Když pláče, nemůže popadnout dech. Máte zkušenost?

lori23
5. pro 2008

Ahojte maminky,náš 11ti měsíční syn když se uhodí nebo prostě má nějakou menší nehody tak se někdy rozpláče a hned po prvním výkřiku nemůže popadnout dech!Stalo se mi to zatím dvakrát - jednou chodil kolem stolu a když podjely nožky,uhodil se bradou o stůl a jak jsem psala,tak po prvním výkřiku,chtěl plakat dál,ale prostě měl jen otevřenou pusu dokořán a nedýchal.Hned jsem ho chytla na ruce,začala ho natřásat a nahlas ho uklidňovat.Během pár vteřin se nadechl a pláč dokončil.Podruhé byl se mnou v kuchyni a přivřel si prsty do šuplíku-ta samá situace,ale najednou začal blednout a rtíky měly nádech do modra.Šíleně jsem se lekla, zakřičela a hned ho přehodila přes ruku a plácala po zádech dokud se nenadechnul.
Tak jsem chtěla jenom vědět,jestli někdo z vás má podobnou zkušenost ???

gtver
5. pro 2008

vera, jo vyleká to 😒 , ale na druhou stranu, opravdu, ono to fakt nic není a to, co jsem napsala, není typický průběh 😉 , jenom jde o to, rozdýchat to a já jsem tedy spíš pro tu jistotu, pomoci malému, nečekat

draga
5. pro 2008

tak u nás to začalo právě někdy kolem toho roku a našla jsem souvislost se vztekáním a na netu jsem vypátrala např. toto:
Záchvaty vzteku

Záchvat vzteku je nejkrajnější projev nahromaděných emocí. Při typickém záchvatu vzteku se dítě svalí na zem a přitom křičí, kope, mrská rukama, svíjí se a někdy i lapá po dechu. Takové dramatické chování rodiče většinou vyleká, rozčílí a uvede do rozpaků. Následuje několik bodů, které vám pomohou záchvaty vzteku trochu objasnit.

Záchvat vzteku není nebezpečný. Záchvaty vzteku většinou nejsou nebezpečné a převážně ani nesignalizují nějakou závažnější poruchu. Zadržování dechu někdy může způsobit, že dítě zmodrá nebo na jednu či dvě vteřiny omdlí (jakmile omdlí, obnoví se jeho pravidelné dýchání, čímž se probere a je v pořádku).

Není to vaše chyba. Asi přemýšlíte, co jste udělali špatně, že vaše dítě zareagovalo tak nepřiměřeně. Nemusíte se znepokojovat. Záchvat vzteku je pouze vybíjením nahromaděných vnitřních emocí a vy za něj nenesete odpovědnost.

Záchvaty vzteku nejsou výjimečné. Téměř každé dítě má aspoň jeden záchvat vzteku ve věku od dvou do čtyř let.

Jak tvořivě vyjádřit své emoce. Naučte dítě vyjadřovat své emoce scénkami nebo výtvarnými prostředky. Pokud má potíže ventilovat své pocity slovně, nabídněte mu jiné tvořivé způsoby vyjádření. Tak můžete předejít nevhodnému (popř. agresivnímu) chování.

Důsledek frustrace a zlosti. U batolete postupně vzrůstá jeho potřeba mít pod kontrolou své okolí a blízké osoby. Stále usiluje o nezávislost – často za hranice svých možností. Malé dítě chce okamžité výsledky svého snažení. Pokud má s určitými úkoly potíže, nedaří se mu nebo nedostane to, co si přeje, je frustrované a rozladěné. Tyto dvě emoce batole ještě neumí dobře ovládat, neboť je nedokáže vyjádřit slovy či jiným vhodným způsobem.

Dítě vydá mnoho energie. Záchvat vzteku dítě velmi vyčerpá, neboť při něm vydá veškerou svou emoční energii. Batole proto po záchvatu často usne.

Příčiny častějších záchvatů. Studie ukázaly, že záchvaty vzteku se více vyskytují u batolat, která jsou úzkostná, temperamentnější nebo oslabená a často nemocná. Dále jsou běžnější u dětí, které nemají dostatek odpočinku nebo žijí ve stresujícím domácím prostředí.

---------------------------------------- ----------------------------------------
Jak postupovat při záchvatu vzteku

Pokud vaše batole dosáhne takového stupně rozčílení, že u něj dojde k záchvatu vzteku, zkuste k jeho zklidnění využít následující rady.

Věnujte dítěti dostatek pozornosti. Záchvat vzteku je extrémní způsob, jak upoutat vaši pozornost. Dá se mu proto zabránit, když dítěti věnujete dostatek pozornosti, a to především v době, kdy je zvýšeně podrážděné.

Zachovejte klid. V době, kdy má batole záchvat vzteku, se snažte zachovat klid. Pokud zareagujete také nepřiměřeně, situaci můžete ještě zhoršit.

Dítě pevně stiskněte v náruči. Zkuste batole pevně stisknout v náruči. Fyzický kontakt pomáhá některým dětem ke zklidnění.

Dítě ignorujte. Často je nejlepším způsobem záchvat vzteku ignorovat. Napomínání, vysvětlování či tělesné trestání má většinou opačný účinek. Po chvíli, kdy se dítě samo uklidní, s ním můžete probrat, co ho tak vyvedlo z míry.

Povídejte si s dítětem o jeho pocitech. Občas si s batoletem povídejte o jeho pocitech, aby se je naučilo vyjadřovat slovy.

Na veřejnosti postupujte rychle. Pokud dostane batole záchvat vzteku na veřejnosti a vám je to velmi nepříjemné, rychle ho z místa odveďte, aniž byste na jeho chování nějak reagovali. Vraťte se až ve chvíli, kdy už je dítě úplně zklidněné. Pokud z místa není možné odejít, snažte se ho trochu zklidnit, ale v podstatě vám nezbývá nic jiného než záchvat přečkat.

vera78
5. pro 2008

Gtver, mě už teď taky párkrát napadlo hned volat záchranku, hlavně na začátku týdne, ale vždycky to právě rozdýchal. Tak hlavně, že vím, co to je. Jsem klidnější a budeme to zkoušet s tím foukáním. Já ho ještě jakoby hladila po zádech a to se právě za chvíli nadechl. No jsem ráda, že jsem tady na tohle téma narazila.

gtver
5. pro 2008

draga jojo, tohle bývá typické "učebnicové" schéma . Třeba u nás absolutně nepoužitelné 😀 😀
Nebyl totiž silný projev emocí, fyzická aktivita, z bezvědomí se sám neprobíral...
Ostatně to i uzavřeli jako "afektivní záchvat sui generis" (spíš z bezradnosti)

knobloska
5. pro 2008

Že je to u dětí častý, že když pláčou, nebo jsou vzteklí, že začnou rudnout a trvá věčnost, než se nadechnou. A že nevím o žádném, které se nenadechlo a udusilo se, což asi děsí maminky dotčených dětí. Samozřejmě, když mají nějaký zdravotní problém, je to něco jiného.

gtver
5. pro 2008

knobloska, malý právě žádný (známý) zdravotní problém nemá

lennetfrigg
5. pro 2008

Holky, hlavně že jsou malí v pořádku. My budeme mít zachvilku rok a příjde mi, že už je to lepší. Z počátku to taky trvalo déle, že jsme modrali. Nám dr. radila fouknout přímo do pusy. Že ho vlastně přímo to fouknutí, né šok, donutí dýchat. Kamarádka zase mimi zvedla a to stačilo. Ale někdy jsem taky zkončila vyděšená a s malým zatřásla.

lori23
autor
7. pro 2008

Holky děkuji všem za vaše příspěvky.Hodně se mi ulevilo,že -jak píšete- se nejedná o nic závažného. Doufám,že ti naši mimísci budou mít takovýhle problém co nejméně a my maminky budeme klidnější.Všem vám přeji zdravíčko nejen pro miminka ale i pro maminky.A ještě jednou díky za vaše názory a rady. 🙂

rivalka44
3. lis 2018

Mě.toA delaltaky maly. Upadl.do bezvědomí. Napomohlo roztahnout ruce.přehodit přes nohu a placany po zadech. Pak uz sem věděla ale ten šok ze úplně omdlel. Je hrozný. Teď mi.to udělal roční kluk. Do.toho měl.piškot vv pusy. Tak sem myslela ze.se udusy. rychle vytahnout a koukání nezabránilo. Omdlel mi úplně fialový. Ale.Pak se nadechl.Ale tak jak sem se trépala tak snad nikdy.

beata.n
3. lis 2018

Me to dela mala taky.. Staci ji se zakuckat mlickem a je hotovo. Zacne plakat a najednou nedycha. Okamzite ji fouknu do obliceje a je dobre. Partner to nese hrozne, vzdycky ho to rozhodi. Takhle se mi mala zakuckava nekolikrat denne. Budou ji ted cerstve dva mesice