Miminko stále pláče. Prosím, máte radu, pomoc?

niliho
9. led 2020

Ahoj maminky,
jsem už zoufalá, prosím o rady, zkušenosti, názory, cokoli... Syn - 5 měsíců poslední dobou téměř celý den prořve. Dneska to bylo psycho, začal v 11 hodin dopoledne a s menšími přestávkami řval až do 7 večera, kdy pak usnul. Nevím proč pořád tak řve, ale někdy se to fakt už nedá ustát. Ať ho položím kamkoli - hrazda, kolíbka, hrací deka, k sobě na gauč skoro všude řve. Začalo to 3 měsícem a od té doby se to jen zhoršuje. Opravdu nevím, co mu může být, že je pořád tak uřvaný. Někdy je to fakt téměř celý den, jindy třeba má hodinu a půl v kuse záchvat a ať dělám co dělám, tak nic nepomáhá. Bříško to asi nebude, protože prdí i kaká. Od narození s tímto problém neměl. Nekaká sice každý den, je plně kojen, takže se stane, že pár dní nekaká. Dělám mu i masáž bříška, cvičím s nožkami, takže pochybuji, že jsou to prdy. Pak jsem si začala říkat, jestli to nejsou zuby, protože jsou chvíle, kdy rve vše, co mu přijde pod ruky do pusy, někdy všechno zuřivě žužle a když mu přejíždím dásně, tak přestane řvát a začne broukat, asi mu to dělá dobře. Kojím co 2 - 2,5 hodiny, někdy i co hodinu, takže hlad to taky být nemůže. Na jídlo si dávám pozor. Naštěstí od narození mi spí celou noc, takže alespoň něco pozitivního. Ale ty dny mě někdy fakt ubíjí. Hlavně je to hrozné, když jdeme někam na návštěvu a on takto začne. Snažím se ho zabavit hračkami. Ale on si zatím sám ještě s hračkami nehraje. Snaží se je chytat, chvíli třeba něco drží a pak to hned pustí. Ještě není v té fázi, že by se zabavil. Věnuji se mu, zpívám mu, povídám si s ním, mazlím ho, dávám mu najevo lásku, vše, fakt nevím. Když jsem to říkala pediatričce, že mi pořád tak řve, tak mi na to odpověděla, že na zuby je brzy, jestli já třeba nejsem ve stresu, nebo doma není něco jinak nebo jestli jsem mu nenarušila režim. Opravdu nejsem ve stresu, nic mě netrápí, doma je vše v pohodě a režim se někdy prostě přesně nedá dodržet, když musíme jít něco vyřídit, jít k lékaři apod. Budu ráda za každé vaše rady, pomoc a jak jste to měly vy. Doufám, že je to jen nějaké blbé období a že přejde. Moc děkuji za přečtení a pochopení.

lula86
9. led 2020

@niliho to věřím...určitě tomu příjdeš na kloub a bude po starostech.

niliho
autor
9. led 2020

@zuzita15 Určitě vyzkouším.

daisymaminka
9. led 2020

@niliho Určitě bych zkusila nosítko, dá se i půjčit. Na ruce ho nenaučíš, ruce budeš mít právě volné. Ono tím nošením (kromě naplňování potřeby dítěte) se i masíruje a zahřívá bříško, což v kombinaci se správnou polohou nožiček (do M) může velmi pomoct od bolesti bříška.
Vigantol to taky může být, zkusila bych alespoň na týden vysadit.
Paralen ani Nurofen bych nedávala, to možná jen jako nejkrajnější řešení, kdyby řval a nespal přes noc, ale to není vás případ.
A jinak v 5m by to klidně mohly být i zuby, zkusila bych chlazené kousátko či silikonové korále anebo chlazené kolečko zelené okurky.
UM v žádném případě pokud roste a přibývá nedávat!

niliho
autor
9. led 2020

@daisymaminka Moc děkuji, po všech radách, zítra nedám Vigantol, přesně jak píšeš paralen a nurofen jen v krajní nouzi, nechci do něj zbytečně rvát chemii. A určitě pořídím ty silikonové korále a ten banán jak jsem psala, to by se mu mohlo lépe držet. A UM určitě dávat nebudu, prospívá krásně, tak nevidím důvod.

olga_
9. led 2020

@niliho Jdi do nošení. Starší syn byl zhruba od půl roku výhradně nošený - nepoužívali jsme vůbec kočárek, nosil i manžel. Nosil se asi do necelých dvou let. Teď v pěti letech mě řekne čau a maže. Ve třech a půl zvládnul skoro líp než já, když jsem ležela měsíc v nemocnici v těhotenství s dvojčaty. Nošení je prostě úžasná věc, úžasná, úžasná, úžasná! Dvojčata jsem ze zdravotních důvodů nosit nemohla a co bych za to dala. Ale jsem ráda, že párkrát jsem je na sobě měla... Neboj se blízkosti svého dítěte. Až dozraje, odpadne 😉

eithelwing
9. led 2020

Nošení bych se nebála. Dítě do roka opravdu nošením nerozmazlis. Dcera byla kontaktní, ale fakt ji ve 2,5 letech stále nevlacim.
My jsme taky zkoušeli vysadit Vigantol na týden a beze změny. Zkus, uvidíš.
Zuby jsou taky dost reálné. Existují různé gely k potírání a kartáček na prst.

gingerbread
9. led 2020

@niliho Ahoj,mě mala strašně řvala z kombinace zubů a frustrace,že se ještě nemůže pohybovat..vylezl ji první zub nějak v 5. Měsíci,ale slintala a kousala kousatka a rucicky už před tím a trvalo to měsíc možná dele,než ji vyrostly 2 zuby najednou...ale ten pláč pak stejně pokračoval a přestalo to,až když se naučila na bříšku otáčet dokola a nekam se sama dostat a když se začala plazit, byl z ni andílek,dokud nás opět nezačaly trápit zuby,ale to má do teď (Teď ji bude rok) prostě má ubreceny dny,kdy ji zoubky trápí a někdy pomůže nositko a taky hodně pomahaji homeopaticke cipky Viburcol- kdyžtak zkuste celkově uklidní...na zoubky pomohla sitka do které jsem dávala chlazené ovoce nebo mražené mm i když teď v zimě nevím jestli je to dobré...a také silikonovy kartacek ve tvaru bananu - ten miluje do teď a zuřivě kouse...pokud se vás syn "nudi" tak jako moje malá,bohužel ještě budete muset vydržet,já v létě také měla dny,kdy už jsem nevěděla co s ní jak plakala...ted leze a pokouší se chodit a je bezproblémová🙂 být vámi nezavrhuji to nositko mala nošení vůbec nevyžaduje,jen to zabere na ten pláč když ji něco je. Nemyslím,že každé dítě se stane na nošení závislé...

toluma
9. led 2020

Já si teda myslím,že by to mohly být ty zoubky.Podle mě to v 5ti měsících zas tak výjmečný není.Zkus to kousátko,Calgel a Viburcol čípky.Samozřejmě,že tady ty dlohodobý řevy a pláče jsou o nervy,kór když před tím nemůžeš nikam utýct a zároveň je ti prďolky líto... 🙂.Vydrž a snad bude brzo líp 🙂

niliho
autor
9. led 2020

@olga_ Děkuji, třeba mu to pomůže.

niliho
autor
9. led 2020

@eithelwing Ano, zkusím vysadit. Budu muset zkusit vše možné.

lennus
9. led 2020

@niliho Tři kamarádky mi potvrdily, že po vysazení Vigantolu přestaly bolesti bříška. A s tím nošením se nebojte, je to přesně naopak a ten čas hlavně hrozně letí. Čím víc kontaktu bude mít, tím lépe se osamostatní a postupně bude chtít objevovat svět, každé dítě je jiné, moje malá plakala až řvala první tři měsíce, já ji nosila, první rok vlastně dost intenzivně a měla jsem aspoň volné ruce, druhý rok už minimálně, je to i praktické při nemoci, růstu zubů a teplotě tělo na tělo. Malá mi to vrací, umí se hezký zabavit, je pohodová. Některé děti vážně ten kontakt potřebují více a intenzivněji.

lennus
9. led 2020

@niliho Ještě mě napadl kiss syndrom a vyzkoušet kraniosakrální terapii

niliho
autor
9. led 2020

@gingerbread Viburcol čípky mám, používám po každém očkování. Tak když bude zase mít záchvat jako dneska tak mu ho dám. Říkám si, že kdyby se více zajímal o hračky a už se uměl přetáčet sám na břicho, tak by třeba takový nebyl. Že by se zabavili. Tak uvidíme.

prejeta_zaba
9. led 2020

Ještě než začneš zkoumat syndromy a dávat mu nurofen, zkus zapřemýšlet, jestli se nemůže prostě nudit. Mým dětem třeba bylo úplně jedno, že něco vykládám a dávám jim do ruky. Jakmile byly někde odložené a měly civět do stropu, řev. Stačilo vyjet s kočárkem s odklopenou boudou a vydržely hodiny koukat na stromy (což v lednu jde blbě, uznávám 😆), případně prostě svět mimo domov. Nechceš si ho naučit na ruce. No tak možná budeš poslouchat 2 roky řevu. 🤷Jakože dítě je zvědavé a nechce být panenka v koutě, tak si ho "rozmazlíš" jo? Aha. Myslím, že jakmile se naučí chodit, na ruce velice rychle zapomene a budeš ještě s láskou vzpomínat, když se na ně nechal vzít. 😝 Jinak Vigantol po 1 dni nepoznáš, to aspoň týden.

puhelin
9. led 2020

@niliho Jestli se jeste nepretaci na bricho, vyzadala bych si vysetreni od fyzioterapeuta.

niliho
autor
9. led 2020

@toluma Kdybych jen věděla, co mu je, udělala bych vše proto, abych mu pomohla. Právě že ty hodinové řevy jsou fakt někdy o nervy, ale zároveň je mi ho líto, protože nedokážu pomoct.

lennus
9. led 2020

@niliho S každým pokrokem se to zlepší. A po očkování změna nebyla?

niliho
autor
9. led 2020

@prejeta_zaba To jsem si už začala říkat, ale já si s ním hraji, zpívám, vykladám říkanky, nabízím mu hračky, snažím se, aby je chytal, ale on o to nějak nejeví zájem. Když něco už chytne, tak to po chvilce pustí. Už nevím jak ho motivovat. Právě, že se ani ještě nepřetáčí na břicho, jen leží jak placka. Teď se začal trochu otáčet na bok.

niliho
autor
9. led 2020

@lennus Očkování snáší dobře, nemá žádné reakce, teploty, zvracení nic. Je vždy v pohodě.

niliho
autor
9. led 2020

@puhelin Trošku se začínám obávat, že když se nebude umět přetáčet na půl roční kontrole, že budeme vyslání na Vojtovku.

puhelin
9. led 2020

@niliho Teprve se uchopy uci. Dej mu hracku na tenkou gumicku a poves na hrazdicku. Nebude mu z ruky padat a kdyz, tak se pro ni natahne a zase znovu.
Nebo ho dej na brisko, to hracku udrzi dele. Ale taky ji bude cas od casu potrebovat podat. Rozhodi rukama, nebo si ji prilehne.
Muze byt od porodu zablokovany, proto ten tezsi pohyb.

puhelin
9. led 2020

@niliho Vojtovka je takove moderni zaklinadlo, pritom by se mela davat jen detem s postizenim.
Muze mit treba jen blokaci.
Kdyz mu neco das za neho, aby se za tim musel ohlednout a pri tom se tocit na bok a na brisko?

niliho
autor
9. led 2020

@puhelin Jediné s čím si dokáže prozatím chvíli hrát jsou takoví hrošíci, které má přes kolébku natažené na gumě. Tak ty chytá. Ale jakmile mu dám nějaké jiné hračky, tak to po chvíli vše pustí a řve. Když chrastím tak on se kouká, otočí hlavu za tou hračkou, ale, že by se převalil na bok a břicho to ne. I když teď už se občas hodí na bok, ale tam skončí a vrátí se zpět na záda, ještě se nedotočí na břicho.

puhelin
9. led 2020

@niliho Uz je to na dobre ceste.
Ale kdyz hracku davas, musis u neho byt a podavat mu je.
V te kolebce i spi?
Meho syna chrastitka zajimaji jen kdyz se do nich da kousnout. Chrasteni ho taky nebavi.

niliho
autor
9. led 2020

@puhelin Když tu hračku upustí, znova mu jí nabízím, snažím se ho motivovat, jen jak říkám moc ho to nebere, jen ti hroši. S těmi si chvilinku vydrží pohrát. Nene chodí spinkat do postýlky, v kolébce ho mám třeba v kuchyni když vařím, nebo jak se nakojí, tak ho tam položím, ať mu slehne.

gingerbread
9. led 2020

@niliho jestli zkouší na bok,tak za chvili bude na bříšku🙂 já z toho taky byla nervózní,ale jak zkousela na bok,za pár dní byla na bříšku,ale to řvala snad ještě víc,protože to neuměla nazpět:D musela jsem ji porad otáčet zpět a ona zas na bříško a tak dokola.. No prostě jak zvládla se nekam sama dokulit, začala být vesela tak vám přeji pevné nervy a at je vás synek brzo usměvavý a šťastný!

prejeta_zaba
9. led 2020

@niliho ale půlroční kojenec si prostě nevydrží hodiny sám hrát (mezi námi, to ani předškolák), jeho hra je chytit tu hračku a pustit. Věnovat ti pohled když mluvíš/zpíváš, ne se tím nechat na půl dne zaujmout. Takže spíš mi přijde míň namáhavé ho vzít do nosítka/na ruce a dělat běžnou činnost, než stát ohnutá nad postýlkou, snažit se dítě zabavit a divit se proč řve. 🤷

niliho
autor
9. led 2020

@gingerbread Ani nevíte jak se modlím, aby se mu povedlo se přetočit. Snad na to brzy přijde. Jo přetočit se zpět to je oříšek. Moc děkuji. Snad se to brzy přežene.

puhelin
9. led 2020

@niliho Muj se ted zkousi plazit, zatim se odrazi nohama, ruce volne, hlavu na podlozce. Vydrzi 10 minut a je tak vyrizeny, ze u toho uz i usnul. To je jeho nejdelsi cinnost. Casto nas pozoruje, jak si hrajeme s dcerkou, je bud na rozlozenem gauci, nebo na zemi. Hodne se zamestnava tim kousanim. Ale jen tak lezet by taky nemohl.

hanulkaha
9. led 2020

@niliho Zkusila bych vysadit Vigantol, u prvniho syna jsme bojovali s bolestmi briska a po vysazeni jako když utne. Druhému prckovi jsem ho ani nezacala davat 😉
A klidne to mohou byt i zoubky, v 5 mesicich rozhodne brzy byt nemusi, deti jsou různé... Prvnimu synovi prvni zub vylezl v 7 měsících, druhemu synovi je 8 měsíců a ma 8 zubů! Prvni mu vykoukl ve 3 a pul měsících 😀😰