrží to 2 vteřiny...
Takže u nás, když ne násílím tak vůbec a kež by to bylo jen čištění zubů :D

pavlina212
13. led 2017

Možná spláču nad výdělkem, ale pro mě je mnohem důležitější, aby se z čištění zubů nestal boj a nepříjemnost, než kvalita vyčištění. Takže šmrdlá (18m) sám a někdy si nechá dovyčistit, někdy ne.

drzticka81
13. led 2017

ja teda nevidim, ze by mely ted ke cisteni odpor -uz jim to prijde automaticke, syn dokonce, kdyz si vezme jeste neco po vycisteni zubu, tak sam upozorni, ze chce vycistit jeste jednou......
a taky shledavam pozitivni jednu vec -diky tomu, ze si cisti zuby, ja jim je docistuji -maji zuby zdrave a neboji se tak navstevy zubare, vklidu vydrzi sedet, maji otevrenou pusu, zadny brek, sceny a fobie ze zubarky -protoze vi, ze jim nebude nic delat 🙂))) chodime pravidelne kazdy pul rok 🙂))
jo a to jsem je kojila i v noci az do dvou let 🙂))

barboramastalirova
13. led 2017

Syn má 23 měsíců a taky jsme s čištěním hodně bojovali. Kdyz byl menší, bylo to bez problémů, u básničky jsme zoubky vždy vyčistil. Pak přicházely různé krize, pořád jsme měnili strategii, cistil si sám, cistili jsme navzájem...tak před dvěma měsíci se to zlomilo. Asi dostal rozum, takže když teď protestuje používám metodu: až si vycistis zuby můžeš si jít hrát atd. Zatím to funguje.

jitavrtule
17. led 2017

mala ma 20m, cisteni trenujem od prvniho zoubku, sahani do pusinky od malinka, stejne jako otevirani pusinky na "aaaa". ono zrovna v tomhle je to s detma fakt jak se psem - proste se musi naucit, ze urcitou manipulaci snaset musi a usnadni to hodne dalsich ukonu, taky bohuzel casto neprijemnych, ale nutnych - brani leku, kontrola u zubare, vysetreni u doktora.
u nas je to zatim bez problemu, chvili si smrdla sama, vyzaduje pastu, pak dosmrdlam ja a pak si zas muze smrdlat sama. Vetsinou si pri tom cistim zuby taky a predvadim jak na to 🙂 pokud nespolupracuje, pak holt musi jako "mimi" udelat "haji" a na zadech ji na silu vycistim zuby rovnou ja. Vleze se da zpacifikovat mnohem snaz ze vsede nebo vestoje. V tomhle zjevne razim jinou taktiku nez nektere z vas a souhlasim do puntiku s @drzticka81 - proste zuby vycistene budou a hotovo, o tomhle nediskutuju. Je to mnohonasobne mensi zlo nez pak resit kazy a jejich osetreni a cisteni na silu od mamky je o dost mensi trauma nez pak vrtani (na silu) u cizi pani zubarky a to pro oba zucastnene. Protoze na zubarskym kresle to je ve finale vzdy rodic, kdo zmitajici-se-nespolupracujici dite drzi, ne zubar (ten vrta).