• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Od kdy se projevuje pravorukost / levorukost?

22. prosince 2010 
Ahoj holky,
tak jsem si přečetla celou diskuzi a musím vám do í vstoupit.
Máme doma předškoláka a dodnes nemá vyhraněnou levou nebo pravou ruku. Chodíme do pedogopsycholog. poradny kde mu dělají různé testy aby jsme věděli do jaké ruku mu tuku dávat a neudělat z něj dyslektika . Prý opravdu vyhraněné dítě je v 8letech. Ted po 2měsících už víme že bude nejspíš levák tak už můžem tužku dávat do levý. A to jsme mu opravdu od malička tužku nedávali nikam aby si sám vybral. Oba jsme praváci.
26. dub 2009 v 06:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky všude se píše, že zděděné leváctví je ok, ale nezděděné sebou nese rizika dyslexie atd. :confused: My jsme oba praváci, naše mimi si bere všechno do levé (vím, ještě je brzy, ale prostě vždycky automat. levá ruka). Máte o tomhle někdo nějaký info?
22. pro 2010 v 08:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@delapa - já jsem levák s tím, že to máme v rodině - máma i děda - oba jsou přeučovaní, mě nechali naštěstí být - máma má kvůli tomu vadu řeči a psychické problémy...
Nevím, jak velké máš dítko, ale podle mě - je zbytečné to sledovat kolem lezení, vstávání a tak - to se našim zdálo, že Kikča vypadá na leváka (ale blbost - prostě kterou rukou se kam dosápala dřív, tou po tom sáhla).. Opravdu je zatím obojetná - jí i kreslí oběma rukama.. Chvíli to vypadá, že víc pravou, chvíli víc levou!
Ale právě nedávno mi říkala kámoška, že u nich v rodině nikdo, ale mají holčičku - v lednu budou tři roky a je levák. A že si o tom zjišťovala a že je to snad i polohou v břiše v těhu - když je mimi natočené jednou stranou a vnímá podněty, že je to něco nového - a že u nich to platí.. Tak nevím..
Jinak - leváků znám opravdu hodně - jak z práce, tak školy - a nikdo dyslexii neměl...Ale brácha třeba jo - a je pravák, IQ má 158 nebo 160, je inženýr
22. pro 2010 v 08:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@delapa leváctví je recesivní vlastnost, takže s manželem oba můžete mít vlohu pro leváctví, i když jste oba praváci. Chce to zapátrat dál v rodině :slight_smile: V podstatě by mělo platit, že dva leváci budou mít zase leváka, ale dva praváci můžou mít i leváka i praváka :grinning: Moji oba rodiče jsou praváci, ale strejda je přeučenej levák, babička z tátovy strany tak. A my jsme s bráchou taky oba dva leváci :slight_smile:

No a k tomu psaní, já mám taky blbej "sklon" (jestli se tomu vůbec u mě tak dá říkat :grinning: ) ruky u psaní... :slight_smile: ale zase jsem aspoň mohla sedět bokem k lavici, koukat na tabuli a psát normálně rovně :grinning:
22. pro 2010 v 08:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek