Kam dát autosedačku v autě pro miminko?

whitelilith
2. kvě 2014

Holky zajímalo by mě, kde jste vozili autosedačku/vajíčko v autě, když jste jezdily samy.
Budu tak 3x týdně jezdit autem sama (cca půl hodiny tam a půl h.zpět). V zadu na malýho neuvidím, protože sedačka se dává proti směru jízdy, v předu bych musela deaktivovat airbagy a bojím se, aby mě příliš nerozptyloval.
A otázka dvě, deaktivovaly jste i airbagy vzadu?- mám jeden v postranní konstrukci.

veruska007
2. kvě 2014

@yagga Madlo sklopit dopředu, zapřít za sedačku. Autosedačka se tím vlastně zafixuje proti případnému zhoupnutí. Naše původní autosedačka měla na madle přidělanou stříšku, takže jsme ji vozili s madlem vzhůru... no, když na to teď vzpomenu, tak mám husí kůži.
A ještě jedna věc - vajíčko co nejvíce naklopit dozadu (případně lze podložit ručníkem apod.), aby miminko více leželo než sedělo - alespoň prvního půl roku. Pokud miminko příliš "sedí", namáhá šíjové svaly, které na takovou zátěž ještě nejsou stavěné. A také se může stát, že při usnutí zůstane dítě viset na pásech s hlavou přepadlou dopředu a to by se mohlo i udusit.
Je super, že na spoustě míst se dá vyzkoušet správné upoutání sedačky, ale jak to potom pořešit na konkrétním sedadle, to neukážou skoro nikde ☹.

Nám třeba nové vajíčko (cam pulsar) nešlo pořádně položit kvůli krátkému pásu, takže jsme si ho museli nechat prodloužit... ale stálo to pár korun a stálo to za to.

yagga
2. kvě 2014

@amabilis dík u syna jsem to tak měla ale nějak jsem znejistěla jestli je to správně.

yagga
2. kvě 2014
japona
2. kvě 2014

@whitelilith Pokud se jedná o takové to popojíždění a stání v koloně, tak bych raději ma dítě viděla (Bezpečnost je podle mě stejná jak v předu tak vzadu - max. nedobrzdí ten za vámi.. Před dvaceti třiceti lety nikdo moc sedačky neresil a taky jsme přežili.. Pochopitelně to je přehnané, sama kupuju taky ty dle testů nejlepší, ale je mi jasné, že když se čelně srazim s busem, tak je mi to k ničemu.. To by se človek musel bát vylézt z domu

veruska007
2. kvě 2014

@japona Před dvaceti lety bylo mnohem více smrtelných zranění při autonehodách, navíc automobily byly lehčí a jezdilo se menší rychlostí. S dnešním stavem se to opravdu srovnávat nedá 😕

kataol
2. kvě 2014

Já vozidla za sebou, beru to tak, že kdyz uz do něčeho vrazim, tak tou druhou stranou, kde nikdo nesedi..a airbagy vypnout určitě, kde je autosedacka, ta má fungovat sama jako airbag...laicky receno

kataol
2. kvě 2014

@japona dřív kolem domu projelo pět aut, teď jich projede stovky...proto se to dřív tak nehrozilo 🙂

amabilis
2. kvě 2014

O tom, které sedadlo je nejbezpečnější, se dost vedou spory. Kupříkladu pokud řidič zmerčí nebezpečí, strhne instinktivně volant tak, aby jemu se nic nestalo, čímž vystaví nebezpečí buď sedadlo za sebou (třeba když hrozí čelní náraz a on stočí volant doprava) nebo to vedle sebe, když hrozí boční náraz (pak samozřejmě záleží na tom, ze které strany). Z tohohle pohledu je nejbezpečnější sedadlo uprostřed, pokud je ale plnohodnotné = má hlavovou opěrku a tříbodový pás. Záleží tedy na strašně moc faktorech a dle mého se nedá určit, které sedadlo je nej, protože za určitých okolností je nebezpečné úplně každé... Takže tohle je podle mě fakt na uvážení každého, s čím má či nemá zkušenosti. Pokud někoho známý, či příbuzný zažije autonehodu třeba na vlakovém přejezdu, kdy to odnese pouze ten, kdo seděl vepředu na místě spolujezdce, pak si takový člověk dítě rozhodně dopředu nedá. Přitom by stačilo, aby jel vlak z druhé strany a bude to vypadat jinak.
Omlouvám se za teoretizování, ale v tomhle případě fakt není jednoznačné, co je lepší 😅

whitelilith
autor
2. kvě 2014

Tak je pravda, že kdyby se jednalo o dálnici-a rychlou a dlouhou jízdu-tak bych jela s někým (tj. já a dítě v zadu) a nebo bych dítě dala spíš dozadu. V rámci mého cestování se nebojím nějakých velkých havárek-max. tak nedobrždění něčeho a čelní tak leda, že by někomu ruplo nebo dostal infarkt (to člověk neovlivní a je otázkou, co je horší). Auto mám relativně bezpečné-je to 10let starý passat. A když to tak čtu, zatím jsem spíše rozhodnutá dát malého k sobě dopředu. Aspoň na ty první 2-3 měsíce.

japona
2. kvě 2014

@veruska007 To že byly automobily lehčí je nevýhoda (představ si srážku fabie s nějakým suveckem..). Psala jsem o popojizdeni ve městě a tam byla před dvaceti lety povolena vyšší rychlost než teď🙂 Ve vysoké rychlosti je asi fakt bezpečnější sedačka vzadu, ale to zakladatelka neplánuje..

chris_n
2. kvě 2014

@amabilis ja teda nevim, sedačku jsem zatím moc nezkoumala, ale naše Maxi cosi jde dát madlo jen za hlavu dítěte nebo nad něho (poloha při nošení). Podle mě nejde dát k nohám.

pavlapl
3. kvě 2014

já jsem vajíčko vozila ve předu na prostřední sedačce a starší dceru hned vedle. Mám auto které má vepředu 3 sedadla tak to mám jednodušší.

hadroslava
3. kvě 2014

Starší jsem vozila kdekoliv, nejčastěji vzadu. S nastartováním byla tuhoš. Mladší řvala a řvala, tak jsem jí vozila vepředu s vyplými airb. Když totiž byla vzadu a já ani nedosáhla podat chrastítko, dudlík, byla jsem tím řevem natolik nebezpečná širému okolí, že to zdaleka převážilo riziko "sedačky smrti".

amabilis
5. kvě 2014

@chris_n Pokud to nejde, tak to máš vyřešené 🙂

chris_n
5. kvě 2014

@amabilis to jo, ani nevím které sedačky to umožňují, dávat madlo k nohám. Myslím, že ani cybex to nedělá.
@veruska007 jaké autosedačky (vajíčka) umožňují sklopení k nohám? 😲

anetaji
5. kvě 2014

@whitelilith
Ahojky vzadu za sebou.Hodilo se mi když jsem vystupovala nemusela jsem obcházet celé auto ale měla na své straně.Jinak jsem si pořídila zrcátko a bylo tu supr 🙂 viděla jsem na malou.