Látkové pleny třídit? Prát v mýdlovém slizu?

klaryk01
21. únor 2018

Ahoj maminky, mám takovou otázku... nikde jsem nenašla odpověď a tak bych se ráda zeptala tady - třídíte látkové pleny podle barev? Mám pouze jednu plenu aio od gagas plenek (materiál vnější polyester, vnitřní polyester a polyamid) a je černá a uvnitř bílá, mám ji úplně novou, jak by jste ji prosím vypraly? Bojím se aby nepustila barvu. Pak mám na vyprání spoustu takových kalhotkových plen od firmy Popoliny vše bílé. U těch kalhotkových plen je materiál z bambus a polyester, mohu to prát v mýdlovém slizu prosím? Jsem v koncích fakt. Předem moc děkuji za odpověď.

alzbeta_kubicek
21. únor 2018

Ahoj, aio barvu nepustí, má navrchu umělý materiál, ten černý. Takže klidně pět dohromady. Obecně se radí bambus ve slizu neprat: zanáší se. Ale já bambusové vkladacky Peru ve slizu rok a půl a přijde mi to v pohodě.

Takže: dohromady no problém (na 60), ve slizu dle uvážení.) jinak na aio i bambus bude dobrý nějaký dětský gel, ale na mě je to moc chemie.

klaryk01
autor
21. únor 2018

Prý se sliz nemá používat na polyester,že se to zanáší a pak je to nepropustné, třeba na svrchní kalhotky v pohodě ale na ty vkladačky je to blbé... tak teď jsem zmatená, jinak moc děkuji za reakci! 🙂 🙂 🙂

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
klaryk01
autor
21. únor 2018

Na to vybělení, odstranění flíčků je dobrý perkarbonát sodný. Tak moc děkuji za další zkušenost. 🙂

monaluza
21. únor 2018

Peru vsechny pleny dohromady, typy ani barvy neresim. Sliz nedoporucuji vyrobci, zanasi vlakna, ta pak hure saji a ztvrdla se i rychleji opotrebi. Nekteri vyrobci pak neuznavaji reklamace.

lucyp13
21. únor 2018

@klaryk01 se slizem opatrně, zanáší pracku a tim ji dost zkracuje životnost a zanáší pul materiál a snižuje savost bambusu, takze bych zvazila neco jiného na praní

alzbeta_kubicek
22. únor 2018

@klaryk01 no, se slizem je to fakt na uvážení každého. já v něm rok a půl peru všechno a je to pro mě nejlepší volba. opotřebení plen nepozoruju (ale mám jen čtverce a bambusové vkládačky a pul svrchní). aio bych asi prala v gelu (případně přemáchla hovínko v ruce a hodila k běžnému prádlu na 40 s gelem na praní). prášky se obecně nedoporučují na žádné plíny.

člověk si prostě musí vybrat, co je pro něj priorita: já vím, že sliz je naprosto ekologickej, umíchala jsem si ho sama, dítěti nedělá potíž na kůži, je bez parfému... a je levnej. problém se zanášením pračky nemám (onehdá ji kontroloval opravář kvůli jiné záruční opravě) a pokud se pleny opotřebí dřív (tzn. odlátkuji na nich dvě děti a ne tři), tak to beru jako daň za to, že měly zadečky v naprosto bezpečnym prostředí bez parfémů či konzervantů. 🙂

(ale jo, kdybych měla 40 bambusových kalhotovek a aio a vrazila do látkování 10 tisíc, asi bych volila jinou variantu, než sliz. ovšem mám ty čtverce, takže sliz je pro mě ok.🙂

klaryk01
autor
23. únor 2018

@alzbeta_kubicek a když perete ve slizu používáte i ocet prosím? Děkuji předem za odpověď. Také mám jen jednu aio jinak čtverce, takže se toho nějak nebojím... 🙂

klaryk01
autor
23. únor 2018

@lucyp13 moc děkuji za názor, avšak obavy ze zničení pračky nemám, protože každý prášek obsahuje mýdlo i sodu, navíc v dnešní době jsou spotřebiče vyráběný tak, aby vydrželi po dobu záruky a pak jdou do kytek. 🙂

klaryk01
autor
23. únor 2018

@monaluza děkuji! O slizu jsem si i toto četla, zajímá mě spíš objektivní názor maminky co používá sliz na tyto plenky. 🙂