Špatný spánek miminka kvůli nočním směnám

mikchin
4. lis 2016

Dobrý den. Máme doma deseti měsíční holčičku. Poslední tři měsíce hrozně špatně spinká.

Dřív šla spát cca v šest večer, budila se ráno po sedmé hodině, prospala krásně celou noc a přes den si ještě dala dvakrát dvě tři hodinky. Teď spí přes den maximálně hodinku. Usíná večer kolem osmé, budí se ráno v pět a přes noc každou hodinu křičí a brečí ze spaní. Někdy ji uklidní dudlík, někdy brečí, že je naražená na šprušle postýlky (ve spaní na bříšku se plazí po postýlce), někdy brečí i s dudlíkem v puse "jen tak". Vedro ani zima jí není, nikde ji nic netlačí (plyšáci, deka,...). Teď se navíc třetí týden pravidelně budí kolem půlnoci s takovým řevem, že ji uklidní jen nošení v náručí a flaška s pitím.

Zkoušíme dávat čaj na dobré spaní, kašičku na dobré spaní a banán, po kterém se prý také dobře spí. Místnost s postýlkou není přetopená a je vyvětraná. Víc nespí, ani když máme náročnější den s cestováním po nákupech a prarodičích a člověk by si řekl, že musí být utahaná jak kotě a spát celou noc jak dudek. Plus ještě od třetího měsíce jsme musely přejít z mateřského mléka na umělé mléko a ohledně toho všude čtu, že děti s UM mnohem lépe spí.

Říkáme si, že to asi bude zoubkama, ale rostou jí už pět měsíců a ty první dva takhle nevyváděla a spala krásně aspoň přes noc. No abych se tedy dostala k názvu této diskuse... Prarodiče a tchýně tohle smetli ze stolu tím, že si za to můžu sama, že to má malá kvůli tomu, že jsem chodila do poloviny těhotenství na noční směny. Dost mě tohle zamrzelo a pro celou informaci musím dodat, že na nočních směnách jsme měli klid, pohodu, míň práce a žádný stres.

Tak bych se chtěla zeptat, jestli miminka takhle špatně spí opravdu jen vám, které jste chodily na noční směny? Budu moc ráda za jakékoli tipy a rady. 🙂

j.a.n.i
6. lis 2016

@somalicats No tak prostě začla vstávat dříve, ale ty hned jasně víš, že je to změnou času... Mě taky děti jednou vstanou v půl sedmé a podruhé je šťouchám z postele v orm, ale jen protože se to stalo teď,tak nebudu tvrdit, že za to může změna času.

j.a.n.i
6. lis 2016

@terezapetrova Ale jestli sis nevšimla, tak se tu řešilo první, aktuálně 10 měsíční dítě, se kterým je máma doma a tedy se nemusí přizpůsobovat žádnému staršímu dítku. Tedy opět, ten problém není z toho, že se měnil čas, ale z toho, že ho z nějakého důvodu násilně budíš / uspáváš / krmíš, kdy nechce. A je úplně fuk, zda to způsobila změna času nebo to, že starší začal chodit třeba na tréning a je třeba kvůli němu vstávat o 2 hodiny dříve, prostě jde o to, že mu násilně měníš režim - jasně, chápu, že když má člověk starší dítě nebo třeba pracuje, jezdí do školy, tak to prostě udělat musí, ale nesvádějme to na změnu času.

somalicats
6. lis 2016

@j.a.n.i Asi proto, že to mám už za ta léta vysledováno... 😉 Ty 3-4 dny po změně času jsou vždycky jinak, dneska už jsme zase vstávali všichni v 7...
Jinak se smiř prostě s tím, že změnu času snáší každý jinak. To, že u vás doma to není problém neznamená, že na tu změnu času nemůžou jiní jedinci reagovat. Účetnictví, mzdy - tam jsou jasně daná pravidla. Reakce lidského těla - tam je tolik proměnných, že jaksi neexistují dva naprosto totožní jedinci co se reakcí týče. Takže zrovna tady není vždy nutné mít poslední slovo ve smyslu, že to, co píšeme, není pravda - nebydlíš s námi, neznáš náš režim, nevidíš, jak moje děti reagují. Jiné děti můžou reagovat úplně jinak, stejně jako dospělí. Jsou tací, kterým změna času absolutně nevadí, jiní se "přenastavují" klidně 14 dnů. A nemusí to být nutně úplně odlišným režimem.

mialagia
6. lis 2016

@terezapetrova tak vpodst.jsi to napsala sama - tvoje starší dítě má režim ptž musí do MŠ a mladší se musí přizpůsobit, tak o tom jsem přesně psala..moje dítě (stejně jako 10měsíční v úvodu) pevný režim nemusí mít a tudíž se ho změna nedotkne..já jsem taky na rodičovské že..tudíž do práce ráno nevstávam..a jsem OK..(jiná byla situace když jsem chodila do práce)..takže děti to logicky ovlivní jen prostřednictvím rodičů😉

j.a.n.i
6. lis 2016

@somalicats Ale desetiměsíční dítě bez staršího sourozence a s matkou doma se prostě na nic přenastavovat nemusí... co na tom nechápeš?

somalicats
6. lis 2016

@j.a.n.i Já celou dobu reaguju jen na to, že nemusíš mít pravdu v případě druhých, a mluvím o svých dětech. Moje děti se teď kromě nejstarší, která spí ve svém vlastním pokoji a vstává první, taky na nic přenastavovat nemusí. Netvrdím, že zrovna zakladatelky dítě je citlivé na změnu času nebo není. Může mít prostě jen období, kdy hůř spí, na tom není nic divného. Já pouze reaguju na to, že Tys tu psala, že je nesmysl, že by děti mohly vnímat změnu času bez nutnosti přenastavování režimu.
Chce to trochu respektu ke zkušenostem druhých. Já Tobě taky netvrdím, že kecáš, když píšeš, že u vás doma se změnou času nemá nikdo problém, prostě to tak u vás je, tečka. U nás je to jinak, možná proto, že máme posunutý režim všichni (já nezačínám s prací už pár let dřív než v 9, prostřední chodí do školky taky na tu devátou, muž ráno nepracuje - dělá chyby a je nevrlej, takže si ranní nikdy nebere, jen ve výjimečných případech, když nám vypadne někdo ze zaměstnanců), jenže já taky chodím spát kolem půlnoci a muž i později. Nejstarší vstávat do školy musí, já kolikrát ani nevím, že vstávala, najdu jen ve dřezu nádobí od snídaně. Obě mladší děti tak nemusí vstávat brzo, školku máme 10 minut od domu, takže když vstaneme v 8, v pohodě stíháme. Takže u nás nějaké přenastavování režimu se změnou času fakt nehrozí, ta hodina se v tom pozdějším vstávání celkem ztratí a já neřeším, jestli se změnou času mi budou děti vstávat v 7. Takže když mají období, kdy se budí opravdu brzo (třeba ve čtyři, v pět), tak logicky přemýšlím nad tím, kde je problém nebo co se děje, notabene když jinak spí vcelku pravidelně. Jo, pokud by chodily spát v 6 večer, tak pochopím, že se vzbudí v 5 ráno a nehledám v tom nic. Jenže už jsem to tu psala, moje děti jsou sovy, když mi usnou v 9, je to super, a během roku se mi jinak tak moc brzo nebudí (ani nejmladší, ta už si taky jede pár měsíců v režimu "vstávám plusmínus v 8".

somalicats
6. lis 2016

@j.a.n.i P.S. Tím "děti se budí" myslím situaci, kdy se probudí a už neusnou. Neberu to, že si zavrní, breknou, nebo že se mimino probudí, nakrmí se a zase usne. To neřeším.

terezapetrova
6. lis 2016

@mialagia ted tedy vůbec nechapu proc jsi svému diteti mnenila rezim? 😕

terezapetrova
6. lis 2016

@j.a.n.i z toho co jsi napsala mi vyznelo, ze vseobecne na deti jedno jestli do tri let, skolkove atd změna casu proste nepusobi..

j.a.n.i
6. lis 2016

@terezapetrova Ne, to ne, pouze jsem psala, ze u prvního mimina je to jen "blbost" matky, že mu kvůli změně času mění režim, na ty co musí vstávat na čas to samo působí.

j.a.n.i
6. lis 2016

@somalicats Ale pokud si to pečlivě přečteš, tak jsem psala pouze o tom, když je to mimino a první... tedy v situaci, kdy pro nějakou změnu režimu z důvodu změny času není důvod a tedy není důvod, aby se změnou času mělo mít nějaký problém, pokud matka nezačne šílet a nenabourá mu ten režim zcela zbytečně ona. O tom ,že u nás doma nemá se změnou času nikdo problém nepadlo z mé strany ani slovo.
Naopak mé první dítě se nesmělo z nočního a odpoledního spánku budit nikdy - když to člověk udělal, tak bylo neskutečně protivné až do večera, tedy se všechno zpočátku řídilo nikoliv podle hodin ale podle jeho spánku, bez ohledu na to, kolik zrovna ukazovali hodiny. Ano, plánování akcí bylo místy náročné...

somalicats
6. lis 2016

@j.a.n.i Jenze Ty porad nechapes, ze i na tu situaci, kdy se se zmenou casu rezim mimina ani matky nemeni, to dite proste reagovat muze. Nemusi, muze. Tecka. V mem pripade jsi porad opakovala, ze detem menim rezim, coz nedelam. Ani nemam duvod vysilovat ze zmeny casu. A stejne mi deti na zmenu casu tech par dnu reaguji. Verit mi nemusis, ja svoje deti znam a vim, jak reaguji v ruznych situacich. Celou dobu se Te jen snazim upozornit na to, ze nekdo to skutecne muze mit jinak, nez jak to mas Ty. Na minule strance jsi mam pocit psala neco ve smyslu, ze u vas doma s tim nemate problem, pokud to napsal nekdo jiny, tak se omlouvam. Nicmene stale si stojim za tim, ze Tve zkusenosti jsou ciste Tve a neplati univerzalne, stejne jako neplati univerzalne zkusenosti moje.

somalicats
6. lis 2016

@j.a.n.i U nas je to planovani momentalne taky narocne, protoze mimino ma jinak rozvrzene spani nez prostredni, ktera ten poobedovy spanek proste potrebuje, jinak je protivna. A ze spani deti taky nebudim, taky mam zkusenost takovou, ze jsou megaprotivne, takze hodinama se u nas taky neridim.

terezapetrova
6. lis 2016

@j.a.n.i tak to by si mela přečíst hlavne mialagia 🙂

j.a.n.i
6. lis 2016

@somalicats Jak může reagovat mimino na to, že hodiny ukazují o hodinu jinak? To je prostě blbost, to se na mě nezlob, pokud mu nikdo nic nezmění, tak ono nemůže reagovat na to, že někde na hodinách svítí 16:40 místo 15:40 nebo obráceně. Ono to bude spíš tím, že dospělý jede podle hodin a něco mu prostě změní, i když má pocit, že ne.

kachnicky
6. lis 2016

Ahoj, reknu to strucne 😉 Jsou to zuby, moje dcera (12m) dolni dva pohoda a ted, kdy ji rostli horni jednicky naprosta tragedie, krik kazdou hodinu, teplota, prujem, zvraceni, nespavost to vse u nas obnaseli horni jednicky 😉 Nocni smeny to fakt nejsou

mialagia
6. lis 2016

@terezapetrova jako cože?😀já jsem právě režim neměnila(na rozdíl od tebe) protože momentálně nemusím prostě..jinak souhlas a odkazuju na poslední příspěvek
@j.a.n.i asi tak😉😉😉

terezapetrova
6. lis 2016

@mialagia takze napred tady napises jak si zacala davat dite dřív spat a ted tohle to je fakt comedy 🙂 ještě bych byla rada kdyby jsi mi napsala v cem konkretne jsem ja zmenila rezim, vůbec nis jsem nezacala delat jinak narozdil od Tebe 😉 všichni v me rodine se s tim každý rok vyrovnáváme bez jakyvkoliv zasahu prirozene, ne ze nekoho cpu drive veceri nebo ho cpu dřív do postele 😉 asi tak 😉 😉

mialagia
6. lis 2016

@terezapetrova jej děvče to je tedy comedy😀já jsem právě psala, že moje dítě změnu nepocítí, ptže ho dávám spát pořád ve stejnou dobu tj. teď po změně času v 18h což bylo dřív před změnou 19h (hodiny se přetočili zpět o hodinu)a moje malá byla zvyklá spinkat kolem těch 19h..vstává si jak chce ona..na rozdíl od tebe, ptž tvoje starší dítě, dle kterého vstáváte do mš prostě musí dodržovat bohužel zimní čas posunutý o hodinu..polopatě ok?😉😉😉

j.a.n.i
6. lis 2016

@mialagia Tak ve školce povětšinou taky nemusí, protože tam je dost široké rozmezí, kam se vejde i tak změna hodiny, pokud tedy už podle zimního času člověk nejezdí přesně na poslední možný čas. 😀

mialagia
6. lis 2016

@j.a.n.i OK jasný..mě šlo o to, že ona prostě ptž má 1 dítě už starší, je nucená ten reálný (zimní)čas dodržovat se všemi následky..zatímco ten kdo má např. roční dítě vpodst.ne..snad už si rozumíme😀😁👍

jajulin
7. lis 2016

@j.a.n.i @mialagia je to marný, je to marný, je to marný 😀.

terezapetrova
7. lis 2016

@mialagia nevim jestli nechapes nebo chápat nechceš ale muj cas je drahý abych ho nadále plýtvala na komunikaci s Tebou takze v teto debatě končím zdar kočičko 💋

kocvarovas
7. lis 2016

Podle me je to blbost. První těhotenství jsem sloužila noční do 20. týdne a mala od půl roku spí celý noci. Při druhém tehu jsem byla na RD, takže noci prospany a malé je téměř 16 měsíců a kolem pul 5 se budi do teď a ještě nedávno to bylo kolem 3 ranní.. Spíš se divím, ze ti mala od mala tak pěkně spinkala, já i pres noc kojila kazdy 2 hodiny..

mikchin
autor
7. lis 2016

Děkuji všem za příspěvky, rady a poznatky. Už se nebudu cítit jako nejhorší máma na světě, že kvůli tomu, abych pro svoje dítě měla trochu víc peněz, jsem mu zařídila problémy se spaním...až zase někdo z rodiny načne tohle téma. 🙂

Ještě tedy pár odpovědí na dotazy:

Nelinka má zatím postýlku u nás v ložnici. Tak jsme si říkali, že ji třeba budíme my. Ale spinká úplně stejně špatně, i když je v pokoji sama.

Ohledně jídla nemáme problém. Nelinka toho sní za den hodně a jí všechno. Už sem si říkala, jestli třeba právě naopak na noc nedáváme moc, že by ji tlačilo bříško. Tak jsem zkusila dát menší lehčí porce, ale to taky nemělo vliv na kvalitu spánku.

A ještě teda k úplným začátkům... Což by teda bylo téma na další diskusi. První dva měsíce brečela snad v jednom kuse. Byl to šílenej boj a kolotoč, co den jsem spala max 3 hodiny. Přes den jsem Nelinku měla u prsu v podstatě nonstop a v noci po dvou hodinách. Na prohlídkách paní doktorka říkala, že nevypadá, že by hubla, ale podle tabulek váží málo. Papulku kulaťoučkou, faldíčky rostly, ale váha byla nízká.
Takže o mně prarodiče na návštěvě vyprávěli, jak malou trápím hladem a nedám jí najíst a proto pořád brečí. Tak jsem dělala všechno možný pro to, abych hodně krmila. Pila čaje na podporu laktace, meltu, hlídala jídelníček, dávala pozor na všechno, co podle chytrých rad laktaci zastavuje, pravidelně jsem odstříkávala, aby bylo mléka víc, zkoušela jiné kojící polohy atd. Nic nepomáhalo a prarodičům jsem zakázala k nám chodit, protože nás stresovali ještě víc a já každou jejich návštěvu probrečela s tím, jaká jsem hrozná máma.
No na začátku třetího měsíce se všechno vyřešilo samo. Před ranním kojením jsem dostala menstruaci a z hodiny na hodinu přišla o mléko. Neodsála jsem ani kapku. Naštěstí bydlíme ve městě a doběhnout pro krabičku s UM jsem stihla za pár minut.
Tak Nelinka konečně začala líp spinkat...během toho třetího měsíce. O kojení jsem se snažila ještě měsíc v kombinaci um. Ale i po měsíci jsem odstříkla max pár kapek. Tak jsme přešli jen na mléko umělé k Nelinčině spokojenosti. Každopádně prarodiče zůstali u toho, že sem jí nedávala najíst a že sem měla špatný mlíko kvůli tomu, že nejím maso (což by bylo další téma na diskusi).

mialagia
7. lis 2016

@terezapetrova nápodobně🙋🙆😉

mialagia
7. lis 2016

@mikchin na mě to dělá dojem, že to je prostě úplně normální co tak slyším z okolí i vidím u nás..a není to ničí vina..prostě vývoj mozku a v noci někdy bouřlivé zpracovávání informací, zážitků..☺