Mám batoleti čistit zuby násilím? Je pasta při čistění zubů dětem potřebná?

Zodpovězené
28. únor 2019

Dobrý den,

každé ráno i večer "čistíme" s naším 18 měsíčním synem zuby. On si je od nás čistit nenechá, takže si ten kartáček pokouše a je hotovo. Zubařka mi řekla, že má zoubky krásné, ale je třeba mu je čistit i násilím. Ale já v něm nechci vyvolat nějaký blok. Samozřejmě to zkoušíme, dám ho do lehu a vydrží pár sekund, tak vyčistím, ale opravdu mám čistit zoubky násilím? Paní zubařka je mladá, nemá děti, tak mi přijde, že neví ani vlastně, co mi "doporučila". Syn nemá ani plak, začal se mu dělat, ale to jsme vyčistili.

Dále se chci zeptat na pastu. Na doporučení zubařky ji používáme - samozřejmě pro něj vhodnou - ale nevyplivne ji. Vadí to?

Díky za odpověď.

Dobrý den,

nejprve odpovím na dotaz ohledně pasty. Ta je pouze doplňkem čištění, pokud ji syn polyká, můžete s ní čistit, až bude schopen ji vyplivnout.

Druhá otázka se týká čištěním násilím. Sama znáte své dítě, víte, čím ho motivovat, můžete zkoušet, jestli něco zabere. Pokud žádný trik nezabere, opravdu doporučuji čistit i přes odpor. Je to otázka chvilky. Věřím, že v 18 měsících kaz ještě nemá, ale pokud si čistí zuby pouze sám kousáním, tak je vznik kazu opravdu otázkou času. A věřte, že dítě si relativně brzy zvykne na to, že "přežije" trošku nepříjemností každý den v koupelně. Je to určitě lepší možnost, než aby musel jít zoubky ve dvou letech spravovat.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová