Nový druh výchovy - Nevýchova - Katka Králová

mirca1981
7. pro 2013

Ahojky, chtěla bych založit diskuzi na téma "Nevýchova". Mám 20 měsíčního synka a stále řeším jak vychovávat své dítě, aby to pro něho a pro nás jako rodiče bylo to nej. Před nějakým časem mi poslala jedna moje známá odkaz na www.nevychova.cz. Zaregistrovala jsem se do rychlokurzu zdarma a pozorně sleduji videa paní Katky Králové. Moc se mi videa i názory "Nevýchovy" líbí. Touto diskuzí bych si chtěla přečíst vaše názory na tento druh výchovy a pokud možno i vaše úspěchy. Já sama se snažím být pro mého synka "partnerem", i když se mám ještě co učit. Synek je pěkný vzteklík a já mám kolikrát co dělat, abych zvládla své emoce. Moc ráda si přečtu vaše zkušenosti 😉

astyna
7. lis 2016

@kakamilca

Samozřejmě - a to nejen ve sféře výchovy, to je s informacemi obecně pravda. Jen se musí správně hledat 🙂

kakamilca
7. lis 2016

@astyna Přesně tak, naprosto souhlasím 😉

kvakuska
7. lis 2016

@astyna prosím přečti si po sobě co píšeš ... píšeš že tvoje dítě je v roce ještě malé na to, aby pochopilo co je balonek (?), je malé na to aby chodilo na nočník, ale ... je dost velké na to, abys mu dala na zadek ???!!! 😨

zuzapes
7. lis 2016

@sarkar Děkuji za odpověď a hlavně za info o skupině Nevýchova, nevěděla jsem o ní. To hlavní, z čeho mám obavy je, aby se to prostě nezvrhlo v nadšeneckou výchovu místo partnerské, o které tady píšou všichni ostatní. A pak jestli dokážu udržet na uzdě své policajtské a učitelské sklony ve vyhrocených/ provokativních situacích 😀

kakamilca
7. lis 2016

@kvakuska To vypadá, že když dítko dostane na zadek tak to rázem pochopí... je to smutné, viďte...

kakamilca
7. lis 2016

@zuzapes Také s tím bojuji... držet na uzdě své sklony k výchově, která je v nás zakořeněná ... je to těžké, ale uvědomění si je hodně důležité 😉

sarkar
8. lis 2016

@zuzapes neboj. Jen je potřeba to správně pochopit...Nevýchova není o tom,že je dítě nevychované a skáče ti po hlavě a ty vysvětluješ a vysvětluješ a vysvětluješ. Přijde mi, že zrovna tak to chápe třeba @astyna a maminky,o kterých psala (nic ve zlém...jen bych doporučila dohledat víc informací o tom, co konkrétně Nevýchova je a jak probíhá, ne si dělat závěry z chování dětí někoho, kdo jí údajně provozuje, protože i ti si mohli Nevýchovu interpetovat špatně...a pak už se to veze).
V Nevýchově je kladený důraz i na pohodu rodiče, tzn. že pokud sice dítě dělá něco, co jemu se hodně líbí, ale tobě ne, tak je to špatně a jde se to řešit, ne, že si nechám vše líbít. Ale řeší se to respekujícím způsobem, tzn. ty to potřebuješ takhle, já zase takhle. Jak by to šlo vymyslet, aby nám bylo fajn oběma?
S hodně malýma dětma to jde taky...zrovna jsem nedávno psala, jak krásně syn 18m reaguje na to, když mu řeknu, že silnice je pro auta a ne pro lidi...a fungovalo to už od cca jeho roka, kdy se tak nějak vychovávat začíná, když jsem třeba řekla, že se bojím, že mi ty kytičky umřou, když mi do nich bude sahat a on se na mě otočil, podíval a šel si dělat něco jinýho 😀 To byly ty největší AHA momenty v mým životě, vlastně ještě společně s jedním,který jsem zažila s manželem (protože Nevýchova se dá aplikovat i ve vztahu k dospělým). Jak tu někdo zmiňoval knížku Aha rodičovství tak to je totéž v bledě modrém, s tím rozdílem, že Králová ti v tom kurzu řekne asi tisíckrát víc informací (logicky...kurz ti zabere nevím kolik hodin, navíc je to mluvené slovo...knížky mají kolik, max. 400 stran?). Ona vlastně Nevýchova a všechny tyhle respektující knížky mají jeden společný jmenovatel a to je efektivní komunikace.
Je tedy fakt, že Nevýchova hodně řeší hranice a jejich smysluplnost (v současné době jich máme opravdu málo a obě moje děti jsou hodné, samostatné, tolerantní a nejsou agresivní), největší hranice je "svoboda jednoho končí tam,kde začíná svoboda druhého". Předávám zodpovědnost jim "chceš zvonit na zvonky? ok, ale když někdo vyleze, tak si to vyřídíš sama jo? Já to totiž řešit nechci, není mi to příjemný". A hlavně neřeším problémy někoho jinýho, tzn. když si moje dítě hraje s jiným a mají konflikt, tak pokud to není nějaký extra dramatický, tak nezasahuju a ať si to spolu vyřídí. Vše má svoje hranice ale (viz ta "svoboda" a můj psychický soulad s tím, co děti dělají). Když trvají, že budou dělat něco, co opravdu nechci aby dělali, tak je vezmu pryč nebo jim vezmu tu věc a řeknu, že opravdu nemůžu nechat je to udělat, protože....
Je to v zásadě něco jako se psem, taky neopakuješ "ke mě" tisíckrát. Já řeknu jednou, podruhé trošku důrazněji a potřetí beru pryč s vysvětlením, případně konstatuji,že vidím, že je na to malý/malá a že to můžeme zkusit třeba za týden znovu.
Na zadek nedostávají, protože z logiky věci je to prostě blbost, jednou budeš nadávat, že bijou druhé děti, ale přitom je to sama naučíš...totéž jako křičení na ně apod. děti jsou tvým zrcadlem, všechno, co dělají, je učí rodiče. Proto jim ani třeba nelžu, v ničem. Před narozením bráchy jsem dceři nekreslila budoucnost s bráškou v růžových barvách, naopak, věděla, že ze začátku bude jen jíst, spát a kadit a brečet, časem že jí začne brát hračky. Když jsme šly na očkování, popsala jsem jí, co jí čeká, netvrdila jsem, že injekce nebolí, jen jsem řekla, že to bolí míň jak sedřené koleno. Nabídla jsem jí, že klidně může brečet, že to neva. A zeptala jsem se, co by jí pomohlo, aby to nebylo tak nepříjemný, jestli jí mám třeba přitom držet na klíně. Dopadlo to tak, že to zvládna na 1* a bez pláče. Netvrdím dětem, že "to nic není" nebo "takhle velký holky nebrečej", naopak, ať vyjádřej svoje emoce. "Ty máš teď na mě hodně velký vztek, že jsem ti vzala ten nůž viď?". Nabízím alternativy vyjádření vzteku (pojď ten vztek namalovat), ale nelámu je a nepopírám to.
To všechno je Nevýchova. Že připustíš, že tvoje dítě je samostatná bytost se svýma specifikama a je už hotová, nemůžeš jí přetvářet, jen jí pomůžeš bezpečně vyrůst a pochopit pár základních principů existence v tomhle světě a pak jí necháš dělat si co chce. Akorát za podmínky, že je v tom dobře i tobě. Je hodně těžký oddělit se od dítěte, prostě uznat, že dítěti do života nemůžeme kecat stejně jako do něj nekecáme rodičům, partnerovi (víceméně 😀) nebo sousedce či prodavačce v krámě...

UUUfff, jsem se zas rozjela 😀 😀

sarkar
8. lis 2016

@kakamilca s tou zakořeněnou výchovou taky trochu bojuju, ale je to už lepší...hodně mi pomáhají i přednášky Duška nebo Aldort, co si pouštím z youtube třeba k vaření a uklízení 😀 A musím uznat, že po cca 8 měsících od kurzu už některé situace zvládám luxusně (se musím pochválit) 🙂
Bít děti vůbec není potřeba. Lidi by si to měli dát třeba do příkladu s manželem - manžel je partner, kterému věřím, ve kterého mám důvěru, hledám u něj ochranu, povzbuzení (stejně jako dítě v mámě). Když budu dělat něco, co se manželovi nelíbí a dá mi na zadek, bude se mi to líbit? Když odmyslím tu fyzickou bolest, tak ta psychická je daleko horší, ten pocit zrady...no fuj. Jenže takhle nejsme moc zvyklí přemýšlet...

astyna
8. lis 2016

@sarkar

Když ono je to těžký asi i pro pochopení pro ostatní, kteří do té Nevýchovy nevidí. Jak vidno, každá si to prezentuje dle svého, tak pak kde je pravda, že? 😅 Já jsem zase slyšela, že to není o hranicích, ale o vzájemné úctě, no to od batolete nemůžeš přece chtít...

astyna
8. lis 2016

@kvakuska

já jsem to četla, neboj se 🙂 Ano, to máš jak v přírodě, když se k ní tak rádi vracíme - lvice taky práskne tlapou mládě a neptá se. Na vysvětlování bude mít času dost, nyní na to není mentálně vyspělý. Myslím, že jsem to už na poprvé napsala jednoznačně.

kakamilca
8. lis 2016

@astyna Tak pokud člověk nechce sám zjišťovat a učit se pravdy se nikdy nedopátrá. Navíc nevýchova není o 3 pravidlech, které jsou jasně dané je to o pochopení... Zajímalo by mne zda jde o batole např. o roční dítě... a jaké hranice si pro roční dítě tedy představujete???

kvakuska
8. lis 2016

@astyna podívej já nejsem žádný zarytý zastánce nevýchovy, neříkám že jsem dceru nikdy neplácla přes ručku když opakovaně sahala na něco, co pro ni mohlo být nebezpečné, ale ty srovnáváš nesrovnatelné ... když lvice plácne tlapou mládě, je to jako plácnout dítě přes ručičku, dát mu znamení pozor, takhle ne!, ale dát dítěti na zadek znamená dělat mu opakovaně bolest na části těla, která nemá nic společného s tím co chceš aby pochopilo ... díky naplácání na zadek dítě pochopí jedině to, že když nebude dělat to co ty chceš, tak mu znovu uděláš bolest ... trochu smutné 😖

salot
8. lis 2016

Já jsem zatím v teoretické fázi, ale o výchovu nevýchovou se určitě pokusím.

sarkar
9. lis 2016

@astyna je pravda, že jsem se setkala s více rodiči, kteří kurzem sice prošli, ale nějak vůbec nechápou, o čem to pořádně je, takže chápu, jak to myslíš. Je potřeba číst trochu mezi řádky a jít do hloubky a vůbec změnit pohled na svět a je to opravdu velká věc...já už jsem po 8 měsících v Nevýchově tak daleko, že se mi nelíbí systém fungování našeho světa, nelíbí se mi, jak probíhá výuka ve škole, nelíbí se mi zdravotní systém a už se to netýká jen dětí, ale i dospělých (v tom zdravotnictví třeba to, že se často jedná o pacientovi bez pacienta...lidi jsou ale zvyklí, z malička, když byli děti, rodiče taky rozhodovali za ně...).
Dřív bych s tebou úplně souhlasila ohledně těch hranic, dneska už asi ne. Jak píšu, dneska mám s dětma těch hranic jen málo.
Ale abych si tady nehrála na světici, to, že mám takový názor neznamená, že to 100% dodržuju, jak už jsem psala, určité zvyklosti jsou ve mě tak hluboce zakořeněné, že každý den svádím boj sama se sebou, občas děti taky jednu schytají, ale považuju to za svoje selhání, než abych to brala jako "super, určila jsem hranici"...

kakamilca
9. lis 2016

@sarkar Naprosto s Vámi souhlasím... A vy jste si kurz zakoupila? Také o tom přemýšlím 😉

zuzapes
10. lis 2016

@sarkar Páni, to je vyčerpávající odpověď🙂
Díky za povzbuzení.
Asi trapná otázka, ale je to uzavřené fórum na FB mnohem lepší než skupina Nevýchovy tady na koníkovi? A smí se tam člověk radit třeba i o dětech příbuzných nebo kamarádů nebo jen o svých? Chtěla bych občas pomoct ségře s dvojčaty, ale ona zatím kurz nechce.

stelar
11. lis 2016

@zuzapes Neznám to forum tady, ale skupina na FB je opravdu skvela. Jsou tam supr holky, které se navzájem vyslyší a povzbuzují. A radit se tam muzes o komkoliv. Akurát základem nevýchovy je vytvoření si pevného vztahu rodiče a dítětě a hlavně změna nastavení rodiče, takže pokud sestra s princiy nevýchovy nesouhlasí, tak ji to zřejmě
nepomůže..

retesa
24. lis 2016

@zuzapes možná Vy jste ta osoba, která je na nejlepší cestě si osvojit principy Nevýchovy, a pak už jen jít sestře příkladem. I tak to funguje 🙂

sarkar
24. lis 2016

já bych řekla,že je rozhodně to fórum na FB lepší v tom, že tam mají přístup jen ti, kteří prošli kurzem. Ti lidé už jsou úplně jinak naladění než ti předkurzoví 🙂 Tady ne, že by to byla kdovíjaká hrůza, ale často na to fórum tady na MK vlezou lidi, kteří sice něco o principech Nevýchovy vědí, ale ne úplně všechno, nedává jim to smysl a nejde jim to s dětmi na 100% a ti pak mají někdy sklony k negativismu a třeba tvrdí, že ne vždy to jde apod. Na FB ti vždycky každý řekne, že všechno jde, že je to jen o tom, jestli ty chceš.
@zuzapes

sarkar
24. lis 2016

@kakamilca jj, kurz jsem absolvovala letos v únoru, předtím jsem jen četla podobně smýšlející knížky (Respektovat apod) a absolvovala pár webinářů, ale až ten únorový byl takový ten odrazový můstek pro zakoupení celého kurzu, asi prostě teprve v tom únoru byl ten správný čas, dcera přišla do věku, kdy už jsem častěji řešila různé potíže s výchovou atd.
Za mě to byly jedny z nejlépe investovaných peněz v životě.

hanarek
26. lis 2016

@sarkar pod to se podepíšu . !!! Krasne jsi to vystihla. Zrovna tento týden jsem vyslechla rozhovor babiček " ta je histerka ta holka. Na prdel by potřebovala . Vzteka se z niceho nic!" ...neslo o moje dítě . Ale srdce me bolelo.

mysycka
17. led 2017

Ahojky holky, můžu se k Vám přidat? Právě jsem zhlédla 1 díl Nevýchovy, zjistila jsem, že jsem rodič policajt a nechci jím být. Nechci jím být už delší dobu, ale nějak jsem pořád nevěděla jak na to, tak doufám, že Nevýchova mi v tom pomůže, Mám dcerku skoro tříletou, která chodí do školky. Řekla bych, že je moc hodná, obzvlášť když je někde kde to nezná nebo s někým koho až tak dobře nezná i ve školce se jí líbí a paní učitelky ji chválí, ale jakmile přijde domů nebo je se mnou nebo s manželem je drzá, odmlouvá, dělá naschvály. Oblékání nám trvá dvě hodiny, protože dcerka stávkuje, u jídla sedí hodinu ( třeba i u půlky chleba, který si sama vybrala ). Já se vždycky snažím napřed po dobrém ( určitě i já to dělám špatně ) motivuju ,, když to spapáš tak pak dostaneš bonbonˇˇ, nebo motivuju opačně ,, když se nezačneš oblíkat, přijdeme pozdě a dostaneš na zadekˇˇ , křičím, rozčiluju se a už nechci. Chci, abysme měli vřelý vztah a uměli se v klidu dohodnout. Abych na ni nemusela křičet, nebo jí dávat na zadek a tak doufám, že se to v Nevýchově naučím, aby jsme spolu komunikovali a nemuseli řešit problémy křikem.

sarkar
17. led 2017

@mysycka ono je naprosto normální, že doma nebo v přítomnosti rodičů děti víc zlobí, já nevím jak ty, ale já taky nejsem 100% sama sebou někde mimo domov - víc si dávám pozor na to, jak se chovám, jím způsobněji (ne,že bych doma jedla jak čuník u koryta, ale když mám echt dobrý jídlo tak i ten nůž olíznu a tak 🙂).Děti taky, mimo domov jsou hodné, protože nejsou samy sebou, jak je poblíž máma, chovají se najednou přirozeně, protože se s ní nebojí, nestydí, nepřetvařují, nevím, jak přesně to napsat, ale asi už rozumíš.

Jinak si myslím, že se v Nevýchově naučíš spíš přestat řešit její jídlo úplně než třeba to, že jí ho nějak hezky vnutíš 😀 Myslím, že je to hned v druhém týdnu, že nemáš řešit problém, který není tvůj. Každopádně jsem ráda,že je zase víc o jednoho nevýchovného rodiče, to jsme zase kousek blíž k lepšímu světu 😉

kika_21
17. led 2017

@mysycka Dvě hodiny mi připadá moc. Co kdyby musel třeba potom sourozenec být někde-třeba v poradně včas. Asi bych neměla tu trpělivost. Odcházím obvykle a syn se přidá. Mám ale výhodu, že když je fakt krize, vztekajícímu mu to vysvětlí brácha-je trpělivý a jednoduše se zeptá,, Co řveš?" ,,Neřvi." Následuje žel i výčet sankcí v podobě strašidel, která přijdou brzy, neboť mají málo času.😈

guinea
17. led 2017

@sarkar Nečetla jsem komplet celou diskuzi, ani před ani po tvém příspěvku z 8. listopadu, ale chci ti poděkovat, že jsi tak krásně popsala, co je to Nevýchova. Už jsem se o Nevýchovu hodně zajímala i před tím, než jsem přečetla tvůj příspěvek - taky se chystám koupit si kurz. Bohužel, a už jsem to říkala i lidem z Nevýchovy - ten název je příšernej. Většině lidí prostě evokuje rozeřvané děti, co skáčou dospělým po hlavách a ti to tolerují, protože je NEVYCHOVÁVAJÍ. A tak se dál o Nevýchovu nezajímají a neví, co to je - už kvůli tomu názvu. I mně samotné se ten název příčí a trvalo mi půl roku, než jsem se rozhodla, že za to ty peníze dám... To jen na okraj 🙂

mysycka
17. led 2017

Tak jsem to dneska zkoušela, ptát se ji co by chtěla, jak by chtěla a co bych chtěla já ☺. Docela to šlo, dokonce i na spinkani jsme se v klidu dohodli, což je snad zázrak, tak snad to takhle dobře půjde i dál ☺. Uvidime jak to zvládneme ráno při vypravovani do školky

lubiky
6. únor 2017

@mirca1981 ahoj, mozem poprosit aj ja tu knihu co spominas ? Vdaka

mirca1981
autor
7. únor 2017

@lubiky kniha je na mailu 🙂

sarkar
9. únor 2017

@guinea Děkuju 🙂 A taky souhlasím s tím názvem, já osobně s tím problém neměla, ale desítky lidí v okolí jo. Asi proto neznám nikoho ve svém okolí kromě mě, kdo jí praktikuje, což je strašná škoda. Ale co se dá dělat...možná to je právě proto, že dovnitř proniknou jen ti, kteří jsou otevření novým věcem a nemají předsudky? Těžko říct. Hodně štěstí v (Ne)výchově 🙂

ozzinka
29. dub 2017

Ahoj holky, o kurz „Nevýchovy“ mám velký zájem. Ale je to pro mě moc peněz, proto se chci zeptat jestli tu není ještě někdo takový. Mohli bychom si koupit kurz dohromady a na cenu se složit.