Novorozenec nechce večer spát. Upraví se to samo?

imzadi
14. únor 2011

Ahoj holky, mam 15ti denniho chlapecka a hrozne bojujeme se spankem, odpoledne se vzbudi kolem pul pate, nakojim ho s planem, ze usne a po probuzeni pujdem koupat a pak spat...bohuzel, ale uz neusne, takze pred koupanim trosku nakojim, at se uklidni, vykoupeme a jdeme uspavat, vzdy ale usne az tak kolem devate nekdy i desate!! je tedy cca 4 az 5 hodin vzhuru a samozrejme to vsechno doprovazi plac, chovani, uklidnovani...nemate nekdo radu, co s tim? upravi se to samo? co mam delat? vidim, jak je unaveny, i koupani byva horor...diky 😉

suik
19. únor 2011

@marti73 já jí dám dotucnout ještě někdy i potom...nám právě řvala hladová, takhle si to docela užívá.
Já takhle začala od tý doby, co u nás byla porodní asistentka a ukazovala nám jak koupat a ptala se, jestli je najedená. Jinak by mě to asi nenapadlo.
Teď jak je větší, tak vydrží i trochu dýl, ale dřív jakmile byl hlad, tak všechno šlo stranou. Jednou jsem ji musela dokrmit hned jak vylezla z vody, narychlo jsme zapli plínu a honem honem prso, jak jsme nevychytali interval 😀

jako nějakej odstup by asi být měl, i dospělej by neměl jít do vany těsně po jídle.

imzadi
autor
20. únor 2011

@suik @marti73 jako my se snazime o vecerni pravidelnost, vetsinou ve 4 se vzbudi, nakojim do 16.45, pak jeste pokus o usnuti ci proste chovani, vetsinou tak 18.30 zaciname koupat, v 18.45 uz se koji, v pul osmy uz je napapanej, ale stejne usne az po devate...a mezi tou pul osmou a devatou blbneme s chovanim, prebalovanim (vetsinou se posere i po kojeni), zpivanim, pokladanim do postylky, zvedanim, no proste kino 😀

janicka38
20. únor 2011

@imzadi, to prejde. My meli vecerni kino, presne jak ho popisujes ty. Ja odpadla kolem osme a manzel choval malou do 23 hod., pak mi ji donesl na kojeni a pak konecne usnula. Vecerni cas usinani se pomalu menil, nakonec spinkala uz ve 21 hod., coz byl pro nas velky uspech, nebot ona uz od malicka nechtela spat. Ja jsem s ni kazdy den odpoledne chodila na dvou hodinovou prochazku a koupala jsem jen jednou tydne, nebot po koupeli byla pak jeste zivejsi.

imzadi
autor
20. únor 2011

@janicka38 a kdy? 😀

janicka38
20. únor 2011

@imzadi, nejhorsi bylo sestinedeli. Ale myslim, ze kdyz ji bylo tak kolem tri mesicu, bylo vecer uz vse v pohode.

ffiinnkkaa
20. únor 2011

@janicka38 Tak to se máte..my máme 4 měsíce a spíme pořád hrozně..teda v noci..už nevím kde brát sílu 🙂

janicka38
20. únor 2011

@ffiinnkkaa, jemine 😲

ffiinnkkaa
20. únor 2011

@janicka38 Ono ano, zlepšuje se to..v porodnici spal ukázkově..pak doma možná první týden..pak jsem ho učili rozeznávat mezi dnem a nocí..nejdříve se budil v noci a i dvě hodiny byl vzhůru..pak spal 3 hod v kuse..po 6 týdnech už 4 hodiny v kuse..pak i šest hodin..jde to pomalu, ale jistě..teď se ale opět bohužel budí i 5x za noc..sice hned usne, ale já mám z noci... ☹

janicka38
20. únor 2011

@ffiinnkkaa, jo, tak my to meli podobne. A pokud se neprobudila mala, tak me probudily plne a bolave kozy :(. Kazdy rikal at se prospim s ni, ale ona spala ledatak v kocarku. Leonka spi od deviti mesicu sama v pokojiku a nekdy se zadari a prospi celou noc. Kdyz ji rostly zuby, tak jsme si to vsichni naramne uzili.

ffiinnkkaa
20. únor 2011

@janicka38 No teďka třeba špatně spinkáme kvůli rýmy..ale napadlo mě, že je to i tím, že ho budíme my..když je manžel na noční tak se malý opravdu budí málo a když spíme všichni tři tak se budí částo ..dokonce jednou jsem byla tak utahaná, že jsem tak vytuhla a malý spal celou noc..jen jednou se probudil na čajíček..ale tak brzy ho nechat spát samotného v pokoji nevím..od kdy bych tak mohla? Máme monitor dechu a použila bych chůvičky..

evlyn
20. únor 2011

@imzadi a co zkusit posunout to koupani treba o pul hodinky hodinku dopredu? Ono to není navždycky, Kubík když byl malej tak jsme koupali mezi osmou devátou a usínal mezi devátou a desátou. Teď koupeme od půl sedmé do sedmi a usne do půl osmé - posunul si to sám, takhle jsme to upravili poté, co se zaspávání strašně zhoršilo a v podstatě každý den byl večer řev. Když chodil spát po té deváté, tak měl ještě jeden spánek kolem šesté sedmé - cca půl hodinku většinou v kočáře - doma už takhle v podvečer nikdy neusnul a byl z toho pak většinou řev večer po koupání. Prostě bych mu to asi přizpůsobila tak, že večerní koupání v "relativně" jednotný čas - plus mínus půl hodina (třeba kdykoli mezi půl šestou a půl sedmou, podle toho kdy se před tím probudí), aby ve chvíli kdy kojíš po koupání byl max. 2-2,5h vzhůru. Jinak rituál určo zachovat - souslednost činností a tak, ale časově to vždycky upravit podle toho posledního spánku, aby nebyl tak dlouho vzhůru. A pak uvidíš až se to trošku ustálí a všechno si to sedne....
Jinak první měsíc tak trvalo, než se ustálilo rozlišování noci a dne a i tak trvalo skoro tři měsíce, než mi po kojení v noci relativně rychle usnul (tak do 10minut). Večery byly většinou příšerné cca to šestinedělí - pak se to trošku ustálilo a aspoň večer usínal docela pěkně. Teď už ten večerní čas natolik ustálený, že i když se probudí třeba v šest, tak jde do vany mezi 18:30-18:45, v sedm kojím a většinou je do půl osmé tuhej (i když předtím spal do těch šesti). Ale stejně tak už vydrží i když se z posledního spánku probudí třeba ve čtyři (ale už je přece jenom větší).

janicka38
20. únor 2011

@ffiinnkkaa, nas mala v noci tak terorizovala, ze jsme si rekli, ze ji proste z loznice odstehujeme. Od narozeni do tri mesicu, jsme s ni spala v pokojiku. Kdyz se jeji spani zlepsilo, sly jsme do loznice. Kolem 9. mesice se noci rapidne zhorsily. Byla odstehovana do pokojicku. Myslim, ze to bylo nejlepsi reseni pro nas i pro ni. Spi tam fakt krasne, hned jsme pozorovali zlepseni. Jednou u nas byla navsteva, zabrala loznici a ja sla spat k male, no a ta se zase budila, asi jsem ji tam vadila. Mam chuvicku a slysim hned jeji zaplakani, ale jdu tam jen, kdyz uz je to akutni. Pokud jen tak fnuka, necham ji chvili a ona vetsinou zase usne.

evlyn
20. únor 2011

@ffiinnkkaa jestli tě to utěší, tak náš Kubík spí cca od půl roku sám v pokojíčku - máme monitor dechu i chůvičky a funguje to. Začal se šíleně budit kolem toho pátého měsíce - třeba i desetkrát za noc. Nejdřív jsem myslela, že má hlad, ale pak mi skoro přestal chtít jíst přes den, jak byl z noci napucnutej. Tak jsme se v zoufalství přestěhovali na týden do obýváku na gauč, aby se muž aspoň trošku vyspal, když budu malého přemlouvat, že nemusí prso, ale že mu bude stačit jenom dudlík 🙂 A on se probudil až kolem páté na kojení, napil se a zase usnul a spal do svých obligátních sedmi. A další den zas, a další den zas. Takže spíme na gauči doteď a z naší ložnice má malej svůj pokojík 😀 Teď je to tak, že třeba když se v noci probudí a chvilku si povídá, tak většinou (ťuk ťuk) usne zase sám, nebo tam zaběhnu, dám mu dudlík, pohladím ho a chvilku počkám než zase usne - mám u něj rozkládácí gauč, takže když to vypadá na budivou noc, tak si roztáhnu gauč a spím s ním. Ale většinou spí sám....

ikca
20. únor 2011

Ahoj holky tak s usínáním večer nemáme problém. mám dvojčátka a obě jsme je naučili že po koupání pak papání se jde spinkat. horší je to k ránu smalou jak se mi vzbudí kolem 5-6hodiny na jídlo pak už nechce spát ale my s Tomíkem bysme ještě rádi spinkali nemáte někdo zkušenost jak uspat ještě dítko nad ránem aby spalo aspon do 7hodin???

imzadi
autor
20. únor 2011

@ikca a jak jste je to naucili?🙂
@evlyn diky za zkusenost, mozna to zkusim posunout...pak budu ale muset posunout vsechno, pac kojim vzdy ve 2, to si drzi, pak jdeme na prochazku a spinka do 4, kojime a pak ma relax do tech pul sesty...no uvidime 😀

ikca
20. únor 2011

@imzadi upřímně pořádně ani nevím prostě jsme vykoupali, nakrmili trochu pochovali a dřív usínali v postýlce v obýváku pak říkám dáme je do ložnice a basta tak jsem je uložila pustila kolotoč dala jim dobrou noc a řekla že už musí spinkat že je pozdě 😅 no a od té doby se z toho stala pravidelnost 😉 někdy malej kníká ale to ho nechávám reaguju vyloženě jen na řev protože náš malej řve jen když má hlad 😅 tak to třeba ještě dostane mlíčko a jde za segrou spát. Leuška je v tomhle moc hodná za to přes den je na zabití huláká a huláká až jsem kolikrát vzteklá nechce být sama nejrači by byla pořád u někoho 😖 což je teda hrozný přitom jí to nikdo neučil bohužel každej říká tak nech vyřvat ale ta naše potvůrka to vydrží fakt strašně dlouho a to přece nejde 😒

evlyn
20. únor 2011

@imzadi a co začít koupat v té půl šesté a kolem šesté kojit a dát spát? To by nešlo? Já bych to možná zkusila - v nejhorším ti to vezme jako poslední spánek dne a ještě se ti probudí a bude chvilku vzhůru. Ale zase bude odpočatý na hlavní usínání dne 🙂 A pokud by se ti takhle budil, tak bych ho asi fakt zkusila naložit do kočárku a udrncat ke spaní - aspoň kratičkému.
Kubík si takhle opravdu třeba jenom dáchnul na čtvrt hodinky, probudil se a hned jsme ho začali koupat....Sice to znamenalo, že občas neusnul hned po nakojení, ale tak jsme ho ještě chvilku chovali a něco mu povídali a jak začal být neklidný, tak šup do postýlky ( u něj se ospalost projevovala vždycky zvýšenou "aktivitou" - kopal nožičkama, mrskal ručkama a celkově prostě byl neklidný) občas usnul hned, někdy si třeba i hodinku povídal než usnul. Neplakal ani nekníkal, buď si tak jako povídal, nebo dokonce jenom ležel a koukal do tmy 😀 On je halt takové přemýšlivé dítko. Ale když jsme ho přetáhli, tak taky vydržel řvát jak tur klidně do jedenácti bez ohledu na to, co jsme s ním dělali - to jsme se u něj střídali v hojdání s manželem, na jednoho to byl děsnej záhul...
Asi bych se fakt řídila podle toho, jak dlouho ti vydrží vzhůru přes den - přibližně a podle toho bych mu "naplánovala" večer. Chovat, povídat si a tak se může i v pyžamku a vykoupanej a bude moc rád, kdežto usínat přetaženej bude dost ztuha a většinou s křikem. Doteď se podle toho řídíme a docela to funguje....

imzadi
autor
21. únor 2011

@ikca tak to zavidim...kolotoc asi zkusime, vcerejsi usinani bylo opet tragicke...zacli jsme v pul osme a zkoncili po devate, s manzelem uz i rozhadani, jak toho mame plne zuby 😝

@evlyn to zni skvele, kdyz ja jeste nepznam, jestli je pretazenej nebo ne...nas program dne je cca kojeni v jednu v noci, pak ve ctyri a osm. pak kolem 11 a jedne a odpoledne v ty ctyri...pres den spi tak dopoledne dve hodinky, odpo taky kdyz jsme v kocarku...no zkusim to koupani posunout, ale manzel touhle dobou vetsinou jeste nebyva doma 🙄 jo a kojeni u nas i s prebalenim je hra tak na hodku:( strasne u toho malej usina a flaka se 😠

evlyn
21. únor 2011

@imzadi jj to znám, to jsem měla taky - teď už je to lepší, ale pořád mu trvá tak cca 15-20minut než se nakojí. Když byl malinkej, tak to byla ta hodina a já na prášky - než jsem si to začala vyloženě užívat jako chvíli ticha a četla jsem si nebo koukala na film a malej sosal 😀 Oba jsme byli spokojení.
To přetažení jsem takhle úplně zezačátku taky nepoznala, takže jsem se řídila podle hodin - už je cca hodinu a půl vzhůru, takže nejvyšší čas začít uspávat 😀 Já měla dost dlouho problém poznat třeba jestli brečí, že má hlad - takže jsem jela podle hodinek a přežili jsme ve zdraví já i malej. U nás to teda bylo jinak s tím spaním přes den, prťous spí kratší dobu (má interval přesně 40minut jako hodinky), takže spával 3-4x přes den.
Zkus to asi posunout a uvidíš - za pár dní nic nedáš a manžel to halt vydrží, myslím že klidné usínání za to stojí ne? Já měla období, kdy jsem se večera vyloženě strašně bála, že zas bude řev a ono to bylo ještě horší, protože to ze mě bylo cítit. Jediné další řešení by bylo ho opravdu kolem té půl šesté, šesté ukodrcat na sílu ke spaní - třeba v kočárku jestli ti tam spíš usne - Kubík takhle navečer doma neusnul ( i když jinak usínal v pohodě) a večer to pak byla bída. Takže jsem je vždycky vyhodila s mužem ven hned jak přijel s práce - dostal kočárek, psa a vyrazili k řece. Ale my zas měli výhodu letního miminka. Ale možná bych to taky zkusila - třeba aspoň hodit přes korbičku plínku a vyloženě houpat (nevím jak moc máš houpací kočár) třeba v chodbě, aby jste nemuseli do téhle zimy. A až se naučí takhle v podvečer si dáchnout, tak ho pomaličku zkusit dávat spát do postýlky i takhle navečer.

evlyn
21. únor 2011

S tím, že to manžel vydrží, jsem to myslela tak, že aspoň na těch pár dní, než vyzkoušíš jestli by to pomohlo. Taky to chápu - muž taky chodí z práce pozdě, takže bojuju za každou minutu, kdy můžou být spolu. Nebylo to myšleno tak ostře, jak to z toho vyznělo (aspoň mě to po přečtení tak přišlo 🙂 )

imzadi
autor
21. únor 2011

@evlyn me to ostre neprislo 😀 jsem rada za jakoukoliv radu, uz jsem nestastna a presne jak pises, bojim se vecera, co prijde...no vecera 😀 ted uz zase rve a nemuze pul hodiny zabrat, vozim ho tady v kocare a nic, proste rve 🙄

dlabinecka
21. únor 2011

@imzadi Jáestli se můžu připojit - já myslím, že neprožíváte nic neobvyklého. Mimi je ještě maličké. My jsme to podle mě měli ještě horší, jen přijít na to, co zabírá 😉 My hopsali na baloně, zavinovali, syčeli, luxovali... No, prostě z toho nakonec vyrostla 😉

imzadi
autor
21. únor 2011

@dlabinecka jasny 😀 ale ted mam pocit, ze to nepreziju a hlavne za malej vubec nespi, coz by jako miminko mel...ty tabulkove hodnoty nedodrzujeme vubec, jestli spi v noci 8 hodn tak je to moc a pres den tak 4, 5...bohuzel se jeste neda zabavit hranim, takze jedine chovanim a to je fakt narocny...takze hledam cesty jak to jemu i sobe usnadnit 😀

dlabinecka
21. únor 2011

@imzadi 😀 no, tak to bud v klidu, protože tabulky jsou pro ignoranty. Moje Elí je začala naprosto přepisovat už v porodnici. A přísahám, že toho nenaspala ani tolik, co píšeš 😉 Ale docela chápu, já si taky myslela, že to nepřežiju. Kočárek nesnášela. Doporučuju zkusit šátek a přečíst knížku "nejštastnější miminko v okolí" od dr. Karpa. Díky těmhle dvoum položkám my jsme to přežili 😉

imzadi
autor
21. únor 2011

@dlabinecka satek se mi nedar spravne nandat, aby mi tam neplandal:( a knizku uz mam objednanou 😀

dlabinecka
21. únor 2011

@imzadi Tak super!! knížka je fakt výborná, nám pomohla neuvěřitelně!! A jaký máš šátek? Chce to uvázat fakt pevně. pro mrnousky jsou nejlepší elastické šátky... Ale nám to pomohlo hodně. Měla jsem v něm malou celé dny. Vyndavala jsem jí prakticky jen na přebalování a koupání 😉

ffiinnkkaa
21. únor 2011

@imzadi pak doporučuji nosítko manduca 🙂 Ale zase aby si na to to mimčo nezvyklo..my to měli taky náročné a pořád máme..hned v porodnici jsme ho museli rozeznávat den a noc..v noci ho chlácholit čajíčkem..aby co dvě hodiny nejed (jsme na UM, u kojení by to samozřejmě bylo něco jiného)..Pomalu, ale jistě se to zlepšuje...teď nám ale zase rostou zoubky..takže noci opět nic moc... 🙂

imzadi
autor
21. únor 2011

@dlabinecka mam latkovej...
@ffiinnkkaa cajik asi taky zkusime, ikdyz je kojenej

ffiinnkkaa
21. únor 2011

@imzadi já bych ho sice nedávala, ale je samozřejmě tvoje věc a rozhodnutí 🙂 Hlavně Ti přeju hodně trpělivosti a vydržet..nic jiného nezbyde 🙂 Sice už některé rána málem skáču z okna, ale jakmile se na mě to sluníčko usměje..je mu vše odpuštěno 🙂

imzadi
autor
21. únor 2011

@ffiinnkkaa mam to stejne, ale musim se ucit trpelivosti, coz bohuzel ja moc nejsem... 😅