Jak zvládáte domácí práce s miminkem?

barlem
21. črc 2019

Ahojte, chtela jsem vas poprosit o vase napady, rady, tipy, jak zvladat spolecne s peci o nase nejmensi i veskere domaci prace🙂Mam rada doma uklizeno, a na druhou stranu zase nechci surovat na ukor maleho, kdyz je vzhuru, chci se venovat jemu🙂
Nekde jsem se docetla docela dobry napad, a to rozdelit si domaci prace do jesnotlivych dnu, takze mam napr. pondeli zehlici, utery vytiraci, stredu myci koupelnu apod.🙂i kdyz znami a pribuzni , zejmena ti, kteri nemaji deti, se tomu smeji, mne to tak ale vyhovuje, nejsem aspon ve stresu, ze mam doma vybuch a muzu se venovat malickemu🙂
Dekuju za vase pripadne dalsi poznatky🙂

teckadvojtecka
21. črc 2019

Uklízet, když spí.

lastovenka
21. črc 2019

@barlem s tím rozdělením je to dobrý nápad! To budu taky dělat!

monny3
21. črc 2019

Když byl malý fakt miminko, tak jsem třeba prádlo, linku a myčku dělala s ním v šátku, on spal, já ho měla u sebe a aspoň něco udělala 😉 Na druhou stranu, já nejsem vůbec fanda úklidu, takže potom se prostě jednou za týden "pofackovalo" co bylo potřeba (vysát, uklidit koupelnu, utřít prach atp.) a to jsme prostě dělali společně s mužem, respektive se nějak přirozeně střídali, že se jeden věnoval miminku a druhý dělal, co bylo potřeba. Teď je malému 1,5 roku, uklízíme převážně s ním, jen takové ty výjimečné činnosti (úklid skříněk v kuchyni atp.) dělám bez něj, když je třeba s mužem venku. Osobně nejsem zastánce úklidu v době spánku dítěte, tehdy jsem prostě odpočívala taky a dítě nežije v domnění, že se všechno nějakým zázrakem uklidí samo, ale vidí uklízet rodiče. Někomu to možná vyhovuje, každý jsme jiný, já bych do toho ale nešla, doma sice nemáme sterilno, ale já jsem v pohodě a odpočatá 😉
Jinak ten úklid na fáze nebo zóny, se tady hodně probíral i s ivakalinova (Vileda), že jedeš buď podle činností nebo spíš podle místností, každý den něco 😉 No a s bezdětnými kamarády to vůbec neřeš, já si taky jako bezdětná klepala na hlavu, jak může matka na mateřské nezvládat úklid, když je celý den doma 😂😂😂

zelenaesmolda
21. črc 2019

Nekdy udelam co je treba kdyz spi,nekdy si zdrimnu behem dne s ni a pak to delam vecer kdyz usne 🙂
Kdyz fakt potrebuju neco nutne udelat tak ji pustim pisnicky na mobilu

lachtanice86
21. črc 2019

Rady jako uklízet když spí jsou super, ale mně třeba mimčo a ani teď v 8m přes den nenaspi víc jak 40minut a to všechno nestihnu. Dělám to po dnech.

jutta42
21. črc 2019

@barlem Taky delam po dnech, vyslovene rozpis nemam, ale tak nejak si rozplanuju, ze jeden den vytru a utru prach, dalsi den koupelna, pak je treba cas na prevlikani posteli a tak. Od mala delali deti vsechno se mnou, cas kdy spej je cas kdy mam nohy nahore🙂

widowblack
21. črc 2019

Proč nehlida partner dite kdyz chcete uklizet ? At se jde s kocarem na dve hodiny projit a vy mate dve hodky na uklid ... coz pokud nemate byt / dum o 30pokojich se da tvladnout , kor kdyz se uklizi pravidelne .

journals
21. črc 2019

@widowblack byla by to super rada - ovsem pro nekoho komu chodi partner domu ve tri 😄 manzel chodi domu v pul sedme, ten uz kocarek fakt nikam nevezme.
Kdyby dotycna mohla resit uklid timto zpusobem tak se na to asi nepta 🤦🏻‍♀️

olga_
21. črc 2019
monca_kovarikova
21. črc 2019

Mě se osvědčilo uklízet v kratších intervalech. Celkově to tedy vypadá takto: úterý a pátek vysávání, vytírání podlahy plus komplet umytí wc a koupelny. Každý den v poledne zametu kuchyň s obývákem a chodbu, kde se nejvíce práší. Dále poklidím hračky do bedýnek. Jednou týdně večer vyžehlím a zbytek dělám podle nálady. Úklid mi tak zabere cca 30-40 min, když dělám vše najednou.

zelenaesmolda
21. črc 2019

@journals
tak snad nepracuje 7 dni v tydnu ne?

widowblack
21. črc 2019

@journals 👍 jasný já si zvládla uklízet, vařit, a kdo ví co ještě sama a to tak že sem na mimino byla sama a zo od narození ;) jen mi občas přijde to že dost žen vynechává z péče jak o domácnost tak o dítě toho partnera ... a je jedno jestli má krátký /dlouhý tyden nebo jen ranni nebo do 7 do vecera .....

drep
21. črc 2019

Já netrpím potřebou neustále dítě zabavovat, takže když žužlá tygra nebo morduje osla, tak uklízim. Když spí, tak pracuju a když ji vezme někdo ven, tak buď pracuju nebo sportuju nebo su něco zařizuju.

bayt
21. črc 2019

@barlem Mně se líbí jít na to systematicky, žel já jsem chaotik a dítě má každý den jiný, pořád je něco nového, jiného a změna střídá změnu.

Obvykle se mu snažím každý den uvařit nějaké to jídlo, většinou rychlovky, u kterých asistuje, tak to nějak jde. Chodíme nakoupit, vypereme spolu, to ho baví. Větší výkony jako umytí koupelny, prach, náročnější jídlo atd. zvládám spíš o tom víkendu. Máme robotický vysavač, a podlahy stírá o víkendu muž, tak o to se nestarám. Žehlení u nás taky dělá manžel a koše vynáší taky on.

jirovapa
21. črc 2019

@barlem jelikož máme doma psa, tak každé ráno vysávám a pak mám na každý den naplánované nějaké domácí práce a funguje to 😁. Pondělí, středa, pátek vytírám. V úterý řeším prach apod. Ve čtvrtek zaleju kytky apod. Na víkend jezdíme pryč a po 7 h. večer maximálně žehlím (chci se věnovat chlapovi), takže musím všechno stihnout přes týden a v pohodě. A to máme velký byt (200m2) a plus zahradu, takže musím řešit i záhony atd. Teď čekám druhého prcka, tak uvidíme jak to bude fungovat i potom 😂.

barlem
autor
21. črc 2019

Prave proto mam domaci prace rozdelene do dnu, jak jsem psala na zacatku, abych je stihla behem dopoledniho spanku maleho...pri ostatnich kratkych spancich behem dne chci uz i ja trosku odpocivat🙂A musim rict, ze si nemohu stezovat, manzel krmi, koupe, hlida, prebaluje, obed ci veceri pro nas oba uvari...👍🏻Ale pres tyden kor ted v lete kdyz manzel prijde z prace, vyrazime s malym a pejsky na prochazky, na zahradku atd. A po vecerech po uspani maleho se mi uplne uz uklizet nebo varit nechce, myslim, ze je fajn si udelat vecer cas take na manzela🙂

zuzineckah
21. črc 2019

@barlem to rozdelení moc nechápu, jakoze jiný dny nevytřeš? Když byly děti batolata tak si to situace vyžadovala i několikrát za den, ne jednou za týden 🙂) to samé vysat. Ale to je otázka několika minut. Já uklizim průběžně, naučila jsem se tolerovat určitý provozní nepořádek, když jsou děti malé. Což znamená, ze se nezhroutim z každé kostky lega, ťapce na televizi, nebo položeného trička🙂 prostě tak, abych se nemusela stydět, když by někdo dorazil neohlášeně. V podstatě jen vařím, když mladší spí. Akorat praní/sušení plánují obvykle na večer, abych měla čas prádlo te susicky vybrat a poskladat.

lastovenka
Autor odpověď smazal
Zobraz
re_barbora
21. črc 2019

Ja obden vysavam, tak dvakrat tydne vytiram, koupelna a zachod jak kdy, vetsinou kdyz se jdu treba mejt, tak vezmu i vanu, umyvadlo pri cisteni zubu a tak.. vecer, kdyz mala usne, tak akorat umyju nadobi, poklidim hracky a max skladam pradlo. Jinak nekdy to delam kdyz spi a nekdy zas kdyz je vzhuru. Venuju se ji celej den, tak si myslim, ze pul hodka, kdyz uklizim ji snad nijak nepoznamena 🙂

journals
21. črc 2019

@widowblack Tak jasně, zapojit partnera je první řešení, ale já zase chápu, že někdo tenhle problém řeší. Náš půlroční mě aktuálně nenechá udělat skoro nic a fakt nefunguje vůbec nic. Vysát a vytřít v jeden den je věc nemožná. Samozřejmě, řešením je víkendový úklid, ale nejde v týdnu neuklízet. Takže... chápu a rozumím z jakého důvodu se na to někdo ptá.

g_m
21. črc 2019

Poslední věc, kterou dělám, když dítě spí, je, že uklízím. To je jediný čas během dne, kdy můžu vydechnout a rozhodně nemíním uklízet. Je fakt, že teď v této době pracuju nebo mám doma i starší, tak si hraji s ní, ale nikdy jsem neuklízela. Dítěti není třeba se věnovat 100% jeho bdělého času. A oni taky potřebují pochopit, že je třeba doma něco udělat. Takže starší má svoji malou žehličku a prcka mám v postýlce, kde na mě vidí a žehlíme dohromady. To samé vaření - starší pomáhá a malý je v jídelní židličce a hraje si s vařečkama apod. Práce náročnější na čas dělám o víkendu nebo když přijde manžel. Ale nikdy, když je doma klid a děti spí 😉

pavca1982
21. črc 2019

Tak ono se všechno dá dělat na části. Něco může pomoct partner a když je pak dětí víc, tak to ani jinak nejde. To bych se zbláznila.

laka_lacenda
21. črc 2019

Toho se bojím nejvíc, jak to budu zvladat. Nejsem teda ten typ, co by musel mít doma stereilni čistotu, ale zase totální spinu nemusím. Přítel ve střídavce 3 děti a ten týden s nima ke dost narocnej. Zaprvé jsou bordelari a za druhé tady prostě není ve zvyku se vyzouvat a i když se je to snažím už 10 měsíců naučit, ještě to zdaleka nefunguje na 100% a pak je tady prostě bordel....Přítel naštěstí není takovej, že by mi nebyl ochotnej pomoct, ale jeho míra bordelu je jinde a já ho nechci moc buzerovat...To rozdělení po dnech se mi líbí...
No uvidím, ale mám z toho větší hrůzu než z porodu a jak se zvládnu starat o dítě. 😀

bayt
21. črc 2019

@zuzineckah my teda urcite denne nevysavame, tak 2x tydne tu jezdi robot a tak 2x do mesice se vytira

prejeta_zaba
21. črc 2019

Já teda nechápu takové ty "3x denně vytíráme, vy ne?" Vytírám maximálně jednou do týdne a to mám nejuklizeněji, co jsem kde s dětmi viděla. Ano, snesla bych častěji pořádný úklid, ale to by den musel mít tak 60 hodin a z toho 40 hodin děti spát, protože kór s více malými dětmi je člověk pořád jak s vrtulí víte kde a pořád se jenom střádá seznam činností "udělám až budou spát" a ten čas taky chci někdy využít i pro sebe a ne se jen honit za koštětem. Takže já uklízím "zrychleně" - batole si vezme hračku, rychle zametu atd. Není to ideální, ale není to napořád, takže holt se to musí zvládnout. Případně dítě na záda do nosítka (na břichu s ním neudělám nic)... To rozfázování úklidu není špatný nápad, ještě bych poradila opravdu vše dělat pečlivě, jinak se to střádá a pak z toho vychází přesně taková ta ekl olepená domácnost typická pro rodiny s dětmi...

zlorenka
21. črc 2019

@widowblack presne.

My cca jednou tydne delame velky uklid. Muz poklidi obyvak, ja loznici, on koupelnu, ja zachod, on kuchyn, ja jidelnu, on vyluxuje, ja vytru, on mycku, ja zehlim, dite si pri tom prehazujem jak ma kdo zrovna volnou ruku, za pul hodiny max hodinu uklizenej byt a pak se to jen udrzuje-zamete, setre, poklidi po mlady, to uz si delam ja behem dne.
Zonovy uklid si nedokazu predstavit, dyt uklizis jak dbl kazdej den a nikdy ten byt neni uklizenej :D

oveckaluky
21. črc 2019

Já teda nevím, ale mám desetiměsíční dvojčata a neumím si představit stírat nebo luxovat 2x týdně... stírám obden, luxuju fakt i 2x denně. A to jsem fakt bordelář... ale když teď všude vlezou a pak strkají ruce do pusy, nevím, neumím si představit, že bych někdy aspoň jednou za ten den neluxovala...
Jinak to mám naopak - při těch kratších časových úsecích, kdy pospávají nebo si hrají, postupně uklízím, a když oba usnou a jejich spánek se většinou tu hodinku překrývá, uvařím si kafe a beru háček. 😊

drep
22. črc 2019

@zlorenka moje řeč, to radši jeden den vše a pak uklizený byt než každej den trošku a defacto mít furt bordel.

bayt
22. črc 2019

@oveckaluky Mne je to fuk. Syn papa pisek na piskovisti a hlinu ze zahonu, tak blbe na tom nase domacnost jeste neni :D Naopak si vsichni pochvaluji, jak mame uklizeno, ale to dela jen to, ze mame minimum nabytku :D Opticky klam :D

barlem
autor
22. črc 2019

Jasne, tak kazdy at si to dela po svem a jak mu to vyhovuje...🙂 Mne vyhovuje moje denni delba cinnosti🙂Jelikoz mam dva psy, tak automaticky kazdy den poustim roboticky vysavac, zametam plovoucku a odchlupuju gauc🙂Jinak dle meho vetsi vysavani, myti koupelny atd je jednou tydne dostacujici, a to si rozdelim do jednotlivych dnu a vyhovuje mi to tak, aspon mam cas i si oddychnout a hodit nohy nahoru u kafca 🙂