Malá začala zlobit. Co s tím?

nursik
31. bře 2008

Ahoj, mám 14. měsíční holčičku, doteď byla dost "samostatná", nikdy nebyla velký mazel, ale co s ní poslední dobou děje už nějak nepobírám. Začalo u nás období vztekání, vynucuje si pozornost, v kočáru vydrží tak 10 minut a začne kňučet ( ještě nechodíme ). Vůbec, ale vůbec neposlouchá, vyloženě provokuje, tak jí napomenu a vzdálím od věci, kterou dělá, vrátí se a dělá to pořád, zvýším hlas a opět odnesu, jde to dělat znovu, tak po desátém pokusu už většinou vybouchnu a plácnu přes zadek. Chvilku kníká, ale jde to dělat zase. Prostě na ní nic neplatí.
S jídlem bojujeme od narození, obědy mi úplně bojkotuje, buď zavře pusu a nedostanu do ní nic nebo si to vezme do pusy a začne jídlo prskat všude kolem. To samé i u dopolední a odpolední svačiny. Mlíko pije dobře, ale je velká na to, aby byla jen na mlíku. Absolutně odmítá tvrdé potraviny, to pak jídlo rozmačká v rukou a všude patlá, takže sušenky, rohlíky nebo ovoce či zelenina je všude jen ne v ní.
Poslední dny na sebe poutá pozornost kníkáním, ale průběžně kníká celý den, vůbec si sama nehraje jako dřív, vzteká se v kočáru, což dřív nedělala. Snažím se s ní být většinu dne venku, máme psa, který jí zbožňuje, mezi dětma byla taky v pohodě, vydržela je pozorovat, ale teď jí prostě nic nezabaví, já za celý den nestihnu se ani najíst a večer jsem vyřízená jak fyzicky, tak psychicky. Pokud si chci alespoň chvíli v klidu sednou a vezmu si notebook na klín, tak mi do něj začne strkat, bouchat a řve. Dělá schválnosti, strhává prádlo ze sušáku, strhává si boty, čepici. Teď spí tak hoďku přes den, v noci se hodně budí.
Doteď to bylo sluníčko usměvavý, nebojí se lidí ani zvířat, ale teď se změnila na malýho teroristu 😀 a já to nějak nezvládám. Prostě nevím, jak na ní a každý večer mám pocit, že za chvíli skončím v blázinci . Poradíte?

timbouctou
18. únor 2009

bulina - mám kamarádku v Kuníně, tý doktorka řekla už v půl roce, že má dávat kunínský jogurty 😀 ty jsou plnotučný. Takže asi je fakt nejlepší to dělat tak, aby jste oba z toho něco měli. Malej trochu jídla a ty klid.

megee
19. únor 2009

bublina já dávám malýmu jogurty Florian už hodně dlouho asi od 10. měsíců a ty jsou taky dost tučný, ale má je moc rád tak nevím proč bych mu je nedala že 😉 stejně tak dávám občas i Lipánka nebo Pribiňák

iris
19. únor 2009

Tomíno taky jí jogurty...různé...i pribiňáky a lipánky...aspoň to neplive 😉

veronika.h
15. zář 2010

Ahoj holky, ráda bych zase obnovila toto téma, přečetla jsem pár prvních stránek a musím říct, že můj chlapeček je taky pěkný číslo. má 14 měsíců a je hodně živej a aktivní a to, co předvádí poslední dobou doma, mě dohání k šílenství. JAk všechno demoluje, terorizuje psa, do všeho mlátí, vzteká se apod. Manžel samo není skoro doma, když ne v práci, tak na volejbale, tudíž večer padám na hubu a síly, hlavně psychické, mě opouštějí ☹. Je tady některá mamina, která je na tom podobně??

crca
15. zář 2010

@veronika.h Měli jsme taky takové období trvalo to 3 měsíce 😠 v noci nespali,přes den jsem byla už zralá na flašku a ještě hůř,měla jsem to ve dvojté dávce 😀 ,teď,je to tak něco málo přes týden,kdy v noci spinkaj hezky,přes den o nich nevím,hrajou si,......pro mě je to neuvěřitelný balzám na nervy 😅 Myslím si,že jde prostě o jednu fázy vývoje dítěte,musíme to vydržet 😒 ,ale co mě vždycky nakrklo bylo,že když u mě byla tchýně,nebo přijel tatínek z práce,tak to najednou byli milí a poslušný 😠 😀 Prostě ze dne na den mě přišlo,že se posunuli v tom vývoji,jsou komunikativnější,nevztekaj se tak a když tak jim to jde docela hezky v klidu vysvětlit a rozuměj,už se mezi sebou domluvíme,ukážou co chtěj,nejsou ukňučený a uřvaný 😉 Teda teď to tady popisuju jako pohádku 😀 ,ano zloběj,ale je to takový jiný a tím,že jsem v klidu tak na ně už nervozně neřvu 😀 😀 a je to všechno v klidu 😉 Jsem vyspalá,spokojená a oni to cítí 😉 Držím palce ať to zvládneš a věř,že bude líp!!Já čekala 3 měsíce ale dočkala se 😀

berus222
15. zář 2010

aj my sme mali taketo obdobie. uz sa zda, ze sa unormalnuje, ale bolo to strasne. v noci stale hore, mrncal, cez den bol nervozny, vsetko nicil, so vsetkym trieskal, najradsej so sebou o zem,.... a ked prisla navsteva a ja som bola v koncoch, bolo to najlepsie dieta na svete. milucky, samy usmev, pekne sa hral aj sam. a ked navsteva odchadzala a medzi dverami daval s usmevom pa-pa, videla som v tom usmeve "mama, tes sa!"

veronika.h
15. zář 2010

@crca Ahoj, díky za povzbuzení. Určitě je to hodně i tím, že malýmu rostou všechny stoličky a další 3zuby. TAkže v noci blbý. Doteď nemě zuby žádný a teď to leze všechno zaráz. On teď takto zlobí doma asi týden, předtím si dokázal vyhrát, ale teď jen běhá a demoluje 😝, prská jídlo, patlá ho po stole, všechno z pusy vytahuje a hází psovi. Já na něj ječím, dřív se vždycky rozplakal a teď se mi směje do obličeje. TAk ho čapnu, odnesu do pokoje, zavřu, tam se vzteká až skoro přestává dýchat, přijdu, je úplně mimo, nenechá na sebe ani šáhnout vzteky. Přijdeme do kuchyně, vezme si sekačku nebo chodítko začne se řehtat a jde zase mydlit psa 😝.
Jinak před návštěvou a venku je hodnej, ale doma někdy být musíme ☹ ☹ ☹

veronika.h
15. zář 2010

@berus222 no to je síla, to je jak u nás. Zavřou se dveře za návštěvou nebo za tatínkem a malýmu začnou šlehat plamínky v očích a vymýšlí, co zase vyvede 😝

berus222
15. zář 2010

@veronika.h neboj, aj mne uz parkrat rupli nervy a dostal. my mame len to stastie, ze nemame psa. uz ho vidim, jak by mu strkal prsty do oci a nufaka a trhal chlpy.

crca
15. zář 2010

@berus222
@veronika.h -holky 😀 😀 😀 úplně vidím ty moje 😀 Já vím k smíchu to není,ale asi je to tím,že mám teď klidové období,ale asi mě taky nejvíc deptalo to jejich třískání o zem-si sedli a prostě záklon do zadu ☹ ještě,že nemáme kachličky 😖 ale po nějakém čase jsem to začala řešit taky tak,že jsem je (když to bylo v mých silách)aspoň trochu zachytit,ale pak jsem je nechala ať se válej a vztekaj 😅 a asi to taky pomohlo,teď už to udělají málokdy 😉 s tím šťouráním do očí a pod u psa,dělala Michalka a vůbec ta je taková "míň citlivější" a nebojí se ničeho,Matýsek ten je cíťa a milovník zvířátek a kytiček 😀 Michalka ta co jde,tak urve a nebo rozdupe,psa chytne za čumák a uši.... 😀 Maty udělá hned malá a dává pusinky 😀
A k těm zoubkům,asi jsme to taky měli trochu k tomu 😒 Máme 6 zubů,takže taky žádný zázrak a u Michalky jsem zjistila nedávno teda špičku dvou stoliček,teď se jí to taky rozjelo....,Maty je teda na mrtvém bodě 😀

veronika.h
16. zář 2010

@crca Mít doma dvakrát takový šidlo, to by mě odvezli🙂). Smekám před tebou, že zvládáš vychovávat dvojčátka. Zase je určitě fajn, že si děti spolu vyhrajou. Dívala jsem se do alba, jsou moc roztomilí, andílci 😀 😀 😀.

TAk u nás po snídani klasika - dětská sekačka a teror psa 😠 😠 😠 😠 . To má novinku, snad ho to brzo přejde, než teda zase vymyslí další lumpárnu 😝. asi budem muset ven. KDyž byl mimino, musela jsem být venku celej den, v dešti, sněhu, doma jen řval a řval, tak jsem jezdila s kočárem, aby byl klid. Vypadá to, že staré časy se začínají vracet, jen s tím rozdílem, že v kočáře nechce být, tak za ním běhám🙂

crca
16. zář 2010

@veronika.h Nechceš přijít k nám do diskuze?Kdyžtak písni 😀 To by jsi se tam taky hodila 😀 https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ako-prez...

meleri
16. zář 2010

gratuluju, už ti roste už není kojenec ale pořádné batole se vším všudy, i s těma náladama....přeju hodně trpělivosti, mi ji někdy taky schází.. 😅

veronika.h
16. zář 2010

@meleri no jo, kam to ale bude pokračovat než dostane trochu rozum? 😝 . čekáš další mímo, tak to moc gratuluju, já tu odvahu nemám a nevím, jestli někdy ještě budu mít🙂)

meleri
16. zář 2010

veroniko,

já nevím, je to těžké, ale zatím jediné co vyvozuju je že to jde s dítětem jenom po dobrém. prostě hodně se věnovat, když tak zkoumat ty věci v bytě s ním, vysvětlovat mu co na co je, co je nebezpečné....co naopak může. stanovit takhle limity. můj trest jsou 2 minuty v ohrádce. samozřejmě mi někdy ujedou nervy a zařvu nebo mu plácnu přes zadek ale fakt pak cítím jak to jen narušilo tu jakousi vazbu mezi náma....takže toho pak lituju. takže fakt, uklidńovat, zpívat, pouštět písničky....pokud ti to leze na mozek, tak o víkendu vypadni, budeš se divit, ale zjistila jsem že malý má ze mě ponorku, že je rád když je někdy jen s taťkou, druhý den je pak jak vyměněný.
u nás limity stanovuje hodně manžel. je přísný, někdy i zařve, to mu pak vyčítám, ale je fakt že malý ví že něco přepískl když se zlobí...

veronika.h
16. zář 2010

@meleri u nás to taky funguje jen a jen po dobrém, je to ale strašně vyčerpávající a prostě se stane, že večer už mi nervy ujedou a řvu jak praštěná.TAky ho dávám do izolace do vedlejšího pokoje, ale zatím to nemá žádný efekt. Jedině, o co Matyášek stojí je řádit, běhat a do všeho mlátit. Nesnese objetí, zpívání, čtení knížek, nevydrží sedět ani minutu. Tatínka zapojuju maximálně, jak to jde, ale je to jen večer a ještě, když nemá trénink, takže nic moc.
On ví, moc dobře, co může a co ne, s takovým lišáckým úsměvem stojí se lžící před televizí a dívá se, jestli se dívám a říkám ne, a pak prásk do ní.Lžíci mu seberu a za chvíli to udělá znovu něčím jiným 😖 .
Jo, jinak MM je takovej měkkota, že ten teda malýmu dovolí o dost víc než já 😝.

meleri
16. zář 2010

veroniko,

s těma nervama to jsme teda dvě..:( jestli jsi s ním pořád každý den jako já tak to asi nemáme lehké.
možná je na ten trest ještě malý, měl by pochopit proč tam je.

aha , musí přitvrdit, jako taťka. aby z něho měl respekt..neříkám strach to zas ne, ale aby se prostě ztišil když vidí že táta jde a on něco vyvedl.
nevím jak je na tom pohybově, ale brzo už ho budeš moct "zničit" na průlizkách....a nebo výlety do přírody, at pěkně mašíruje po svých, to u nás zabírá....možná potřebuje fakt vyřádit...
u nás to právě zabírá, jako knížky, hlavně zpívání, nebo třeba i flétna, ale je fakt že on už má skoro dva roky, vy jste přecejen mladší a to dělá hodně...
kdyby ti praskaly nervy, asi bych neváhala a zaměstnala babičku nebo jednou týdně nějakou paní na hlídání..myslím že to není zločin, přecejen jsi na to dost sama a potřebuješ si taky vydechnout....

berus222
16. zář 2010

meleri, s tou babickou to neni zly napad. ale skoda ze nie u nas. ked je s babkou (mojou mamou) je ako bez zmyslov. oni sa len blaznia, nahanaju, je jak odtrhnuty z retaze. uz som jej xkrat hovorila, nech sa s nim neblazni hlavne pred jedenim alebo spanim, lebo potom je nezvladnutelny.
a nas tato? to je zase iny problem. stara sa o maleho uplne ukazkovo, so vsetkym mi pomaha, ked akurat netrenuju a je doma, ale ja zakazem, on dovoli. uz som s nim urobila bordel, ze takto nie, ale maly "hodi oci" a nas tato dovoli. potom sa citim jak najhorsia mama na svete.

beruska24.9.
16. zář 2010

Tak jak vás tak čtu, tak si říkám, že u nás se asi startuje něco podobného. Poslední týden dva je to na blázinec ☹ Celé dny (od narození) jsem s malou sama, hlídání není, tatínka vidí většinou až večer nebo chvíli odpoledne a to je najednou o moc klidnější 😉 Poslední dobou trávíme většinu dne venku na dvoře (tam se přeci jen zabaví, zatím to tam nemá moc prozkoumané), doma je protivná, vzteklá, nic ji nebaví, s jídlem také něco podobného jak píšete........patlá se rukama v misce, pak si tím natírá ruce až po lokty..........papání z pusinky vytahuje a hází kolem nebo krmí psa......... když jí ovoce, rukama od šťávy si ´´geluje´´ vlasy 😝 Už ani nevím, jak ji zabavit ☹ Je hrozně tvrdohlavá a jak chce něco maminka, tak ona prostě ne a ne, tohle dělat nebude 😠 Nebo chodí po bytě, příšerně píská a ukazuje, že chce tohle a támhleto (většinou věci, které dostat nemůže). Když ji něco zakáži nebo řeknu, že to nedostane, tak hodí takový ten drzý výraz ´´si myslíš, že tě budu poslouchat´´ a dělá to znova. Se mnou se mazlinkat nechce, nanejvýš tak nosit, když nechce zrovna běhat, se psem se mazlí každou chvíli, pořád hafušu nahání a co mě rozčiluje, že si na ni sedá, protože hafuša má nemocné nohy (jenže vysvětlit to malé zatím nejde (nechápe, že tím hafovi ubližuje). Kolikrát jsem večer zralá na chocholouška 😀 a těším se, až malou uložím do postýlky 😔

veronika.h
17. zář 2010

@beruska24.9.
Ahoj, tak myslím, že jsme na tom hodně podobně, náš pes je taky jezdecký kůň a pobyt doma tráví Matyášek úplně stejně. A na jídlo jsem zatím vyzrála tak, že mu do ruky dávám magnetky z ledničky, on si s tím hraje a já to do něj nacpu. Dneska od rána chodí, pokud nemlátí psa, tak strašně kňourá. Venku je hnusně, prší, tak asi stejně dostane gumáky a půjdem. Nosit se vůbec nechce, v náruči se strašně vzpíná. A jak to máte s kočárkem nebo v autě? U nás obojí dost hrůza, max 20min a pak řev 😒
@berus222
to nase babi je pravej opak. Strasne opatrna, aby se mu neco nestalo, skoro nic mu nedovoli, porad za nim beha, aby neupadl, utira mu ruce a malymu se to nelibi. A manžel je hodně málo doma, takže taky má tendence malýho rozmazlovat 😒

beruska24.9.
17. zář 2010

@veronika.h - Malá na psovi jezdit nemůže, máme kavalíra, váha cca 10 kg, takže na tom jsou holky váhově podobně 😉 Takže pro hafušu to je dost zátěž, když si v klidu leží na zemi a najednou si na ní sedne 10 kg živé váhy 🙄
Jo, tak by psa krmila magnetkama 😀 U nás snad už nezabírá při jídle nic, prostě nechat, ať se patlá v misce, příp. ať si kousky (např. z polévky) dává do pusinky. Navíc nesnáší bryndák, takže je po jídle opatlané všechno i malá.
V kočárku to jde. Tedy jezdím pořád s hlubokým, když malá něco jí, tak sedí ´´v prostoru´´, opěradlo stejně nechce a jinak v kočáře stojí - zády ke mně a přidržuje se boudy. Ve stoje vydrží v pohodě celou cestu do vedlejší vesnice, tj. nějaké 3 km.
V autě je ukňouraná, v sedačce se ji nelíbí, vzteká se už ve chvíli, kdy ji tam chci posadit. Takže vrazím do pusinky dudáka a to ji trochu uklidní 😉 Jinak má dudáka už jen na spaní v postýlce. Ale už jsem si zažila cestu, kdy jsem od křižovatky z hlavní silnice přes další dvě vesnice až domů troubila 😀 protože jinak se nedala malá uklidnit. Prostě nemohla pochopit, že maminka musí řídit a nemůže se za ní otáčet dozadu.