Jak zabavit půlroční miminko?

lobella
16. kvě 2019

Ahoj, mam pulrocni dcerku a premyslim, jake vymyslet aktivity. Bydlime na vesnici a cely tyden jsme v podstate jen sami dve spolu. Manzel chodi z prace az pozde vecer. Dcerka se probouzi mezi 7-8rano,pak je 2 hod vzhuru, pak 30-45min spanek a dalsi 2 hod vzburu. Pak 45min spi a pak je 2-4hod zase vzhuru. Pak 30min spanek, pak koupani a ve 22hod usina. Mame doma 3 gumove knizky, jednu s obrazky a 2 s basnickami. Vetsinou za dopoledne stihneme precist všechny knizky, vyzkousime vsechny hracky a chrastitka, reknu vsechny basnicky, pisnicky, zacvicime si, pustim ji kolotoc, zahrajeme hru kde je KUK, paci paci atd a zbytek dne jsem bezradna. Chodime 1-2xdenne ven, ale to v obdobi spanku, jinak v kocaru nevydrzi. Jeste nesedi, neleze, takze se moc nezabavi sama. Mate tipy, co delat s takhle starym mimcem? Chodime jednou v tydnu plavat, ale to je vse. Kamaradky jsou bezdetne a vidim se s nimi max 1xza ctvrt roku.,tak jsme porad sami. Bydlime taky na vesnici, sice je tu plno maminek s detmi, ale asi jsou oorad doma zalezli, protoze venku nikdy nikoho nepotkame, abychom se seznamili.

terezuka
16. kvě 2019

@lobella Dcera v sesti mesicich milovala vytahovani vseho - nadobi, priboru, obleceni ze skrine, kosmetiky z krabicky, pradla pripraveneho k poveseni... v podstate jsem ji nezabavovala, “delala” domaci prace se mnou (ono taky treba poveseni pradla s touto “pomoci” trvalo mnohem dele). V kocaru jsem s ni jezdila zasadne, kdyz byla vzhuru, aby z toho sveta okolo taky neco mela. Dala jsem ji ksiry, polozila na bricho a ona koukala pres korbu ven. Pozdeji sla na kolena, nakonec tam stala a kynula kolemjdoucim. Asi jsme byly za atrakci, ale pro me lepsi, nez ji predcasne posazovat do sportaku (samostatny sed prisel mnohem pozdeji).
Spis mam pocit, ze se nudite Vy, coz uplne chapu, pokud jste na vsi sama... Neni v blizkem meste nejake materske centrum, do jehoz chodu byste se mohla zapojit?

daasqua
16. kvě 2019

Já holku nechávala, aby se zabavila sama 🙂 Hračky okolo, nebo koukala, jak já něco dělám, hrabošila ve věcech... I doteď se (možná i díky tomu) umí sama krásně zabavit, soustředí se na věci, třeba i hodinu si hrála v 9,5m s bezdrátovou myší a zandavala a vyndavala baterky. Spíš jsem dělala věci s ní, když se nudila, než abych ji pořád zabavovala. Z hraček nejvíc jelo "lego" a bourání, leporela, karty, pohybující se knížečky (kuk), ovladače, dětský mobil. Začala se plazit v 7m, takže to ji zabavilo ještě více. V kočárku spala, teprve když seděla, tak začala koukat ven. Zkus si najít nějakého koníčka pro sebe, abys taky vypla, a zkus nechat díte zabavit samotné. Ve 5m mi taky bručela, že se nudí (maximálně pivotovala), ale naučila se pak aspoň trochu zabavit.

lobella
autor
16. kvě 2019

@terezuka tak vytahovani veci a kramareni asi az ve chvili, kdy se nekam doplazi a bude umet otevrit (skrinku, suplik), driv si to neumim predstavit, kdyz se v kocaru probudi, stahnu ji strisku, ale korba je hodne hluboka (roan) tak ani na brise nevidi ven...se tesim az bude sedet a vytahneme sportak a budem chodit ven vzhuru

lobella
autor
16. kvě 2019

@daasqua take se snazim, aby se zabavila, aby i mela motivaci se doplazit pro hracku, otocit se atd, nekdy to na oar minut zabere, jindy jen lezi na zadech a kouka do stropu znudene, to mam pak spatny pocit, ze se ji nevenuju a ona se nudi, ono cucet porad na ty same hracky by me take nebavilo....jinak ja sama sebe zabavim azaz, naopak na to nemam skoro cas, spis nevim, co takhle vyvadet spolecne

daasqua
16. kvě 2019

Tak to nevadí, že se nudí, každé dítě by se mělo vedle zábavy i nudit 🙂 My asi měli tolik hraček, že jí to zabavilo, i když nejvíc jí pak zaujaly obyčejné věci 😀 Zkus jí dát někdy do rukou i obyč krámy, které jsou bezpečné, ona je bude zkoumat a mlátit s nimi. Já to moc nehrotila, navíc jsem byla ráda, že využiju čas (dvě brigošky a zkoušení nových koníčků, na odreagování). Až začnou ještě více vnímat, tak si s nimi vyhraješ ještě více. Já třeba ještě ani v 10m nečtu, jedině ukazuju obrázky, ale pak mi to stejně sebere a zkoumá to sama. Už ale vnímá, že jí ukazuju, jak se něco dělá (kalíšky do sebe, kolečka na tyčku, lego na sebe), takže teď teprve to má větší smysl. Ještě jsem v 6m dělala "divadlo" s plyšáky, taky třeba s "kuk".

biciklissie
16. kvě 2019

Ahoj. Ja myslim, ze se v tom tak nejak placas, asi tak jako ja🙂. Taky mam porad pocit, ze nedelam dost a ty zrejme taky. To si musime srovnat v hlave, kdyz je dite ciste, oblecene, najezene a normalne se rozviji, tak to urcite nedelame uplne blbe. Zaklad je, ze ne kazdou vterinu musi dite neco delat. Ani my dospeli porad neco nedelame, zamyslime se nebo naopak nemyslime na nic, zahledime se do blba a tak podobne. A pro deti je to stejne, naopak, maji porad spoustu novych podnetu, zazitku, vjemu, musi to nekdy zpracovavat a nebo od toho odpocivat. Takze ja to delam nasledovne. Dam kolem hracky a necham ji, at se v tom placa. Kdyz si chce hrat, tak si hraje, kdyz ne, tak si kouka nebo brebenti nebo nic. Az kdyz je nespokojena, tak se venuju, davam jine hracky, menime polohy, prostory, vykladame, houpeme, atd. Venovat se porad, to by sis pekne zavarila a bylo by to uplne na masli. Ja mam manzela taky porad pryc, hlidani zadne, kamaradky daleko, tak te chapu. Jo a ty knizky a hracky. Nasi malou porad to stejne dokola nebavi a me snad jeste min. Mit zasobu je pekne drahe, tak ja nakoupila z druhe ruky. Za par stovek hracek, knizek, plysaku. A obcas koupime neco noveho nebo dostaneme. To vystaci na docela dlouho, nez s techto hracek vyrostou. Kdyby jsi chtela, napis ip, pokecame.

inke29
16. kvě 2019

buď ráda ze jen leží a kouká do stropu 😂co ja bych za to dala... ja musela dělat psi kusy, tajtrdlikovat, saskovat aby aspoň chvilku neřval...jak jsem prestala tak spustil...zacal se zabavovat az když se pohyboval ale zadna slava...a i teď v 11m ho zabavuju nebo mu asistuju nebo minimálně hlídám aby nekde neupadl takže se stale tesim na den kdy se dite zabavi samo😀 a do kočárku jsem si koupila klín pod matraci aby aspon neco viděl...trochu to zabralo...

jrak
17. kvě 2019

Co nosítko (Kibi, Lenka, LennyLamb apod.)?
Venku z nej uvidí, tak se zabaví obyčejnou procházkou a doma je z nej výhled taky zábavnější 🙂

jrak
17. kvě 2019

Jinak teď koukám na fotky a v té době u nas měly úspěch zvukové hračky, třeba pianko (i když původně jsem doma nic takového nechtěla 😬).

bayt
17. kvě 2019

@lobella V půl roce syna bavilo dát do ruky třeba kus okurky a žužlat. U toho vydržel dlouho. Nacvičoval lezení, takže stačilo prdnout na deku a vždycky, když dolezl na kraj, vrátit zpátky. Bavilo ho na dece pozorovat okolí, a nebo jsem ho nosila v nosítku a bavilo ho koukat ven. Bavilo ho koupání, tak jsme chodili na plavání a každý den koupali s hračkama. Miloval takovou tu kaučukovou žirafu nebo si hrál všelikaj s chrastítky. Jo a ty knížky, na ty koukal taky rád. Ale byla to teda otrava ho tehdy zabavovat, ještě teď si to pamatuju, taky jsem byla kolikrát bezradná...

kaja2016
18. kvě 2019

@lobella mrkni na net na montessori nebo v knihovne. Me to tehdy pomohlo a do tri let muzes vyuzivat. Kazde dite se samo nezabavi, nektere jsou akcnejsi a proste potrebuji zabavit...

ladyhacek
19. kvě 2019

Tolik aktivit jsem snad nedělala a to 4 lety si ještě teď nevydrží někdy sám hrát ( podle nálady - nesmí být sám když má kolem děti maminku nepotřebuje)
Různé pohybové říkanky ( kutálí se brambora...)
A jinak nechat dítě i samotné - třeba pod hradickou. Dát na bříško, nabídnout hračky aby na ně viděla ale byli dál ať se snaží plazit 🙂
( No starší byl borec chnapl deku a přitáhl si to na nějaké plazení mi kašlal 😀)
Ale určitě s ní nebýt pořad. Teď to jde ale jak bude starší bude to horší a horší a pak si ani neprdnes 🙂.

Druhý syn má 9m a taky vyžaduje pozornost, ale zároveň od narození vydrží i sám. He zvyklý.
Dala jsem ho na deku koukala na něj ale se starším třeba vařila, tvořila....

Pro děti není ani dobré moc podnětů ( moc aktivit) nezvládají to ještě zpracovat. Pokud ti vydrží chvíli sama a koukat do stropu tak jí nech zpracovává zážitky s tebou 🙂
Jinak doporučuji spíše nejdříve nechat klid a pak a ní něco dělat, naopak to nemusí fungovat už tě bude chtít pro sebe.
Každé dítě je jiné a potřebuje jiný přístup. Najděte si ten svůj 🙂

fandysek_1
19. kvě 2019

@lobella odkud jsi? Co nějaká hernicka a malá si může ležet na dece a ty si dát kafe, případně s někým pokecat? Mám taky půlroční holčičku a jsme hodně venku s jejím braskou. Doma je pak na dece a hrajeme si okolo ní. Dostala elektrické pianko a s ním si hraje, když třeba koupu. Zajímá ji vše do pusy. Stačí i obyčejné kroužky. No a pak blbinky kolem ní. Taky ji hodne nosím v Tule.