Může to značit nějakou nemoc ?🤷

lidija1234
20. dub 2023

Maminky mám dotaz...vím že každé dítě je jiné a nedá se to skatulkovat ale občas si říkám jestli chování mého syna ( roka půl) je v pořádku?
První věc je to že mu vadí když na něj někdo jiný než já nebo táta sahá. Ano proč by měli na něj sahat cizí lidi ale třeba dneska jsme byli kupovat boty a extrémní rev jen když si prodavačka potřebovala sáhnout na botu aby zjistila jestli mu to sedí. U doktoru je to ještě horší ani mu nic nedělej i a rev jako by ho zabíjeli. Kadeřník taky u nás neprojde prostě nikdo nejlépe ať na něj nikdo ani nemluví a děla že tam není to mu vyhovuje 😄přitom lidí hrozně rád pozoruje ale nesmí nikdo na ten jeho pohled reagovat jinak rev.🙈
Teď máme jít k zubaři a říkám si zda to má vůbec cenu protože vím přesně jak to dopadne 🙈
Malej se od malá na cizí lidi nikdy neusměje...skoro vůbec nemluví..hodně se vzteká a když dělám že brečím tak se směje 🤷
Měl těžký porod a od mala si prošel hodne vyšetřením a i přes všechny vyšetření kdy by měl být v pořádku mám občas strach aby se to věkem na něj nějak nepodepsalo 🤷proto ten strach jestli je tohle opravdu normální chování dítěte ?
Předem moc děkuji všem co docetli až sem a případně pořadí 😊

slecnami
20. dub 2023

Ahojky, neboj 😉 Každý jsme jiný, to, že se na cizí nesměje, nemusí přece vůbec nic znamenat a že je fixovaný na maminku a tatínka mi taky nepřijde nějak "špatně". Chápu, že Tě to znervózňuje, zvlášť, pokud ho třeba srovnáváš (i nechtěně) s jinými dětmi, ale zkus být v klidu, z toho, co popisuješ, na mě nepůsobí jako nějaký "jiný" 😉

podzimniden
20. dub 2023

@lidija1234 mně to normální přijde. Každý jsme jiný. Mé děti začaly všechny mluvit později.. až kolem třetího roku a jsou zdravé.. Dcera se nechtěla nechat téměř nikým hlídat. Byla na mně závislá a já ji to dopřávala a téměř jsem od ní neodcházela, když to nebylo nutné. Teď v osmi letech taky nemusí cizí lidi.. vždy sklopí oči a s nikým, koho nezná, se nebaví.. ale jinak je to zdravá a chytrá holka 😉 Nevyčítejte to synovi.. je maličký.. jak se říká.. až dozraje, tak odpadne 😊

vikinkav
21. dub 2023

Je jeste malinkej, nasemu je taky 1,5 a nemluvi, jen vydava zvuky a pomoci nich se dorozumivame. A rozumi ti nejake zakladni pokyny?

lenkalubina
21. dub 2023

Moje neteř mohla konkurovat pavianovi svým revem, když se na ni někdo jen podíval nebo promluvil🤣 a vyrostla z toho😉

levandule_k
21. dub 2023

Možná bych ho občas okoupala v epsomské soli, obsahuje hořčík, ten je dobrý pro nervovou soustavu.

Pokud měl náročný porod, tak může být příčina tam, že reaguje takto emotivně. Přečti si knížku od A. Janova Prvotní otisky.

zmrzlinka
21. dub 2023

Je ještě malinky.Časem se to zlepší...Podle mne je to normální dítě.

emillyhk
21. dub 2023

Dotazník M-chat jste na 18m prohlídce vyplňovali? Pokud ano a pediatr se nezmiňoval, že by bylo něco špatně, tak bych se to snažila brát tak, že je to prostě povahou.
Syn byl po porodu prvních 36 hod. u sestřiček (já jsem se nebyla fyzicky schopná postarat), potom doma jako miminko moc nechtěl nosit, chovat, mazlit... A to mu vydrželo opravdu do těch dvou let. Celkově je takový "samostatný" - venku klidně odejde, ani se neohlédne, jestli tam jsem. Pomazlit jen na chviličku a musí sám chtít. K dědovi a jedné babi si klidně přijde sednout na klín nebo pomazlit, ale musí přijít sám. Pokud babi nerespektuje, že teď nechce, je zle. Od cizích jak kdy, většinou když by na něj chtěl někdo sáhnout, tak se odtáhne. Ale pokud je mu někdo sympatický, tak se s ním okamžitě začne družit. Kolem roku a půl nosil kamínky každé ženské, kterou jsme potkali. 😆 Ale kdyby ho chtěla třeba vzít za ruku, tak by se taky odtáhl a řekl ne. Teď má dva a čtvrt, naučil se dávat mě a manželovi pusinku, někdy si přijde jen tak pomazlit (spíš jako lechtat a blbnout), občas se i v posteli přitulí. Někdy ho můžu mazlit a ňuňat a dobrý, jindy mu vadí i to, že ho třeba pohladím. Pokud na něj někdo sahá i přesto, že řekl ne, tak taky předvede hysterák. 🤷‍♀️ Od září nás čeká dětská skupina, tak jsem na to zvědavá. 🙈

acchikova
21. dub 2023

@lidija1234 ohledně chování upřímně nevím, ale každý jsme jiný že a pokud nemá problém s lidmi se kterými žije tak to zas tak horký snad nebude. Ten smích když máma brečí to je asi taky klasika v tomhle věku. Zubaře vyhledejte soukromého kde mu dyžtak můžou dát analgosedace a nebude ani vědět že u nějakého zubaře byl, to jsme měli v podobném věku a syn si nenechal do pusy sahat ani ode mne... Pustili mu pohádku chvíli dýchal v masce a bylo to více méně v klidu, hlavně se pak zubaře nebál.

nicollbc
21. dub 2023

Já nevím no, ale to jsi přesně popsala obě dvě moje děti 😄. Některé jsou jednoduše bázlivější a některé by odešli s kýmkoliv a na mámu se ani neohlédli. Asi bude spíš introvertní povahy.

petul.a
22. dub 2023

@lidija1234 Píšete, že je mu roka půl. Takže teď někdy by měl proběhnout u pediatra screening na PAS, že? Od toho bych se odpíchla. A v diskusi na FB někdo doporučuje knížku Vysoce citlivé děti, tu bych taky zkusila. Neděste se, nic to být nemusí. Ale je dobře, že nad tím přemýšlíte, protože kdyby to něco bylo, je dobré s tím začít pracovat co nejdřív.

lidija1234
autor
22. dub 2023

No mám nás objednat ale chtěla rovnou očkovat mmr vakcínu tak jsem si říkala že to nebudu uspechavat a objednám nás později ale tak asi nás prostě objednám a očkování zatím odmítnu. No a podle vysledku asi uvidíme co dál,možná že fakt zbytečné plasim a hned ve všem vidím nějakou odchylku 🤷🙈

soptinda
23. dub 2023

@lidija1234 nedávno jsem tady resila totez u 1.5lete holcicky....už jsme si říkali, jestli nemá nějakou poruchu...nikdo z rodiny se nesměl přiblížit...jen babička...kdokoliv se jen podíval do kočárku, tak rev...každé cizí prostředí rev... a sáhnout na ni? To by mala nesnesla od někoho cizího...jen když se někdo přiblížil, hruuuuza...ty poznámky a pohledy, já už s ní radši ani nikam nechodila, abych to nemusela poslouchat...
Ze dne na den se vše změnilo...vyhledává společnost, na všechny mává, napodobuje... kolikrát s manželem na sebe hledime a nechápeme...taková změna...opravdu už si v okolí mysleli, že není něco v pořádku... vydržte, zlomí se to, ale je to o nervy

eithelwing
23. dub 2023

Jako... Nepřijde mi to tak zvláštní. Syn bude mít 3 roky a doslova si stěžuje, že na něj nějaká paní v autobuse kouká. Nemá rád, když ho cizí lidi hladí. Jako upřímně, já dám někomu facku, kdybych ho neznala a on mě pohladil po tváři. 😄 Takže mám pochopení. A zatím je ve věku, kdy je to roztomilé. Mluvíme o tom spolu.
V roce a půl může procházet separační úzkostí, uvědomuje si víc sebe, zároveň potřebuje svou blízkou osobu, maminku. Může se to za rok, za půl roku úplně změnit.
Jinak v 18 měsících bývá u pediatra tento dotazník: https://mchatscreen.com/wp-content/uploads/2016...

j.kriv
23. dub 2023

Dcera (20 měsíců) to má úplně stejně, venku na ulici ani nezvládne projít okolo cizích lidí, musím ji vzít, když je někdo u nás, nebo my u někoho, třeba hodinu se u mě nepohne a kouká jinam, nedejboze když na ni někdo promluví nebo sáhne. Někdy po spaní na sebe nenechá promluvit ani tátu 😅 nepřijde mi na tom nic divného, jednou z toho vyroste 😉

88petule
24. dub 2023

Opravdu je to normální. Naše třetí je na tuty to samé (i s tím porodem a vyšetřeními atp.). Řeknu ti přesně, kdy přišel největší zlom - u nás je to totiž teď - Natálce je 4,5 let. Minulý týden začala opatrně mluvit na učitelky a děti ve školce - to je pro nás největší úspěch a také konečně začala podavat ruku na pogratulování - jak ve školce tak v rodině. 🙂 Už jsem myslela, že to snad nikdy nepřijde. 🙂

kryany
24. dub 2023

@lidija1234 no muze to neco znamenat,ale ani nemusi,kazde dite ne jine,ale zarazilo me,ze ty brecis a on se smeje,jak by nepochopil ani vyraz ve tvari,i malo mluvi,mozna nejaka dysfazie a logoska casem...a s tim ockovanim u takovych projevu bych asi pockala,mozna bych zasla na neurologii,kdyz mel ten tezky porod,ale pro klid v dusi,zes nic nezanedbala,davaji i vitaminy na rozvoj mozku atd.,zatim bych neplasila...

zlobr
24. dub 2023

Mam 2 syny a co se tyka kadernice nebo lekarky, tak to byla Sodoma Gomora az do cca 3 let. Jen ji videli a rev, hysterie, jako by jim mely rezat nohu. U zubare to stejne. Starsi syn napr. nesnesl,aby na neho koukal nekdo stary ( prababicka, nebo treba cizi clovek v mhd). To byl taky rev. Ale postupne se to zlepsovalo. Mluvit oba zacali az kolem 2,5 let...a jsou to naprosto zdravi kluci. Myslim (a doufam), ze i ve vasem pripade to bude jen otazka casu 😉